Şimdi Ara

İşlemci ısısı hakkında yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben vatan bilgisayardan GTX 560 ti bu kartı aldım birde OCZ nin +80 bronze 650 W güç kaynağını alıp pcye taktım.Crysis 2 ye girdim ulta ayarlarda oynuyorum sorun yok lakin 1 saat sonra kasayaya elimi bi koydum baya sıcak sıcaklıgını ölçtüm ekran kartı 61 neyse dikkate almadım oyuna girdim bi 1 saat daha oynadım bi anda ekran yavasladı donma seviyesine geldi pat mavi ekran işlemci ısısını ölçtüm bir dahaki seferede 73 dereceyi buluyor işlemciye oyun ağır mı geliyor acaba çok yük altında çalıştıgı içinmi bu kadr ısınıyor yoksa hava sirklasyonumu kötü kasada ( Önde 12 lik fan egzos 8 lik işemci fanı küçük normal eklenti yok sogutucusunda kasa gigabyte geniş)
    DoNANIMLARIM
    http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/asus-engtx560ti448dc22di-gtx560-ti-448-cores-dcu-ii-gddr5-1280mb-320-bit-nvida-geforce-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=62814
    http://www.ocztechnology.com/ocz-zs-series-550w-750w-power-supply.html
    http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-g41m-comborev_13/
    http://ark.intel.com/products/42811/Intel-Pentium-Processor-E6800-2M-Cache-3_33-GHz-1066-FSB

• İşlemciyi stok fan ile kullanıyorsanız sıcaklık normal diyebiliriz, beraberinde kasa hava akımı da önemlidir sistemin genel sıcaklıkları için, kasa nedir onu belirtin lütfen.

Mavi ekrana gelince de bir çok nedeni olabilir, hata kodunu öğrenmek lazım ama genel olarak, ram frekans ayarları, hdd ve işletim sisteminden kaynaklı olabiliyor bu sorun.

İşlemcinin çalışma sıcaklığı 74 derece olarak belirtilmiş, termal kontrol devreye girmiş olabilir bu süreçte ve sistemi kapatmaya zorlamış olabilir.
  • İşlemci yüzde yüz olarak çalışıyor bundan dolayı olamaz mı oyundayken
  • İşlemcinin %100 çalışması elbette sıcaklığa yol açar, ancak burada önemli etken soğutucu fandır, işlemcinin performansı zaten bellidir çoklu çekirdek gerektiren uygulamalarda aşırı yük binecğei için haliyle %100'e kadar çalışacaktır.
  • Bunun için öneriniz anakart ve işlemcimi değiştirmekte mi olur yoksa sogutucu sistemimi geliştirsem yeterli olur mu
  • İşlemci normal şartlarda düşük kalıyor satıp, 2.el bir Quad Core (Q8400-9400 gibi) işlemci alınabilir ancak, LGA775 sokete yatırım yapılmasını önermiyoruz, en uygun f/p olarak AM3+ X4 işlemcili ya da Intel'in i3'lü sistemlerine geçiş yaparsanız çok daha iyi ve uzun vadeli olur ve ekran kartından da daha fazla verim alırsınız, beraberinde de çoklu soket desteği veren bir soğutucu iyi olur (12cm fanlı) en zından farklı platforma geçerken de kullanırsınız.
  • i3 tam performansı verir mi hangi model anakartla en uygun olur ben sıkıntısız bir oyun oynamak istiyorumda
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheMetaor

Bunun için öneriniz anakart ve işlemcimi değiştirmekte mi olur yoksa sogutucu sistemimi geliştirsem yeterli olur mu

İşlemcinin soğutucusu işlemci ile gelen ise yetersizdir.Bu durumda daha iyi bir soğutucu ile deneyin.Isı boruları olan 90mm fanlı dikine modeller oldukça tatminkar sonuçlar üretiyor(uygun termal macun kullanılırsa tabi).

Isı değerleri çok yüksek 100% yük altında bile olsa uzun vadede verimli kullanmak için SINIR derece olan 74.1'e işlemcinin ulaşmaması lazım.

