Şimdi Ara

i7 Mi Almalı Yoksa Beklemeli Mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
2.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3,5 senedir e8600 işlemcimi kullanıyorum. Sanırım yeni bir işlemci serisine geçmenin vakti geldi.

Bu süre zarfında yeni işlemcileri takip edemedim. Şöyle bir bakında i7 ler var, i5 ler var. AMD'den hiç haberim yok.

*Şu an işlemci olarak hangisini almak lazım; i7 mi? İ7 ise hangi versiyonu?

*i5 diye birşeyler, ne fark var bilmiyorum. i5'in bazı versiyonları i7den daha pahalı?

* Yoksa beklemeli mi? Yeni işlemciler ne zaman çıkar, beklemeye değer mi?

* i7 alırsak hangi anakarta bakmak lazım?

• Beklemenin sonu yok, ihtiyaçlarınıza göre f/p işlemcisi almanızı tavsiye ederim. Misal AMD x6 1055 T işinizi görebilecekken i7 2600k ya fazla para vermeye gerek yok. Beklediğiniz işlemci şu an piyasadakilerden daha iyi olmayabilir. Forumda pek çok insan bulldozer bekledi, bd ler beklenen performansı vermedi ve kur artışı yüzünden bekleyenler pişman.
  • Yok zaten beklemeyei düşünmüyorum, beklemekten kastım şöyle 15 gün 1 ay içerisinde yeni seri çıkacaksa onları beklemek şeklinde idi. Yoksa 6 ay sonra çıkması henüz söylenti halinde olan birşeyi beklemenin tabi ki gereği yok.

Intelde i7 2600k diye birşey var (sanırım oc yapılan versiyon), bir de i7 960 diye bir versiyon var. 960 daha ucuz.

Bir yandan da AMD x6 1100 diye birşey var.
  • Bence de amd x6 1100 al hocam.
  • Cpu'lar arasında popülerlik sıralaması ile ilgili bir grafik sunayım.Umarım faydalı olur.

• Hocam işyerinde imageshack yasaklı olduğu için işlemci popülerliği fotosunu göremiyorum.
    Burada popülerlikten kasıt çok satılması mı? İşlemcilerin güçleri için bir kıyaslama var mı?
  • Oyun ağırlıklı bir sistem için i7 gereksiz, i5 2500k alıp aradaki farkı ekran kartına verirseniz çok daha fazla performans alırsınız.

i5 - i7 karşılaştırması;

http://www.anandtech.com/bench/Product/288?vs=287
  • quote:

Orijinalden alıntı: airea

Hocam işyerinde imageshack yasaklı olduğu için işlemci popülerliği fotosunu göremiyorum.
    Burada popülerlikten kasıt çok satılması mı? İşlemcilerin güçleri için bir kıyaslama var mı?

Sanırım satışlar ile ilgili. Linkini vereyim.

http://www.cpubenchmark.net/share30.html
  • Teşekkürler hocam, buna göre i7 2600 baya popüler bir işlemci gibi duruyor.
    Enteresan olan intel c2d 8400ün hala satılıyor olması, demek ki performans olarak çok da fark yok. Ya da var mı?
    Bende e8600 var, oc ile günlük 4.1 de kullanıyorum, satıp yeni işlemci ve sistem almaya değer mi?
  • quote:

Teşekkürler hocam, buna göre i7 2600 baya popüler bir işlemci gibi duruyor.
    Enteresan olan intel c2d 8400ün hala satılıyor olması, demek ki performans olarak çok da fark yok. Ya da var mı?
    Bende e8600 var, oc ile günlük 4.1 de kullanıyorum, satıp yeni işlemci ve sistem almaya değer mi?

Bir grafik linki daha vereyim. Kararı siz verin.

http://www.anandtech.com/bench/Product/54?vs=287

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xMANİTUx -- 22 Kasım 2011; 12:18:44 >
  • quote:

Teşekkürler hocam, buna göre i7 2600 baya popüler bir işlemci gibi duruyor.

özellikle belirtmekte fayda var alacağınız işlemci i5 2500K olmalıdır. ( yani sonunda <K> olanlara bakın ) mesajınızda i7 2600 yazmışsınız dikkat edin hocam 2600K ayrı 2600 ayrı işlemcilerdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beatles33
    özellikle belirtmekte fayda var alacağınız işlemci i5 2500K olmalıdır. ( yani sonunda <K> olanlara bakın ) mesajınızda i7 2600 yazmışsınız dikkat edin hocam 2600K ayrı 2600 ayrı işlemcilerdir.

