Şimdi Ara

KIŞI İSTANBUL EGE VE AKDENİZDE GEÇİRECEKLER LASTİK ALMASIN (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
1
Favori
2.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sekoya81

Ayrıca kış lastiği buzda hiç bir halta yaramaz ,lastikçiler sizi yemesin dikkatli olun.

Son 3 yıl agrida kaldım ve buzda kullandım çok işe yarıyor.bu sene bursa ya geldim ve kışlık lastikleri ağrı da sattım.buz da işe yaramıyor demek cahillik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ayrıca kış lastiği buzda hiç bir halta yaramaz ,lastikçiler sizi yemesin dikkatli olun.

http://m.youtube.com/watch?v=6cCpuClg3o8

Sıfır kış lastikleri ile -2 derecede, gizli buzlanmada ani fren deneyimi

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

O hızda o kadar kısa mesafede kış lastiklerinden şapkadan tavşan çıkarmasını mı bekliyordunuz yoksa?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

işte bahsettiğim bu, böyle araba kullanmayı bilmeyen tipler 16 tane kış lastiği taksada kaza yapar.

• Kahramanmaras icin yorumunuz nedir bu konuda bilenler orada yasayanlar ne dusunuyor

• net w kullanıcısına yanıt
    4 mevsim lastiklerini arastirmanizi öneririm..Dikkat edin "yaz" degil "4 mevsim"..goodyear basta olmak uzere iki-üç marka var dört mevsim lastik üreten..önemli olan @matgap arkadaşımında ifade ettiği lastiğin limitlerini bilerek kullanmak..herkes 4 mevsim lastik alsın demiyoruz ama mevsimsel şartları,saklama imkansizligi,seyahat etmiyor oluşu gözönünde bulunduran bir sürücü 4 mevsim lastik kullanabilir..lastikcilerin tümü yaz lastiklerini 4 mevsim diye satıyor..buda onların cahilligi..4 mevsim lastik kışın %85-90 kis lastiği performansı verir..kalitelisini alırsanız tabii..yazın ise %70 yaz lastiği performansı verebiliyorlar..bu daha cok yazın handilapli bir durum..bunu bilerek kullanırsanız optimum sürüş saglarsiniz..

• quote:

Orijinalden alıntı: StaatSanWalt

Kahramanmaras icin yorumunuz nedir bu konuda bilenler orada yasayanlar ne dusunuyor

Kahramanmaraş'ın merkezinde yaşıyorum. Son iki yıldır kar yok, ama ben şubat tatilinde çocuklarla beraber ankara-eskişehir yaptığım için kış lastiği takıyorum. Daha önceki yıllarda yılda 3-5 sefer 15-20 cm kar yağardı, bu yıl durum ne olur bilinmez. Ama kuzey ilçelerinde (afşin, göksun ve elbistan gibi) yaşıyorsanız ya da sık sık oralara seyahat ediyorsanız durum değişir, mutlaka almanız gerekir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elbistana gelecegim oraya atandim kis lastiklerini aldim bugun gerekliyse icim rahatladi en azindan bosuna takmamis olurum cok tesekkur ederim elbistanda ne vardir ne yoktur hicbirsey bilmiyorum hakkinda kiralik ev vs de gerekecek ama bakalim

• net w arkadaşım ne demek istediğimi anlamamış..

Ben kullandım ve halende kullanıyorum, karlı şehir içinde de kullandım, dağlık karlı yollarda da. Ben yolda kalmadım. Yok diyen kullanmasın diyorum. Bu kadar basit.
    Ama çıkıp fanatik bir şekilde böyle bir olay yoktur diye haykırmasınlar. 4 yıl diyorum, kullanmak diyorum! Daha ne diyeyim.
  • quote:

Bildiğim kadarı ile kış kar buz üç çeşit lastik var.

Böyle bir bilgiye nereden ulaştın?

Benimde bildiğim civili ce civisiz kar lastikleri var sadece. Onlarda havanın sıcaklığından yada yoldan ziyade yaşanılan bölgenin tamamen kar kaplanıp kaplanmamasıyla ilgili.

Mantığa bak. Sanki dünya üzerinde tamamen buzla kaplı bir şehir ülke vs varda ora için buz lastiği üretecekler. Yolda buz olur. Buz yolları olur ama normal kullanıcılar için hiçbir lastik özellikle buzda gitsin diye yapılmaz. Çünkü hiçbir ülkenin tamamı yada büyük çoğunlu buz kaplı olmaz. Kar olur ama buz olmaz.
    Kar lastiğini aldık o zaman hem buza giremeyeceğiz hem de asfalta öyle mi? O lastikle kış günü temizlenmiş bir zeminde fren yapınca lastik uygun olmadığından kayacağız öyle mi?
    Kış lastiğini aldık. Bunlar zaten karda gitmez. Kar yağında onlarıda değiştiriyor insanlar. En boş lastik. Hava 7 derecenin altındadır. Sıfırnda üstündedir. Kar yağmıyordur. Ama esen rüzgardan ötürü yolda buzlanma olmuştur. Bu lastik o buzda ne kadar kontrollü gidersen git kayar. En boş lastik tipidir. Markalar sırf para kırmak için dünya genelindeki aptal insanları kandırmak için bunları üretirler.

