Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (149. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.287
Cevap
16
Favori
377.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yedikeresekiz

bir iki yere telefon ettim. yeni prohje çizilmesi gerekli faslan diyor. tesisatınız eskiyse falan diyor. nnihayeyi kombi değişecek tesisat niye dğeişsin ki bi daha. ben bişi anlamadım ya neyse

Yeni proje bacalı kombilerin değişiminde gerekiyor. Bu işi yapan biray doğalgaz.ın bu konudaki yazısını aşağıya aktarıyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_6473040/mpage_339/key_/tm.htm
    quote:

proje verilmiyor kardeşim, yoğuşmalıda bir çeşit hermetik zaten, 1 kağıt imzalıyoruz, gidip, mühür vurduruyoruz. yani isteyen para da almaz bunun için hadi 50 tl yol parası ver, proje muroje yok YALAN söylüyorlar... izmirden istanbula 20 gün önce iş yaptım, kağıdı kargodan ustama yolladım, o da gitti, igdaşa imzalattı, hepsi 10 saniye sürdü, uydurmasınlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: serbes

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

quote:

quote:

İyi günler...

Merkezi sistemden kombiye geçiş yapmaktayız...

Dairelerde 1963 den kalma döküm paneller bulunmakta...

2 yıl önce evin yenilenmesi sırasında hepsini söktürüp temizletmiştim...

Konvansiyonel, çift eşanjörlü kombi almayı düşünüyorum...

Daire 2 oda + salon, yaklaşık 90 m2... 6 adet döküm petek + banyoda havluluk panel mevcut...

Bu çerçeveye uygun marka ve model önerisi olan arkadaşlar yazarsa memnun olurum...

kombi için bütçeniz ne kadar?

Bütçe sorun değil...

Ancak döküm peteklerle çalışacak olması asıl sorunumuz...

buderus u62
    vaillant 242-3-5
    bosch exclusive
    ferroli divatop micro

Teşekkür ederim...

Not: Sanırım bu 4 üründen birini seçmem makul olur. İnternette baktığımda fiyatları arasında çok uçurum görmedim. Termostat bu 4 üründe de mevcut mu onu araştırmam gerekir diye düşünüyorum.

Ancak forumda Buderus un servisinden ciddi şikayet edildiğini görünce kısmen tedirgin oldum diyebilirim.

termostat derken modülasyonlu mu kastediyorsunuz yoksa kombi ile beraber gelen termostat diyorsanız hiçbirinde termostat gelmez
    sonradan termostat almanız gerekir

servis şikayetleri bölgeden bölgeye değişmektedir.kimi yerlerde iyi kimi yerlerde kişilerin karakter seviyesi ile ilgilidir

genel olarak ısısan (bosch ve buderus) servisleri hakkında şikayet duymadım

• quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

bir iki yere telefon ettim. yeni prohje çizilmesi gerekli faslan diyor. tesisatınız eskiyse falan diyor. nnihayeyi kombi değişecek tesisat niye dğeişsin ki bi daha. ben bişi anlamadım ya neyse

Yeni proje bacalı kombilerin değişiminde gerekiyor. Bu işi yapan biray doğalgaz.ın bu konudaki yazısını aşağıya aktarıyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_6473040/mpage_339/key_/tm.htm
    quote:

proje verilmiyor kardeşim, yoğuşmalıda bir çeşit hermetik zaten, 1 kağıt imzalıyoruz, gidip, mühür vurduruyoruz. yani isteyen para da almaz bunun için hadi 50 tl yol parası ver, proje muroje yok YALAN söylüyorlar... izmirden istanbula 20 gün önce iş yaptım, kağıdı kargodan ustama yolladım, o da gitti, igdaşa imzalattı, hepsi 10 saniye sürdü, uydurmasınlar...

