Şimdi Ara

Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları. (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
454
Cevap
6
Favori
196.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

tamamen şehir içi sert kullanım

155tl ile 310km :D :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: onursumer

son rekorum 1.4 benzinli otomatik getz

tamamen şehir içi sert kullanım

155tl ile 310km :D :D

Az yakmış...

Nedenmi 155 TL yaklaşık 30 küsür litre benzin yapar.

Ben depoyu fullediğimde 200 TL tutuyor.

Hem sert kullanmışsınız hem kış şartları hemde 150 TL lik yakıt ile 310 km bence çok iyi :)
  • bencede oyle çok normal yakıyor benzin pahalı diye bize çok geliyor :)

şehir içinde ekonomi yapınca birşey değişmiyor o yüzden artık dikkat etmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: MOBIUS

quote:

Orijinalden alıntı: mustiwrc

Yüklü Getz Daha mı Az Yakıyor?

...

Getz'in tüketim değerleri geç güncelleniyor ama sizin durum gerçekten enteresan. Ne diyelim adınıza sevindim.

Teşekkür ederim. Aslında ilk sıfırlama haricinde fazla bir gecikme yaşamıyorum. Kullandığım diğer araçlarda da durum aynı.

Eylül 2012'de de Getz ile (1.5 VGT 88hp) İstanbul-Çeşme-İstanbul rotalı bir yolculuk daha yapmıştım. Bunu da, Getz almayı düşünen arkadaşlara fikir olması için yazmak isterim.
    Araçta 2 kişiydik. Lastikler, aracın üzerinde gelen eski lastiklerdi. Klima 2. kademedeydi. Bilindiği üzere, genelde 2 gidiş, 2 geliş ve hızı değişken olan bir yol. Şehir içlerinden geçerken trafik ışıklarına da denk geliyorsunuz.
    Giderken biraz acelemiz olduğu için, kurallar dahilinde biraz tempolu kullandım. Manisa - İzmir arasındaki virajlı rampada, daha iyi diyebileceğimiz arabalar bayılırken, sol şeritten ilerlemek gerçekten güzel bir his :)))
    Hedefime ulaştığımda ortalama tüketimim 4,8 lt. / 100 km'ydi.
    Dönüş yolunda ise, karanlığa kaldığım için daha temkinli gittim ama tabi önünüze kamyon vs. ağır bir taşıt çıktığı zaman, ara hızlanma yapmadan olmuyor.
    İstanbul Gebze TEM civarında bir kaza vardı. Orda 7-8 dk trafiğe takıldım.
    Yine evime geldiğimde ortalama tüketimim 4,6 lt. / 100 km çıktı. Arkadaşım "yol bilgisayarın hatalı bence" dediği için yakıt fişlerinden tüketimimi hesapladım, 4,596... küsür litre çıktı. +/- hesaplama hataları tabiki vardır ama arkadaşıma "Cidden hatalıymış" demekten kendimi alamadım :D

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MOBIUS

quote:

Yüklü Getz Daha mı Az Yakıyor?

...

Getz'in tüketim değerleri geç güncelleniyor ama sizin durum gerçekten enteresan. Ne diyelim adınıza sevindim.

Teşekkür ederim. Aslında ilk sıfırlama haricinde fazla bir gecikme yaşamıyorum. Kullandığım diğer araçlarda da durum aynı.

Eylül 2012'de de Getz ile (1.5 VGT 88hp) İstanbul-Çeşme-İstanbul rotalı bir yolculuk daha yapmıştım. Bunu da, Getz almayı düşünen arkadaşlara fikir olması için yazmak isterim.
    Araçta 2 kişiydik. Lastikler, aracın üzerinde gelen eski lastiklerdi. Klima 2. kademedeydi. Bilindiği üzere, genelde 2 gidiş, 2 geliş ve hızı değişken olan bir yol. Şehir içlerinden geçerken trafik ışıklarına da denk geliyorsunuz.
    Giderken biraz acelemiz olduğu için, kurallar dahilinde biraz tempolu kullandım. Manisa - İzmir arasındaki virajlı rampada, daha iyi diyebileceğimiz arabalar bayılırken, sol şeritten ilerlemek gerçekten güzel bir his :)))
    Hedefime ulaştığımda ortalama tüketimim 4,8 lt. / 100 km'ydi.
    Dönüş yolunda ise, karanlığa kaldığım için daha temkinli gittim ama tabi önünüze kamyon vs. ağır bir taşıt çıktığı zaman, ara hızlanma yapmadan olmuyor.
    İstanbul Gebze TEM civarında bir kaza vardı. Orda 7-8 dk trafiğe takıldım.
    Yine evime geldiğimde ortalama tüketimim 4,6 lt. / 100 km çıktı. Arkadaşım "yol bilgisayarın hatalı bence" dediği için yakıt fişlerinden tüketimimi hesapladım, 4,596... küsür litre çıktı. +/- hesaplama hataları tabiki vardır ama arkadaşıma "Cidden hatalıymış" demekten kendimi alamadım :D