Bilgisizsin. Bilgisizliğinle insanlara emir vaki akıl dağıtıyorsun. Yani sadece bilgisiz değil zır cahilsinde.

Üstelikte ciddiye alınıyorsun. Bu ülkede cahil insan iyi prim yapıyor. Cahil olucan. Yoksa bu toplumu yönetemezsin. Anlaşamazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARES007 -- 30 Kasım 2014; 0:11:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

quote:

Bildiğim kadarı ile kış kar buz üç çeşit lastik var.

Böyle bir bilgiye nereden ulaştın?

Benimde bildiğim civili ce civisiz kar lastikleri var sadece. Onlarda havanın sıcaklığından yada yoldan ziyade yaşanılan bölgenin tamamen kar kaplanıp kaplanmamasıyla ilgili.

Mantığa bak. Sanki dünya üzerinde tamamen buzla kaplı bir şehir ülke vs varda ora için buz lastiği üretecekler. Yolda buz olur. Buz yolları olur ama normal kullanıcılar için hiçbir lastik özellikle buzda gitsin diye yapılmaz. Çünkü hiçbir ülkenin tamamı yada büyük çoğunlu buz kaplı olmaz. Kar olur ama buz olmaz.
    Kar lastiğini aldık o zaman hem buza giremeyeceğiz hem de asfalta öyle mi? O lastikle kış günü temizlenmiş bir zeminde fren yapınca lastik uygun olmadığından kayacağız öyle mi?
    Kış lastiğini aldık. Bunlar zaten karda gitmez. Kar yağında onlarıda değiştiriyor insanlar. En boş lastik. Hava 7 derecenin altındadır. Sıfırnda üstündedir. Kar yağmıyordur. Ama esen rüzgardan ötürü yolda buzlanma olmuştur. Bu lastik o buzda ne kadar kontrollü gidersen git kayar. En boş lastik tipidir. Markalar sırf para kırmak için dünya genelindeki aptal insanları kandırmak için bunları üretirler.

Bilgisizsin. Bilgisizliğinle insanlara emir vaki akıl dağıtıyorsun. Yani sadece bilgisiz değil zır cahilsinde.

Üstelikte ciddiye alınıyorsun. Bu ülkede cahil insan iyi prim yapıyor. Cahil olucan. Yoksa bu toplumu yönetemezsin. Anlaşamazsın.

sakin ol eksik bilgili.

• beyler peki hafif ticari araçlar için durum nedir durduk yere 519 tl vermyelim doblo panelvan
  • Zaten almıyorduk
  • Kış lastiği sadece karda mı kullanılıyor yani ? Hep biz zekiyiz.Sadece 1 metre daha kısa fren mesafesi için milyonlarca euro AR-GE yatırımı yapan firmalar değil. Yağmurda lastik suyu daha kolay tahliye etsin diye uğraşan mühendisler de değil biz zekiyiz. Kış yumuşak geçecek çok sağlam yerden haber almış arkadaş. Meteoroloji genel müdürü falan aramızda heralde. Arkadaş İstanbul dediğin yer bir mahalle değil 20 milyonluk şehir. Kış ayında sadece Bayrampaşayla Hadımköy arasında bile 7 derece fark ediyor. Alan alır, takan takar sen kendi fikirlerini kendine sakla.
  • Haklısın bence de cok sacma dedigin dogru kar zaten en fazla 1 hafta yagar oda tutar mı tutmaz mi belli degil bu kadar kisa zaman icin kar lastigi almak taktirmak sonra depolamak sonra tekrar yaz lastigi taktirmak sacmalik kar yagdigi zaman araclari kullanmamak hem daha kolay hemde daha masrafsiz olacaktir ben öyle yapacagim aklin yolu bir hocam
  • Oto lastik veya araç güvenliği dallarında hangi konuda uzmansın da uzmanlık alanına göre bu başlığı atıyorsun ?

Yoksa ilk mesajında iinsanlara neden kullanmamalarını gösteren bilimsel dayanakların olurdu, göremeyince merak ettim..

Misal; başlığı atarken dersin ki ; İstanbul'da nem oranı yılın 300 günü % 50'nin altında, sıcaklık ortalaması 10 gün dışında hep 7 derece üzerindedir, o yüzden kış lastiği kullanmaya gerek yok, o zaman anlarım..

Böyle birşey de yok.. Fasa fiso.. Lafa bak : "Kar en fazla 1 hafta yağar o zamanda evden çıkmayın, çıkmanız gerekiyorsa da 1 hafta taksiye binin ,taksilere kışlık lastik zorunlu. "

Hey Allahım ya... Adam Meteoroloji önceden biliyor.. Yukarıyla anlaştı herhalde..

