Şimdi Ara

Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları. (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
454
Cevap
6
Favori
196.193
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Özgür Geo

Çok iyi değerler, tebrik ederim. Darısı başımıza....

Şehir içi ortalama tüketiminiz nedir? ?lt/100km gibi...

Bana fikir verebilir, belki arkadaşlar da. Bir de nasıl bir kullanım önerirsiniz şehir içinde, dizel için tabi.

Merhaba
    Tesekkur ederim
    Sehirici istanbul trafigİnde 4.8lt/100km civari yakiyorum.
    Ama kisin bu deger 5lt yi gorecek hatta gececektir.
    Dedigim gibi gaza basarken ayaginizi arabanin ivmelenmesine gore ayarlarsaniz yuksek devirde kullanmazsaniz her arac az yakar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratozd

Selamlar.
    Başka bir konuda günü gününe paylaşmıştım yakıt rekorumu.
    ancak bu forumda yeni gördüm bu başlığı.

iki hafta önce İstanbul Tuzladan depoyu fulleyerek Fethiyeye yola çıktım, Ortalama 90 Km hız ile gittim
    Kalan yakıt çeyrekten fazla

Toplam yaptığım yol: 759 Km
    Ortalama yakıt tüketimi : 3,8 lt / 100 km
    Tahmini kalan yakıt : 374 Km

yani 1 depo ile yaklaşık 1100 km ye geliyor.

İnanmayanlar olabilir, baştan söylüyorum üsluplarına dikkat ederek yazsınlar.

Saygılar

Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları.

o kadar kastım 4.0 altını göremedim:::::::::::) ama klima 2 . kademe açık 90 km sabit hızla bursa ankara arasını 4.3 ile gittim gayet başarılı . kış ankaraya gidersem bidaha kasayım klimasız:) su fabrika verisi olan 3.9 yakalayım

• quote:

quote:

Çok iyi değerler, tebrik ederim. Darısı başımıza....

Şehir içi ortalama tüketiminiz nedir? ?lt/100km gibi...

Bana fikir verebilir, belki arkadaşlar da. Bir de nasıl bir kullanım önerirsiniz şehir içinde, dizel için tabi.

Merhaba
    Tesekkur ederim
    Sehirici istanbul trafigİnde 4.8lt/100km civari yakiyorum.
    Ama kisin bu deger 5lt yi gorecek hatta gececektir.
    Dedigim gibi gaza basarken ayaginizi arabanin ivmelenmesine gore ayarlarsaniz yuksek devirde kullanmazsaniz her arac az yakar.

Sayın muratozd

75 lik Ford Connect ile 1100 Km ve Hyundai Getz ile 1100 Km yapabiliyorsanız bu tamamen sizin sürüş tekniğinizden kaynaklanıyordur.

90 lık Connectle 1 depo ile uzun yolda yaklaşık 700-800 Km yol yapabiliyoruz.

Özet olarak anladığım ve bana da mantıklı gelen nokta araçlar yakıtı en fazla hızlanma esnasında harcıyor.

Sizde bu süreci ortam müsaitse yavaş yavaş arabayı sıkıştırmadan geçiyorsunuz.

Bu şekilde yakıtın az yakması sağlanabilir.

Bundan sonra bende dikkat edebildiğim kadar edeyim bakalım ne olacak.

• Ortalama 100 km/h süratle 500 km şehir dışı (klima açık) + 352 km şehir içi (adamakıllı) (klima kapalı) toplamda 852. km de mazot bitti. 2008 model 50000 km de vgt 1.5 getz. Mazot bittiğindeki maceramı soranlar olursa anlatabilirim. Aynı performansla şehir dışında devam etsem sanıyorum 1000 km yi çok rahat geçecek bir depo. Bir şey daha belirtmeden geçmeyeyim, gösterge bilgilerine aldırış etmeyin çok tutarsız. Son denememde kalan yakıt göstergesi 65 km yi gösterdiği halde, karma kullanımla( %70 şehir dışı, %30 şehir içi) tam 130 km de mazot bitti. Saygılar.
  • Depoyu full doldurup ne kadar tüketim olduğunu hesaplama yönteminden vazgeçtim.

