Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (203. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.379
Cevap
199
Favori
1.901.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 201202203204205
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kolonoskopi mecbur yapılcak artık parasını ödedim :D yarından itibaren bağırsak temizliği olaylarına başlıcam 3 gün pazartesi son kez kolonoslopi zaten temiz çıkcak.

Bu sfs testi olayına güveniyorum ama kolonoskopi için bağırsaklar temizlencek ilaçla lavmanla sfs testini yanlış etkilicek diye çok korkuyorum inş. 1 ay sonra yapılabilir

demezler sabrım kalmadı tescilleyip biran önce mücadele etmek istiyorum mantar veya başka bişeyle 1 aydırda probiyotik içiyorum kombuçayla oda korkutuyor beni hocam

sonuçta çok fazla probiyotik alıyorum gün içinde testi nasıl etkilecek yeme alışkanlıklarını değitirme diyor 3 hafta öncesine kadar ama ben gazdan ölüyorum diye çok az

yemek yiyorum bu ara mecburen test sonucu düzgün çıksın diye mantarı beslicez mi ya :D
  • Arkadaşlar bu ara yabancı kaynaklı sağlık sitelerinden İBS ile alakalı çok ciddi araştırma yapıyorum 1 haftadır
    İBS ve Pİ-İBS (bakteriyel enfeksiyon sonucu tetiklenen İBS) olarak.burada SFS testinden bahsediyoruz.

Hepimiz çok umutluyuz evet ama bazı arkadaşların gerçekten bakteriyel olay nedeni ile olmamış olma ihtimali çok yüksek..
    Herkesin tedavi olup tamamen iyileşeceği kesin değil malesef..(Umut yıkmak istediğimden değil kesinlikle kendimizi herşeye hazırlamamız şart)

Mesela ben kendi adıma konuşayım fonksiyonel değil organik bir gaz oluşumu var 50 defa gaz çıkardığım oluyor bazen..
    ama bağırsak kaslarındaki hareketler(parça parça dışkı yumuşak olmasına rağmen tuvalete çıkamamak) İBSnin semptomlarını yaşadığımı kabul ediyorum..
    Dışkı katı olmadığı halde pelvik kasılma olmuyor ve çıkmıyor malesef..

Kesinlikle bağırsak kaslarım dengesiz ama mantar veya benzeri bir şeyin anormal gaz ürettiği aşikar.
    En büyük sıkıntım aşırı gaz semptomu onu yenmek için tedavi olmak istiyorum ki Onu yenmek bana yeter zaten!!!
    Muhtemelen bağırsak kasılma hareketleri düzelemicek hiç bir zaman...

Pİ-İBS diye birşey cidden var ama buna neden olan istilacıları yok ederek en büyük şikayetlerimizi minimuma indiriz gibi geliyor..
    (Bazı arkadaşlarda antidepresanın işe yarama sebebi bazılarımızda yaramama sebebi bu tam olarak İBS/ Pİ-İBS )

• atakankysn A kullanıcısına yanıt
    ............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 12:31:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibs00

Herkese merhaba,

Forumu uzun süredir takip ediyorum. 5 yıldır aşırı gaz, bazen kabızlık ve ishal sorunu yaşıyorum. Her gittiğim doktor ibs tehşisi koydu. En önemli sorunum gaz şikayetlerim.

İlk doktorun verdiği 1 ay süre ile tribudat, axid, meteospasmyl, trunko buskas kullandım etkisini göremedim.
    İkinci doktor tamamen psikolojik diyerek trunko buskas günde 3x yanına kreon 10000 verdi, yine etkisini göremedim.

Forumda gördüğüm nane yağı colpermin'i denedim yine fayda etmedi.
    3. doktor duspatalin ve laroxyl verdi. Şikayetlerim %50 azaldı, şu anda da devam ediyorum.

Bu ilaçları almadan önce idrar testleri, kan sayımları, hormon testleri, gaita incelemesi, yiyecek alerjisi olan imupro200 testi yaptırdım. Binlerce lira harcadım ama hiçbirinde bir şey çıkmadı.

