Şimdi Ara

Intel'in yüzde 10'u aşmadığını iddia ettiği performans kaybı gerçekte ne kadar? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
1
Favori
4.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aslında ben aksini düşünüyorum. Yeni patchler ile eski patchlerdeki fazla yüklerden de kurtulup kayıp azaltılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Siannis

Aslında ben aksini düşünüyorum. Yeni patchler ile eski patchlerdeki fazla yüklerden de kurtulup kayıp azaltılabilir.

Maalesef olmayacak gibi duruyor, keşke düzelse ama imkansız gibi,
    Fiziksel sorun olmasını anladığım kadarıyla şöyle;

İşletim sisteminde gelen komutu, işlemcideki elektronlar işliyor 0'lar 1'ler vs , önce işlemcideki önbellekteki bölmelere (Mesela A veya B bölmeleri) gönderiyor,
    ordan da hesaplanıp işletim sistemine geri dönüyor, Böylece A,B,C,D... bölmelerinde aynı anda pek çok işleme gücü yetebiliyor,
    Ancak bunu yaparken yani bölmelere gönderirken maalesef A bölmesindeki kötü niyetli veri B bölmesinin içine girip mi geliyor,
    yoksa B'deki bilgiyi mi çalıyor,yoksa gerçekten A ve B'deki veri iyi niyetli mi diye bakmıyor.
    Çünkü CPU yazılımı buna müsaade etmiyor.(burayı niye yazılımla düzeltemeyeceklerini en aşağıda söyleyeceğim)

Güncellemeler ile sanırımm şunu yaptılar, testlerden anladığım kadarıyla,
    tüm A,B,C,D.. bölmelerini kapatıp tek bir bölmeyi açık bıraktılar, böylece kötü niyetli yazılım diğer bölmedeki veriyi okuyamayacak,
    Ama özellikle bu CPU'yu yormaya başladı, daha çok işlem yapmaya başladı, CPU kullanımı arttı, özellikli çoklu işlemlerde bu yavaşlık daha da artıyor,
    Daha çok elektrik harcıyor CPU,daha çok ısınıyor, notebookların daha az pil ömrü oluyor

CPU yazılımını güncelleyebilirler ama bu kilitleri açmak için gerekli kodları güncellemenin içine gömmeleri gerek,
    Ama güncellemedeki kodlar ve şifreler çok rahat çalınıp yine tüm işlemcinin yazılımı değiştirilebilir,
    özellikler mesela ht olayan işlemcilerde ht açılabilir, çarpan kilitleri iptal edilebilir hatta tamamen virüs haline getirilebilir,
    yani yine açık devam eder,

Çare tüm işlemcileri toplayıp fabrikada yeniden işlemek ya da şu an olduğu gibi bölmeleri kapatmak,
    fabrikaya toplayamazlar,
    bölmeleri kapatırlarsa performans düşüyor şu an ki gibi hatta reset atmalar ,tutarsızlıklar başlıyor benim bilgisayarımda olduğu gibi( yahu 2 oldu alalı şansa bak :))

Yani çare yok yeni işlemcileri bekleyeceğiz, onlar da zaten hazır 2019u bekliyorlar.

• Yasal olarak bu adamlar bize bu zararı nasıl karşılayacak?
    Ben işlemci alırken bu şekilde bir kayıp yaşayacağımı bilmiyordum hatta daha önemlisi güvenlik hakkım yokmuş!
    Mahkemeye durumu taşıma durumumuzda çözüm nasıl olur gibi konulara odaklanmak lazım!

• Ben olayın çok abartıldığını düşünüyorum. %5 hatta %10 çok ciddi bir kayıp değil.

Ayrıca scriptler bilgisayarda çalıştıktan sonra hemen her script in birşeylere yapma veri sızdırma vb. işlem yapma şansı zaten var.

Ama bankalar gibi yerlerde önemli yerlerde önemli verilerin tutulduğu bilgisayarda ki işlemciye ulaşma ihtimali neredeyse yok gibidir. O bilgisayarlar çalışacak yazılımlar zaten bellidir.