Sebebi ise, pompa tık attıktan sonra tam 33 TL'lik mazot (yaklaşık 8 litre) daha aldı.

Bundan sonra her ışık yandığında 50 TL mazot alarak ne kadar yaktığını hesap etmeye çalışacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: volizzi

Depoyu full doldurup ne kadar tüketim olduğunu hesaplama yönteminden vazgeçtim.

Sebebi ise, pompa tık attıktan sonra tam 33 TL'lik mazot (yaklaşık 8 litre) daha aldı.

Bundan sonra her ışık yandığında 50 TL mazot alarak ne kadar yaktığını hesap etmeye çalışacağım.

depoyu fullemeyin pompanın attığı yerde bıraktırın yuvarlama da yaptırmayın.

en fazla 49,75 lt boğaza kadar doldurduğumu biliyorum.

pompa atınca bıraktırın. sonra da önceki doldurduğunuzdan beri kaç km gittiğinize bakın. aldığınız yakıt lt sine göre sonuç çıkacaktır.
  • depoyu kendi elimle arabayı sallayarak fulledim, deponun ağzında köpüğü değil mazotu göreceksin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: volizzi

Depoyu full doldurup ne kadar tüketim olduğunu hesaplama yönteminden vazgeçtim.

depoyu kendi elimle arabayı sallayarak fulledim, deponun ağzında köpüğü değil mazotu göreceksin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

quote:

Orijinalden alıntı: pulvo47

İzmir de sıklıkla uzun yolda 1.5 vgt crdi 1 tam dolu depo ile 970Km gittim. Işık yanma sonrası 30-40KM eklersek 1000Km yi devirecekti..

İkinci net ölçümlü denemem 1 depo ile 720KM .
  • quote:

Orijinalden alıntı: selim82

quote:

o kadar kastım 4.0 altını göremedim:::::::::::) ama klima 2 . kademe açık 90 km sabit hızla bursa ankara arasını 4.3 ile gittim gayet başarılı . kış ankaraya gidersem bidaha kasayım klimasız:) su fabrika verisi olan 3.9 yakalayım

sen 5 yaksan kaç yazar maviş.o araba bende olsa benzine kıyar benzin döküp yakarım o arabayı.ne cimri adamsın la ne kasıyon olm o kadar .adam ol 5 yak canımı ye
  • quote:

Orijinalden alıntı: LoW_Rider

quote:

Orijinalden alıntı: selim82

quote:

sen 5 yaksan kaç yazar maviş.o araba bende olsa benzine kıyar benzin döküp yakarım o arabayı.ne cimri adamsın la ne kasıyon olm o kadar .adam ol 5 yak canımı ye

Olm sen benzinle arabami yakacagina az gaza basta 60 da 5 e at . Bugun rekorumu kirdim 3.9 lt yakaladim .400 km ortalama nasil

• 45,88 lt mazot ile 810 km şehir içi kullanım.(19 günde)
    Yol bilgisayarı 5.2 nadiren 5.3 lt/100km gösteriyor.

Mazotu aldığımda deponun dibini gördüm. yol bilgisayarı 55 km kala aymayı bırakıyor. Ben de en az o kadar km yapmışımdır.
    İşe gidiş gelişim 82km . Süre olarak büyük bölümü yoğun trafik. 5 dk falan hızlı gidilebiliyor.

Aynı şekilde (aracı tanımımdan) deponun dibini gördüğümde benzinciye geldim (Shell) 810 km yapmışım.
    Deponun dibinde hala var mıydı bilemiyorum (sanmıyorum da) ama bu ölçümle 5,6 lt/100km oluyor.
    Dur-kalkla bu ölçümün iyi olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşlarla paylaşmak istedim. Şehir içi için iyi olduğunu da sanıyorum.

