Şimdi Ara

2011 auristen 1999 lexus rx'e

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
3
Favori
4.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Normalde piyasa arabalarını sevmez, kolay kolay da almazdım ama ev alma niyetimiz de olduğu için 2011 model bir auris almıştık. 2-3 ay kullandık ve aldığımız fiyattan sattık. Şimdi de 1999 model lexus rx300 aldım. Auristen genel olarak memnun değildik.

Aurise göre olumsuz yanları

-Şüphesiz yakıt tüketimi. Aurisin 6 litre yaktığı yerde 10 litre, 8 litre yaktığı yerde 13litre yakıyor. Tüketim yüksek ama 1900kg, sürekli 4*4, 4 ileri otomatik vites ve 3.0 motora göre bence başarılı.

-Bazı donanımlar(Perde hava yastık, bluetooth, usb, aux) Usb, bluetooth olsa çok iyi olacaktı ama mecbur cd ile uğraşıyoruz. 1999 model bir araçta da öyle donanımları bulmak imkansız sanki :)

-Kullanım pratikliği. Auris gibi kıvrak değil haliyle. Manevrası rezalet tek kelimeyle. Kamyonlar bile daha rahat döner neredeyse :)

Olumlu yanları

-Konfor. Aracın en güzel yanı konforlu yapısı. Isıtmalı, elektrikli deri ön koltuklar, öne arkaya kayabilir, 4 kademeli yatabilen arka koltuklar, daha sessiz iç mekan vs vs

-Donanım. Donanım olarak hız sabitleme, dijital klima, sunroof, nakamichi ses sistemi gibi önemli artıları var. 1999 model olmasına rağmen çok kaliteli bir ses sistemi var, ön koltuğun altında amfi falan var. Onun dışında aynalı filmli arka yan camlar.

-Sürüş keyfi. Aracın kullanımı çok keyifli. 4 kademeli şanzıman ne kadar berbat olsa bile güçlü motoru, yüksek yapısı, konforlu olması sürüş zevkini çok arttırıyor. Yana yatması çok fazla olsa da limitleri zorlayabiliyorsunuz. Gaza yüklenerek virajları dönebiliyorsunuz. Kolay kolay savrulmuyor, savrulsa bile tek çekişli araçlar gibi hemen atmıyor, daha kontrollü.

-Klima. Aurisin kliması da çok başarılıydı. Yaz sıcağında 2. kademe bile yetiyordu ama bunun kliması akıllara zarar nitelikte. Çok başarılı bir kliması var, arka koltuklarda da havalandırma mevcut.

- Eşya gözleri. Auriste telefon koyacak yer bulamıyordum, kullanışsız bir iç mekanı vardı bence ama bu araç o konuda süper. 4 adet ayarlanabilir bardaklık, birçok gözler vs vs çok pratik.

- Geniş iç mekan, bagaj. Daha geniş ve ferah bir iç mekanı var haliyle. Bagaj hacmi de 500litre civarı ama dik pozisyonda da kullanabiliyorsunuz. Koltuklar yatınca da düz bir zemin oluyor.

- Kaliteli iç mekan. Auristeki gibi sert plastik bir iç mekandan sonra çok kaliteli bir iç mekanı var. Her yer yumuşak plastik ya da deri. Trim sesi kolay kolay gelmiyor ama bir tümsekten falan hızlı geçince arka taraflardan birkaç plastik sesi geliyor. Bu yaştaki bir araç için normal ama ses gelen yerleri de bulup düzeltmeye çalışacağım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aracın birkaç resmi.

Edit 1: Aracın genel bakımını yaptırdım bugün.

5 litre mobil 1 sentetik 5w-30 yağ, yağ filtresi, hava filtresi, şanzuman yağı ve direksiyon yağı değişti. El freni ışığı sönmüyordu, onu da düzeltti. Toplamda 260tl ödedim. Sıfır araç bakım fiyatları düşünülünce gayet uygun bence.