Güzel bir anektod, getz tüketimi hakkında iyi bir fikir verir

Getzi bu kadar atik yapan nedir bilmiyorum ama eğer süspansiyonlar biraz daha yumuşak olsa, konfor anlamında ferçekten çok iyi olabilirdi. Ama yine de severek kullanıyorum Getz'imi.

• bu araçta hız 100-110 arası seyrederseniz uzun yolda 4,5 altını göstergede görebilirsiniz. gösterge bende gerçeği bazen yansıtmıyor + - %10 olur.
    o 4,5 u 5,0 olarak da görseniz iyidir.

daha yeni ankara mersin ama tek başıma 4,3 gösterge. şehir içleri dahil. gösterge yanlış olsa bile diyelimki % 10 eksik gösteriyor çok çok 5 lt olur. bu da 950 km eder.
    sakin kullanımda tabii bu sonucu almak mümkün.
  • Depoyu fulldmistim ışık yanmıştı 40 lt daha aldı. Istanbul şehir içi trafikte 550 km yol gittim çeyreğin altında su an 1.5 vgt 2010 ılk dizel aracım fazla yakıyor ya da yaktırıyorum gibi gözüküyor....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2010 model 1.5 crdi vgt start aracımı 2.5 yıldır kullanmaktayım. 10 yıllık araç kullanıcısı ve 8 farklı araç kullanan bir kişi olarak uzun yolda 6 litrenin altına düşüremedim. 3-4 ay önce haber sitelerinde Hyundai ve Kia'nın yakıt tüketim değerleri konusunda manipülasyon yaptığından bahsediliyordu. Buna kesinlikle inanıyorum. Getz'de de tüketim değerleri olduğundan düşük gösterilmiş. Teşbihte hata olmaz, LPG'li araçlarla karşılaştırıldığında aşağı yukarı 2.0 litrelik bir motor ayarında tükettiğini söyleyebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: waldemar85

Depoyu fulldmistim ışık yanmıştı 40 lt daha aldı. Istanbul şehir içi trafikte 550 km yol gittim çeyreğin altında su an 1.5 vgt 2010 ılk dizel aracım fazla yakıyor ya da yaktırıyorum gibi gözüküyor....

Arabayı 2000-2200 devir civarında kullanın.

2500 devirde vites arttırın.

Birde böyle deneyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Computer

quote:

Depoyu fulldmistim ışık yanmıştı 40 lt daha aldı. Istanbul şehir içi trafikte 550 km yol gittim çeyreğin altında su an 1.5 vgt 2010 ılk dizel aracım fazla yakıyor ya da yaktırıyorum gibi gözüküyor....

Birde böyle deneyin.

Vites değişimini 3000. De yapıyorum. Biraz daha erken değişmem gerek sanırım. Bazen devir 1500 e düşüyor ama gaz verince hemen toparlıyor 2000 devire geliyor. Bu şekilde kullanmak zararlı mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Computer

quote:

Birde böyle deneyin.

Vites değişimini 3000. De yapıyorum. Biraz daha erken değişmem gerek sanırım. Bazen devir 1500 e düşüyor ama gaz verince hemen toparlıyor 2000 devire geliyor. Bu şekilde kullanmak zararlı mı?

Birde dediğim gibi deneyin.

2200-2500 devir aralığında vites arttırın.

Sizinde söylediğiniz gibi sürüş esnasında 1500 devire düşse bile dizel motorun özelliği basınca araç kendini topluyor.

Benzinli araçlar max torku elde etmek için 3000 devir civarında kullanılır, 3500-4000 devir aralığında da vites arttırılır.

Ama dizel aracın max torku sunduğu devir aralığı daha geniş, dizel araçlar genel olarak 1750-4000 devir arasında max torku verirler.

