Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (32. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: neo3516

Yoğuşmalı Kombi de en verimli ısı dereceleri 35,40,45 ve hadi bilemedin 50 Dir... Soğuk zamanlarda ısınamadım diyorsanız... Kombiyi en fazla 50 derece ısıda yakacak şekilde petek Projesi yaptırmalisiniz... Burdan Bircan beye sorarsanız bir ısı mühendisi olarak uzman gözüyle Size anlatabilir... Iyi Forumlar.

Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz acaba????

Demirdöküm sargon yoğuşmalı kombi kullanıyorum ve havlupan hariç tüm peteklerim açık.Burada olması gereken teoriden bahsetmiyorum pratikte ne olduğundan bahsediyorum.35,40 ve 45 derecede çalıştırdım ve bu şekilde çok test ettim.Bu ısılarda az yakıyor olabilir ama yoğuşma yapmıyor kesinlikle.

50 ve üzerinde iken yoğuşma yapmaya başlıyor kombim.En fazla yoğuşma suyunu 70 dercede iken alıyorum.Onuda geçtim kombimde 70 derece ye gelen ayar noktasında E işareti var.Ben bu ekonomik simgesini baz almadım testlerimde ama fabrikanın verileri bile bu yönde ve doğru bence.Aynı hava sıcaklıklarını not alarak saatin yaktığı kw değerleri en iyi 70 derecede ayrıca.Bana teori ile değil pratik örnekler ile gelin lütfen..:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baybozkurt -- 19 Aralık 2014; 11:35:39 >

• Size,şöyle söyleyim,gerçi neyi ispat ediyorsak.....o da,ayrı diğer kullanıcılar da size,bunu söyleyecektir...kombi,kataloğunda,yazar 30-50 derece deki minimum,tüketim,diye,en,verimli ve en,az yaktığı aralık,budur...Su anda kim bi,36 derece de günlük,3,metreküp,civarı,yakıyor 40,a alınca,4 ,45 e alınca,5 civarı yakıyor ...yani,ısıyı yükselttiğiniz zaman ,hiç bir kombi,daha az yakmaz..daha fazla,verim konvensiyonel kombilerde olabilir fakat gazi,yakma verimi o,gazi az yakma verimi değil .....mantığa,sığmaz zaten...daha önceki kullandığımız yakıt,canavarı vitopent kombi de de durum,aynıydı.ayrıca Kombiyi takip,ediyorum,40 derece de çok,fazla yogusma oluyor ...Yogusma inşallah,bacadan çıkan,duman su,buhari olarak yorumlamiyorsunuzdur? Ki bu verimin düştüğünü,gosteriyor! Adil,önemli,olan,Yogusma borusundan damlayan su sonuçta.binlerce eve kombi,dizaynı,yapıp,yakitlari takip,eden ,dönüş alan,bircan bey bu konuda yazarsa sevinirim.sonuçta ben bir,kullanıcıyım.burda yardımcı,oluyoruz,sadece kendi,tecrübelerimiz ile,üstad o,sonuçta...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neo3516 -- 19 Aralık 2014; 12:33:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• SELAMLAR, 1.NESİL YOĞUŞMALI DİYE PİYASAYA SÜRÜLEN KOMBLERİN ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ İLE yeni nesillerin çalışmaları alakalı değil.

1.nesiller tabiri caizse benzini çok yakıyor diye tüp taktırılmış araç mantığıyla üretildiler, yeni nesiller çıkınca da adları yarı-yoğuşmalıya (yada arasıra yoğuşma yapar) a çıktı.