Anlaşılan bu mimari doygunluğa ulaştı. Yeni bir mimari üretmek lazım belki. Belki intel artık başkalarına detayını vermek zorunda kalmayacağı bir yeni mimari üzerinde çalışıyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: is25

Yasal olarak bu adamlar bize bu zararı nasıl karşılayacak?
    Ben işlemci alırken bu şekilde bir kayıp yaşayacağımı bilmiyordum hatta daha önemlisi güvenlik hakkım yokmuş!
    Mahkemeye durumu taşıma durumumuzda çözüm nasıl olur gibi konulara odaklanmak lazım!

bu konuda bende bişeyler yapmak istiyorum yardımcı olabilecek varsa lütfen hakkımızı alalım olmadı geri alsınlar anakartımızı işlemcimizi
  • Yok yeeeaaav. Intel sizin kendi firmanız. Hisseniz var. Bu yüzden aslanlar gibi savunun...

• amd için büyük fırsat... ryzen 2.jenerasyon bomba gibi gelmeli, öyleki en azından intelin çıkaracağı işlemcilerle kafa kafaya gelmeli...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Intelçöpüneparaverilmez

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Ryzenciler tarafından açılan ve sadece olumsuz sonuçların paylaşıldığı, manipülasyon amaçlı bir konu hangi amaçla haber yapılıyor?

Buyrun benim testlerimi de ekleyin o zaman.

https://forum.donanimhaber.com/intel-core-i7-8700-meltdown-ve-spectre-yamalari-sonrasi-performans-durumu--130812021

Seni bu forumda ciddiye alan mı var yahu?

Yok, gülüp geçtik bile :))

• quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

olumlu bir sonuç mu varmış peki? yamalardan sonra benim işlemcimin performansı arttı diyenler mi var?

benimkini işlemci kabul edersen (Q9300) evet bende artış oldu :)
    bana saçma geliyor ama cidden çok az bir miktar arttı ,belki bizi düşünmeden yama yaptıkları için bizde ters etki yapmış olabilir
    ancak biz zaten bios güncellemesi yapamayacağımız (anakartımız çok eski ve bios desteği biteli çok oldu) için ,açıkla devam edeceğiz

tarihi eser bilgisayarımda performansı artmış ama güvenlik açığı sağlam bir şekilde durduğu halde ,mutlu mesut yaşayacak gibiyim :)

bu arada performansım düştü diyenlere inanıyorsunuz da ,arttı diyenlere niye inanmıyorsunuz ?
    kazanın doğduğuna inanıyorsun da ,öldüğüne niye inanmıyorsun diyen ,Nasrettin Hoca aklıma geldi :)

bu arada dizüstü bilgisayarda da ilk nesil i5 işlemci var ,henüz bir test yapmadık ama hissedilir bir sıkıntı görülmüyor (gerçi bizim bilgisayarlarda hissetsek ne hissedeceksek) :)

galiba en büyük problem en yeni işlemcilerde var gibi

birde yasal olarak hakkımızı versinler diyenler var ,he ya verirler
    adamlar sadece bizim ülkemize işlemci satmıyor ,tüm dünyaya hak vermeye kalksalar firma biter (gerçi amd. içinde sorun olduğu söyleniyor ,hatta kesinleşti galiba) bu durumda iki firma iflas ederse ,artık eski işlemcileri ömür boyu kullanırız :)

• Ama hala en iyi işlemciler intelin

• Arkadaşlar merhaba,

Bu sabah yeni aldığım laptopun güvenlik güncellemesini yapayım diye konuyu araştırayım dedim, buradan gördüm ki 8. nesil işlemciler etkilenmeyecek? Doğru mu anladım acaba? Kusura bakmayın tüm postları tek tek okuyamadım, hızlıca göz attım.

• quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

Ben olayın çok abartıldığını düşünüyorum. %5 hatta %10 çok ciddi bir kayıp değil.

Ayrıca scriptler bilgisayarda çalıştıktan sonra hemen her script in birşeylere yapma veri sızdırma vb. işlem yapma şansı zaten var.