Son olarak yine forumda bahsedilen sfs(immuno lab) testini yaptırdım.

aerob

E. koli
    E. koli biovare
    Enterobakteriakeae
    Proteus mirabilis
    Proteus vulgaris
    Klebsiella oxytoca
    Klebsiella pneumniae
    Citrobacter spp
    Serratia spp
    Hafnia alvei
    Morganella morganii
    Providencia spp
    Pseudomonas spp
    Enterococcus
    diÝer aerob
    b-haemolys. Strepto.
    Bacillus spp.
    Staphylococus aureus

anaerob flora

Bacteroides spp
    Clostridium spp
    Bifidobacterium spp
    Lactobacillus spp

Mantarlar

Candida albicans
    Candida spp
    Geotrichum
    Küflü mantar

Diger faktörler

gayta hemoglobin
    pH
    renk
    kıvam
    Parasitler

sindirim

Nisasta
    Yag
    Kas
    Pankreaselastas 1

bagısıklık

sIgA

inflamasyon / permeabilite

Calprotektin
    alfa-1-Antitripsin

Yukarıda verdiğim listedekilerin incelenmiş raporunu aldım. Normal aralığın dışında olanlar,

E. coli 5·10^5 - 1·10^7 KBE/g aralığında olması gerekirken sonuç 2·10^7 KBE/g (yani maksimum değerden 2 kat fazla)
    Pseudomonas spp 9·10^4 KBE/g den küçük olması gerekirken sonuç 4·10^5 KBE/g(maksimum değerden yaklaşık 5 kat daha fazla)
    Enterococcus 1·10^6 - 1·10^7 KBE/g aralığında olması gerekirken sonuç 1·10^5 KBE/g dan küçük çıkmış(minimum değerden 10 kattan daha az)

Clostridium spp 1·10^5 KBE/g dan küçük olması gerekirken sonuç 3·10^5 KBE/g(maximum değerden 3 kat fazla)

Candida albicans 1·10^3 dan küçük olması gerekirken 3·10^4 KBE/g çıktı(maksimum değerden 30 kat fazla)
    sIgA 510 - 2040 mg/ml aralığında olması gerekirken 80 mg/ml çıktı.

Diğerleri normal aralıkta.

Verdikleri değerlendirmeyide aşağıya kopyalıyorum.

Özet

E.coli zorunlu fizyolojik barsak florasına aittir. Bakteri sayısının artması fazla protein alımı ile karakterize olan yanlıs beslenmeyle ya da
    hazım bozuklukları ile ilgili olabilir.
    Dıskı florasında aerob asitleme florasında azalma,aerob çürüme florasında artıs ve barsak mantarı bulunmaktadır. Bu durum koloni
    direncinin siddetli bozuldugunu gösterir ve patojen bakteri yerlesimini kolaylastırır. Aerob asitleme florası eksikligi ince barsakta koloni
    direncine ve SIBOS olusumuna neden olabilir. Aerob çürüme florası ek olarak kolon kanseri olusumunda rol oynayan prokanserojen
    maddeleri olusturdugu süphesi altındadır. Barsak mantarları barsak mukozasını zedeleyebilir ve barsak geçirgenliginin artısında rol
    oynar.

Gaz sikayetleri gibi sindirim bozuklukları ve alerjik reaksiyonların olusumundan da sorumludur.
    Sindirim kapasitesinde azalma yoktur.
    Ne enflamasyon belirtisi, ne da barsak geçirgenliginde artıs tesbit edilmemistir.
    Salgısal IgAnın düsük degerleri mukozal savunmanın azaldıgına isaret ederler. Enfeksiyonlara yakalanma riskini arttırırlar ve alerji
    olusturma egiliminde artıs ile iliskilidirler.

Degerlendirme

Aerob flora E.koli floranın siddetli artısı ve asitleme floranın azalması ile karakterizedir. Enterokok floranın eksikligi mukozal
    bagısıklıgın azalmasına neden olabilir. Enterokok preparatların alınması tavsiye edilir.
    Pseudomonas türleri genellikle bozulmus gıda maddeleri ve sulu ortamlarda bulunurlar. Klinik yakınma olmadıgı hallerde örnek
    alımının gerektigi gibi olmadıgına isaret edebilir (Kirli su veya tuvalet zemini ile temas).
    Pseudomonasın artmıs miktarda saptandıgı hallerde kural olarak kötü kokulu dıskılama olur. Kuvvetli proteolitik metabolik durum ,
    saglıklı barsak ortamının kısıtlanmasına neden olan biyojen aminlerin ve pütrid gazların olusumuna yol açar.