Tabi trafiğin açıldığı yerlerde ani hızlanma vb. yakıt düşmanı hiç bir tavrım da olmadı. Yakıt tasarufu
    yapacak şekilde kullanmaya çalıştım. 2500 dk/d i pek geçmeden vites değiştirdim vs...

Shell den tekrar 48lt mazot aldım.

Pompacını söylediğne göre bu araçların deposu 55 lt ben 45 lt sanıyordum
    Son iki mazot alışımda 45 in üstü olduğundan pompacı haklıymış Ancak yol bilgisayarı 45in üstünü anlamıyor sanıyorum!
    Çünkü 21.ekimde 45,88 lt doldurduğumda gidelecek yolu 700km bile göstermiyordu. 55 km altında da "---" gösteriyor.

Yol bilgisyarı "56 km kaldı" dedikten hemen sonra çok hızlı bir şekilde gösterge de şu oldu:
    "56->55->54->53->52->51->50->---"
    Depo mu delindi, ne oluyoruz yahu, imdat !!!! şeklinde bir duygu yaşadım
    Bu bir rekor değil ancak yorumlarınızı beklerim. Bu tip yakıt senaryolarının faydalı olabileceğini düşünüyorum. Teşkkürler.

• 2010 Diesel, 174 TL bir depo yakıtla şehir içi 810 km. Yakıt göstergesi sabit 5.1/100
  • quote:

Orijinalden alıntı: MOBIUS

2010 Diesel, 174 TL bir depo yakıtla şehir içi 810 km. Yakıt göstergesi sabit 5.1/100

Çok iyi, bence.

litresi 4,21 tl den 41,31 lt mazot harcamışsınız.
    KM başına 21,5 krş eder.

Tebrikler.
  • (2006 1.5 vgt.. Işık yandıktan sonra 150tl lik mazot attık PO'da.. Toplamda 550km yol gittik.. (Yakıt aldığımda 80km var gösteriyordu, şimdi de 80 km gösteriyor. )

Ben ne hikmetse yakıt ort. göstergesinde 5,5 lerin altını hiç göremedim... Uzun yolda bazen 5.2lere iniyor..Kışlık lastikten mi anlamadım..Bakımları yapılalı 1 ay oldu...58binde araçç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ortmen55 -- 14 Aralık 2012; 23:26:54 >
  • Ben araci aldigimizdan beri verilerini tutarim. Ne kadar yakit aldim, ne kadar yol gittim gibisinden. Telefona uygun bi program buldugumdan beridir onu kullaniyorum ve istatistikleri paylasmak istedim. Arac 2011 getz dizel. Kullanim tarzim sehir icinde yumusak, sehir disinda yuklu durumlarda 80-100 yuksuz durumlarda 90-110. Aractan cok memnunum ve cevremdeki herkese tavsiye ediyorum. Birde aracta eibach 30mm spor yay mevcut. Yakita etki edecegini dusunmuyorum fakat yol konforuna katkisi oldugu kesin :D. Herkese kazasiz, belasiz surusler dilerim...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MOBIUS

2010 Diesel, 174 TL bir depo yakıtla şehir içi 810 km. Yakıt göstergesi sabit 5.1/100

Çok iyi, bence.

litresi 4,21 tl den 41,31 lt mazot harcamışsınız.
    KM başına 21,5 krş eder.

Tebrikler.

Diğer kullanıcılara bir referans olabilir diye bilgilerimi güncellemek istiyorum.

2010 Diesel, 180 TL bir depo yakıtla şehir içi 890 km. Yakıt göstergesi sabit 5.0/100

İlginiz için teşekkkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MOBIUS -- 21 Ocak 2013; 23:03:14 >
  • kisin ankarada 6,5 7,2 arasi veri veriyor
    vgt.
    kanpanyali yakit aldigimdan fulleyemiyorum.

