Şimdi Ara

İmac fotoğraf işlemek

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
2
Favori
1.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fotoğraf ve video işleriyle uğraşanlar için imac gerçekten çok mu önemli? Ben oyunda oynayan birisi olduğum için 2.500 3.000 gibi bir fiyata pc toplamayı düşünüyorum.

600 civarı da ips monitör almayı düşünüyorum.

Sizce mac ten ne eksiği olur? Mac kullanmadım hiç fotoğraf ve video ile uğraşanlar anlata anlata bitiremiyor o yüzden sormak istedim.

• Ekran çözünürlüğü, ppi, aydınlatma... Ekran kalitesi yüzünden fotoğrafla bağdaştırılabilir, yoksa yazılım olarak windows'un mu mac'ten daha geniş yelpazesi olduğu ortada, bence gerisi tamamen "elma aşkı psikolojisi"... Ram, işlemci kullanımı vs herşekilde giderilebilir seçenekler.
  • iMac sadece bir aracı. Şart değil, daha iyi pc'ler var ancak kullanıcı deneyimi benzersiz. Çok rahat özellikle klavye kısayolları açısından

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • PS windows versiyonu 4 çekirdek 8 gb ramli bir sistemde bile kasılabiliyor lakin 4gb 2.7.ghz bir macbook air onlarca raw dosyasını işlerken bile gayet akıcı. İşin özeti bu. Programcıyım 2002 yılından 2012 yılına kadar windowsta ısrar ettim ama geçen yıl farklı bir deneyim yaşamak için mac aldım. İlk 24 saatlik pişmanlığın ardından şimdi düşünüyorumda windows ile kaybettiğim zamana acıyorum. imac, mac air, pro kullanıyorum. Mac air ile 8-9 saat çalışıyorum pille. Sistemi bile kapatmıyorum kapağı kapat 1 hafta sonra tekrar aç anında sistem karşında. Dosya sisteminden tutun uygulama stabilitesine kadar macos hiç abartmıyorum 5 yıl ileriden gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madmax50 -- 7 Aralık 2013; 0:15:08 >
  • Bu konu benimde merak ettiğim bir konu D600 rawları 35 mb civarında ve benim emektar p7450 işlemcili 4 gb ramli notebook dolayısıyla kasılıyor , arkadaşımın asus n550 i7 4. nesil 12 gb ramlı makinasında denedim malesef istediğim akıcılık ondada yoktu , imac denemek istiyorum veya macbookpro ona göre karar vereceğim , düşündüren yanı ise mac sistemlerin fiyatları
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ramiz06

Bu konu benimde merak ettiğim bir konu D600 rawları 35 mb civarında ve benim emektar p7450 işlemcili 4 gb ramli notebook dolayısıyla kasılıyor , arkadaşımın asus n550 i7 4. nesil 12 gb ramlı makinasında denedim malesef istediğim akıcılık ondada yoktu , imac denemek istiyorum veya macbookpro ona göre karar vereceğim , düşündüren yanı ise mac sistemlerin fiyatları

d600 rawlarını imaci bırak mac air ile jpg düzenler gibi acr'de işleyebiliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: madmax50

quote:

Orijinalden alıntı: Ramiz06

Bu konu benimde merak ettiğim bir konu D600 rawları 35 mb civarında ve benim emektar p7450 işlemcili 4 gb ramli notebook dolayısıyla kasılıyor , arkadaşımın asus n550 i7 4. nesil 12 gb ramlı makinasında denedim malesef istediğim akıcılık ondada yoktu , imac denemek istiyorum veya macbookpro ona göre karar vereceğim , düşündüren yanı ise mac sistemlerin fiyatları

d600 rawlarını imaci bırak mac air ile jpg düzenler gibi acr'de işleyebiliyorum.

Peki şu ps plunginlerin color fx vs işlem hızları ne durumda ?
  • Windows'da performans almak için belirli optimizasyonları elle yapmak şart. Özellikle laptopların üzerinde gelen üretici "bloatware" 'leri sistem performansını oldukça düşürüyor. Muhtemelen Apple bunları koymayacak kadar akıllı olduğundan bilgisayarları halihazırda tepe performansta geliyordur.

12gb ram, i7 işlemcili bir notebook'un d600 rawlarında kasılacağını zannetmem açıkçası. ya gpu'su on board'dur, ya da yukarıda dediğim durumlar yüzünden şişik bir bilgisayardır. şu an kullandığım notebook onun kadar değil (i5, 8gb ram, ssd, hd5650) ama ben rahatça raw işleyebiliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ed - -- 7 Aralık 2013; 1:45:28 >
  • Windows iyidir, MAC de iyidir.

Olay kullanıcının beklentisinde bitiyor.

Ben Mac mini i5 2.3ghz 8gb ram ile kullanıyorum.
    D7000 ile çekilmiş 25RAW ı açıp ACR ile 25ini birden aynı anda editleyebiliyorum (belki 25den de fazlaydı hatırlamıyorum).