Anaerob floranın karakteristigi Klostridyum türlerinin artmasıdır. Klostridyumlar barsagın mikroortamı için herhangi bir faydalı özellik
    tasımazlar. Tam aksine bunların metabolik özellikleri nedeni ile kalınbarsak karsinomların olusumu ile iliskilendirilmektedir. Bunun
    yanı sıra proteolitik özellikleri ile anlamlı miktarlarda biyoaktif aminler, histamin ve gazlar ( kükürthidrojen, CO2 ve H2) açıga çıkararak
    siddetli siskinlige neden olabilirler. Klostridyumların çogalması özellikle yagdan ve proteinden zengin tek yönlü yanlıs beslenme ile
    kolaylasır. Yaslılardaki barsak hareketlerinin yavaslaması da Klostridyumların çogalmasını destekler. Sekerlerin sindirilmesindeki ve
    kullanılmasındaki bozukluklar da Klostridyumların artısına katkıda bulunarak siskinlik, kramplar ve ishale yol açabilir. Spor olusturan
    Klostridyumların çogalması antibiyotiklerin kullanımı ile de, dirençli flora özelligi kazanabildikleri için kolaylasır. Klostridyumların
    azaltılması için barsak geçis hızının normal olması, dengeli beslenme ve probiyotiklerin kullanımı önerilir.

Kandida albikans koloni sayısında artıs tesbit edilmistir. 103 CFU/gdan daha az koloni sayısı bazen kontamine olmus yiyeceklerden
    bulasmaya baglı geçici bir fenomen olarak degerlendirilebilir. Mayaların dıskı ile atılması düzenli olmadıgından 2 hafta ara ile böyle
    bir bulgu elde edildiginde , bir kolonizasyon ihtimalini elimine etmek için degerlendirilmelidir. 103 CFU/gdan daha fazla koloni sayısı
    barsak ortamının bozulduguna ve koloni direncinin azaldıgına isaret eder. Barsagın mantarlar tarafından istila edilmesi birincil bir
    olay olmayıp, konagın direncinin zayıflamasının sonucunda reaksiyonel olarak ortaya çıkan ikincil bir olaydır. Bunun olası nedenleri
    sunlardır: antibiyotik tedavisi, bagısıklık sisteminin baskılanması, diyabetes mellitus, kronik alkolizm, distres, disbioz, yanlıs beslenme
    ve diger temel hastalıklar. Bunların çogalması karbonhidrattan zengin (özellikle hızlı sekerler) beslenme ile kolaylasır. Kandida
    albikans tarafından yogun bir kolonizasyon, mikroorganizmaların kendilerine gereken besinleri kullanımındaki yarısma yolu ile
    yerlesik barsak florasının kaybolmasına neden olarak barsak bariyerinin bozulmasında aktif rol oynar, bu da sıklıkla barsak
    geçirgenliginin artmasına katkıda bulunur. Sonuç olaral alerjik reaksiyonlar, bagısıklık sisteminin zayıflaması, cilt problemleri (
    psoriasis, nörodermit) ve romatoid problemler artar. Klinikte kandida enfeksiyonunda sıklıkla siddetli gaz, dıskı kıvamında
    degisiklikler ve vücut agrıları görülür. Kadınlarda inatçı vajinal mikoz vakalarına sık rastlanır.

pH degeri normal sınırlar içindedir.

Sindirim artıkları saptanmamıstır. Sindirim ve emilim bozukluguna ait bulgu yoktur.

Salgısal ıgA, barsak mukozasının bagısıklık sisteminin ilk silahıdır. sıgA düzeyindeki azalmalar, alerjik tipte hastalıkları ( atopik rinit,
    astım, nörodermit, tip 1 ve tip 3 besin alerjileri) kolaylastırabilir. Bunların yanında sıgAnın azalması, enfeksiyonlara duyarlılıgı arttırır
    ve barsak mikozlarının çogalmasını da kolaylastırır. Bagısıklık sisteminin baskılandıgı durumlarda (kemoterapi, radyoterapi) ve
    dogumsal ıgA eksikliginde de sıgA düzeyi düsüktür. Sulu dıskı da , sulandırma etkisi nedeniyle sıgA düzeyinin yalancı olarak düsük
    saptanmasına yol açabilir.