evet hocam şimdi deneme amacıyla beko bayini aradım. gelip arçelik beko servisi keşif yapıyor dedi. projeyi çiziyor dedi. sonra 1 2 gün içinde prjeyi imzalatıyor dedi. ama anladığım kadarıyla o çizme ve imzalatma işi formalite. zorunlukuk gibi biş. 150 300 tl arası da o tutar dedi. valla normalde değiştirmezdim de. kombi oldu 16 yıllık. eskiden vailltana 2 yıllık bakım ve tamir garantisi yaptıroyordum 350 tl ye falan. şimdi dedim o parayı eski kombiye vereceğime gidip yeni aliim nasılsa 2 yıl garanti var baızlarında da bakım var hemde yeni bi kombimiz olmuş olur dedim

• quote:

evet hocam şimdi deneme amacıyla beko bayini aradım. gelip arçelik beko servisi keşif yapıyor dedi. projeyi çiziyor dedi. sonra 1 2 gün içinde prjeyi imzalatıyor dedi. ama anladığım kadarıyla o çizme ve imzalatma işi formalite. zorunlukuk gibi biş. 150 300 tl arası da o tutar dedi. valla normalde değiştirmezdim de. kombi oldu 16 yıllık. eskiden vailltana 2 yıllık bakım ve tamir garantisi yaptıroyordum 350 tl ye falan. şimdi dedim o parayı eski kombiye vereceğime gidip yeni aliim nasılsa 2 yıl garanti var baızlarında da bakım var hemde yeni bi kombimiz olmuş olur dedim

Onay için istenecek 50-100 TL makul ancak fazlası gerçekten fazla.

Aslında yoğuşmalı kombi bakım masrafını da amorti eder. Kombi sormamışsınız ama Eca confeo premiks tavsiye ederim taş gibi kombi 3 yıl garantili ve bakım ücretleri gayet makul.

• Arkadasım sımdı bızım eskı bı evımız var orada yasamayı planlıyorum evlenınce.Eskı dediği +15 ama doğalgaz yok nıcın yok ev ortaktı kullanmorduk doğalgaz çektırmedık kiracıda ıstememıstı.Şimdi çalıştığım yerde E.C.A. model 1 senelık teshır ürünü gibi. (ya çalıştığım fırma 1000 kısılık felan daha fazla hatta konut ınsaatı yapıyordu, çalışan ambarcılarıda tanıyordum bende bu eve bakı yaparken dedım kı bunlar kombıyı ucuza alıyor dusun ıste topluca alıyor 1000 tane alsan herhalde ucuz olur. Işte burada ambar memuru arkadaş bana dedı kı numune daırenın kombısı sadece satıs ofısıne gelen ev sahıplerı kontrolu ıcındı hıc kullanılmadı onu sana ucuza satarız olmazsa.Bende tamam dedım.) Alıyım mı acaba?

1 senelık teshır urunu gıbı bı urun var kombı bunu alayım mı.Fiyatı ucuz

• quote:

Orijinalden alıntı: ErmanÇİFTÇİ

Arkadasım sımdı bızım eskı bı evımız var orada yasamayı planlıyorum evlenınce.Eskı dediği +15 ama doğalgaz yok nıcın yok ev ortaktı kullanmorduk doğalgaz çektırmedık kiracıda ıstememıstı.Şimdi çalıştığım yerde E.C.A. model 1 senelık teshır ürünü gibi. (ya çalıştığım fırma 1000 kısılık felan daha fazla hatta konut ınsaatı yapıyordu, çalışan ambarcılarıda tanıyordum bende bu eve bakı yaparken dedım kı bunlar kombıyı ucuza alıyor dusun ıste topluca alıyor 1000 tane alsan herhalde ucuz olur. Işte burada ambar memuru arkadaş bana dedı kı numune daırenın kombısı sadece satıs ofısıne gelen ev sahıplerı kontrolu ıcındı hıc kullanılmadı onu sana ucuza satarız olmazsa.Bende tamam dedım.) Alıyım mı acaba?

Eca Confeo premiks tam yoğuşmalı model
    Eca Confeo plus yoğuşmalı değil

Yukardaki modeller iyi kombiler ancak Eca proteus bazen sıcak su sorunu çıkarıyormuş.

Teşhir ürünü oraya sıfır konulduysa yani bir yerden çıkıntı değilse ve çalışacağına garanti veriyorlarsa alınabilir korkacak birşey yok. Yani garanti belgesi ilk defa sizin kullanımınızda onaylanacak demektir.

