Şimdi Ara

Okul kantinlerinde 'elektronik para' dönemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni eğitim öğretim dönemi, önümüzdeki hafta başlıyor. Yeni dönemde velilerin çocuklarının harcamalarını takip edebileceği elektronik para uygulaması yürürlüğe giriyor. Uygulamaya dâhil olan kantinlerde ödemeler nakit parayla değil kart ile yapılacak.

Ayrıca Bkz.Instagram’da videolara kişi etiketleme özelliği geliyor

Elektronik para uygulaması sayesinde veliler, çocuklarının ne zaman ne kadar ödeme yaptığını internet üzerinden takip edebilecek. Bu sayede öğrencilerin, okul harçlıklarını kantin dışında kötü alışkanlıklara harcamasının önüne geçilecek.

Türkiye genelinde uygulanacak

Elektronik para için Papara Card sistemi ve kartı kullanılacak. Veliler kartlara harcama limiti koyabilecek. Kartın sadece kantinlerde değil diğer harcama noktalarında da geçmesine izin verebilecek.

Elektronik para uygulaması için pilot okul olarak İstanbul’da 500 okul seçildi. Elektronik para uygulaması önümüzdeki aylarda İstanbul genelindeki tüm kantinlerde, ardından Türkiye genelinde yürürlüğe girecek.

• Yıllarca olan bir teknoloji. Yeni mi akıllarına gelmiş?

• Nakit ödeme seçeneğini tamamen kaldırıyorsunuz, bir de ödeme için tek bir firma ile anlaşıyorsunuz. Böyle böyle rant sağlanıyor işte.
    Tam güzel bir şey yapmışlar diyecektim ki hiç de öyle değilmiş.

• Normal para niye kabul edilmiyor? Kağıt paranın suyu mu çıktı?

Maksat yandaslar zengin olsun. El kadar çocuk nasılsa para vermiyorum diye kartı iki günde eritecek.

• Bugun kimi zengin etsek acaba?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • elektronik parayi gorup acaba bitcoinmi gecerli olucak diye girdim konuya :D

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlara ödenecek aidatlar, vergiler ne olacak ki ?

Ailelerin görevi çocuğa çevresi ile ilgili gerekli bilgi ve guveni sağlamak, ona güven duymaktır. Veliler çocuklarını takip etmez, istersen dibine polis koy o yapmak isterse yine yapar. Çocukların bu kadar denetim altında olması hoş değil. Psikoloji uzmanlarından duyduğumu söylüyorum, olmazsa onlara sorun.

öte yandan bu uygulama ile çocukların ortalama olarak hangi ürünleri daha çok tercih ettiği gibi, yıllık ne kadar harcadığı gibi veriler elde edilebilir. Bu da iyi tarafı

• tostu kaça kıstırin kullanıcısına yanıt
    Ben de öyle sandım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yav bazı okullarda yıllardır var, parmak iziyle ödeme yapılan okul bile var

• Papara ciftlikbank’tab vurdu parayi, simdi sira okul kantinlerinde.

• okulla otomatik çeker.. sonra... kediye ciğer lazımmış? ciğeri olan var mı?

• Gıda harcaması olarak gösterip nakite çevirenler olur. Adam 20 tl gıda satışı geçer çocuğa 15 tl para verir. Çocuk gider sigarasını vb alır. Kantincide taş atmadan para kazanmış olur. Ama gelde bunu devletçi kafaya anlat.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkesten 10 lira kart parasi alirlar. Zengin olur birileri yine.

• Yine birilerini zengin edecekler, vallahi ülkemi ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM.

• Ülke değil yandaş zengin etme şirketi

• Bizim milletimiz sever parayı, nakiti uzattınız mı fişmiş sistemmiş tanımaz verir malı. Ayrıca yandaşa para kazandırmak için yapıldığı o kadar belli ki ne desem bilemiyorum. Neymiş efendim veliler çocuklarını takip edecekmiş. Çocuğunu takip eden veli zaten bilinçli velidir. Çocuğu da bilinçlenmiştir. Takip etmeyene davul da çalsan zurna da çalsan hiçbir sistemi oturtamazsın. Biz bu ülkede boşuna mı Müge Anlı ve Serap Ezgü izliyoruz. Salıyorlar çocuklarını sokağa sonra nerede benim çocuğum. Bu kişilerin elinde ver şimdi bu kartı bakalım neyin takibini yapacaklar merak ediyorum. Kantinden alınan suyun takibini yapıp çocuğumla ilgileniyorum derler sonra.

• E sadece okulda mı harcanabilecek? Bence zorunlu olmamalı. Okulların yanı süpermarket dolu

• Papara Card ücretli midir?

Papara Card başvuru ücreti 9.90 TL, aylık kart ücreti 1 TL'dir.

peki neden bu olaya ininal dahil değil, aylık ücreti daha fazla olmasına rağmen çoğu kişi ininal kullanıyor, sonuçta 2 sindede takip edilebilir olabilirdi, olayı papara ile kısıtlamak yerine ön ödemeli kart kullanımı gelebilirdi, nakit paranın kaldırılmasıda çok olumlu değil

• İşte bu güzel bir uygulama sevdim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Texassm0ke

Papara Card ücretli midir?

Papara Card başvuru ücreti 9.90 TL, aylık kart ücreti 1 TL'dir.

peki neden bu olaya ininal dahil değil, aylık ücreti daha fazla olmasına rağmen çoğu kişi ininal kullanıyor, sonuçta 2 sindede takip edilebilir olabilirdi, olayı papara ile kısıtlamak yerine ön ödemeli kart kullanımı gelebilirdi, nakit paranın kaldırılmasıda çok olumlu değil
    ininal ücretsiz değil mi :S aylık ücret ödendiğini hatırlamıyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.