Dıskıda kan tespit edilmemistir. Ýntestinal tümörler ve polipler kanamada ara verebilirler. Bu nedenle süphe durumunda birden fazla
    dıskı örnegi analiz edilmelidir ve test daha sonra tekrarlanmalıdır.

Candida çıkmasına şaşırmadım, tükürük testi yapınca çökme oluyor, raporda yazana göre candida bağırsak florasının bozulması ile ortaya çıkıyor. Burada iki şey tavsiye ediyorlar. Enterokok preparat ve probiyotik. Enterokok preparat hakkında hiçbir fikrim yok. Testten sonra probiyotiğe başladım, 1 haftadır anlamlı bir etki göremedim henüz.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.
    ................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 12:32:10 >

• Evet benim belirtiler de uyuyor enterekok preperatlari bende bakip arastirdm ama net bisey bulamadm bu testi yapasiya kadar biraz yol göstermiş olur bize

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    probiotiğe başladıysan bırak Kolonoskopi için yapılan lavmanın temizleme olayı içerdeki dışkıyı sıvı şekilde dışarı atmak bende yaptırdım yani o lavman bağırsak duvarına etki etmez Gaitayı sıvı kıvama getirir ve boşaltır madem yaptırıyosun Diete kesin uy ben hiç uymamıştım işlem uzun sürüyo ve ağrılı oluyor :) SFS testini yaptırmadan öncede Antibiyotik, propolis, polen arı sütü vs kullanma SFS testi yaptırcan yer sana bilgi verir zaten ne kadar önceden nasıl hazırlancağını Bu arı ürünlerine gelince Kaptanelvisin önerdiği biyer var aridunyasi.com ürünleri kaliteliymiş burdan alabilirsin
    Aynı ben

Haftasonu diyeti bozdum normal insanlar gibi yedim. Anca bugün kendime gelebildim. Öldüm öldüm
  • ben bağırsaklarımda mantar olduğunu ilaç kullanarak değil ama karbonhidratı ve şekeri kestiğimde anladım 3 hafta boyunca 5 dk bile gaz sorunu yaşamadım..

hiç gazım olmadı olan gazda içimde zehirleniyormuşum gibi etki etmedi sağlıklı insanlar gibi çıktı yada rahatsız etmedi.. 3 dilim ekmek yesem fokur fokur doluyor içimde ama

benim cidden bağırsak kaslarımdada sorun var bunu kabul ediyorum İBS litaratüründe geçen pelvik kasların kasılmaması dışkıyı dışarı bırakmıyor

herhangi bir kasılma itme sıkıştırma görevini yanlış yapıyor.. bazı günler çok hareketli olduysam 50 defa gaz çıkartıyorum ki bu normal bir insanda olucak şey değil.. ancak

genelde gaz içimde patlıyor buda dışarı doğru itiş gücünün olmaması ben bundan bahsediyorum muhtemelen bu tip semptomlar herkesde kalıcı olabilir.. denge bozuldu bikere gibi geliyor..
  • aynen bugünden itibaren sulu beslenmeye başladım zaten probiyotikleride bırakıcam.. artık 3 hafta normal beslenip biraz işkence çekerek yaptırayım o testide kurtulayım umarım sadece mantar çıkar başka bir bakteri türüyle beraber çıkmazda 4-5 ayda kurtulurum birkaç bakteri oluşumunun verdiği birşeyse harbiden sıkıntı kurtulmasıda o derece zor olucaktır
    Bakteri veya mantar farketmeksizin hangisi çıkarsa çıksın SFS testi sonucunda sana kesin Probiotik tavsiye edilir
    ............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 12:32:35 >
  • iMMİNO LABARATURARIYLA KONUŞTUM bugün İBS için çok önemli şeyler öğrendim aynı zamanda başka yabancı kaynaklı araştırmalarımın sonucunda ;

Bakın herkes okusun bu yazdıklarımı .....