• Yüklü Getz Daha mı Az Yakıyor?

Merhaba arkadaşlar, yakıt konusunda bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum. Yazı uzun olacağı için şimdiden özür diliyorum :)
    Geçtiğimiz kurban bayramında, ben, abim ve yengem, 2008 Getz (88hp dizel) ile İstanbul çıkışlı Ankara, Eskişehir rotalı bir aile ziyareti yapalım dedik.
    Bayramdan 2 gün önce yola çıktık. Araçta 3 kişi ve 3 küçük çanta vardı. Lastikler Kumho'nun kışlık serilerindendi ve yeni almıştım. TEM Kurtköy - Gebze arası yer yer dur kalklı bir trafikten geçmekle birlikte, Ankara'ya 110-120 km/h arası bir süratle gittik. Ara sıra 130'a da çıktık.
    Ankara'ya ulaştığımızda yol bilgisayarı verilerine göre, yanlış hatırlamıyorsam ortalama 5,6/100 km gibi bir değer gördüm. Zaten gidişte ekonomi yapmak gibi bir amacım yoktu :))
    Sonraki günlerde Eskişehir'e geçtik. Tam hatırlamıyorum ama makul bir tüketimdi.
    28 Ekim günü İstanbul'a dönecektik. Ama arabayı, deyim yerindeyse, ağzına kadar çeyizlik eşya ile doldurduk. Tencere, tava, porselen takımlar vs. Arkada oturan kişi resmen kenara sıkışmıştı. Ama tabi dikiz aynamı kapattırmadım :)) Hatta daha fazla eşya koyarlarsa yolculuğun güvenli olmayacağını ve yakıt tüketiminin aşırı derecede artacağını söyledim :)))
    Yola çıkmadan önce yol bilgisayarını sıfırladım. Eskişehir'den çıkana kadar ortalama 4,5... 4,6... 4,7 diye gidiyordu. Araç zaten yüklü, bari lastik basıncını biraz arttırayım dedim. Bir istasyonda durdum ve havaları 32 yaptım. Bursa yoluna bağlanana kadar ortalama 4,0 litre civarına düştü. Bilecik yolunda hiç zorlamadan 90 km/h civarı bi hızla seyrettik. İşin enteresan tarafı 80'e düştüğümde bile, 5. viteste araç gitmem demedi. (Maşallah diyim)
    Sapanca'ya ulaşana kadar tüketim sürekli düştü. Hatta her düştüğünde abime gösteriyordum. Sapanca TEM'e ulaştığımda yol bilgisayarında 3,5 lt/100km ortalama gördüm :))
    Pek çok kişi bu yazdığıma inanmayacak biliyorum ama "o kadar eşya aldık, bak kaç litre yakacak" diyerek yengeme kendimi rezil etmiş oldum :D
    Peki Sapanca'dan sonra ne oldu derseniz; bayram dönüşünü son güne bırakmayan bizlerin oluşturduğu trafiğe takıldık :))) Radyo Trafik'i açıp Şile yolunun açık olduğunu duyduktan sonra direk o yola daldık ve ilk defa eve dönüş yolculuğum bu kadar zevkli geçti. Hatta "İyi ki trafik sıkışmış ve buradan geçmişiz" dedik. İstanbul Mecidiyeköy'e geldiğimizde yakıt tüketimi haliyle 4,6 - 4,7 gibi bir değere ulaştı :))

Kısacası; sanırım araç yüklü olduğu için, altından geçen rüzgarın direnci azaldı ve doğru lastik havası da bunu tamamladı. Bir daha o değeri görür müyüm bilmem ama gece saatlerinde Şişli - Beylikdüzü arası 3,7... 3,8'i rahat görebiliyorum. Talep olursa video da çekebilirim :)

Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mustiwrc

Yüklü Getz Daha mı Az Yakıyor?