prensip şu normal bir kombi alınır, bacadan 140 derce su buharı çıktığını gören mühendis, baca çıkışına 3.cü bir eşanjör (3 eşanjörlü kombi de deniyor) koyar, kombiye dönen su önce buradan geçer, mesela su dönüşü 30 derece ise duman 140 derece olduğuna göre ortalama bu anlık geçen su 65 derecelere çıkar ama isi transferinin derecesi duman yoğunluğuyla da alakalıdır, yani çok yüksek sıcaklığa çıkan bir makinada daha fazla duman üreyeceği için temas yüzeyinde daha fazla yoğuşma yaptığı gözlenebilir, ancak teoride bu yoğuşma suyu alevle aynı ortamda olduğu için, makinaya zarar verdiği , kurumun bu 3.eşanjörü tıkadığı ve çekişi düşürdüğü için daha çok arıza yapma olasılığı olduğu görülmektedir.

yeni nesil yoğuşmalı kombide duman bir bakır spral içinde hareket ediyor ve bu spirali çevreleyen tesisat suyuna duman enerjisinin %100 üne (tam yoğuşma) yakınını transfer ediyor, rad.suyu ne kadar soğuksa dumandaki enerji o kadar fazla iletiliyor, ta ki 55 dereceye kdar bu sıcaklıktan sonra dumaın enerjisi karışımın 100 derecenin üzerinde kalması sebebiyle, bacadan buhar olarak çıkıyor, yani yoğuşma verimi düşüyor, çünkü sıvı yani yoğuşmuş duman bacadan çıkamayacağı için enerjisini temas yüzeyinde suya full olarak iletiyor,
    3.eşanjörlü eski tiplerde ise eşanjör etrafından duman (su buharı) her halukarda bacaya kaçıyor,

zaten bu yüzden en az %10 verim kabı var eski tiplerde, burada 55 e kadar en verimli yanar tabiri yeni nesil tam yoğuşmalı kombiler için kullanılan bir deyimdir.

mesela aynı iki dairede buderus gb12 yarı yoğ.kombi plastik boru ile 200 tl fatura getirirken
    eşlenik yan dairede tam yoğ. ddöküm ve bakır boru ile fatura 140 ı geçmemektedir. Bunun 40 tl bakırdan sebep olsa da 20 tl sı (yani %10) tam yoğ. kombi farkıdır..

saygılar....

• 20 kasım-19 aralık 70,25 tl........7 m petek+havlupan....o.t 23 dereceye ayarlı....gece 6 saat 22 derece......kapılar , petekler ful açık....

hani bazı arkadaşlar izmir'e arabistan demişti ya ben de öyle bir yerdeyim...o yüzden bu fatura geldi ..... her ne kadar etrafımda 200 civarı ve üzeri de ödeyen arkadaşlar olsa da arabistan işte , mersin deyim..... ....

o.t nin faturama çok etkisi oluyor , hele hele buralarda.....güneşli günlerde gündüz kombim kolay kolay devreye girmiyor ...çok kısa kısa belki...gece desen zaten 23 dereceden 22 ye anca sabaha doğru düşüyor ki zaten sabah 6 dan sonra 22.8 e ayarlı termostatım....

o.t koridorda evin orta ve en soğuk noktası diyebilirim...kombi 45 dereceye ayarlı....

• quote:

Orijinalden alıntı: neo3516

Size,şöyle söyleyim,gerçi neyi ispat ediyorsak.....o da,ayrı diğer kullanıcılar da size,bunu söyleyecektir...kombi,kataloğunda,yazar 30-50 derece deki minimum,tüketim,diye,en,verimli ve en,az yaktığı aralık,budur...Su anda kim bi,36 derece de günlük,3,metreküp,civarı,yakıyor 40,a alınca,4 ,45 e alınca,5 civarı yakıyor ...yani,ısıyı yükselttiğiniz zaman ,hiç bir kombi,daha az yakmaz..daha fazla,verim konvensiyonel kombilerde olabilir fakat gazi,yakma verimi o,gazi az yakma verimi değil .....mantığa,sığmaz zaten...daha önceki kullandığımız yakıt,canavarı vitopent kombi de de durum,aynıydı.ayrıca Kombiyi takip,ediyorum,40 derece de çok,fazla yogusma oluyor ...Yogusma inşallah,bacadan çıkan,duman su,buhari olarak yorumlamiyorsunuzdur? Ki bu verimin düştüğünü,gosteriyor! Adil,önemli,olan,Yogusma borusundan damlayan su sonuçta.binlerce eve kombi,dizaynı,yapıp,yakitlari takip,eden ,dönüş alan,bircan bey bu konuda yazarsa sevinirim.sonuçta ben bir,kullanıcıyım.burda yardımcı,oluyoruz,sadece kendi,tecrübelerimiz ile,üstad o,sonuçta...

