Şimdi Ara

2017’de Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkeler belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 2017’de Türkiye’ye 7 milyar 437 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım gerçekleşti. Bu yatırımlarda en fazla payı Avrupa ülkeleri oluşturdu. Avrupa ülkelerini Asya ve Amerika ülkeleri izledi.

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye yapılan toplam yatırım 4,96 milyar dolar iken Avrupa’nın ardından Türkiye’ye doğrudan yatırımda en büyük paya sahip. Asya’dan ülkemize yapılan yatırım 1,73 milyar dolar ve Amerika’dan yapılan yatırım 214 milyon dolar olarak belirlendi.

En çok yatırım yapan ülke Hollanda

Türkiye’ye yatırımda yıllardır lider ülke konumunda bulunan Hollanda, 2017’de de liderliğini sürdürdü. Hollanda’nın yaptığı yatırım, toplam yatırımların yüzde 23,8’ini oluşturuyor. Hollanda yaptığı yatırımla Asya, Okyanusya, Amerika ve Afrika ülkelerinin yatırımlarını geride bıraktı.

Rusya'nın yatırımı ciddi oranda düşüşte

Yatırımların bir önceki yıla göre değişimini incelediğimizde İspanya’nın 1 milyar 133 milyon dolar yatırım artışı gerçekleştirdiğini ve en çok yatırım yapan ülkeler arasında ikinci sıraya yerleştiğini görüyoruz. En çok yatırım yapan üçüncü ülke ise Azerbaycan oldu.

Yatırımı en fazla azalan ülke ise Rusya oldu. Rusya’nın 2016’daki 723 milyon dolarlık yatırımı 2017’de 4 milyon dolara düştü. Sadece bir yılda Rusya'nın yatırımında 719 milyon dolarlık düşüş yaşandı.

• Yatırım yaparlar tabi kazanan şirketleri satın alıyorlar. Türk Telekom'u bile Türk bankasından kredi alarak satın alıp da 2 yıldır borcunu ödemeyen Arapları unutmadık. Düşünün benim cebimde 5 kuruşum yok bankadan kredi çekiyorum Türk Telekom'u almak için. Sonra da yılda bilmem kaç milyar TL kazanan şirketin borcunu 2 yıldır ödemiyorum. Buna izin veren parti ülke dostu öyle mi? Gerçi evet ülke dostu ama hangi ülke?
  • Hollanda avm yapıyor diyorlar doğru mu?

Eğer yaptığı yatırım bu ise

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 7 milyar dolar hiçbir şey. HİÇBİR ŞEY!

• Yatırım yaparlar tabi kazanan şirketleri satın alıyorlar. Türk Telekom'u bile Türk bankasından kredi alarak satın alıp da 2 yıldır borcunu ödemeyen Arapları unutmadık. Düşünün benim cebimde 5 kuruşum yok bankadan kredi çekiyorum Türk Telekom'u almak için. Sonra da yılda bilmem kaç milyar TL kazanan şirketin borcunu 2 yıldır ödemiyorum. Buna izin veren parti ülke dostu öyle mi? Gerçi evet ülke dostu ama hangi ülke?

• 7 milyar cok komik bir miktar bosuna ekonomi iflas etmiyor

• Hollanda ile hükümetimiz en sen restleşiyorlardı,bakanları kovdular ama arka planda işler tıkırındaymış.herşey halkı manipüle etmek içinmiş işin özeti bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 15 Şubat 2018; 22:1:33 >
  • Adamın bi şirketi satılıyor 50 100 milyar$ direk nakit giriyor ülkesine. Biz de komple ülkece 3-5 ne gelir diye bakıyoruz...

• Bre Allah'tan korkmaz kuldan utanmazlar, siz ülkeyi böyle mi yönetiyorsunuz?

Ulan ülke bitmiş bitmiş dötü moklu bir şirket bile ülkeyi katlıyor.

Bunlara oy verenler bu duruma ortaktır, yatacak yeriniz yok.

• Şu rakamlara bak, koca ülkeye 7 milyar dolar yatırım.Ya ekonomi den hiç anlamıyorum yada ülkece nalları dikme zamanı yaklaşıyor.

• Bu rakamın en az 20 milyar dolar olması lazım.
  • Eyyy holanda diye meydandan atar yapılır , arka planda ticaret olayı tıkırındaymış. Eyy israil denilir , gemicikler israilden mal taşır devamlı..

Sırf şu rusya atışması yüzünden bir yakınım Türk olduğu için rusyadaki işinden atıldı , 2 yıl boyunca rusyada kümse Türk diye iş vermedi. Eşi ve çocuğunu orada bırakıp burada asgari ücretle çalışmaya mahkum oldu. Yani bu siyasi atarların arkasında , nice insanları hayatları zora giriyor düşünen yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 7 milyar dolar cok az cidden 50 milyar dolardir saniyordum ben

• papaz oladuuğmuz ülklerin yatırım yapması oldukça ironik...
    ey avrupa! tutarlı ol ya sev ya terket...
    avrupadaki milliyetçi kanadın türk düşmalığı yapma sebebi belkide budur "paramız türklere gidiyor" diye :)

• çare liberalizm

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muhafız. kullanıcısına yanıt
    Eski bir komüniste yakışmadı bu laf.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Demek Arap seviciliğinin bir faydası da yokmuş. Millete yani.

• 7 milyar dolar nedir ya hiçbir şey değil bence. Müthiş bir borcumuz var ekonomi zaten kötü.
  • Ekonomi süper biraz suri ve afgan alalım

• https://data.oecd.org/turkey.htm

bu adresden bakabilirsiniz türkiyenin ekonomik durumuna.
    çoğu alanda bariz bir iyileşme var. 7 milyar aslında az. çünkü 2016 da 12 milyardı. şimdi düştü biraz. bunun yanında koreden fazla, yunanistanın 4 katı, israil, suudi arabistan ve balkan ülkelerinden yüksek. 20. sıralarda filanız. avrupanın türkiye algısını göz önünde bulundurunca iyi bile. sürüyle parametre var tabi. inş daha iyi olur.
  • 7 milyar bir ülke için çok küçük bir rakam.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.