Şimdi Ara

go-kart yapalım (573. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
14.130
Cevap
134
Favori
3.331.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 571572573574575
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: vahcan4444

quote:

Orijinalden alıntı: ahp99

Herkese kolay gelsin bu konuyu geçen yaz ayından beri takip ediyorum.bende Bi gokart buggy tarzı bişey yapmayı düşünüyorum.bunun için bikaç sorum olacak.şaseyi yapmakta kullanacağım demirleri birbirine kaynak yapmak yerine civata vida tarzı malzemelerle tuttursam sağlam olur mu ? Yapmak istediğim araç son derece sade olacak ve tek kişilik olacak.çok ağır olacağını düşünmüyorum.ikinci sorum ise ipli veya ayaktan marşlı Bi motor kullansak bile elektrik tesisatına dolayısıyla bir aküye ihtiyacımız olacak mı ? Forumu çok okudum ama bunların cevabını özellikle ilk soruyu bulamadım.şimdiden teşekkurler

1- Olmaz hiçbir vida iyi bi kaynağın yerini tutmaz.
    2-Yok hayır aküye ihtiyaç yok

Yani şimdi ipli veya çıkma bir motosiklet motoru aldık diyelim benzinini koy marşını çek sonra direk çalışacak mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Herkese kolay gelsin bu konuyu geçen yaz ayından beri takip ediyorum.bende Bi gokart buggy tarzı bişey yapmayı düşünüyorum.bunun için bikaç sorum olacak.şaseyi yapmakta kullanacağım demirleri birbirine kaynak yapmak yerine civata vida tarzı malzemelerle tuttursam sağlam olur mu ? Yapmak istediğim araç son derece sade olacak ve tek kişilik olacak.çok ağır olacağını düşünmüyorum.ikinci sorum ise ipli veya ayaktan marşlı Bi motor kullansak bile elektrik tesisatına dolayısıyla bir aküye ihtiyacımız olacak mı ? Forumu çok okudum ama bunların cevabını özellikle ilk soruyu bulamadım.şimdiden teşekkurler

1- Olmaz hiçbir vida iyi bi kaynağın yerini tutmaz.
    2-Yok hayır aküye ihtiyaç yok

Yani şimdi ipli veya çıkma bir motosiklet motoru aldık diyelim benzinini koy marşını çek sonra direk çalışacak mı ?

Aynen tabi motor çalışır bunların icinde akü bulunuyor ama buggy icin sadece motor yeterli degil google dan go kart tipi motor diye arat onların üstünde buggy icin Otomatik vites sistemine benzer bi alet var

• beyler cg150 tipi motorla araç yapan var mı varsa fikirlerini paylaşabilirmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: kutty

beyler cg150 tipi motorla araç yapan var mı varsa fikirlerini paylaşabilirmi

Mükemmel ve ötesi sidewinder buggy ye koydum banamısın demiyor çıkamıycağı hiçbir yer yok facebok fatih göllü sayfasında vidyosu mevcut

• Arkadaşlar elimde 15 hp 86 model zodiak motoru var.motor çok kullanılmadı senelerce yattı ancak su soğutmalı olduğundan buggy için kullanamıyorum.satıyorum almak isteyen varsa satabilirim ?

• Adrenalin videoyu bulamadim kardasligim sana zahmet linki bi atıver teşekkürler kolay gelsin
  • Bu kadar okuduk bir mesajda bir yazalım. Arkadaşlar elimde 7.5 hp bir çapa motoru var. ben bunun normal kendi şansuman ve şasisini kullanarak bir araç yapmak istiyorum. Fakat sorum şu. yapılan araşlarda haliyle diferansiyel sistemi yok. Yani virajlarda dışdaki teker fren içteki teker patinaj yapacak. Bu sorun oluyormu. Yani dönüşlerde illaki bir kasma meydana getirecek fakat bu makinaya zarar veriyormu. Benim yapmayı düşünüdüğüm şeyin arkad tekerleri yaklaşık 1.10 ve ya 1 20 mt bu aralıkta sorun yaparmı Zaten hızı fazla olmaz muhtemelen 25 km ancak sürat yapacak ama benim için yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: garipkatip