Türkiyedeki şerefsiz doktorlar bu işi direk streese bağlıyorlar(eğitim yetersizliği) yabancı ülke sitelerindeki piskyatrist gastro dahiliye doktorlarının hepsi;

İBS hastalarının %70 nin aynı zamanda Pİ-İBS yine aynı oranda kişilerin aynı zamanda sızıntılı bağırsak sendromunu beraber yaşadığını söylüyorlar.. Yani gerçekten gaz

hacminiz normalden fazlaysa gazın verdiği rahatsızlık değil cidden her yediğiniz gaza dönüşüyorsa aynı zamanda sızıntılı bağırsak sendromu rahatsızlığınız var ve tedavisi

1.5-2 yıl diyetle mevcutmuş... sızıntılı bağırsk sendromu hastalarında candida e.coli vb bakterilerde anormal derecelere çıkabiliyor yani iş ilk önce bakteri ve mantarları

öldürmek sonra ciddi anlamda diyet ve sindirim enzimleri kullanarak sabırla harap olmuş bağırsağı onarmak bu kadar net !!!! İBS hastalarının çoğunda YORK testi

sonucunda neredeyse yenebilecek herşeye karşı alerileri çıkıyor..düzgün sindirelemeyen gıdalar vücud dışı alerjilere şiddetli gaza neden oluyor..Ben kendi üzerimde

denedim yeşil hertürlü sebze brokoli gibi gaz yapan birşey bile bana dokunmuyor ancak makarna pilav pirinç yulaf çikolata dondurma süt ekmek nerdeyse herşey bende

zehirleniyormuşum gibi etki yapıyor.. Sızıntılı bağırsak sendoromu yaşayan insanların bağırsakları aşırı hassas duruma geldiğinden yapılacak diyet önemli benide korkutan