Olay ispat etmekte değil hocam,Ben sadece 1 senedir kombim ile yaptığım testin verdiği sonuçları paylaşıyorum ve bu sonuçların olamayacağını söylüyorsunuz.

Yoğuşmayı tabiki bacadan çıkan duman olarak yorumlamıyorumız güldürmeyin beni.....yoğuşma borusunun altına koyduğum ölçekli kaptan bahsediyorum tabi ki

Sizin dediğiniz gibi bir kombi 35 derecede 3 m3 yakıyorsa 45derecede 4 m3 yakar.55 dercede 5m3 yakar şeklindeki durum eğer ısınabiliyorsan doğrudur.

Kombim 35-85 aralığında kazan sıcaklığında çalışıyor ve O.T var.22 derecede çalışan kombim 35 ile 50 derece arasında çalışırsa termostat atmıyor.50 derecede 2 saatte bir atıyor ve bu seviyede iken 200ml yoğuşma suyu verir iken 24 saat dilimde 9m3 yakıyor.60 dercede 500ml su veriyor ve 8m3 yakıyor.70 dercede iken 1000ml yoğuşma suyu alıyorum ve 6 m3 yakıyorum.
    Bu nedir o zaman hocam söylermisiniz? bana birisi bunun açıklamasını yapsın?Bircan bey özellikle yorum yaparsa çok daha tatmin oluruz sanırım..:)

• baybozkurt B kullanıcısına yanıt
    Evim,yalıtımli isiniyorum...bu işin,üstadina yazarsanız gerekli açıklamaları yapacaktır..bizler,tab i ki kullanıcıyız..ayrıca oda termostatı ile kullanım,daha farklı tab i ki bunu,dikkate almamış,olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neo3516 -- 20 Aralık 2014; 13:10:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: astrafe

20 kasım-19 aralık 70,25 tl........7 m petek+havlupan....o.t 23 dereceye ayarlı....gece 6 saat 22 derece......kapılar , petekler ful açık....

hani bazı arkadaşlar izmir'e arabistan demişti ya ben de öyle bir yerdeyim...o yüzden bu fatura geldi ..... her ne kadar etrafımda 200 civarı ve üzeri de ödeyen arkadaşlar olsa da arabistan işte , mersin deyim..... ....

o.t nin faturama çok etkisi oluyor , hele hele buralarda.....güneşli günlerde gündüz kombim kolay kolay devreye girmiyor ...çok kısa kısa belki...gece desen zaten 23 dereceden 22 ye anca sabaha doğru düşüyor ki zaten sabah 6 dan sonra 22.8 e ayarlı termostatım....

o.t koridorda evin orta ve en soğuk noktası diyebilirim...kombi 45 dereceye ayarlı....

Merhaba Hemşerim ev yalıtımlı mıdır ara kat mı kombiniz yoğuşmalımıdır. aynı şehirdeyiz Mezitli deyim faturamı düşüremedim :D

• quote:

Orijinalden alıntı: ibocan_

quote:

20 kasım-19 aralık 70,25 tl........7 m petek+havlupan....o.t 23 dereceye ayarlı....gece 6 saat 22 derece......kapılar , petekler ful açık....