Merhaba arkadaşlar, yakıt konusunda bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum. Yazı uzun olacağı için şimdiden özür diliyorum :)
    Geçtiğimiz kurban bayramında, ben, abim ve yengem, 2008 Getz (88hp dizel) ile İstanbul çıkışlı Ankara, Eskişehir rotalı bir aile ziyareti yapalım dedik.
    Bayramdan 2 gün önce yola çıktık. Araçta 3 kişi ve 3 küçük çanta vardı. Lastikler Kumho'nun kışlık serilerindendi ve yeni almıştım. TEM Kurtköy - Gebze arası yer yer dur kalklı bir trafikten geçmekle birlikte, Ankara'ya 110-120 km/h arası bir süratle gittik. Ara sıra 130'a da çıktık.
    Ankara'ya ulaştığımızda yol bilgisayarı verilerine göre, yanlış hatırlamıyorsam ortalama 5,6/100 km gibi bir değer gördüm. Zaten gidişte ekonomi yapmak gibi bir amacım yoktu :))
    Sonraki günlerde Eskişehir'e geçtik. Tam hatırlamıyorum ama makul bir tüketimdi.
    28 Ekim günü İstanbul'a dönecektik. Ama arabayı, deyim yerindeyse, ağzına kadar çeyizlik eşya ile doldurduk. Tencere, tava, porselen takımlar vs. Arkada oturan kişi resmen kenara sıkışmıştı. Ama tabi dikiz aynamı kapattırmadım :)) Hatta daha fazla eşya koyarlarsa yolculuğun güvenli olmayacağını ve yakıt tüketiminin aşırı derecede artacağını söyledim :)))
    Yola çıkmadan önce yol bilgisayarını sıfırladım. Eskişehir'den çıkana kadar ortalama 4,5... 4,6... 4,7 diye gidiyordu. Araç zaten yüklü, bari lastik basıncını biraz arttırayım dedim. Bir istasyonda durdum ve havaları 32 yaptım. Bursa yoluna bağlanana kadar ortalama 4,0 litre civarına düştü. Bilecik yolunda hiç zorlamadan 90 km/h civarı bi hızla seyrettik. İşin enteresan tarafı 80'e düştüğümde bile, 5. viteste araç gitmem demedi. (Maşallah diyim)
    Sapanca'ya ulaşana kadar tüketim sürekli düştü. Hatta her düştüğünde abime gösteriyordum. Sapanca TEM'e ulaştığımda yol bilgisayarında 3,5 lt/100km ortalama gördüm :))
    Pek çok kişi bu yazdığıma inanmayacak biliyorum ama "o kadar eşya aldık, bak kaç litre yakacak" diyerek yengeme kendimi rezil etmiş oldum :D
    Peki Sapanca'dan sonra ne oldu derseniz; bayram dönüşünü son güne bırakmayan bizlerin oluşturduğu trafiğe takıldık :))) Radyo Trafik'i açıp Şile yolunun açık olduğunu duyduktan sonra direk o yola daldık ve ilk defa eve dönüş yolculuğum bu kadar zevkli geçti. Hatta "İyi ki trafik sıkışmış ve buradan geçmişiz" dedik. İstanbul Mecidiyeköy'e geldiğimizde yakıt tüketimi haliyle 4,6 - 4,7 gibi bir değere ulaştı :))

Kısacası; sanırım araç yüklü olduğu için, altından geçen rüzgarın direnci azaldı ve doğru lastik havası da bunu tamamladı. Bir daha o değeri görür müyüm bilmem ama gece saatlerinde Şişli - Beylikdüzü arası 3,7... 3,8'i rahat görebiliyorum. Talep olursa video da çekebilirim :)

Saygılar.

Getz'in tüketim değerleri geç güncelleniyor ama sizin durum gerçekten enteresan. Ne diyelim adınıza sevindim.

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.