Şimdi Ara

İOS 8.3 JailBreak ÇIKTI[ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.722
Cevap
36
Favori
125.052
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bildiğiniz üzere, uzun zamandır beklediğimiz iOS 8.3 Jailbreak Taig tarafından yayınlandı.

Yayınlanan jailbreak sürümünde (2.0.0) bazı stabilite problemleri yaşandı. Bu sürümle jailbreak işlemini yapan kullanıcılar bazı hatalar ve eksikliklerle karşılaştı. Daha stabil bir update için Taig ve Saurik çalışmalara ve güncellemelere devam ederken, Taig in updateler üzerinde ki çalışmaları olan 2.1.0 ve 2.1.1 sürümleri internete sızmış durumda. Taig üyeleri açıklamalarında kullanıcılara sızdırılan bu deneme ara sürümleri kullanmamalarını tavsiye etse de şimdiden bizim gibi binlerce sabırsız kullanıcılar kısa sürede bu dosyaları kullanarak jailbreak işlemlerini tamamlayarak daha stabil kullanmaya başladı.

Aşağıda iOS 8.3 Jailbreak yapımıyla ve karşılaşılan hatalarla birlikte çözümlerini detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. ( Bunların dışında eklenilmesi gerektiğini düşündüğünüz notları bana özel mesajla bildirseniz bu yazıya ekleyeceğim.)

iOS 8.3 JAILBREAK İŞLEMLERİ : (Bu kısma başlamadan önce hatalarla karşılaşmamak için aşağıda bulunan 'Önemli Notlar, Hatalar ve Çözümler' ile 'Başlıca Sorular ve Cevaplar' başlıklarını okumanızı önemle tavsiye ederim)

1. Öncelikle iPhone'umuzun yedeğini iTunes programı aracılığıyla almalıyız

2. Daha sonra Taig'in sitesinden jailbreak toolumuzu indirelim.

Last Official Version :http://www.taig.com/en/
    Leaked Version : 2.1.1 ->http://apt.taig.com/installer/en/TaiGJBreak_EN_2110.zip
    Official Version : 2.0.0 ->http://apt.taig.com/installer/en/TaiGJBreak_EN_2000.zip

3. iPhone'umuzda eğer açıksa Parola ve iPhone'umu bul özelliklerini kapatıyoruz.

Parola için : Ayarlar > Touch ID ve Parola > Parolanızı girin > Parolayı Kapat > Parolanızı girin
    iPhone'umu Bul için : Ayarlar > iCloud > iPhone'umu Bul > Kapalı

4. Jailbreak toolunuzu 'Yönetici' olarak çalıştırın ve cihazınızın bağlantısını kurun.

5. Jailbreak butonuna basarak sabırla bekleyin ve kurulumu tamamlayın.(3K Assistant'ı seçmenize gerek yoktur)

Örnek Kurulum Videosu

ÖNEMLİ NOTLAR, HATALAR ve ÇÖZÜMLER

1. 1101 hatası (%20 'de tıkanma sorunu) : Bu problem iTunes versiyonundan kaynaklanmaktadır. JB işlemine başlamadan önce Program Ekle/Kaldır dan iTunes dahil Apple a ait bütün programları kaldırın. Uninstall işlemlerinden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Buradan işletim sisteminize göre iTunes 12.0.1 versiyonunu indirerek kurulumunu yaptıktan sonra JB işlemine devam edin.

2. 1102 hatası : Bu hatada , telefonumuzdaki 'Uçak Modu' nu açıp 'Parola'mızı deaktif ettiğimizden emin olarak çözebiliyoruz.

3. 1103 hatası : İndirilen JB dosyası bozulmuş olabilir. Kaynağından tekrar indirerek deneyiniz.

4. 1104 hatası (%30 ve %40'ta tıkanma sorunu) : USB portundan kaynaklı olabilir. Farklı bir USB portu ya da bilgisayarda deneyiniz.

5. 1105 hatası (%50'de tıkanma sorunu) : Antivirüs ya da firewall engellemesinden veya 'iPhonu'umu Bul' aktifliğinden dolayı olabilir.