Merhaba Hemşerim ev yalıtımlı mıdır ara kat mı kombiniz yoğuşmalımıdır. aynı şehirdeyiz Mezitli deyim faturamı düşüremedim :D

evimiz dış cephe mantolama hariç yalıtımlı....çift cam , parke , duvar kağıdı ... güneş gören cephe vs. ... ara kat ama alt üst kullanmıyor doğalgazı....kombi ; premix yoğuşmalı immergas victrix ....

• quote:

Orijinalden alıntı: ibocan_

quote:

evimiz dış cephe mantolama hariç yalıtımlı....çift cam , parke , duvar kağıdı ... güneş gören cephe vs. ... ara kat ama alt üst kullanmıyor doğalgazı....kombi ; premix yoğuşmalı immergas victrix ....

• Kombi hep 2'de bazı günlerde rolanti de çalışıyor buna rağmen fatura geçen ay 397 tl geldi. Yer İzmir ilk defa doğalgaz kullanıyorum lanet ettim. Adam gibi ısıtmıyor üstüne bir yığın para ödüyorum. 500 tl'ye soba ile tüm kış ısınırken sadece bir ay için 400 tl vermek sinirlerimi zıplattı. Ev büyük değil 3 +1.
  • ben günde ortalama 11 m3 gaz kullanıyorum. Tek cam, kuzey-doğu-batı cephe ve önünde koca bir park ve seyhan nehri var, 200 m2 brüt, yalıtım, termostatik vana veya oda termostatı yok, toplamda 8.40 mt petek var. 10 senelik alarko hermetik kombi. 40-60 derece arasında kullanıyorum. Geçen sene elektriğe eşşek yükü para verip ısınamadıktan sonra bu tüketim bana iyi geldi açıkcası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trojana -- 23 Aralık 2014; 16:08:52 >
  • trojana T kullanıcısına yanıt
    merahaba arkadaşlar;

bursada 15 senelik eski bir ev aldım, 4+1 200 metre kare, kışın bir odasnın kapsını kapalı tutuyorum.

kombi demirdöküm atron 28 kw (24 000 kcal) hermetik kombi ( yeni taktım)

misafir odası 1,5 m + 1 m
    oturma odsaı 2 m +1,5 metre petek
    hol 1,5 metre
    mutfak 1,5 metre
    misafir yatak odası 60 cm
    bebek odası 1,2 m
    yatak odası 2 metre
    banyo 50*70 m-havlupan var..

toplam 13 metre peteğim var, 24 saat açık , bebeğimiz yeni doğdu oda sıcaklığı 23-24-25 derece, 5 kasım - 5 aralık faturam 324 küp tüketim 373 tl ( birim fiyat 1,15 tl) ( ortalama tüketim 10,8 metre)

sonrasında eve tekzenden izopan aldım petek arkalarına koymak için bakalım bu ay fark ne olacak...

5-22 aralık tütekim ise 175 metrek küp ortalama günlük 10,3 metre küp...
  • quote:

Orijinalden alıntı: turan54

merahaba arkadaşlar;

bursada 15 senelik eski bir ev aldım, 4+1 200 metre kare, kışın bir odasnın kapsını kapalı tutuyorum.

kombi demirdöküm atron 28 kw (24 000 kcal) hermetik kombi ( yeni taktım)

misafir odası 1,5 m + 1 m
    oturma odsaı 2 m +1,5 metre petek
    hol 1,5 metre
    mutfak 1,5 metre
    misafir yatak odası 60 cm
    bebek odası 1,2 m
    yatak odası 2 metre
    banyo 50*70 m-havlupan var..

toplam 13 metre peteğim var, 24 saat açık , bebeğimiz yeni doğdu oda sıcaklığı 23-24-25 derece, 5 kasım - 5 aralık faturam 324 küp tüketim 373 tl ( birim fiyat 1,15 tl) ( ortalama tüketim 10,8 metre)

sonrasında eve tekzenden izopan aldım petek arkalarına koymak için bakalım bu ay fark ne olacak...

5-22 aralık tütekim ise 175 metrek küp ortalama günlük 10,3 metre küp...

