Şimdi Ara

Intel sunuculara DDR5 ve PCIe 5.0'ı getiriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son dönemde gerek üretim süreçleri konusunda olsun gerekse de PCIe 4 konusunda olsun Intel’in geri kaldığını ve eleştirildiğini görüyoruz. Rakibinin gerisinde kalan Intel bu anlamda önemli bir adım atmak üzere.

LGA4677 geliyor

Farklı sunumlardan elde edilen bilgilere göre firma PCIe 5 ve DDR5 teknolojilerini teknoloji dünyasına sunmak için kolları sıvadı. 2021 yılı itibariyle en azından sunucu tarafında bu iki teknolojiyi görme şansımız olacak.

Ayrıca Bkz.Tek 8-pin bağlantılı XFX Radeon RX 5500 ekran kartı ortaya çıktı

LGA4677 olacağı tahmin edilen yeni soket Sapphire Rapids kod adını taşıyor. PCIe 5 ve 8 kanallı DDR5 teknolojisini barındıran soket sayesinde sunucularda çok daha hızlı ve verimli veri aktarımı mümkün olacak. Soketin 4677 pin ile oldukça büyük olacağı ifade ediliyor.

Bunun haricinde sunucu tarafında da Willow Cove mimarisine geçiş yapılacağı belirtiliyor. Intel’in ikinci nesil 10nm mimarisinde yer vereceği Sunny Cove mimarisini es geçen sunucular daha güçlü Willow Cove mimarisini kullanacak.

Intel’in yüksek maliyetler nedeniyle PCIe 5 ve DDR5 teknolojilerini ilk etapta sunucularda kullanmak istediği ifade ediliyor. Zaten bu iki teknolojinin son kullanıcıya inmesi 2020-2021 dönemleri için ön görülüyordu. Bu açıdan Intel’in trendi erken yakaladığını söylemek mümkün.

• İşlemci prosesindeki her gelişim çok önemli, şu an iyi işler yapması yarın da yapacağı anlamına gelmiyor, her gelişim ileriye dönük daha fazla transistör daha fazla çekirdek ve daha fazla işlem gücü olarak size geri dönecek, amd nin bu gelişimleri olmasa idi şuan tonla paraya 4 çekirdekli işlemciler almak zorunda kalacaktı insanlar, rekabet iyidir, güzeldir, sağlıcakla kal.
    o dediğin doğru olsa benim 2013'ten kalan fx işlemcim şu anda cartayı çekmişti oc'siz günü geçmedi garibimin.diyeceksin ki o kaç nm ben 7nm'den bahsediyorum.olmuyor ki oc ya düşük bir hıza düşük voltajla sabitliyorsun ya da dönüp dolaşıp yine stok ayarlara getiriyorsun.fx gibi oc çılgınlığı yok yani 7nm işlemcilerde ve bir sene içinde bozulsa seneye 4000 satamazlar.12nm 2700x işlemcim bir seneyi devirdi netekim o da stok çalışmadı sürekli oynadım.koltuğa oturan kaynağın üzerinden sallıyor neye dayanarak 1 sene içinde bozulacakmış kahin mi bunlar?böyle safsatalara haber demene yakıştıramadım ondan çenem düştü.14nm iyi bir şey değil bu arada.yüksek nm ssd nand'larda iyi bir şeydir.keramet yüksek nm'de olsa herkes fx kullanıyordu.
  • Önce bi 7nm ye geçin de sonra psı 5.0 konuşulur, daha 4.0 yeni doğdu 2021 e anca bu yaygınlaşır.

• intel pcie 5 e gecerek amd yi boşa çıkarmayı planlıyoda aşırı bi etkisi yok diye biliyorum pcie versiyonunun yanlışım varsa düzeltin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MR.BERK

