Şimdi Ara

Geniş Çaplı Orta Dünya Soy Ağacı Çalışmam [İlk Soy Ağacı Genişletildi] (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
20
Favori
22.871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ucabor

quote:

Orijinalden alıntı: Fingolfin.

quote:

Orijinalden alıntı: ucabor

Tek yüzük üzerinden gidersek bi ton gizemli özelliği var. Takınca görünmez oluyosun, örümceklerin dilinden anlıyosun, nazgulların gerçek halini görebiliyosun vs. Ama Bombadil ve Sauron taktığı zaman görünüyolar. Mantığı ne anlayabilmiş değilim.

Nazguller görünmezler zaten, onları sadece yüzüğü takan kişi görebiliyor.Sauron yüzüğün efendisi olduğundan dolayı görünmez olmadığın varsayabiliriz.Tom Bombadil ise acayip gizemli bi karakter ve yüzüktende etkilenmeyen tek karakter.Örümcekler, Ungoliath'ın soyundan gelen kötü yaratıklar, bu yüzden yani.

Yinede bi zırh pelerin tarzı bişey giyiyolardı. Ve cadı-kralı Gandalf ayırt edebilmişti. Maialar görebiliyo sanırım yüzükte bu gücü almış olabilir. Bu durumda bombadilde bi maia olabilir. Ungoliathda kendi örümcek dilini geliştirmiş olabilirmi ? Ama yinede Sauronla takıldıklarını sanmıyorum. Melkorla Ungoliath kankaydı. Sauron o dili nasıl anlıyorda yüzüğe o gücü veriyor.

Sonuç olarak görünmezler ama bu durum üstüne giydiklerinin görünmez olmasını sağlamıyor.Bilerek giyiyorlar zaten, etrafa korku salmak için.Tabii her zaman değil, mesela Shire giderken uzun bi süre ne at ne de kıyafet olmadan gitmişlerdir, gizlenmek için gibi.Sadece yüzüğü takan kişinin görebildiği yazıyor, fakat görünmez olsalarda güçlerini saklıyamıyorlar tabii.Yine Shire gizlice giderlerken bile her ne kadar Nazgul oldukları anlaşılmasa bile kötü güçlerini halk hissetmiştir.

Sauron, Melkor hizmetkarı ve kötü bi karakter.Yüzüğün üstündeki yazılarda Kara Lisan'da. Ungoliath'ın soyundan gelen örümceklerde kara lisanda konuşuyor.Bundan kaynaklanan bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fingolfin. -- 29 Temmuz 2014; 21:19:46 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Snoop_Lion

Saeros nerede

Onun burada geçen soy ağıcıyla hiç bi bağlantısı yok, zaten Saeros'un tek bilinen akrabası babası Ithilbor.

Hocam onun hakkında ne biliyorsanız özelden yazabilir misiniz rica etsem
  • quote:

quote:

quote:

Saeros nerede

Onun burada geçen soy ağıcıyla hiç bi bağlantısı yok, zaten Saeros'un tek bilinen akrabası babası Ithilbor.

Hocam onun hakkında ne biliyorsanız özelden yazabilir misiniz rica etsem

Ithilbor'un Saeros'un babası olması dışında hakkında bilinen başka bir şey yok.He bi de Nandor elfi sanırım.

• Al hocam senin soyuda ekledim ilk mesaja.
  • Eru senden razı olsun hocam. Atalarımı listede görünce hüzünlendim bir an
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ambarad

Eru senden razı olsun hocam. Atalarımı listede görünce hüzünlendim bir an

Önemli değil.İlk eklediğim soy ağacına da ekledim hocam.Eru'nun rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
  • İşin şakası bir yana, teşekkür ederim şahsen. Hepsini kaydettim, eline sağlık.

Ben de Silmarillion'a başlayacakken, ilk bölüm olan Eru, Valar ve Maiar'a Dair'in şemasını çıkarmıştım, anlayabilmek için. Kim kimdir, görevi nedir, kimle beraberdir vs. izninle bende onu koyayım. Fakat kitabı orada bıraktım o ayrı. Gözümde büyüdüğü için, Hobbit'i bitirmiştim onun yerine. Hala okumaya eriniyorum sayfa sayısından ötürü. Güç yüzükleriyle beraber, tek basım olan versiyon. 700 sayfa

Bu hazırladığım şemayı indirerek, Eru, Valar ve Maiar'a dair temel şeyleri öğrenebilirsiniz. Kitabı okumakla, bir kere de kavranabilecek bir şey değil çünkü. Unuttukça göz atarsınız.

http://www.mediafire.com/?0x591y4bb76f4y2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ambarad -- 16 Mart 2014; 20:58:09 >

• quote:

İşin şakası bir yana, teşekkür ederim şahsen. Hepsini kaydettim, eline sağlık.

Ben de Silmarillion'a başlayacakken, ilk bölüm olan Eru, Valar ve Maiar'a Dair'in şemasını çıkarmıştım, anlayabilmek için. Kim kimdir, görevi nedir, kimle beraberdir vs. izninle bende onu koyayım. Fakat kitabı orada bıraktım o ayrı. Gözümde büyüdüğü için, Hobbit'i bitirmiştim onun yerine. Hala okumaya eriniyorum sayfa sayısından ötürü. Güç yüzükleriyle beraber, tek basım olan versiyon. 700 sayfa

Bu hazırladığım şemayı indirerek, Eru, Valar ve Maiar'a dair temel şeyleri öğrenebilirsiniz. Kitabı okumakla, bir kere de kavranabilecek bir şey değil çünkü. Unuttukça göz atarsınız.

http://www.facebook.com/ajax/messaging/attachment.php?attach_id=65bbef133e7ddd55d162a8c354369fba&mid=mid.1394992218785%3Ad3fb9770befa581e88&hash=AQDgElQaEQzbNWUn

Link için sağol öncelikle ama bozuk sanırım, açılmadı bende.