Hocam i5 2600 değil de i7 2600k olarak geçiyor. i5 ile i7 arasında çok fark var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xMANİTUx

Bir grafik linki daha vereyim. Kararı siz verin.

http://www.anandtech.com/bench/Product/54?vs=287

Hocam link için teşekkürler, bazı uygulamalarda baya fark var gibi görünüyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: beatles33

Hocam i5 2600 değil de i7 2600k olarak geçiyor. i5 ile i7 arasında çok fark var mı?

i5 2600
    i7 2600K ile i5 2500K arasında elbette fark var fakat SLI veya CF gibi bir sistem veya Grafik, Render vb. işler ile uğraşmıyorsanız, i7 2600K veya i7 2700K işlemci almanıza gerek yok.
    i5 2500K alınıp birde güzel bir işlemci soğutucusu ile muazzam overclock yaparsanız gerisi teferruattır.
    illaki i7 almak istiyorsanız ,bütçeniz için problem yok ise i7 2700K tavsiye edilir.

Anakart olarak 1155 Soket olan anakartlara bakacaksınız bir kaç anakart tavsiyesi ;

http://www.vatanbilgisayar.com/anakart/msi-z68a-gd80-%28g3%29-z68a-gd80-%28g3%29-intel-z68%28b3%29-soket-1155--ddr3-2133mhz%28o.c.%29-dvi&hdmi-anakart/productdetails.aspx?I_ID=56679

http://www.vatanbilgisayar.com/anakart/asus-p8z68-v-p8z68-v-intel-z68-soket-1155-ddr3-2200mhz-%28o.c.%29-sata-3.0-hdmi&dvi-anakart/productdetails.aspx?I_ID=54824

• Yardım için teşekkürler. Oyun işleri (simulasyon) haricinde photoshop ile de uğraşıyorum, dolayısıyla i7 daha mantıklı görünüyor gibi.
    Ama i72700 diye bir işlemciyi satan bir site göremedim, i72600k var, 300 usd civarında.

Ayrıca linkini verdiğiniz anakartlara da baktım, sanırım kart dizaynları biraz değişmiş. İşlemciyi ortaya almışlar. Bende ThermalTake armor kasa ve msi gtx580 ekran kartı var, bunları bu kasaya takarken uyum sorunu olur mu? PCI-ex slotlarının altında soğutucu gibi birşey var, gtx580i takınca alttan soğutucuya değer mi?
  • i7 2600k mantıklı duruyo size hocam.gtx580 ile süper ikili olurlar.
  • Peki i7 2600k için hangi anakart ve ram setini önerirsiniz?
    Uçuk bir anakart olmasına gerek yok, sata3 ssd desteklesin, bolca usb port olsun, ses kartı iyi olsun yeter...
  • quote:

3,5 senedir e8600 işlemcimi kullanıyorum. Sanırım yeni bir işlemci serisine geçmenin vakti geldi.

Bu süre zarfında yeni işlemcileri takip edemedim. Şöyle bir bakında i7 ler var, i5 ler var. AMD'den hiç haberim yok.

*Şu an işlemci olarak hangisini almak lazım; i7 mi? İ7 ise hangi versiyonu?

*i5 diye birşeyler, ne fark var bilmiyorum. i5'in bazı versiyonları i7den daha pahalı?

* Yoksa beklemeli mi? Yeni işlemciler ne zaman çıkar, beklemeye değer mi?

* i7 alırsak hangi anakarta bakmak lazım?

İşlemciyi 4.1 OC'de kullanırken herhangi bir uygulamada bariz yavaşlama hissettiniz mi? Yoksa işlemci değiştirme fikrine 3.5 yıl olduğu için mi kapıldınız?

Sorumun cevabı, sorunuzun da cevabıdır.

• BF3 te ve DCS:a10c de (özellikle çok sayıda ünitenin bulunduğu bölümlerde) bariz yavaşlama var. Ayrıca win 7ye geçeli beri bazı işlemler daha uzun sürer oldu.
    SSD disk aldım ama anakartım sorun yarattı, şu an kullanamıyorum...
  • quote:

BF3 te ve DCS:a10c de (özellikle çok sayıda ünitenin bulunduğu bölümlerde) bariz yavaşlama var. Ayrıca win 7ye geçeli beri bazı işlemler daha uzun sürer oldu.
    SSD disk aldım ama anakartım sorun yarattı, şu an kullanamıyorum...

Elinizdeki işlemciyle çalışacak, gerçek SATA3 bağlantsına sahip bir anakart ile sorununuz çözülecek. Marvell denetçisine sahip olmayan doğal SATA3 bir anakart aramanız çok ama çok ekonomik olacak. Bütçe sorununuz yoksa ve biraz da lükse kaçayım diyorsanız önerim geçersizdir.

Edit: Lüks dediğime bakmayın elbette i72600K'nın getirisi sizin için ihtiyaç olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gerginix -- 22 Kasım 2011; 16:13:44 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.