Bu kadar okuduk bir mesajda bir yazalım. Arkadaşlar elimde 7.5 hp bir çapa motoru var. ben bunun normal kendi şansuman ve şasisini kullanarak bir araç yapmak istiyorum. Fakat sorum şu. yapılan araşlarda haliyle diferansiyel sistemi yok. Yani virajlarda dışdaki teker fren içteki teker patinaj yapacak. Bu sorun oluyormu. Yani dönüşlerde illaki bir kasma meydana getirecek fakat bu makinaya zarar veriyormu. Benim yapmayı düşünüdüğüm şeyin arkad tekerleri yaklaşık 1.10 ve ya 1 20 mt bu aralıkta sorun yaparmı Zaten hızı fazla olmaz muhtemelen 25 km ancak sürat yapacak ama benim için yeterli.

Hayır dostum sorun olmaz , ayrıca motor dizel mi dizelse çok küçümseme o motoru 2 kisiyle 60 km civarı hız yapabilirsin tabi dişli oranlarınada bağlı :)

• quote:

Bu kadar okuduk bir mesajda bir yazalım. Arkadaşlar elimde 7.5 hp bir çapa motoru var. ben bunun normal kendi şansuman ve şasisini kullanarak bir araç yapmak istiyorum. Fakat sorum şu. yapılan araşlarda haliyle diferansiyel sistemi yok. Yani virajlarda dışdaki teker fren içteki teker patinaj yapacak. Bu sorun oluyormu. Yani dönüşlerde illaki bir kasma meydana getirecek fakat bu makinaya zarar veriyormu. Benim yapmayı düşünüdüğüm şeyin arkad tekerleri yaklaşık 1.10 ve ya 1 20 mt bu aralıkta sorun yaparmı Zaten hızı fazla olmaz muhtemelen 25 km ancak sürat yapacak ama benim için yeterli.

Biz o sorunu yaşadığımız için çekişi tek tekere düşürdük. Motor fazla zorlanıyor ama yapacak bir şey yok. Bizimkinin genişliği 130 cm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shift41

quote:

Biz o sorunu yaşadığımız için çekişi tek tekere düşürdük. Motor fazla zorlanıyor ama yapacak bir şey yok. Bizimkinin genişliği 130 cm

Hocam ben yanlış anladım galiba arkadaş tam olarak nereden bahsediyor acaba ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Shift41

quote:

Hocam ben yanlış anladım galiba arkadaş tam olarak nereden bahsediyor acaba ?

Arka kısımdan bahsediyor sanırım. Diferansiyel kullanmayacakmış. Motor, gücü mecburen ya tek tekere ya da 2 tekere verecek. Eğer 2 tekere verirse dönüşlerde sıkıntı yaratacak. Çünkü 2 teker de aynı anda dönmek isteyecek.

• vahcan4444 kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğim konu normal arabalarda diferansiyel var yani virajlarda çekiş yapan sağ ve sol tekerler birbirinden farklı hızda hareket eder. Diferasnisyel bunu düzenler. ama bizim yaptıklarımızda bu sistem yok. Yani virajda bile olsa tekerler aynı hızda dönecek. İçte kalan teker daha yavaş dönmesi gerekirken daha hızlı döneceğinden patinaj yapacak, ya da dışdaki teker daha hızlı dönmesi gerekirken içteki tekerin hızında döneceğindne frenler gibi kızaklayacak. Tek tekerin çekmesi de iyi değil Çünkü ben arazide sürmeyi düşünüyorum. Ama arazi zemini toprak olunca o kadar kasma sorun olmaz diye düşünüyorum.

Bu arada moturum dizel değil benzinli onda g 200 bir arkadaş arkasına römork yapmıştı 7 8 kişi biniyoruz banamın demiyor gidiyor ama tabi şanzuman ona göre düşük olduğundan 25 30 ancak yapıyor. izlesene de bir videoda görmüştüm benim bahsettiğim gibi adam çapa motorunun önüne direksiyon yapmış arkasına da bir kasa traktör gibi. Bende öyle bir şey istiyorum.