Önce bi 7nm ye geçin de sonra psı 5.0 konuşulur, daha 4.0 yeni doğdu 2021 e anca bu yaygınlaşır.
    Ryzen kullanan biri olarak söylüyorum 10nm altına düşmek çokmu önemli? şahsen bence 14nm'de iyi işler yapıyorlarsa zarın boyutu çok önemli değil.
  • 2021'de sunuculara gelecekse -o da intel'in ipi iki gün sonra vazgeçerler- masaüstüne daha sonra gelecek demektir.2022 olsa amd ddr5 pci-e 5'e çoktan geçer o zamana.neyin yiğitliğini yapmaya çalışıyorlar anlamak güç.
  • İşlemci prosesindeki her gelişim çok önemli, şu an iyi işler yapması yarın da yapacağı anlamına gelmiyor, her gelişim ileriye dönük daha fazla transistör daha fazla çekirdek ve daha fazla işlem gücü olarak size geri dönecek, amd nin bu gelişimleri olmasa idi şuan tonla paraya 4 çekirdekli işlemciler almak zorunda kalacaktı insanlar, rekabet iyidir, güzeldir, sağlıcakla kal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MR.BERK

İşlemci prosesindeki her gelişim çok önemli, şu an iyi işler yapması yarın da yapacağı anlamına gelmiyor, her gelişim ileriye dönük daha fazla transistör daha fazla çekirdek ve daha fazla işlem gücü olarak size geri dönecek, amd nin bu gelişimleri olmasa idi şuan tonla paraya 4 çekirdekli işlemciler almak zorunda kalacaktı insanlar, rekabet iyidir, güzeldir, sağlıcakla kal.
    Rekabet her zaman iyidir orasına katılıyorum ama bence öncelik nm olmamalı.

AMD de OC yapılan işlemciler 1 yıl içinde bozuluyormuş gibi haberler var eğer sonu böyle olacaksa 14nm olmasını tercih ederim.
  • o dediğin doğru olsa benim 2013'ten kalan fx işlemcim şu anda cartayı çekmişti oc'siz günü geçmedi garibimin.diyeceksin ki o kaç nm ben 7nm'den bahsediyorum.olmuyor ki oc ya düşük bir hıza düşük voltajla sabitliyorsun ya da dönüp dolaşıp yine stok ayarlara getiriyorsun.fx gibi oc çılgınlığı yok yani 7nm işlemcilerde ve bir sene içinde bozulsa seneye 4000 satamazlar.12nm 2700x işlemcim bir seneyi devirdi netekim o da stok çalışmadı sürekli oynadım.koltuğa oturan kaynağın üzerinden sallıyor neye dayanarak 1 sene içinde bozulacakmış kahin mi bunlar?böyle safsatalara haber demene yakıştıramadım ondan çenem düştü.14nm iyi bir şey değil bu arada.yüksek nm ssd nand'larda iyi bir şeydir.keramet yüksek nm'de olsa herkes fx kullanıyordu.
  • şoray uzun yolda kullanıcısına yanıt
    Burak şolt'un yakın zamanda pci 4.0 ekran kartı incelemesinde dediği: oyunlarda %1 fark var,ağır iş yapanlar için ssd'de farkı olur dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 18 Ekim 2019; 12:33:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

o dediğin doğru olsa benim 2013'ten kalan fx işlemcim şu anda cartayı çekmişti oc'siz günü geçmedi garibimin.diyeceksin ki o kaç nm ben 7nm'den bahsediyorum.olmuyor ki oc ya düşük bir hıza düşük voltajla sabitliyorsun ya da dönüp dolaşıp yine stok ayarlara getiriyorsun.fx gibi oc çılgınlığı yok yani 7nm işlemcilerde ve bir sene içinde bozulsa seneye 4000 satamazlar.12nm 2700x işlemcim bir seneyi devirdi netekim o da stok çalışmadı sürekli oynadım.koltuğa oturan kaynağın üzerinden sallıyor neye dayanarak 1 sene içinde bozulacakmış kahin mi bunlar?böyle safsatalara haber demene yakıştıramadım ondan çenem düştü.14nm iyi bir şey değil bu arada.yüksek nm ssd nand'larda iyi bir şeydir.keramet yüksek nm'de olsa herkes fx kullanıyordu.
    FX'den bahseden oldumu? yorum yapmadan önce biraz araştırın.
    https://forum.donanimhaber.com/amd-ryzen-islemcilere-oc-yapanlar-her-an-bozulabilir--140397397

• https://www.tweaktown.com/news/41582/intel-to-hit-10nm-in-2016-with-7nm-cpus-arriving-in-2018/index.html

2014 yılında intel diyor ki 10nm'ye 2016'da, 7 nm'ye 2018'de geçeceğiz. Eyy intel hani nerde bilmiyor musun lafla peynir gemisi yürümez. Lafla anca 14+++++++nm gemisi yürür.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Edward Teach kullanıcısına yanıt
    İlk hangi firma geçerse geçsin bence bir önemi yok, yeter ki birileri buna başlasın.