Windows da böyle bir işlem için baya baya iyi bir bilgisayar ve ince ayarlar gerekiyor.

MAC ile windows arasında yagane fark, RAM kullanım teknolojisi.
    MAC RAM i çok verimli kullanırken, windows tam aksine süper verimsiz kullanıyor.
    Onu daha verimli hale getirmek için tweak denilen ince ayarlar müdehaleler istiyor.
    Ha bir MAC olurmu? Oturup test etmedim ancak MAC e vereceğin paraya daha iyi donanımlı bir windows alabildiğine göre benim kitabımda MAC den iyi performans almakta mümkündür.

Ancak artık eskisi gibi düşünmüyorum.
    Eskiden saatler günlerce bilgisayar donanımları ile uğraşırdım. Soğutmasıydı, windows tweakleri idi ömrü yediler bitirdiler.
    MAC aldım mutlu mesutum.

@ED 12gb ramli onbord pc mi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SebastianTR -- 7 Aralık 2013; 9:36:51 >

• mac fotoğraf işlemek için şart değildir ama olursa şayet bir daha windowsa dönülmez.

yazılımcı olarak çalıştığım iş yerinde bize verilen high-end olmasa da onun bir basamak altındaki laptopların photoshop için muhteşem olduklarını düşündüm senelerce. sonra bir gün imac 27 aldım. high-end neymiş gördüm. şuan 2010 imac 27 + CS5 ve 2013 macbook pro retina + CS6 kullanıyorum, çalışma hızı, konforu, kolaylığı muhteşem.

bütçeniz müsaitse, emek harcayalım iyi işler yapalım diyorsanız ve çalışmalarınızı bastırıyorsanız bence imac rakipsiz. ör: mac + yalcinlar ikilisiyle hiç sürpriz yaşamadım. diğer laptoplar + yalcinlar ikilisinde sık sık karanlık yada patlak baskı sorunu yaşadım. laptop ekranında iyi görünen baskıda aynı şekilde çıkmıyordu.

teknoloji marketlerinden alınacak laptopların herhangi bir şekilde mac'lerin CPU + RAM + ekran performansına yaklaşabileceğini sanmıyorum. laptoplardaki windows'lar ilk başlarda SSD + RAM + i7 ile size, "abi benim windows 6 saniyede açılıyor" dedirtecektir ama 6-7 ay içinde "ulan o kadar para verdik, hala 1 dakikada açılıyor, photoshopu aç, çay almaya git" şeklinde şikayetleriniz olacaktır.

baskı almayacaksanız, amacınız sadece PS öğrenelim 1-2 numara yapalım ise, imac çok da gerekli bir yatırım değildir.

• xpug X kullanıcısına yanıt
    İnsanların en büyük yanılgılarından biride bu hızlı açılma süreleri.

Benim bilgisayarım açılırken ben tost yapayım. Hiç sıkıntı değil, tek derdim bu olsun.
    Ancak o 20-30tane RAWı açtığımda bana murun kırın etmesin yeter. Tek aradığım bu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ed -

Windows'da performans almak için belirli optimizasyonları elle yapmak şart. Özellikle laptopların üzerinde gelen üretici "bloatware" 'leri sistem performansını oldukça düşürüyor. Muhtemelen Apple bunları koymayacak kadar akıllı olduğundan bilgisayarları halihazırda tepe performansta geliyordur.

12gb ram, i7 işlemcili bir notebook'un d600 rawlarında kasılacağını zannetmem açıkçası. ya gpu'su on board'dur, ya da yukarıda dediğim durumlar yüzünden şişik bir bilgisayardır. şu an kullandığım notebook onun kadar değil (i5, 8gb ram, ssd, hd5650) ama ben rahatça raw işleyebiliyorum.

Takılma yok ama öyle uçmuyor da sistem onu demek istedim , imac hiç deneyemediğim için bende soru işareti belki oda benim hayalimdeki gibi akıcı değildir

• quote:

Orijinalden alıntı: SebastianTR

Windows iyidir, MAC de iyidir.

Olay kullanıcının beklentisinde bitiyor.

Ben Mac mini i5 2.3ghz 8gb ram ile kullanıyorum.
    D7000 ile çekilmiş 25RAW ı açıp ACR ile 25ini birden aynı anda editleyebiliyorum (belki 25den de fazlaydı hatırlamıyorum).

Windows da böyle bir işlem için baya baya iyi bir bilgisayar ve ince ayarlar gerekiyor.

MAC ile windows arasında yagane fark, RAM kullanım teknolojisi.
    MAC RAM i çok verimli kullanırken, windows tam aksine süper verimsiz kullanıyor.
    Onu daha verimli hale getirmek için tweak denilen ince ayarlar müdehaleler istiyor.
    Ha bir MAC olurmu? Oturup test etmedim ancak MAC e vereceğin paraya daha iyi donanımlı bir windows alabildiğine göre benim kitabımda MAC den iyi performans almakta mümkündür.