• arkadaşlar bu arada araçlarınızın videolarını koyabilirmisiniz youtube ve ya izleseneye çok merak ediyorum. Mesela dağa tırmanan arkadaşlar var çok hoşuma gitti.
  • garipkatip kullanıcısına yanıt
    Yukarıda sorduğum konunun cevabını hafta sonu tesadüfen buldum. Sanayiye gitmiştim. tamirci atv yapıyordu. inceledim arka tekerleğin her ikiside çekiyor. diferansiyel de yok. Motorcuya sordum, mesafe kısa olunca tekerlerin arasındaki dönme farkı az oluyor dedi. Yani arka tekerlerin ikisi de çekiyor olsa bile mesafe dar olduğu için sorun yok. onu geçtim. Fakat benim fren sistemi zor olacak. Çünkü arka tekerlere fren takamıyorum. önlere de freni nasıl ayarlayacağım bilmiyorum. kafama takıldı.
  • 15 hplik su soğutmalı motor kimsenin işine yaramaz sanırım neyse :P arkadaşlar ben 11. Sınıf teknik makine bolumu öğrencisiyim.burda torna, freeze , parmak freeze gibi birçok tezgah mevcut.size sormak istediğim buggy yapımı için bu tezgahlardan nasıl yararlananilirim ? Yani demek istediğim tornada şu mil parçasını yapabilirsin gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: abdulkerim61

TADİLAT BAŞLADI

Sonunda aradığımı buldum. Selam kardeşim bende birm çapa motoru var onun şanzumanını ve tekerini kullanarak bir araç yapma planındayım. Herşey iyi hoş ama ön frenleri nasıl ayarlayacağımı bilmiyordum. Çünkü arkadan fren koyamam bu nedenle önlere disk ve ya kampana uydurmam gerek.Kampana sorunlu diskleri de daha doğrusu diskleri sıkan balata bölümünü yani alt merkezi nasıl yerleştireceğimi ve sağ ve sol tekerlekteki iki diski tek kolla nasıl yöneteceğimi bilmiyorum. seninyaptığın aracın fren sistemini ayrıntılı olarak çekebilir misin lütfen çok lazım. Şimdiden teşekkür ederim.

• Herkese merhabalar ben buggy yapmak istiyorum ama nerden baslayacagimi bilmiyorum motrmu almaliyim yoksa 3 milimlik profil demirmi bi yardim etseniz

• quote:

Forumu baştan sona inceleyebilseydiniz çoğu arkadaşımızın defransiyel kullandığını , kullanmayanların sorun yaşadıklarını görürdünüz.

Bazı arkadaşlarda yanlış bilgilendirmişler sizi gördüğüm kadarıyla. "sorun olmaz" gibilerinden.
    Kesinlikle sorun olur .
    Kaldıki çapa makinasından yapmayı düşündüğünüzü göz önüne alırsak ; çapa makineleri şanzımanlı halleriyle ciddi güçlü makinelerdir , defransiyel kullanmalısınız.

Defransiyel kullanmamanz halinde makinanıza hiçbirşey olmaz. Olan üzerindeki can"lara olur.

Kolay gelsin.

• quote:

arkadaşlar bu arada araçlarınızın videolarını koyabilirmisiniz youtube ve ya izleseneye çok merak ediyorum. Mesela dağa tırmanan arkadaşlar var çok hoşuma gitti.

ilk test

http://www.youtube.com/watch?v=dSOyusz0WU4

son test.

http://www.youtube.com/watch?v=jmOYwTsn0CY

• quote:

Orijinalden alıntı: m.ismet

quote:

arkadaşlar bu arada araçlarınızın videolarını koyabilirmisiniz youtube ve ya izleseneye çok merak ediyorum. Mesela dağa tırmanan arkadaşlar var çok hoşuma gitti.

ilk test

http://www.youtube.com/watch?v=dSOyusz0WU4

son test.

http://www.youtube.com/watch?v=jmOYwTsn0CY

Mustafa abi uzun suredir gorunmuyordun.tekrar hosgeldin.sanabir kac sorum olacak.on salincaklarda ne tur boru profil kullandin acaba.bende senin gibi pos 12 kullaniyorum ama bunlara uygun profil bulamadigimdan cap 18 imalat celigine cap 12 klavuz cekerek pos12 leri sabitlemeyi dusunuyorum. Bu konudaki dusunce ve tavsiyelerin benim icin onemli.

• 
Sayfa: önceki 571572573574575
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.