Dizel aracı benzinli araç gibi 3000-4000 devirlerde kullanırsanız araç fazla yakıt yakar, motor bağırır filan...

Dizel araçların motor devri max 5000 civarıdır, benzinli aracın motor devri max 7000-8000 civarıdır.

Biraz daha sakin kullanıp yakıt tüketimini tekrar değerlendirebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: conquerante

2010 model 1.5 crdi vgt start aracımı 2.5 yıldır kullanmaktayım. 10 yıllık araç kullanıcısı ve 8 farklı araç kullanan bir kişi olarak uzun yolda 6 litrenin altına düşüremedim. 3-4 ay önce haber sitelerinde Hyundai ve Kia'nın yakıt tüketim değerleri konusunda manipülasyon yaptığından bahsediliyordu. Buna kesinlikle inanıyorum. Getz'de de tüketim değerleri olduğundan düşük gösterilmiş. Teşbihte hata olmaz, LPG'li araçlarla karşılaştırıldığında aşağı yukarı 2.0 litrelik bir motor ayarında tükettiğini söyleyebilirim.

katalog verileri sabit surat testleri ile yapılıyor zaten o değerlerin tutması mümkün değil katalogda 4.lt uzun yol gosteriyorsa bunu yakalamak için test şartlarını yerine getirmeniz gerekli :)

benim aracım için katalog şehir içi 9.1lt şehir dışı 5.3 lt diyor

ben şehir içi 8.5-10.5 arası trafik ve kullanıma gore yakıyorum sürekli değişiyor

uzun yolda ise 4.9 a kadar duştum ama insan kanser oluyor yolda yakıt yakmayacam diye uğraşırken

dikkat etmeyip rahat gidersemde 6.0 yakıyorum haliyle bu sapmalar normal

• quote:

Orijinalden alıntı: derebeyii

bu araçta hız 100-110 arası seyrederseniz uzun yolda 4,5 altını göstergede görebilirsiniz. gösterge bende gerçeği bazen yansıtmıyor + - %10 olur.
    o 4,5 u 5,0 olarak da görseniz iyidir.

daha yeni ankara mersin ama tek başıma 4,3 gösterge. şehir içleri dahil. gösterge yanlış olsa bile diyelimki % 10 eksik gösteriyor çok çok 5 lt olur. bu da 950 km eder.
    sakin kullanımda tabii bu sonucu almak mümkün.

ek olarak aracı 100- 110 arasında kullanırken vites 5 te olsun.:)

arkadaşlar bu aracın uygun devir aralığı 1900-2400. 2400 üstü israf oluyor. 1500 lerde de kullanabilirsiniz. hatta 5. viteste bile aracı kaldırabilirsiniz.
  • şehir içi şehir dışı karışık en fazla 750 km gördüm , şehiriçi fazlaydı ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: conquerante

2010 model 1.5 crdi vgt start aracımı 2.5 yıldır kullanmaktayım. 10 yıllık araç kullanıcısı ve 8 farklı araç kullanan bir kişi olarak uzun yolda 6 litrenin altına düşüremedim. 3-4 ay önce haber sitelerinde Hyundai ve Kia'nın yakıt tüketim değerleri konusunda manipülasyon yaptığından bahsediliyordu. Buna kesinlikle inanıyorum. Getz'de de tüketim değerleri olduğundan düşük gösterilmiş. Teşbihte hata olmaz, LPG'li araçlarla karşılaştırıldığında aşağı yukarı 2.0 litrelik bir motor ayarında tükettiğini söyleyebilirim.

Madem ki manipülasyon var, ben dahil bir çok kişi nasıl bu değerleri tutturuyor, hatta altına bile düşüyor? Yüklü araçla 3.5 litre ortalama yakaladım. Bunu böbürlenmek için söylemiyorum. Aracınızda bir ihtimal bakım eksikliği veya arıza olabilir.

Şahsen, dizel aracımı benzinli araç gibi kullanıyorum. Çünkü zorlanmıyor. Önümde yokuş yoksa, 2200-2300'de bir üst vitese geçiyorum. Debriyajı bıraktıktan sonra gaza hemen yüklenmiyorum. Turbonun kendine gelmesi için 1 saniye kadar bekliyorum. Gazı ondan sonra hafif hafif yükseltiyorum. Gaza asılacaksam da 2000 devire ulaştıktan sonra asılıyorum. Bunların hepsi refleks olarak ortaya çıkıyo tabi. Öyle uzun uzadıya düşünerek yapmıyorum.