Ancak artık eskisi gibi düşünmüyorum.
    Eskiden saatler günlerce bilgisayar donanımları ile uğraşırdım. Soğutmasıydı, windows tweakleri idi ömrü yediler bitirdiler.
    MAC aldım mutlu mesutum.

@ED 12gb ramli onbord pc mi olur

Gökhan ama ben şunu anladım benim aradığım şey win platformunda yok en kısa zamanda i 7 li bir imac veya mac pro denemek istiyorum

• xpug X kullanıcısına yanıt
    Peki 2009 model bir imac monitörü ile şimdi yeni çıkan imac arasında fark var mı? Bir tane 2. el buldum 2560x1440 piksel
  • Windows'un hep problemleri anlatıldığından imajı bu kadar kötü, bence. Tabi burda windows'u ve micro$oft'u savunmak gibi bi amacım yok ama, windows ile mac arasındaki ilişki biraz android ile ios arasındaki ilişki gibi.

android'den tepe performans almak için biraz uğraşmak gerekiyor, ios da esneklik olarak düşük ama tamamen optimize edilmiş şekilde elinize veriliyor, hiçbir ayar yapmak zorunda kalmıyorsunuz. mac'de de durum aynıdır herhalde. windows'da bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur durumu var :) ne yazık ki kullanıcıların %80'i de bakmayı bilmiyor.

şimdi photoshop'a bas çay koy postlarını okudum da, benim makine 11 aydır aynı windows'u kullanıyor. sıfırdan açılması 27-30 saniye sürüyor. photoshop'a da bastım, o da 3.7 saniyede açıldı :)

yani mac tabiki, çok yüksek ihtimalle, daha iyi olacaktır fotoğraf işleme konusunda ama windows o kadar berbat bi durumda değil. yani illa mac'e para dökmek zorunda değiliz. ha bize koymazsa dökelim tabiki :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ed - -- 7 Aralık 2013; 12:51:40 >

• Gunumuzde Windows ile Macos arasindaki en onemli fark kullanilan donanim. Macos'un kullanilacagi her bilgisayar belli, donanimi belli yani optimizasyon elbette cok daha iyi tek ureticiye bagli kaldigi icin. Windows garibim ne verirsen calistirmak zorunda haliyle spesifik bir donanim icin optimizasyon yok. Android'de aynen boyle.

Diger bir fark Apple Os Unix tabanli bir isletim istemi yani en basindan birden fazla kullanicinin birden falza programi ayni anda kullanabilmesi, ve sistemin surekli acik kalabilmesi icin tasarlanmis. Yani kaynak yonetimi farkli. Aslinda bu fark eskiden daha fazlaydi cunku Apple kendi PowerPc(IBM uretimi) islemcilerini ve bellek mimarisini kullaniyordu. Mesela bizim sirketteki modelin ekran kartina ram takabiliyorduk ekstradan. Photshop Mac'de ruya gibiyken Windows'da neredeyse kullanilamiyordu 90larda. Artik Apple Intel islemci yani x86 mimarisini kullaniyor tek fark isletim sistemi kaldi. Iki platform arasinda olagan ustu bir fark yok eskisi gibi.

Her programin Windows'un registry sistemini degistirebilmesi, dll sistemi ve log dosyasi biriktirmesi de tabi windows icin dezavantaj. Windows kendini kullaniciya teslim etmis daha acik bir isletim sistemi Macos'da bu yok haliyle zamanla sapitmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Windows ile devam edeceğim sanırım. Zaten bütçem en fazla 3.000 olduğu için imac'in anca giriş modelini alabilirdim. 2. el de üst model alınabilir tabii ama profosyonel değilim gerek yok diye düşündüm.

http://www.vatanbilgisayar.com/Monit%C3%B6r/asus-mx239h-23-mx239h-genis-ekran-ah-ips-led-monitor/productdetails.aspx?I_ID=64393

Şu monitörü alacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: mizantropia

Windows ile devam edeceğim sanırım. Zaten bütçem en fazla 3.000 olduğu için imac'in anca giriş modelini alabilirdim. 2. el de üst model alınabilir tabii ama profosyonel değilim gerek yok diye düşündüm.

http://www.vatanbilgisayar.com/Monit%C3%B6r/asus-mx239h-23-mx239h-genis-ekran-ah-ips-led-monitor/productdetails.aspx?I_ID=64393

Şu monitörü alacağım

Fiyata dikkat edin, n11 üzerinden kart puanı, hediye çeki ile çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.

http://www.n11.com/asus-23amp34-mx239h-ips-5ms-siyah-d-sub-2hdmi-mm-led-monitor-P15099886

• Dell UltraSharp tavsiye ederim o fiyati verecekseniz. u2412m ve u2312hm kullaniyorum duzgun ayar yapinca renkleri guzel ve ayagi cok kullanisli.
  • Bunlar IPS panel mi?

IPS paneller genel kullanıma da uygun mu? Ben renkleri çok doğru veriyorlar ama tepki süreleri fazla olduğundan videolarda-oyunlarda problemli oluyor diye okumuştum.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.