Ama bankalar gibi yerlerde önemli yerlerde önemli verilerin tutulduğu bilgisayarda ki işlemciye ulaşma ihtimali neredeyse yok gibidir. O bilgisayarlar çalışacak yazılımlar zaten bellidir.

Anlaşılan bu mimari doygunluğa ulaştı. Yeni bir mimari üretmek lazım belki. Belki intel artık başkalarına detayını vermek zorunda kalmayacağı bir yeni mimari üzerinde çalışıyordur.

Masaüstü bilgisayarlarda %5 - %10 olabilir ama dizüstünde daha fazla. Çoklu programlarda sorun yaşamayan bilgisayarlar sorun yaşamaya başlıyorsa kayıp sadece %5 veya %10 sınır değildir.

• ulashcan U kullanıcısına yanıt
    6 7 8. Nesil işlemciler daha az etkilenicek şeklinde söylendi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noctivagant

quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

Ben olayın çok abartıldığını düşünüyorum. %5 hatta %10 çok ciddi bir kayıp değil.

Masaüstü bilgisayarlarda %5 - %10 olabilir ama dizüstünde daha fazla. Çoklu programlarda sorun yaşamayan bilgisayarlar sorun yaşamaya başlıyorsa kayıp sadece %5 veya %10 sınır değildir.

Bence sorun sadece yüzdelik bir düşüş değil. İşlemcinin çalışma prensibine müdahale edildiği ve onlarında performansının iyileştiren şeyin kapatıldığını düşünürsek. İşlemcinin düzgün çalışmaması adeta hasarlı hale gelmesi. Tamam oldu denilen bir güncellemede bile(ister OS olsun ister bios) mavi ekran benzeri ve hatta ani kapanma ve takılı kalma gibi sorunların yaşanması muhtemel. VE bende i3 lü bir dizüstü sahibiyim. Onca zamandır fevkalade ihtiyacım vardı ikinci el olarak aldım. Ama bir güncelleme yapmayı düşünmüyorum. Bu açığın suistimal edilmesi okadar kolay değil bilgisayarı dikkatli kullanmak lazım. Genelde dikkate en birisiyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ulashcan

Arkadaşlar merhaba,

Bu sabah yeni aldığım laptopun güvenlik güncellemesini yapayım diye konuyu araştırayım dedim, buradan gördüm ki 8. nesil işlemciler etkilenmeyecek? Doğru mu anladım acaba? Kusura bakmayın tüm postları tek tek okuyamadım, hızlıca göz attım.

Özelliklede 8. Nesil etkileniyor. Etkilenmemesi için neden neki onlarda meltdown denen şey mevcut ve yüksek hızda ve oc li olanlarda fark daha belli olacak.

Yok öyle bende 8. nesil var ben yırttım.
  • Yamaları nereden indirebiliriz?
  • 15 gün önce vatanbilgisayardan notebook aldım. Bu haberi gösterip iade hakkımız var mı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • i7 8700K Kullanicisi olarak dun yaptigim bios updatei ve windowsun yaptigi update den sonra gozle gorulur bir sekilde oyunlarda kasmalar ve cinebench skorunda %5lik bir dusus soz konusu fakat oyuna etkisi sanki %30 %40 gibi.
  • os_lnx kullanıcısına yanıt
    Ben yırttım demedim ki... Etkilenen işlemciler listesinde ( bu konunun ilk postunda yer alan) 8. Nesil işlemciler yok, ashampoo nun meltdown spectre check toolunu indirip calistirdim, "çalıştırılacak xxx ( hatırlayamadım şimdi işlemcinin nesini etkiliyorsa onu yazdı) bulunamadı" dedi.

Onun için buraya sordum 8. Nesil işlemciler de etkileniyor mu yoksa ben mi yanlış anladım diye...

• JAX kullanıcısına yanıt
    İşletim sistemin orijinal ise kendisi günceller güncellemiyorsa ayarlar kısmından güncelleştirme ve güvenlik kısmını seçip güncelleştirmeyi denetle kısmına tıklamak yeterli olacak.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.