Bence işin sırrı, gaza nazik davranmak. Özellikle vites değişimlerinde verilen her fazla gaz, yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor.

• bursa ankara 3.6 lt/100 km yakaladım . aracı 80-90 km arası kullandım , yokuşlarda eğime göre boşa attım. aracın en verimli olduğu devir 1800-1900 arası bu aralıkta çok rahat 4 litrenin altına iniyor. 90 km yi geçince arac 2000 deviri geçiyor tüketm 4 lt üstüne çıkıyor.

Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: selim82

bursa ankara 3.6 lt/100 km yakaladım . aracı 80-90 km arası kullandım , yokuşlarda eğime göre boşa attım. aracın en verimli olduğu devir 1800-1900 arası bu aralıkta çok rahat 4 litrenin altına iniyor. 90 km yi geçince arac 2000 deviri geçiyor tüketm 4 lt üstüne çıkıyor.

Tebrik ederim.

Yokuşlarda boşa atmak yerine 5. viteste gazsız veya hızınızı koruyacak seviyedeki gaz ile tüketiminiz daha da düşebilir diye düşünüyorum.
    Kullandığınız devir bandı ve hız, benim kullanım şeklime benziyor. Sanırım doğru yoldayız. :))

Aracınız yüklü müydü? Kaç kişi vardı? Ben 3,5 lt/100 km değerini araç tam yüklüyken elde ettim de, bakalım yüklüyken daha az yaktığı gibi bir gerçek var mı :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustiwrc -- 8 Mart 2013; 1:35:16 >

• uzun yolda bu araba da yükün yakıt tüketimini artırdığını pek hissetmedim. ilk sahibiyim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: selim82

bursa ankara 3.6 lt/100 km yakaladım . aracı 80-90 km arası kullandım , yokuşlarda eğime göre boşa attım. aracın en verimli olduğu devir 1800-1900 arası bu aralıkta çok rahat 4 litrenin altına iniyor. 90 km yi geçince arac 2000 deviri geçiyor tüketm 4 lt üstüne çıkıyor.

Tebrik ederim.

Yokuşlarda boşa atmak yerine 5. viteste gazsız veya hızınızı koruyacak seviyedeki gaz ile tüketiminiz daha da düşebilir diye düşünüyorum.
    Kullandığınız devir bandı ve hız, benim kullanım şeklime benziyor. Sanırım doğru yoldayız. :))

Aracınız yüklü müydü? Kaç kişi vardı? Ben 3,5 lt/100 km değerini araç tam yüklüyken elde ettim de, bakalım yüklüyken daha az yaktığı gibi bir gerçek var mı :))

Esim ve ben vardim sadece . Dik yokuslarda vitesde hafif egimlerde bosta kullandim .aslinda 20 kadar resim vardi ama sildim .tum olay araci 1900-1800 devirde kullanmak

• Arkadaşlar yazılan yorumların büyük bi bölümünü okudum..Bende 2009 1.5 VGT sahibiyim...Aracı alalı 5 ay oldu..Soguk havalarda gercekten fazla yaktı..Ama kulanım faktörü,mesafe gercekten önemli etkenler..Ayın 1'inde depoyu silme doldurdum..Pompa attıktan sonra 8 lt daha aldı..Yani toplamda 43 lt mazot aldım..Ve daha ışık yanmamıştı..Aracımın 60.000 bakımını zamanı gelmeden yaptırdım daha yeni...Servisteki arkadas 1 hafta boyunca yakıt filtresi değiştiğinden dolayı aracın fazla yakacağını söyledi..Şu an 400 km civarlarındayım.Ceyrekle yarım depo arasında ibre...Bakalım tekrar tam fulleyecem yaptığım km yi paylaşacam o zaman...Elimden geldiğince dik rampalar hariç 2500 deviri gecmemeye calısıyorum vites geçirirken..Yakıtı Fatih Opet'ten alıyorum...Mümkün olduğunca aynı pompadan almaya dikkat ediyorum..

-İşe gidiş gelişim 15 km..Bu mesafe cok yakması için bi sebepmidir?

-Mesafeden dolayı araca fazla yaktırmamak için,minimum mesafe kaç km olmalı..?

-Değişen yakıt filtresi aracın fazla yakmasına neden olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerim8961 -- 12 Mart 2013; 13:38:33 >

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.