• quote:

quote:

Aslında yoğuşmalı kombi bakım masrafını da amorti eder. Kombi sormamışsınız ama Eca confeo premiks tavsiye ederim taş gibi kombi 3 yıl garantili ve bakım ücretleri gayet makul.

hocam çeşitli yerleri araım standart 150 diyorlar proje için. tesisata göre artqbilir diyorlar. yalnız bana yoğuşmalı önermediler 130 m2 ev. güney ve batı cephe. 4. kat en üst kat. ankara. eski tip petekler. yoğuşmalıya gerek yok dediler

• quote:

quote:

quote:

hocam çeşitli yerleri araım standart 150 diyorlar proje için. tesisata göre artqbilir diyorlar. yalnız bana yoğuşmalı önermediler 130 m2 ev. güney ve batı cephe. 4. kat en üst kat. ankara. eski tip petekler. yoğuşmalıya gerek yok dediler

Satıcıların bunu hep yaparlar kandırmaca ifadeleri bunlar, eviniz 130 m2 gayet büyük, 80m2 bile olsa yoğuşmalı kombinin çalışma prensibi 60 derecenin altında eviniz ısınıyorsa yani en soğukta 45-50-55 derecelerde yakıyorsanız yoğuşmalı kombiden en iyi verimi alırsınız. Özellikle premiks yoğuşmalı kombi olmalı premiks brülör daha ilk başta doğalgazı hava karşımı ile çoğaltarak yakar buda yoğuşmasız haliyle %4-5 tasaruf ettirir bunun üzerine yoğuşma eklerseniz %15-20 tasarruf edersiniz ki ben kendi kullanımıma bakarak tasarruf oranının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Ödeyeceğiniz farkı 2-3 sezonda çıkarırsınız.

Petek cinsinin önemi yoktur önemli olan içinde dolaşan su, bu arada tesisatı temizlettirebilirsiniz.

----------------------------
    NOT: Ankarada kombi arızaları konu başlığında yazan KOMBİCİ06 arkadaş vardı Yenimahallede imiş yakın ise onunla irtibata geçebilirsiniz o size en uygun yolu gösterecektir.
    http://forum.donanimhaber.com/m_56978922/mpage_4/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 28 Mayıs 2012; 17:35:58 >

• Vaillant 202-5 plus için düşünceleriniz neler

http://forum.donanimhaber.com/m_61382676/mpage_1/f_/key_//tm.htm#61382676

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 28 Mayıs 2012; 18:06:29 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İyi günler...

Daire 2 oda + salon, yaklaşık 90 m2... 6 adet döküm petek + banyoda havluluk panel mevcut...

Bu çerçeveye uygun marka ve model önerisi olan arkadaşlar yazarsa memnun olurum...

Bütçe sorun değil...

buderus u62
    vaillant 242-3-5
    bosch exclusive
    ferroli divatop micro

Teşekkür ederim...

Not: Sanırım bu 4 üründen birini seçmem makul olur. İnternette baktığımda fiyatları arasında çok uçurum görmedim. Termostat bu 4 üründe de mevcut mu onu araştırmam gerekir diye düşünüyorum.

Ancak forumda Buderus un servisinden ciddi şikayet edildiğini görünce kısmen tedirgin oldum diyebilirim.

termostat derken modülasyonlu mu kastediyorsunuz yoksa kombi ile beraber gelen termostat diyorsanız hiçbirinde termostat gelmez

servis şikayetleri bölgeden bölgeye değişmektedir.kimi yerlerde iyi kimi yerlerde kişilerin karakter seviyesi ile ilgilidir

Modülasyonluyu kastetmiştim...

Peki kombiyi yetkili bayiden mi internetteki satış sitelerinden mi almak daha akılcı...

Bir diğer nokta seçtiğim markanın g.merkezini arasam tesisat(+kombi) için Bursada uygun bir firma tavsiye ederler mi?