Araca lpg taktırmayı düşünüyorum. 2000tl civarı bir maliyeti olacak.

Bugün birkaç resim ve bir de eşim kullanırken bir video çektim.

Arka diz mesafesi yeterli. Arka koltuklar ileri geri alınabiliyor ve yatabiliyor. Arkada oturan yolcular açısından çok güzel bir şey.

Arka kapılarda falan malzemeden kaçmamışlar. İç mekan kalitesi şimdiki araçlara göre çok kaliteli.

Direksiyonda birkaç tuş olsa daha güzel olacakmış. Yine de iç mekanı kullanışlı.

Şanzumanın spor modu ve kar modu bulunmakta. Spor modda araç kendisine geliyor resmen. Kar modunu denemedim hiç, kışın bakacağız artık.

Video'da arkadaki bardaklık yerinin pimi çıkmış, fırlıyor yuvasından :)

Edit 2:

Araca atiker lpg taktırdım. Madem ekonomi yapıyoruz lpg kitini de uygun seçeyim dedim.

Performans olarak lpg takıldığını hiç anlamadım. Hatta olumlu gibi bir his verdi bana.

Otomatik vitesler yüksek devir çevirmediği için motor içinde kurumlar birikebiliyormuş. Bu yüzden ayda bir 50 60km boyunca 2. viteste, yüksek devirde kullanmak gerekiyormuş. Lpg ile yüksek ısıyla birlikte bu kurumlar yanarak performansa katkı yapmış olabilir diye düşünüyorum.

Lpg ile tüketim maliyetim çok azaldı ama motor ısınana kadar da epeyi benzin yiyor. Yol bilgisayarı uzun vadeli 12 - 13litre arasında geziyor.

Lpg'nin en güzel yanı depoyu fullemek. Depo fullenince bile 70 80tl tutuyor :) Pendikte de 1.89tl, 1.99tl gibi fiyatlara lpg bulmak mümkün.

Sorusu olan varsa yanıtlarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commandx -- 2 Şubat 2019; 18:50:49 >

• Hocam allah kazasiz belasiz surusler versin bol bol fotograf arti video bekliyoruz ve lexusu kaca aldiniz merak ettim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam nereden buldunuz bu arabasyı hayırlı olsun
  • Güle güle kullanın, bende üst sınıf Fransız ları denemek istemişimdir hep. (Peugeot 607 - Citroen C6 vb)
  • Kia sorento yu anımsattı tasarımı,

aracınız hayırlı olsun, iç mekan fotosu bekliyoruz
  • Teşekkürler hepinize, daha iyileri, üst modelleri sizlerin olsun inş :)

@Cowinenge
    Fırsat bulunca bol bol fotoğraf ve video çekerim. Fiyat olarak da henüz bir şey ödemedim, önümüzdeki seneye parça parça ödeyeceğim. Tanıdık olunca ödeme seçeneği iyi oldu, yoksa alamazdım zaten. Lpg falan da taktıracağım. 30bin gibi bir rakama malolacak bana.

@Gökhan Mmc
    Aracı bir yakınımdan aldım. 5 yıldır kendisindeydi ve araçlara meraklı birisi. Yurtdışında falan bir süre yaşamış, bu araçları bilen birisi.

@esmerce
    Ülkemiz piyasası gözümüzü korkutuyor ama bu araçları almak mantıksız değil. Bir kere konforlu, kaliteli, güzel araçlar. Piyasa arabasından çok farklı bir havası var. Arıza çıkarmadığı sürece bakımı, vergisi düşük. Uygun fiyata alabiliyoruz bu sayede de paramızı değerlendirebiliriz. Mesela benim memlekette bir dükkanım var, 25 - 30bin ancak eder ama 240tl kira getirisi var, değer de kaybetmiyor. Sıfır d segment araçlar 100bin civarına satılıyor, onları aratacak araç değiller, hatta hepsinden daha konforlular. 100 bin sıradan d segmentine vermek yerine 40 -50binlere dediğiniz gibi bir araç alınır, keyifle kullanılır. Aradaki farkı dövize yatırsan bile daha az zarar edersiniz bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: commandx

Selam arkadaşlar,

Normalde piyasa arabalarını sevmez, kolay kolay da almazdım ama ev alma niyetimiz de olduğu için 2011 model bir auris almıştık. 2-3 ay kullandık ve aldığımız fiyattan sattık. Şimdi de 1999 model lexus rx300 aldım. Auristen genel olarak memnun değildik.

