Şimdi Ara

Sağlık Bakanı: 'Evlenecek herkesi genetik hastalık taramasından geçirmek istiyoruz'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceden fark edildiğinde tedbir alınabilecek hastalıkları tespit etmek için bir tarama süreci geliştirmek ve herkesi bu taramalardan geçirmek istediklerini belirterek, "Evlenecek çifte, bundan sonraki sürece ilişkin tüp bebek yöntemi gibi yönlendirmelerle bilgilendirme yapılacak." dedi.

Bakan Koca: "İlacın fiyatını söylemek istemiyorum" 

Genetik geçişli Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastaları için kullanılan ilacın çok pahalı olduğunu ifade eden Koca, "İlacın fiyatını söylemek istemiyorum. Çünkü, bir gizlilik anlaşmasıyla, daha önce benim medyada söylediğim rakamdan aşağı düşürmek üzere yeni anlaşma yapıldı. Ama buna rağmen yine de yüksek olduğunu söyleyebilirim. Hızlı Ruhsatlandırma Kararnamesi yayımlandı. Bu ilacı hızlı ruhsatlandıracağımızı ilan etmiş olduk." ifadelerini kullandı.

SMA'nın önceden tespiti için bir tarama yöntemi üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan, şöyle konuştu: "SMA, otozomal çekinik geçen bir hastalık. Tarama, evlilik öncesi basit bir testle, hatta hastanın gelmesine gerek kalmadan, kanın emdirildiği bir kağıdın gerektiğinde postalanabilir olduğu bir yaklaşımla mümkün olabilir. Bunun kiti var dünyada ama pahalı. Tarama olabilmesi için ucuz olması gerekiyor. Bunu sağlayabilmek amacıyla da kiti yerlileştirme çalışması başlattık."

"Ne yapacağız evleneceklerse, evlenmeyin mi diyeceğiz?"

Bakan, sadece SMA değil, otozomal çekinik geçen diğer hastalıkların da mümkün mertebe taranabilmesini istediklerini söyledi. Bakan Koca'ya, "Tarama sonucunda evlenme hazırlığındaki çiftte hastalıklı gen tespit edilirse hangi yolun izleneceği" soruldu. Bakan bu soruyu, "Ne yapacağız, evleneceklerse 'Evlenmeyin mi?' diyeceğiz. Hayır elbette, böyle bir durum söz konusu değil. % 25 oranında hastalıklı doğum söz konusu olabildiğinden, çifte, bundan sonraki sürece ilişkin tüp bebek yöntemi gibi yönlendirmelerle bilgilendirme yapılacak. Tüp bebek yönteminin de ücretini karşılamayı taahhüt edecek bir yaklaşım olacak.” diyerek cevapladı.

Sağlık Bakanı, her yıl ortalama 170 SMA'lı doğum gerçekleştiğini ve bunun son derece önemli bir sorun olduğunu vurguladı. "Taramayla, her yıl 170 sağlıklı olmayan çocuğun doğumunu önleyebilmek mümkünse bunu yapalım istiyoruz ki bu mümkün. Bunu yaygın bir taramaya dönüştürmek istiyoruz." diye konuştu.

• Çok doğru bir uygulama

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kesinlikle destekliyorum...

• önce bir zorunlu evlilik sözleşmesi getirilsin. Erkek neden kadına para vermek zorunda ki? evlenmeden önce mutlaka sözleşme yaptıracağım, kabul ederse ne ala etmezse kendisi bilir :)

• Bir an önce bunu yürürlülüğe sokmaları lazım gerçi çocuğuna hepatit kızamık aşısı yaptırmayanlar tarama dinler mi bilmiyorum

• Çok isabetli bir uygulama. Hatta ruh hastalığın testine de tabi tutsunlar

• KaleyDeskop kullanıcısına yanıt
    Bu tarz sözleşme yapanlar malı mülkü olanlar tek derdi parası evlilik falan hikaye Zaten bu tarz evlilikler yürümüyor o yüzden sen evlenme birader senin gibiler evliliği iki şirketin birleşmesi gibi gördüğü için baştan bir sıfır yenik başlıyor. Kimse kimseye durduk yere para vermiyor şahsen ben bir kadına öyle bir teklifte bulunamam yüzüm kızarırdı. İnsanları iyi seç ne sen mağdur ol nede o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Portraitclub -- 29 Mart 2019; 20:55:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok doğru bir uygulama

• Kuzeniyle evlenmek isteyenlere de doğacak çocukta genetik bir hastalık ortaya çıktığında SGK'nın ödeme kapsamına almayacağı bir yasal düzenleme yapılmalı. Bir sonraki çocukta da büyük ihtimalle genetik bir rahatsızlık olacağını bile bile sırf devletten bakım parası alabilmek için çocuk yapanlar var bu ülkede.

• KaleyDeskop kullanıcısına yanıt
    Kaptırmaktan korktuğun o kadar paran varsa neden evleniyorsun? Ya da öncesinde sözleşme yaptıracak kadar güvenmediğin biriyle neden bir yuva hayali kuruyorsun?

• Milletvekillerinin ana babaları da teste tabi tutulacak mı? Söz meclisten dışarı.

• her 5 senede bir herkese tam tetkik tarama imkanı verseler tahlil parası almasınlar tam tahlil yapsınlar erkenden kansere yakalanan veya yakalanacak olanları hedefleseler daha iyi olur.

• Siz önce akraba evliliğini engelleyin. Genetik kısmı sonraya kalsın

• Aşı karşıtları için de yaptırım bekliyoruz Avrupa gibi.

• Oldukça güzel bir haber lakin gerçekliği yok en azından şimdilik bu işlemler oldukça fazla bütçe gerektirir ve oldukça zaman alan bir süreçtir. En büyük sorun ise kalifiye eleman eksikliğidir. Umarım gelecekte bir çeşit yasal zorunluluk olur.

• Portraitclub kullanıcısına yanıt
    oldu da boşandık benim suçum kadının suçu fark etmez, ben niye hamal gibi çalışıp kadını besleyeyim? onun benden farkı ne? hani kadın erkek eşitti? Bir kaç aylık kimyasal bozukluk yüzünden tüm hayatımı mahvedemem.

• Zorunlu olsun.

• kymelria kullanıcısına yanıt
    jaime lannister bunu beğenmedi. Bırakın kim kimle ne yapmak istiyorsa yapsın, niye kendi doğrularımız ile başkalarını yargılıyoruz ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: RascH

Kaptırmaktan korktuğun o kadar paran varsa neden evleniyorsun? Ya da öncesinde sözleşme yaptıracak kadar güvenmediğin biriyle neden bir yuva hayali kuruyorsun?
    Kaygı bozukluğum var belki ondandır. Yine de kendimi bileli beynimin mantık kısmı aşırı hareketlidir diyor ki salaklık etme olurda bir gün boşanırsan ömür boyu nafaka vermek zorunda kalma Öyle şeyler gördüm ki bugün canını vereceğin kişinin yarın canını bile alabiliyorsun, insanoğlu bencil ve benmerkeziyetcidir, sen ise bana güvenden bahsediyorsun, öyle bir şey yok menfaat vardır çıkar vardır. Kadın erkekte para buluyor erkek ise cinsellik. Bunlarda kalıcı değildir. Kısaca sonunu düşünmeyen kahraman değil rezil olur..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.