Not: Buderus U62 nin internetteki fiyatı 1750-1800 civarı. Bursadaki bir bayisini arasım bana verilen rakam 2705 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serbes -- 28 Mayıs 2012; 18:32:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: tunç1

bolu da yaşıyorum kuzey cephe dairem 130 m2 7metre petek var yoğuşmalı-yoğuşmasız kombide kararsız kaldım önerdiginiz bir kombi varmı

Daireniz apartman katıysa zemin veya çatı mı, yoksa ara kat mı?

Net alan kaç m2?

Isı yalıtımı (dış veya iç mantolama, çift cam PVC) var mı?

Petekler PKKP 22/600 tip mi? (10,5cm derinlik ve 60cm yükseklikte olur.)

Peteklerle daha önce ısındıysanız kaç derece kazan veya petek sıcaklıklarında ısınabildiniz (yani oda sıcaklığı en az 20-22C oldu) ?

Kombi için kaç TL bütçe ayırdınız?

üst katın bir altı katı , net alan127 m2, dış mantolama çift cam PVC var,petekler dediğin gibi,kalorifer kazanı derecesi 60-70 arası ,çok soğuklarda 80 , sadece kombi için 1.400 ile 1.850 arası

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ErmanÇİFTÇİ

Arkadasım sımdı bızım eskı bı evımız var orada yasamayı planlıyorum evlenınce.Eskı dediği +15 ama doğalgaz yok nıcın yok ev ortaktı kullanmorduk doğalgaz çektırmedık kiracıda ıstememıstı.Şimdi çalıştığım yerde E.C.A. model 1 senelık teshır ürünü gibi. (ya çalıştığım fırma 1000 kısılık felan daha fazla hatta konut ınsaatı yapıyordu, çalışan ambarcılarıda tanıyordum bende bu eve bakı yaparken dedım kı bunlar kombıyı ucuza alıyor dusun ıste topluca alıyor 1000 tane alsan herhalde ucuz olur. Işte burada ambar memuru arkadaş bana dedı kı numune daırenın kombısı sadece satıs ofısıne gelen ev sahıplerı kontrolu ıcındı hıc kullanılmadı onu sana ucuza satarız olmazsa.Bende tamam dedım.) Alıyım mı acaba?

Eca Confeo premiks tam yoğuşmalı model
    Eca Confeo plus yoğuşmalı değil

Yukardaki modeller iyi kombiler ancak Eca proteus bazen sıcak su sorunu çıkarıyormuş.

Teşhir ürünü oraya sıfır konulduysa yani bir yerden çıkıntı değilse ve çalışacağına garanti veriyorlarsa alınabilir korkacak birşey yok. Yani garanti belgesi ilk defa sizin kullanımınızda onaylanacak demektir.

Arkadaş sağolasın Saygılar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

bolu da yaşıyorum kuzey cephe dairem 130 m2 7metre petek var yoğuşmalı-yoğuşmasız kombide kararsız kaldım önerdiginiz bir kombi varmı

Daireniz apartman katıysa zemin veya çatı mı, yoksa ara kat mı?

Net alan kaç m2?

Isı yalıtımı (dış veya iç mantolama, çift cam PVC) var mı?

Petekler PKKP 22/600 tip mi? (10,5cm derinlik ve 60cm yükseklikte olur.)

Peteklerle daha önce ısındıysanız kaç derece kazan veya petek sıcaklıklarında ısınabildiniz (yani oda sıcaklığı en az 20-22C oldu) ?

Kombi için kaç TL bütçe ayırdınız?

üst katın bir altı katı , net alan127 m2, dış mantolama çift cam PVC var,petekler dediğin gibi,kalorifer kazanı derecesi 60-70 arası ,çok soğuklarda 80 , sadece kombi için 1.400 ile 1.850 arası

1. Evinizin maks. ısı kaybı yaklaşık 15000kcal/h, yoğuşma veriminin kaybolmadan peteklerden alabileceğiniz maks. ısı ise yaklaşık 8500kcal/h olur.
    2. Kabaca +4C ve üstü dış sıcaklık değerlerinde ısınma konforu bozulmadan (20-22C iç sıcaklık) yoğuşmalı kombi verimli olur ki sezonun rahat 1/3'ü kadardır.
    3. Bu durumda F/P ürünü yoğuşmalı kombi öneririm: ECA Confeo Premix-S, Ariston Clas Premium, Demirdöküm Nitromix. 24Kw kapasitesindekiler yeterli.
    4. Koridorda petek yoksa en az 120cm ilave ettirmenizi öneririm. Hem ev içi ısı kaçışları engellenir hem de yoğuşmalı kombiden verim alarak ısınabileceğiniz süre uzar, daha fazla tasarruf edersiniz...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İyi günler...