Mesela benim işlemcim asla 60 dereceyi geçmiyor 100% yük altında bile.Ortam sıcaklığına bağlı olarak en fazla 65 dereceyi gördüm.Ve şimdiye kadar en ufak yavaşlama ve mavi ekran görmedim.(intelin tcase'ine göre 71.4 derece)

NOT:Ramlarıda kontrol etmeyi unutmayın.

• Teşekkür ediyorum yorumlarınız yardımlarınız için.Bu olay asasian cread 3 te olmuyor sadece btf 3 ile crysis 2 cok ısınma söz konusu oluyor sanırım ramlarden fiziksel olarak degilde 2.durum kasa içi ısınmadan dolayı ya işlemcidir ya ramdir yalnız işlemcinin ısısı artıgı kesin sıcaklıgı o olusturuyor kasa hava sirkilasyonuda yetersiz kalınca mecburen ekran kartıda yeterince ısıtırıyor.zincirleme olarak gidiyor yani ben buna sogutma sistemi kurup masraf etsemde yetersiz kalacak gibi nereye kadr işlemci yüzde yüz çalısacak yani en iyisi en az i3 ve 1155 soket anakart + sogutma sistemi ile uzun ömürlü olacak gibi.
  • quote:

Teşekkür ediyorum yorumlarınız yardımlarınız için.Bu olay asasian cread 3 te olmuyor sadece btf 3 ile crysis 2 cok ısınma söz konusu oluyor sanırım ramlarden fiziksel olarak degilde 2.durum kasa içi ısınmadan dolayı ya işlemcidir ya ramdir yalnız işlemcinin ısısı artıgı kesin sıcaklıgı o olusturuyor kasa hava sirkilasyonuda yetersiz kalınca mecburen ekran kartıda yeterince ısıtırıyor.zincirleme olarak gidiyor yani ben buna sogutma sistemi kurup masraf etsemde yetersiz kalacak gibi nereye kadr işlemci yüzde yüz çalısacak yani en iyisi en az i3 ve 1155 soket anakart + sogutma sistemi ile uzun ömürlü olacak gibi.

İ3 işlemcide yeterli soğutma kullanmazsanız benzeri biçimde ısınacaktır.Bu sebeple soğutma sisteminede dikkat edin.Crysis2'yi bende düşük sistemde oynuyorum sorun yok.

Birde performans olarak sizin işlemciniz ile i3 işlemcilerin düşük modelleri birbirine yakındır.Ancak i5 işlemci ile ciddi bir fark yaratabilirsiniz bunuda unutmayın.

• Bende öle düşünüyorum i5 2500k Quad mesela lakin 625 lira ekran kartı + power ve 2.el kasaya bayıldıgım için suanlık biraz bekleyecek.Benim kasayı satabilirsem ancak öle bu dediginizi yapabilirim.Öle yada böle crysis 2 de 3 mavi ekranla ultra ayarlarda oyunu bitirdim.Suanlık ilk işlem çoklu soket dikey 12 lik fanlı bir işlemci sogututucu deneyecegim.Cok değerli yorumlarınız için çok sağolun
  • quote:

Bende öle düşünüyorum i5 2500k Quad mesela lakin 625 lira ekran kartı + power ve 2.el kasaya bayıldıgım için suanlık biraz bekleyecek.Benim kasayı satabilirsem ancak öle bu dediginizi yapabilirim.Öle yada böle crysis 2 de 3 mavi ekranla ultra ayarlarda oyunu bitirdim.Suanlık ilk işlem çoklu soket dikey 12 lik fanlı bir işlemci sogututucu deneyecegim.Cok değerli yorumlarınız için çok sağolun

Bu tipte bir soğutucu ve güzel bir termal macun bence İLK etapta probleminizi çözecektir.Ufak bir masraf ile ısınma probleminden kurtulursanız bu sistem sizi 1-2 sene idare edecektir.

İşlemci ısısı hakkında yardım lütfen

• Sogutma sistemi yapıldı ısı degerleri çok güzel sıkıntı kalmamıstır mis gibi oldu teşekkrler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.