çok uzun sürmesi diyetin :(

........................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 12:32:47 >
  • abi benim söylediğim durum sadece mantar ve bakteri istilası için değil SFS testinde sızıntılı bağırsak hastalığı teşhiside koyuluyor.. senin dediğin olay doğru zaten mantar ve ditek enfeksiyonları ilaç ve uygun diyetle 4 ayda en fazla yenebilirsin bencede ama sızıntılı bağırsak durumunda besinlere karşı sindirim enzimlerinin olmaması yediklerinin direk toksin olarak kana geçmesi sindirimsizlik yüzünden şiddetli gaz üretimi hastalığın litaratürdeeki tanımı bu ve sızıntılı bağırsak hastası olunca zaten mantar ve bakteri üremesi oluyor doğal ortamı sağlandığı için bu demek değil herkes sızıntılı bağırsak olcak ama İMMİNO İLE bugün görüştüm bilgileri doğrudan ordan aldım ben kendimde böyle bir rahatsızlık olma durumunu düşünüyorum umarım sadece mantar vs çıkar
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 13 Şubat 2020; 15:9:40 >
  • amerikada İBS hastalarının %60 ınde Sızdıran bağırsak %20 sinde Bakteri ve mantar %10 unda gıda inteloransı varmış istatiksel bilgiler.. Yani sorunu hangi şeyin teşkil ettiği tam belli değil ama İBS nin ipini çeken şeyi bu tip testlerle bulup savaş açınca herkesin ama 3 ay ama 1 sene ama 2 senede TAMAMEN kurtulacağına inanıyorum.. Sızdıran bağırask hastalığındanda gram korkmuyorum gerekiyorsa yaparız diyetimizi sonunda ölüm yok sağlığa kavuşmak için her yol mübahtır
    ....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvis-Presley -- 6 Şubat 2020; 12:33:8 >
  • Arkadaslar herkese merhaba ve bu hastaligi ceken tum insanlik alemine gecmis olsun dileklerimi iletiyorum.
    Bu hastalik cok degisik bir seyir izliyor, bi iyi gibi oluyoruz moralimiz duzeliyor tamam gecti heralde artik derken bir sanci ishal dalgasi vb. hepimizi perperisan ediyor, belediye tuvaletleri hak getire:) guldugume bakmayin icim aciyor cok gazliyim coook.
    Vel hasili sizleri uzun suredir takip etmekteyim. Bu hastaliktan 4 yildir muzdaribim. Cogu arkadastaki gibi antibiyotik alimindan vb. gibi herhangi bir ilac kullanimindan sonra baslamadi bendeki ibs durumu. Agir travma sonrasi stres beni duman etti. %80 e yakin toparladim sayilir duygu durum bozuklugumu. Ancak ibs hatira kaldi o gunlerden bana geriye kalan.!
    Sizin fikirlerinize, gozlemlerinize, cesitli denemelerinize saygi duymakla birlikte,
    Ben de diyorum ki bu hastalik buyuk ihtimalle stres ve psikoloji ile alakali.
    Bu hastaligin ilaci var! Takintilarimizdan ve bizi uzen seylerden uzak durmak.
    Bilimsel aciklamasini yapayim bu durumun ne alakasi var?
    Beyin var hepimizde Allah'a sukur iyi kotu bizleri idare ediyor. Beynin arka kisminda hipofiz ve hipotalamus denilen 2 kisim bez benzeri yapi mevcut. Bu yapilar vucudun neredeyse tum isleyisinden sorumludur. Peki nasil? Hormonlarla... Ornek verecek olursam, insanlarin duygulari yuksek oranda hormonlarinin kandaki konsantrasyonu ile alakalidir. Bir insan psikolojik bir stres altinda ise adrenal bezler "ya savas ya kac" mekanizmasini devreye sokar ve adrenalin ile anlik bir tepki verir, bu hormonun kandaki duzeyi artar. Ancak bu stres durumu kroniklesmisse, adrenal bezler surekli calisarak "savas" durumunda vucudu her saniye tetikte tutar. Sizin de bildiginiz uzere vucudumuzun en hassas bolumu bagirsaklardir ve ikinci beynimizdir. Surekli savas bagirsaklarin bagimsizligini ilan etmesiyle pike ulasir ve beyin hukmedemez hale gelir, spastiklesir, kafasina gore takilir. Bu durumun da yansimalarini hep beraber hakkiyla cekiyoruz zaten.
    Malumum sudur ki zaten bagimsizligini ilan etmis bagirsaklarimizin bu durumuna bir de beynimizi oraya yogunlastirarak ugrasmiyalim orayla. Daha da baski altina almayalim. Birakin takilsin. Elbet bir gun sahibinin kim oldugunu anlayacaktir :)
    Lafi cok uzattim farkindayim ama birakin orayi dusunmeyi, hayat geciyor ve tum guzellikler yerine biz bagirsaklarin davranislarini takib ediyoruz. Bunu takinti haline getirmisiz ve affiniza siginarak soyluyorum ki buna ben de dahilim hatta liste basiyim "hepimiz psikolojik vakayiz" :)
    Saygilarimla, yeni uyeniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kdrnsy K kullanıcısına yanıt
    Benimde tam olarak demek istediğim işte bu sadece İBS denen hastalık sadece enfeksiyon sonucu oluşmuyor.. Birsürü etken ile beraber var mesela benim kuzenimde İBS tamamen sizin gibi bir döneminde ortaya çıktı antridepresan spor yoga vs baskılayabildi hastalığı arada oluyor nadiren.. ancak İBS hastalığına parazit bakteri mantar vs gibi enfeksiyonlar sonucundada oluşuyor.. Pİ-İbs Denen olay benim yediklerimle alakalı doğrudan hastalığım 2 dilim ekmek yiyemiyorum ciddi anlamda gaz üretiyor vücud ve hiç stresim olmayan bir dönemde yakalandım çok yanlış ilaçlar kullandım kafama göre aşırı karbonhidrat alımı beni mahvetti o yüzden...Şişkinliğim vs yok direk abartılı gaz durumum var bu fonksiyonel olması imkansız olmayan bir gaz değil organik bir sebep var..SFS testi aşırı önemli gaz ağırlıklı bağırsak sorunu yaşayanlarda gazın kaynağını bulup tedavi etmek gerek uygun bir diyetle
  • kdrnsy K kullanıcısına yanıt
    ayrıca size şunu söylemek istiyorum.. tamam bağırsak hareketleri fonksiyonel olarak yıpranabilir seretonin dengesizliği vs beyin işlevi gibi durumlarla buna katılıyorum ancak benim ciddi anlamda gaz sorunum var.. hani fizik kurallarına aykırı bu kadar gaz üretmem doğrudan yediğim şeylerle alakalı eğer beyin yanlış sinyal ile olsaydı sebze yumurta gibi şeylerde gaz yapıyor sindirilerken ama ekmek makarna şekerli şeyler beni öldürüyor ulrasonda bile aşırı gaz kapkara ekran çıktı bunun bir sebebi olmalı bağırsak florasıyla alakalı ? b
  • 
Sayfa: önceki 201202203204205
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.