6. %60'da tıkanma sorunu : Cihazınızı ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra programı 'Yönetici' olarak çalıştırarak JB işlemini deneyin. Eğer problem devam ederse 'Restore' yaparak JB işlemlerini baştan yapın.

7. 'Jailbreak failed!' hatası : Cihazınızda 'WiFi' ı kapatarak yeniden deneyin.

8. 'Apple Driver hasn’t been found' hatası : Buradan iTunesDriver64_0205.exe yi indirerek bilgisayarınıza kurduktan sonra JB işlemini yeniden deneyiniz.

9. 'Storage Almost Full' hatası : Cydia'yı çalıştırın ve yüklemelerinin bitmesini bekleyin.

BAŞLICA SORULAR ve CEVAPLAR

1. 2.0.0 JB Tooluyla JB işlemlerimi yaptım. Cydia'dan kurduğum tweakler 'Ayarlar' da görünmüyor.

Çözüm : 2.0.0 versiyonuyla yapılan JB'de bazı problemler yaşandığı için, JB işlemleri tamamlandıktan sonra yine leak olan buradan deb uzantılı dosyayı (substrate) indirip Cydia'dan kurduğumuz iFile tweak iyle açarak 'Kurulum' yapmamız gerekiyor. Kurulum sonunda '0' koduyla bittiğinde başarıyla deb uzantılı dosyayı kurmuş oluyoruz.

Not : Cydia installer ın yeni sürümünü (1.1.18) ve Cydia' ile gelen diğer güncellemeleri yapınız.

2. deb kurulumunda etc/rc.d/ dizin hatası alıyorum.

Çözüm : etc klasörünün altında bulunan /rc.d klasörünü içeriğiyle birlikte iFile aracılığıyla silin. deb dosyasını yeniden kurun. Kurulum '0' koduyla bittiğinde başarılı demektir.

3. Ben henüz Jailbreak yapmadım. Hangi versiyonla JB yapmalıyım?

Çözüm : 2.0.0 da yaşanan stabilite sorunlarından dolayı Taig tarafından önerilmese de, sızmış versiyonu (2.1.1) i kurarak tamamlayabilirsiniz. 2.1.1 kurulumu yaparsanız ayrıca deb kurulumu yapmanız gerekmeyecektir. (JB son sürümünü iTunes versiyonunu düşürmeden yapabilirsiniz)

4. Tweak ve kaynak (repo) yüklemelerinde bazı hatalar alıyorum. Tweakler güncel mi?

Çözüm : Tweaklerin kaynaklarında problem olabilir. İnternet bağlantınızda bağlandığınız yere göre engelleme olabilir. Bunları göz önüne alarak tekrar deneyiniz. Tweakler önümüzdeki günlerde yazılımcıları tarafından güncellenecektir. Bir süre sabretmemiz gerek.

5. JB işleminden sonra AppStore dan uygulama indiremiyorum, güncelleme yapamıyorum.

Çözüm : Eğer yukarıda ki yazıları dikkate alarak JB yaptıysanız , AppStore hesabınızı ve şifrenizi yeniden girmenizi isteyecektir. Bilgileri girdiğiniz taktirde güncelleme ve indirme işlemlerini yapabilirsiniz.
    Eğer sorun devam ediyorsa şu işlemleri deneyiniz :

- Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge > iPhone' dilini değiştirin ve tekrar geri alın.
    - Ayarlar > iTunes ve App Store > Çıkış yapıp tekrar gerekli bilgilerle Giriş yapın.

6. Jb yaptım iconlarım görünmüyor.

Çözüm : Taig reposundan 'TaiG 8.1.3-8.x Untether'ı son sürüme yükseltin. Bu çözüm olmazsa uikittools 1.1.10 tweak inin bu sorunu çözdüğü bildiriliyor.