Bütçe sorun değil...

buderus u62
    vaillant 242-3-5
    bosch exclusive
    ferroli divatop micro

Teşekkür ederim...

Modülasyonluyu kastetmiştim...

Peki kombiyi yetkili bayiden mi internetteki satış sitelerinden mi almak daha akılcı...

Bir diğer nokta seçtiğim markanın g.merkezini arasam tesisat(+kombi) için Bursada uygun bir firma tavsiye ederler mi?

Not: Buderus U62 nin internetteki fiyatı 1750-1800 civarı. Bursadaki bir bayisini arasım bana verilen rakam 2705 TL.

modülasyonlu termostat kombi ile gelmez
    başka yerden almanız gerekir

internette kombiler her zaman daha ucuzdur

• Arkadaşlar kombilerin doğalgaz tüketimleri kombi.com da falan işte ariston 2.34,nitromix 2.40 diye yazıyor bu tüketimler kombinin max.ısıl güçteki tüketimlerimidir?Yani kombilerin teknik verilerinde
    http://www.ariston-tr.com/Resimler/SiteIcerik/Genuspremium_20090623_091800.pdf bu verilerden max değer 23.5 kw mı 25 kw mı?
    http://www.demirdokum.com.tr/upload/Kutuphane/97/Nitromix%20Kullan%C4%B1m%20K%C4%B1lavuzu.pdf
    nitromixteki max değer ise 24.7 mi? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?
    http://www.bosch.com.tr/content/language1/downloads/Classic_Condens_ba.pdf bunun ise kombi.com da 2.1 o zaman max 21.6 Kw ta mı o zaman bosch un değerlerinde bir yanlışlık oluyor çünkü max değer olarak 2.8 tüketim yazmışlar kendi sitelerinde öyle değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasanbatuhan -- 29 Mayıs 2012; 23:18:41 >

• http://www.ikramuhendislik.com/katalog/confeo.pdf
    Burada ise 7.3 Kw ta 0.71 m3,24 Kw ta ise 2.38 m3 doğalgaz tüketimiyle ECA nın baya bir az gaz tüketimlerini görmek mümkün oluyor.
    Eğer Nitromix in doğalgaz tüketimlerine ulaşabilsek sonuçta onunda başarılı olacağına inanıyorum.
    Eca nın ise sadece 7.3 Kw ın altına inememesi biraz dezavantaj oluyor bana göre.Yalnız tüketim değerleri ben çok az tüketim değerlerine sahibim diyen öyle min ısıl güçte 3- 3.5 -4- 5.7-6 falan diyen kombilerden daha az gaz harcağıda apacık gözüküyor 7.3 kw üstündeki değerlerinde.
    Min ısıl güçte şu kadar gaz tüketiyor bu kadar az yakıyor falan filan tezinizi kısmen de olsa çürütüyor bu ECA nın kullanma kılavuzu arkadaşlar.
    Yerli malı yurdun malı yanılıyor muyum bir açıklayacak üstad var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasanbatuhan -- 30 Mayıs 2012; 0:03:59 >

• Sa arkadaslar tokilerin 120m2lik olanlarinda oturuyoruz. apartman olarak dogalgaza gececegiz. petek boyu yaklasik 4mt. hangi kombiyi onerirsiniz. bir de kombiyi netten mi alalim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: md3likan

Sa arkadaslar tokilerin 120m2lik olanlarinda oturuyoruz. apartman olarak dogalgaza gececegiz. petek boyu yaklasik 4mt. hangi kombiyi onerirsiniz. bir de kombiyi netten mi alalim.

