Şimdi Ara

İşlemci değişiminden alacağım performans farkı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
1.194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sistemimde 3GB Ram var. Bunu 4GB yapmak istiyorum fakat işlemcim de biraz geri kaldı. (Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4600 @ 2.40GHz, 2400 MHz) Bu işlemciyi E7600 ile değiştirmek istiyorum (Soket 775 olduğu için sistemimin bu işlemciyi alabileceğini söylediler.) Peki, ben bu işlemci değişiminden alacağım performans farkını RAM değişiminden alabilir miyim? (Bu arada hiç overclock yapmadım.)

Bu aralar sistemimi yenileyeceğim ve bu konuda bildiklerim sınırlı olduğu için sürekli değişik bölümlerde konular açmaktayım. Kirlilik yapıyorsam özür dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brotherho0d -- 29 Kasım 2011; 23:52:35 >

• 6 Gb Ram Bile Farkı Fazla Hissedilmez Fakat İşlemcide Hissedilecek Şekilde Farkeder.
  • Oyun performansı konusunda RAM ve Grafik Kartı ön plandadır dedikleri için ben işlemci değişimi konusunda tereddüte düştüm. O zaman daha önceden de planladığım gibi işlemci değişimini ön planda tutacağım.
  • İşlemci değişimi ile hissedersiniz farkı.

Link'e göz atın. Link'teki E7500 olmasına rağmen kayda değer fark görülmüş.

http://www.anandtech.com/bench/Product/64?vs=87
  • İşlemci Ekran Kartı Ram Bu 3 Bileşen Ana Kaynaklar

Ram 4 Gb Yeterli

İşlemci e7600 Şuanki Oyunlar İçin Yeterli..

256 Bit Ekran Kartı Alırsan 1-2 Sene Götürür Senı bu sıstem gerçi 775 soketler piyasadan kalktı ama gınede oyunların motoru fazla sıstem gereksınımı ıstemıyor ;)

Fakat Ekran Kartı Alırken İşlemci İle Darboğaz yaşamasın
  • ram de hissedilcek bi fark yaşamazsın ama işlemcinde önemli fark yaratacaktır.
  • Ekran kartım ATI HD5550, yaklaşık 10 ay önce aldım (128 bit). RAM'imi 4 GB'ye yükseltip işlemcimi değiştireceğim. Daha sonra da tekrar Ekran Kartı değişimi yapmayı düşünüyorum. Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brotherho0d

Ekran kartım ATI HD5550, yaklaşık 10 ay önce aldım (128 bit). RAM'imi 4 GB'ye yükseltip işlemcimi değiştireceğim. Daha sonra da tekrar Ekran Kartı değişimi yapmayı düşünüyorum. Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Anlıyorum Kardeşim Fakat Sistemin Eski Masraf Yapma Desem Yeridir 775 Soket anakartlar Kalktı Kalkacak Sağda SOlda Var işte Birazdaha para biriktirip guncel birşeyler toplamanı onerırım am3/1155 Soket gibisinden.
  • Merhaba benim de işlemciler ile ilgili bir sorum var forumlarda çok yazı gördüm kafam karıştı. Anakartım 1333 fsb destekliyor. buna göre performans bakımından Core 2 duo E6540 2,33 ghz /4mb/1333 fsb işlemcimi yoksa Core 2 duo e7400 2,93 ghz/3mb/1066 fsb işlemci mi daha iyidir ?
  • @
    coldness

e7400 daha iyidir lakiN soket yapısı 775 eger bu urunlerı alıcaksanız vazgeciN ileriye yonelık bır işlemcı alın ornegın x4 955 amd olabılır..
  • Şuanki sistemim durumu böyle biliyorum biraz boşa yatırım gibi geliyor ancak 1155 soket veya amd phn x4 x6 serileri için komple sistemi yenilemem gerekir ve bunu yapacak durumum yok. mecbur 775 soketlerde en iyisini uydurmak olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: MichaeL JacksoN qkN

@
    coldness

e7400 daha iyidir lakiN soket yapısı 775 eger bu urunlerı alıcaksanız vazgeciN ileriye yonelık bır işlemcı alın ornegın x4 955 amd olabılır..

bu arada merak ettiğim şey fsb hızı , cache değeri veya kaç ghz olduğu bunlardan hangisi daha önemli ?
    Not : mimarisi aynı olan işlemcilerde.
  • bellek farkına burdan bakabılırsınız...