7. Ben 2.0.0 ya da 2.1.1 versiyonlarıyla JB yapmıştım. Son versiyona nasıl geçeceğim?

Çözüm : Bu sürümlerle JB yapan kullanıcılar, Taig repo kaynağından (http://apt.taig.com) 'TaiG 8.1.3-8.x Untether' ı update etmek suretiyle bu işlemi 'Restore' a gerek kalmadan gerçekleştirebilirler. (Taig reposunda server problemleri nedeniyle TaiG 8.1.3-8.x Untether son sürümü göremeyen kullanıcılarhttp://apt.3kzhushou.com reposu ekleyerek ya da Cydia reposundan da yayınlanan son sürüme geçiş yapabilirler.)

UICache Temizleme

Güncellenen tweakleri buradan takip edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozyptic -- 3 Temmuz 2015; 8:32:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• cikinca biz sizi arariz

• bu ay çıkar muhtemelen,çinliler hızlandı

• bir bakmışsınız bir pazar sabahı çıkmış
  • pazar günü çıkabilir diyorlar

• belki yarin belki yarindan da yakin...:P

saka bir yana dostum forumdaki herkes senin gibi.. malesef iosu kiracak yazilimi gelistirecek kafa Turkiyede bulunmu.. o yuzden herkes senin gibi, forumlardan takip ediyor. Ve emn ol ciktiginda buralarda paylasilir...

pazar gunu olacagina dair soylentiler var ama asparagas haberde olabilir. apple bu sefer saglam patchlemis:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: omerfbc

Arkadaşlar bi bilginiz var mı? JB gelince güncelliyeceğim. 8.1.2 var şuan JBli .Sizce 8.3JB ne zaman çıkar?

foruma bakmak yeterli.
  • Herkez pazar günü çıkacak diyor ama anlamadığım şu bu JB 8.2 ye mi çıkacak yoksa 8.3 e mi? kimi 8.2 için diyor kimi 8.3
  • 8.2 için hazır olan jb acıkları 8.3 de de duruyorsa her ıkısınede cıkar.. yok durmuyor ise sadece 8.2 için cıkar..
  • Bekle bence. Siri icin de bigbosstan moresiri yi kurabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: SiNaPSiS

Bekle bence. Siri icin de bigbosstan moresiri yi kurabilirsin

Kurdum ama ayarlarda turkce yok?

• Çıksa artık jb çok uzadı 😣

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam şaşırdım :) kardeşimin telefonuna kurduk Türkçe geldi.
  • Önce 8.2ye Çıkacak diyorlar doğru mu?
  • Şu an ki yorumlar pazar günü yani yarını gösteriyor ve 8.2 için JB geliyor 8.3 için 30 a yakın hata düzeltilmiş bu da direkt olarak 8.2 yi işaret ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teoden -- 11 Nisan 2015; 16:16:15 >
  • benim telefon 8.1.2 JB li 8.2ye JB çıkarsa nasıl 8.2ye geçeceğim?
  • omerfbc kullanıcısına yanıt
    Hocam maalesef geçemezsiniz. 8.2nin imzaları açık sanırım şuan geçebilirsiniz ama 8.2ye jailbreak çıkıp çıkmayacağı kesin değil bana kalırsa 8.1.2 de kalıp 8.3 e jailbreak çıkarsa 8.3 e güncellemeniz en mantıklısı

• Muhtemelen 8.2 nin imzaları nı 10 gün içersinde kapatırlar
    bigboss daki moresiri tweak i harika sırf Türkçe siri için 8.3 jailbreak çıksın diye beklerken
    bu tweak sayesinde 8.1.2 jb de kalabilirim
    canın sıkılınca siri ile otur sohbet et
    pangu mu taig mi forumlarda hangisi önce 8.3 ü jb yapacak merak konusu
    aslında pangu 8.2 ilk betalarını jb yapmıştı ancak 8.2 tam sürümde bunların bir kısım açıkları kapatılınca untethred jb yapılamadı
    kimse de tam olmayan jb yi tercih etmeyeceği için 8.3 ü bekliyorlardı.
    Sanırım en geç nisan sonuna kadar jb 8.3 çıkacak zaten apple da jb yi bir şekilde açmak zorunda kullanıcılarının azımsanmayacak bir bölümü jb kullanıyor
  • Pangu bence yapsın. Taige alışamadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.