hangi şehirdesiniz?
    ev net 120m2 mi?
    evdeki odaların m2 lerini ve o odadaki petek boylarını yazarsanız daha iyi olur
    petek boylarınız az görünüyor

kombi olarak ariston clas premium ve baymak falke condens öneririm
    her iki kombide premix yoğuşmalıdır,her iki kombi internette 1500lira civarındadır
    kombiyi netten almak daha avantajlı fiyatlar daha ucuz oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: md3likan

Sa arkadaslar tokilerin 120m2lik olanlarinda oturuyoruz. apartman olarak dogalgaza gececegiz. petek boyu yaklasik 4mt. hangi kombiyi onerirsiniz. bir de kombiyi netten mi alalim.

Kombiyi internetten alırsanız ayrıca 150-200 TL montaj işçilik ücreti vereceksiniz yerelden de alırsanız hemen hemen aynı fiyata gelir.

Petek boyu çok az en az 7 metreye çıkarın yoksa 4 mt.petekle ısınmak için kombiyi 70 derecede yakıp 400-500 Lira fatura ödersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasanbatuhan

http://www.ikramuhendislik.com/katalog/confeo.pdf
    Burada ise 7.3 Kw ta 0.71 m3,24 Kw ta ise 2.38 m3 doğalgaz tüketimiyle ECA nın baya bir az gaz tüketimlerini görmek mümkün oluyor.
    Eğer Nitromix in doğalgaz tüketimlerine ulaşabilsek sonuçta onunda başarılı olacağına inanıyorum.
    Eca nın ise sadece 7.3 Kw ın altına inememesi biraz dezavantaj oluyor bana göre.Yalnız tüketim değerleri ben çok az tüketim değerlerine sahibim diyen öyle min ısıl güçte 3- 3.5 -4- 5.7-6 falan diyen kombilerden daha az gaz harcağıda apacık gözüküyor 7.3 kw üstündeki değerlerinde.
    Min ısıl güçte şu kadar gaz tüketiyor bu kadar az yakıyor falan filan tezinizi kısmen de olsa çürütüyor bu ECA nın kullanma kılavuzu arkadaşlar.
    Yerli malı yurdun malı yanılıyor muyum bir açıklayacak üstad var mı acaba?

Sn @Hasanbatuhan,

Minimum ısıl güç ne kadar düşükse sarfiyat ta o oranda düşük olur. Burası net. Ama kombiler sürekli minimum ısıl güçte çalışmadıklarından/çalışamayacaklarından reel sarfiyatları doğal olarak daha yüksektir. Pratik olarak doğalgaz faturalarından bu sarfiyat miktarını öğrenmek mümkün. Dolayısıyla kombileri teknik olarak karşılaştırırken sadece min. ısıl güçlerine ve min. sarfiyatlarına bakmak aldatıcı olabilir. Zira kombiler yanma peryodunda farklı kapasiteler kullanarak çalışır. Yani gaz sarfiyatı değişkendir. Burada kombinin hedef sıcaklığa yaklaşırken yaptığı modülasyonun hassasiyeti sarfiyatta belirleyicidir. Yani kombi ister kalorifere gidiş sıcaklığı, ister oda sıcaklığı, set edilen değere yaklaşırken ne kadar sık adımlarla alev boyutunu düşürebiliyorsa o ölçüde az yakar. Oda sıcaklığına göre de modülasyon yapabilen kombiler (modülasyonlu oda termostatlarıyla kullanmak şartıyla) ekstra avantaja sahiptir.

Pratikte kombileri sarfiyat yönünden karşılaştırmak için, sözgelimi aynı apartmanın aynı cepheye bakan çatı/zemin hariç, altlı üstlü veya aynı cephelere bakan bitişik nizam iki dairesinin, aynı set değerlerindeki sonuçlarına bakmak gerekir.

ECA Confeo Premix TÜBİTAK bilimsel desteğiyle geliştirilmiş, sirkülasyon pompası, elektronik kart vb önemli parçaları yabancı olmakla birlikte, yerli malı diyebileceğimiz başarılı bir üründür.

İyi forumlar dilerim!..

• 
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.