http://forum.donanimhaber.com/m_40440384/mpage_1/f_/key_//tm.htm#40440384

aynı mimari derkeN e7500 e 7400 den daha iyidir..

veya x4 965 3400 mhz x4955 3200 mhz den daha üstündür farkı bi kac fsb bellek olarak soket olarak cache olarak aynılar farklarını veren mhz leri mesela..
  • Olayı başka birşey katarak değerlendirmek istiyorum bu sistemimde takılı olan ram 4gb ddr3 1333 'lük, anakartım fsb 800 olan işlemciler yalnızca ddr3 800 olanları destekliyor diyor şuanki işlemcim pentium D haliyle ramler 800 olarak değerleniyor. Bu yüzden fsb 1333 olursa ramlerde 1333 hızındamı seyredecek yoksa daha düşük seyirde mi çalışır 1066 gibi? bir yerlerde gördüğüm kadarıyla ramlerin hızı işlemcilerin fsb hızından yüksek veya aynı olamayacağı söylenmişti. bu doğru mudur?
    Teşekkürler.
  • merhaba anakartınız 1333 mhz destekler ise ramınız 2000 mhz de olsa anakartın destekledıgı hızda çalışır 1333 olarak gorur

anakart 1333 ise ram 1066 ise alıcagınız maksımum hız 1066 mhz dir ..bunu ancak overlock ile aşabılırsınız..
  • Anakartım sitesinde ramler max 1066 destekliyor. Benim merak ettiğim 1066 fsb olan bir işlemci taktığımda ramlerde 1066 olarak mı görünecek yoksa daha mı düşük olacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: By DeaqLe

quote:

Orijinalden alıntı: Brotherho0d

Ekran kartım ATI HD5550, yaklaşık 10 ay önce aldım (128 bit). RAM'imi 4 GB'ye yükseltip işlemcimi değiştireceğim. Daha sonra da tekrar Ekran Kartı değişimi yapmayı düşünüyorum. Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Anlıyorum Kardeşim Fakat Sistemin Eski Masraf Yapma Desem Yeridir 775 Soket anakartlar Kalktı Kalkacak Sağda SOlda Var işte Birazdaha para biriktirip guncel birşeyler toplamanı onerırım am3/1155 Soket gibisinden.

Haklısın hocam. O zaman en iyisi e7600 ile idare edebildiğim kadar idare edebilmek. Sonra dediğin gibi yeni bir sistem toplayacağım. Teşekkür ediyorum.

• ya michael jackson, anladık tamam 775 eskidi. adam inatla core 2 duo diyor inatla her postunda 775 eskidi alma amdye geç diyorsun. valla felç oldum burda.

e8xxx almanı ısrarla öneririm çünkü 45 nm ve daha üstün bir mimarisi var. anakartının modelini söyler misin ?
  • benim anakart g41d3 biostar
  • @artariel

dostum ben e serisi phenom serisi i5 serisi kullanmış oldugum ıcıN onerdıM ..tabiki e8500 bile oc ile 4500 mhz lere dayanan oldukça sağlam işlemcıdır ..ileriye yonelıkten kastım şudur soket 775 anakartlar düşük düzeyde eski mimari eger 200 tl işlemcıye para verılcekse en mantıklı secım x4 955 dir cunku şu anki am3+ ve am3 anakartlar mimami açıdan daha yeni daha ileriye yonelik ..teknolojiden faydalanır ..seneye bu arkadaş ssd ye geçmek istese anakartı bu teknolojiye ne kadar verimli olur ? yeni seri sata III 6 gbs gibi anakartlarda ne kadar verim olur bu sadece ornek daha bır cok teknoloji mevcut ...

ha kendılerı eski soket alıcaksa illa e8000 serisi alsın illa alıcam derse sonuçta intel bugun bile soket deişmekte ama bugun i5 2500k alan zaten 3*4 yıl deısmesıne gerek yok overlock ile 4500 4800 sevıyesınde cok uzun sure goturur ..eski sokete karşı deilim alana mani olmayız burda ürünleri kullandıgımız içiN ne gibi artısı var eskı soketın ne gıbı eksileri var az cok bılıyoruz?

isteyen eski işlemci alır eski teknoliji kısıtlaması ile yola devam edeR ..isteyen yeni teknolojı nımetlerınden yararlanır ne kadar yararlanır oda onun faydalanacagı duruma gore deişiR...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MichaeL JacksoN qkN -- 1 Aralık 2011; 14:37:37 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.