Bunları görünce aklıma ilk gelen, bu başlığı atarken ne çekti acaba oluyor ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yolcum -- 30 Kasım 2014; 17:22:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yolcum

Oto lastik veya araç güvenliği dallarında hangi konuda uzmansın da uzmanlık alanına göre bu başlığı atıyorsun ?

Yoksa ilk mesajında iinsanlara neden kullanmamalarını gösteren bilimsel dayanakların olurdu, göremeyince merak ettim..

Misal; başlığı atarken dersin ki ; İstanbul'da nem oranı yılın 300 günü % 50'nin altında, sıcaklık ortalaması 10 gün dışında hep 7 derece üzerindedir, o yüzden kış lastiği kullanmaya gerek yok, o zaman anlarım..

Böyle birşey de yok.. Fasa fiso.. Lafa bak : "Kar en fazla 1 hafta yağar o zamanda evden çıkmayın, çıkmanız gerekiyorsa da 1 hafta taksiye binin ,taksilere kışlık lastik zorunlu. "

Hey Allahım ya... Adam Meteoroloji önceden biliyor.. Yukarıyla anlaştı herhalde..

Bunları görünce aklıma ilk gelen, bu başlığı atarken ne çekti acaba oluyor ??

7 derecenin üzerinden peynir gibi dağılıp duramayan kış lastiklerine bu kadar beğeniyorsan sen git al hocam. Tutan yok .

Bu uzun yıllar İstanbul sıcaklık ortalaması.

http://climexp.knmi.nl/data/ta17062.dat

izmir

http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=IZMIR

Antalya

http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=ANTALYA

• Valla arkadaşlar karlı-buzlu-ıslak zeminde hem 4 mevsim lastiği bizzat denemiş birisi olarak şunu söyleyeyim 4 mevsim lastik tam bir fiyasko.

Yazın yazlık lastik.

Kışın da kışlık lastik. Net.

Edit: Memleketim akdeniz. Egeyi de çok iyi biliyorum. Islak performansı iyi bir kaliteli lastik işinizi görür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bozak07 -- 30 Kasım 2014; 20:51:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem09

4 mevsim lastiklerini arastirmanizi öneririm..Dikkat edin "yaz" degil "4 mevsim"..goodyear basta olmak uzere iki-üç marka var dört mevsim lastik üreten..önemli olan @matgap arkadaşımında ifade ettiği lastiğin limitlerini bilerek kullanmak..herkes 4 mevsim lastik alsın demiyoruz ama mevsimsel şartları,saklama imkansizligi,seyahat etmiyor oluşu gözönünde bulunduran bir sürücü 4 mevsim lastik kullanabilir..lastikcilerin tümü yaz lastiklerini 4 mevsim diye satıyor..buda onların cahilligi..4 mevsim lastik kışın %85-90 kis lastiği performansı verir..kalitelisini alırsanız tabii..yazın ise %70 yaz lastiği performansı verebiliyorlar..bu daha cok yazın handilapli bir durum..bunu bilerek kullanırsanız optimum sürüş saglarsiniz..

Dört mevsim lastigi yoktur hocam , çünkü artık yeni bir düzenleme geldi . Lastikcilerde eski Lastikçi Zihniyeti degil zaten , şimdi Maksat insanlarımızın can ve mal güvenligidir. Kış mevsiminde En kötü kış lastigi en iyi yaz lastiginden iyidir .
    4 Mevsim lastik dediginiz lastigin hamur yapısı bile farklı kışın soguk hava ile beraber sertleşir, o yüzden kışlık lastiklerde özel hamur yapısından dolayı vakumla beraber yol tutuşu ve fren mesafesinde daha saglıklı işler mekanizma. Yinede tercih sizin tabiki bölgem sıcak bölge diyorsanızda yazlık lastik kullana bilirsiniz sıkıntı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi net w -- 1 Aralık 2014; 8:13:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: matgab

net w arkadaşım ne demek istediğimi anlamamış..

Ben kullandım ve halende kullanıyorum, karlı şehir içinde de kullandım, dağlık karlı yollarda da. Ben yolda kalmadım. Yok diyen kullanmasın diyorum. Bu kadar basit.
    Ama çıkıp fanatik bir şekilde böyle bir olay yoktur diye haykırmasınlar. 4 yıl diyorum, kullanmak diyorum! Daha ne diyeyim.

Bu fanatiklik degil , sadece bir uyarıdır. Üsttelik sizin ki bir fanatikliktir, ısrarla yazlık lastiklerle erciyese cıkmak yada kayseri gibi kışı çetin sogukla gecen bir şehirde ben yazlık kullanıyorum üsttelik sıkıntısız derseniz , yanlış yapıyorsun derim .
    Fakat size iyi sürüşler diliyorum daha da birşey demiyorum .
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.