Aurise göre olumsuz yanları

-Şüphesiz yakıt tüketimi. Aurisin 6 litre yaktığı yerde 10 litre, 8 litre yaktığı yerde 13litre yakıyor. Tüketim yüksek ama 1900kg, sürekli 4*4, 4 ileri otomatik vites ve 3.0 motora göre bence başarılı.

-Bazı donanımlar(Perde hava yastık, bluetooth, usb, aux) Usb, bluetooth olsa çok iyi olacaktı ama mecbur cd ile uğraşıyoruz. 1999 model bir araçta da öyle donanımları bulmak imkansız sanki :)

-Kullanım pratikliği. Auris gibi kıvrak değil haliyle. Manevrası rezalet tek kelimeyle. Kamyonlar bile daha rahat döner neredeyse :)

Olumlu yanları

-Konfor. Aracın en güzel yanı konforlu yapısı. Isıtmalı, elektrikli deri ön koltuklar, öne arkaya kayabilir, 4 kademeli yatabilen arka koltuklar, daha sessiz iç mekan vs vs

-Donanım. Donanım olarak hız sabitleme, dijital klima, sunroof, nakamichi ses sistemi gibi önemli artıları var. 1999 model olmasına rağmen çok kaliteli bir ses sistemi var, ön koltuğun altında amfi falan var. Onun dışında aynalı filmli arka yan camlar.

-Sürüş keyfi. Aracın kullanımı çok keyifli. 4 kademeli şanzuman ne kadar berbat olsa bile güçlü motoru, yüksek yapısı, konforlu olması sürüş zevkini çok arttırıyor. Yana yatması çok fazla olsa da limitleri zorlayabiliyorsunuz. Gaza yüklenerek virajları dönebiliyorsunuz. Kolay kolay savrulmuyor, savrulsa bile tek çekişli araçlar gibi hemen atmıyor, daha kontrollü.

-Klima. Aurisin kliması da çok başarılıydı. Yaz sıcağında 2. kademe bile yetiyordu ama bunun kliması akıllara zarar nitelikte. Çok başarılı bir kliması var, arka koltuklarda da havalandırma mevcut.

- Eşya gözleri. Auriste telefon koyacak yer bulamıyordum, kullanışsız bir iç mekanı vardı bence ama bu araç o konuda süper. 4 adet ayarlanabilir bardaklık, birçok gözler vs vs çok pratik.

- Geniş iç mekan, bagaj. Daha geniş ve ferah bir iç mekanı var haliyle. Bagaj hacmi de 500litre civarı ama dik pozisyonda da kullanabiliyorsunuz. Koltuklar yatınca da düz bir zemin oluyor.

- Kaliteli iç mekan. Auristeki gibi sert plastik bir iç mekandan sonra çok kaliteli bir iç mekanı var. Her yer yumuşak plastik ya da deri. Trim sesi kolay kolay gelmiyor ama bir tümsekten falan hızlı geçince arka taraflardan birkaç plastik sesi geliyor. Bu yaştaki bir araç için normal ama ses gelen yerleri de bulup düzeltmeye çalışacağım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Temsili bir resim de ekliyorum.

Bir 560 sec hayalim var hocam.