Intelin bunu yapması mantığa uygun, AMD'nin kullanmaya başladığı 4.0 standardına pek kulak asmadı.. Hem ddr5 hem de pcie 5.0'a birlikte geçmiş olur.

Ne olursa olsun ilk senelerde ulaşılması zor fiyatlardan satılır, sunucu tarafından başlayacak olmaları bu açıdan da akla uygun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C30C46BA4

FX'den bahseden oldumu? yorum yapmadan önce biraz araştırın.
    https://forum.donanimhaber.com/amd-ryzen-islemcilere-oc-yapanlar-her-an-bozulabilir--140397397

Alıntıları Göster
    ben de sadece fx'ten bahsetmedim bir zahmet tamamını okuyun.vurdun mu böyle ses geliyor işte nereye sıvayacağını şaşırıyorlar.

• PCI slotuna sadece ekran kartı takılmıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

ben de sadece fx'ten bahsetmedim bir zahmet tamamını okuyun.vurdun mu böyle ses geliyor işte nereye sıvayacağını şaşırıyorlar.

Alıntıları Göster
    Sizde bırakın şu gereksiz fanlığı. Kullanıyorsunuz diye kimse laf söylemesin yok öyle bir şey.

• Bozulan işlemci değil çekirdekler. Konuyu okudu isen 3900x de bazı cpu lar da oluyormuş. Muhtemelen bazı çekirdekler bozuluyor buda cpu nun çalişamamasına sebep oluyor. Tabiki bazı çekirdek leri kapatınca düzeliyor genelde bunu 6-7 nesil intelde çok yaşadık. Yani ryzen ler değil 3900x lerde problem olabilir muhtemelen revizyon gelicektir. Cpu kolay bozulmaz ama imkansiz değil ve tabiki üretim esnasında çürük olan cpu olacaktır. Eğer ryzen 3000 serisi alanların büyük kısmı cpu lari bozulsa idi o zaman kabul edilebilir üretim hatası denirdi. Fakat şimdilik sorun görülmüyor. Konu başlığı yanlış olmuş..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kimse bozuluyor demedi, forumdaki konuda degrade dendi yani yavaşlama denilebilir.
    Neyse sen 14nm alırsın, herkesin kendi seçimi.
    Ama insanlara yanlış bilgi vermeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jac0B0 -- 18 Ekim 2019; 3:22:34 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Her duyduğuna inanma dostum. Elimdeki Ryzen 5 1600, 2017'den beri overclocklu ve herhangi bir problem yok. Yeni aldığım Ryzen 5 3600'ü de overclockladım.

İşlemcinin başına gelebilecek tek şey degrade, yani aşınmadır. Onda da güvenli voltaj limitini aşmazsan (3. nesil Ryzen için 1.325V limiti ideal) ve zırt pırt saatlerce (8-10 saat) stres testlerine sokmazsan, hiçbir şey olmaz.

• git bak bakim o başlığa ne yazmışım amd işlemci kaç senedir kullanıyorum?fanatiksek senior artık sağdan soldan duyduğumuz değil.ben yakamadıysam kimse yakamaz kasıtsız çünkü ben kasıtlı yakmaya çalıştım yanmadı.yine sor bakalım forumda kaç kişi işlemci yakmış?ben yaktım ama kazara çünkü BTX kasa oluca ters ve aşağıda olunca ramler elim klipslerine çarpmış ramler gevşemiş saniyesinde duman ses koku çıktı.götürdüm adamlar dedi tebrikler dünyada ilk siz yakmış olabilirsiniz(65nm'ye yeni geçilmişti 90'lar yanmıyormuş bu şekilde) ve yenisini verdiler.ben en azından ne dediğimi biliyorum ama fanatik de ama veteran de farketmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 18 Ekim 2019; 11:23:27 >
  • arm sunuculara gelirse intel havlu atar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.