İzopan dan bende alıp denem amaçlı salondaki peteklere monteledim. Bugün gidip 2 çift daha alacağım. Bende merak ediyorum açıkcası nasıl bir etkisinin olacağını.

• izopan etkisi en iyi ocak-şubat ayı arasında belli olacak... malum kasım ve aralık ayı orta şeker 0-15 derece gidiyor bursa da...

ama ocak şubat kar yağarsa asıl farkı o zaman göreceğim..

en büyük fark bence termostatik vana da oluyor onu taktırmak da biraz maliyetli,

gelecek kış termostatik vana ve uzun petekleri tesisatçı tembellik yapıp giriş ve çıkış vanaları aynı tarafa koymuş, uygun olan çapraz koymakmış, bu şekilde sıcak su peteğin heryerinde sirküle ediyor ve ısıdan kazanç sağlıuyor...

3-5 senede birde petek temizliği şartmış..

ocak maaşımı alınca o işi de yapacağım..
  • Arkadaşlar ilk defa doğalgaz kullanacak biri olarak forumlardaki yazıları dikkatle okudum sizlere 2-3 sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim.
    1- Oda termostatı ve termostatlı vana aldım hangisini kullanmam benim için fayda sağlar? En önemlisi oda termostatın çalışma prensibi kafama yatmıyor sürekli oturduğum odada bulundurmamı sölüyorlar ama benim o odada ki petek boyum çok büyük o odayı 23 dereceye ayarlarsam ve o sıcaklığa ulaştığında kapatırsa diğer odalar nasıl ısınacak?
    2- ben akdeniz bölgesinde oturuyorum burda güneş eksik olmaz suyun sıcaklığını 50 derece yaptım diyeim havanın kötü olduğu günlerde hep bu derecede kalsın ama güneş çıktı hava 2-3 gün güneşli o zaman banyo ve mutfak için kullanacağım suyu güneş enerjisinden kullanmam daha mantıklı değil mi? Bunun bir vanası falan mı var kapatmak için ?
    Kısmetse haftaya gaz randevusu alacak firma eve tesisatçı firmadan başka kimse gelmedi bu yüzden kimseye soru soramadım saçma sorular sorduysam idare edin

• Az once 15 kasim 15 aralik faturami elime aldim 250 tl,evim 110 mt,yari guney yari kuzey olup,demirdokum kombim var,40-80 derece arasi gunduz 45 gece 50 de yakiyorum evim ara kat,yanlarda apartman var tabiki montalamam yok yari montalama diyebiliriz,arka iki pda serin hol salon idare ediyor mutfak kombiya balkona yakin sicak ne yapmam gerekli bana cok gibi geldi daha bunun kisi var,60 da yakarsam faturam 350 civari gelecek napicaz bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemci83 -- 23 Aralık 2014; 13:23:53 >
  • ingilizmurat İ kullanıcısına yanıt
    1- Oda termostatını evin ortam ısısını yansıtan bir noktaya takın örneğin koridora, termostatik vanayı ise çok ısınan veya kullanmayacağınız odalardaki peteklere taktırın.
    2- Güneş sistemi ile uyumlu çalışan kombiler var onlardan birini seçerseniz sorun yaşamazsınız.
  • trojana T kullanıcısına yanıt
    Geçmiş yazılarda var di .bircan beyin,dediğine göre,oda isinini 2 derece artırıyor,bende de var evimde dis mantolama olmasına,rağmen .!!

• neo3516 N kullanıcısına yanıt
    Ben daha bir şey anlayamadım, siz ne zamandır kullanıyorsunuz? Faydasını gördünüz mü?
  • alemci83 A kullanıcısına yanıt
    Yalıtımsız bir ev için 250 TL fazla değil, yinede yapabileceğiniz iki şey var, birincisi tüm radyatörlerin arkasına izopan veya benzeri malzeme koymak, ikincisi kapı ve pencerelerde izolasyon bandı kullanmak.
  • 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.