Piyasa arabalarından nefret ederim, 100000 e d segmenti alacağıma 50000 e sec alırım kalanıyla yatırım yapıp yatırımın gelirini benzin parası olarak kullanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

Kia sorento yu anımsattı tasarımı,

aracınız hayırlı olsun, iç mekan fotosu bekliyoruz

Kia sorentoya benziyor. İç mekanda da benzerlikler var. Kia biraz çalmış gibi :)

İş yerindeyim o yüzden temsili resim koyayım. İç mekan bunun aynısı.

https://store.donanimhaber.com/6c/77/cf/6c77cf306f485fb231cdaf079f2632bb.jpg

simage'de sıkıntı var galiba, link koydum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commandx -- 28 Eylül 2015; 11:34:12 >

• Geçen hafta yeni avensis ve yeni crv 1.6 dizel otomatik test ettim. İkisinden de daha kaliteli, daha konforlu, keyifli bir araç. Dizel otomatik crv'ye 140 bin dedi, ben 30bine aldım. Aradaki 110bin farkı değerlendirsen aracımın tüm masrafı çıkıyor zaten. Yani piyasası yok diye çok da korkmamak lazım.

Hayalinize kavuşmanız dileğiyle :)
  • Hayırlı olsun, gayet keyifli bir araca benziyor.

Direksiyon benim makyajsız 2004 COROLLA ile aynı. LEXUS'ta eskiyen parçalar TOYOTA'ya devşiriliyor. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: BmCpRo827

Hayırlı olsun, gayet keyifli bir araca benziyor.

Direksiyon benim makyajsız 2004 COROLLA ile aynı. LEXUS'ta eskiyen parçalar TOYOTA'ya devşiriliyor. :)

Şimdi baktım netten çok benziyorlar. Direksiyon yumuşacık deri kaplı, çok hoş. Üzerinde biraz tuş olsa, amblemi de krom kaplamalı olsa daha güzel olacaktı.
  • Konuya resim ve video ekledim, bilginize.
  • Hayırlı olsun hocam bol ss bekliyoruz :) Aldırtacaksınız en sonunda banada bi lexus, infinity

• hayırlı olsun riskli bir karar fakat konforunun paha biçilemez olduğuna eminim
  • Video açılmıyor

• acayip bir tercih olmuş, börtlek göz corolla falan alsaydınız
  • Konu trolla benziyor çünkü aracın dış resmine baktığımız zaman türkiyede böyle yerler yok ha var diyelim o zamanda aracın plakasına ya da ön tarafta arkada gözüken arabanın plakası türkiyeye benzemiyor.
    Ben kartalulus abimi çağırayım troll bulma işini iyi bilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Paprika55

Konu trolla benziyor çünkü aracın dış resmine baktığımız zaman türkiyede böyle yerler yok ha var diyelim o zamanda aracın plakasına ya da ön tarafta arkada gözüken arabanın plakası türkiyeye benzemiyor.

İç mekan resimlerini bugün ekledim. Bahsettiğiniz ilk resimin üstünde zaten temsili bir resim olduğunu söylemiştim, dikkat etmediğiniz belli.

Resimleri geçtim video bile ekledim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: commandx

quote:

Orijinalden alıntı: Paprika55

Konu trolla benziyor çünkü aracın dış resmine baktığımız zaman türkiyede böyle yerler yok ha var diyelim o zamanda aracın plakasına ya da ön tarafta arkada gözüken arabanın plakası türkiyeye benzemiyor.

İç mekan resimlerini bugün ekledim. Bahsettiğiniz ilk resimin üstünde zaten temsili bir resim olduğunu söylemiştim, dikkat etmediğiniz belli.

Resimleri geçtim video bile ekledim :)

Sonradan koydugunuz resimler gercek zaten resimlerden belli hocam sikinti yok.

Hayirli ugurlu olsun,kazasiz belasiz kullanin.

• Bende mtv muafiyetimden dolayı infinitivi veya lexus almak istiyorum. Lakin suv için infiniti yi karar kıldım. Ancak fiyatlar 2.elde bile yüksek. Yoksa 3000 cc motor homuldusunu kim istemezki

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.