Silmarillion'u 3 kere bitirdim, Bitmemiş Öyküler'i bitirdim ben, şu an The History of Middle-Earth'in 8. kitabındayım şu an.Neredeyse çoğu şey ezberimde

Silmarillion'a bence üşenmeden başlayın, gayet akıcı gidiyor ve sondaki 47 sayfalık İsim İndeksi gayet işe yarıyor okurken, unuttumu hemen bakabiliyorsunuz.Böylece kim kimdi, neciydi derdi kalmıyor.

• Linki düzelttim hocam. İnşallah başlayacağım bir gün Silmaril'e de. Yaklaşık 8-9 senedir fanıyım bu dünyanın. Kitap okumayı sevmediğim için, ilk zamanlar sadece filmlerle idare ediyordum. Sonra "Fanıysan, kitaplarını da okuyacaksın" dedim kendi kendime. Öyle ki, hayatımda bitirdiğim 4 kitap var şu ana kadar; Lotr üçlemesi ve Hobbit
  • quote:

Orijinalden alıntı: Scritous

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Scritous

Orta dunyayi ben de severim ama kitaplarini okumadim. Filmleri izledim ve vikipedi falan

Eğer ingilizceniz iyiyse TolkienGateWay adlı siteye bakabilirsiniz, Vikipedi maalesef bu konuda çok fazla hatalı başlık içeriyor.

Malesef. Ama ogrenmis oldum. Tekyuzuk ve bir site daha turkce bilgiler iceriyor.

TheWhiteTree yi öneririm hocam ,bir çok bilgiyi buradan edindim.
  • quote:

Linki düzelttim hocam. İnşallah başlayacağım bir gün Silmaril'e de. Yaklaşık 8-9 senedir fanıyım bu dünyanın. Kitap okumayı sevmediğim için, ilk zamanlar sadece filmlerle idare ediyordum. Sonra "Fanıysan, kitaplarını da okuyacaksın" dedim kendi kendime. Öyle ki, hayatımda bitirdiğim 4 kitap var şu ana kadar; Lotr üçlemesi ve Hobbit

Silmarillion'un ilk iki bölümü biraz sıkıcı gelebiliyor, özellikle ilk kısımdaki dilden dolayı.Fakat Quenta Silmarillion bölümünde olaylar açlıyorVe Noldor Orta Dünya'ya döndükten sonra olaylar tamamen akıyor, çünkü kitapta çok fazla olay var ve pek ayrıntıya girilmemiş.Yani ilk iki bölümü atlattı mı, gerisi çok rahat gelir diye düşünüyorum.

Bu arada dosya için sağol, güzel olmuş başlayanlar için, ilk mesaja ekliyeceğim onuda.

Ayrıca son olarak eklediğim soy ağacının, yüklediğim site çözünürlüğü düşürdüğü için tam okunmadığını farkettim, çözünürlüğü düşürmeyen bir siteye yükledim.

• Yararlı konu güzel olmuş.
  • vay be. arwen galadriel'in torunuymuş
  • Ben de az cok birseyler biliyorum, arkadaşa yardimci olurum belki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Legolas göremedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gray Fullbuster

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Gray Fullbuster

Benim anlamadığım, Elrond "Ben de ordaydım Gandalf, tam 3000 yıl önce..." diyor, o sırada Arathorn yaşıyor. Ee Aragorn da 87 yaşında. Bu nasıl iş ben anlamadım.

O sırada Arathorn değil Elendil ve Isildur yaşıyor.

Ben Isildur'u hep Aragorn'un babası sanıyordum İsmi Arathorn lakabı Isildur falan sandım, Gandalf-Mithrandir hesabı

Aynen bende öyle sanıyordum

• quote:

Evet, bugün işsizliğim tuttu ve geniş bir soy ağacı çizdim Orta Dünya'dan.

*Silmarion'da geçmemesine rağmen "History of Middle-Earth" serisinde geçen karakterleri de ekledim.
    *Gil-Galad, Silmarilion'daki gibi Fingon'un oğlu olarak aldım.("History of Middle-Earth" serisinin bazu bölümlerinde Orodreth'in oğlu olarak geçer.)
    *Orodreth, "History of Middle-Earth" serisinin çoğunda Finarfin'in oğlu değil de, torunu olarak geçtiği için onu da torunu olarak aldım.
    *Noktalı çizgiler arada birden çok kişi olduğunu gösterir.Bu noktalı yerlerdeki karakterlerin isimleri bilinmiyor maalesef.

Geniş Çaplı Orta Dünya Soy Ağacı Çalışmam [İlk Soy Ağacı Genişletildi]

*Bu da daha az ayrıntılı olan ve konuya ilk eklediğim Soy ağacı Çalışmam.Daha az kafa karştırıcıdır.

*House of Hurin, House of Eorl ve Dol-Amroth Lordlarını içeren soy ağacı çalışmasıdır bu da, sonradan zaten ilk soy ağacına da ekledim.

Bu linkten de Ambarad'ın yaptığı Valar ve Maiar hakkında bilgi içeren bi dosya.Silmarillion'a başlayanlar için iyi bi kaynak, çünkü ilk kısım kafa karıştırıcı olabiliyor;

Eline emeğine sağlık bir öneri vereceğim umarım gerçekleştirirsin.

Bir site aç. Site sadece bu soy ağacını içersin. Ama karakterlerin temsili resimleri, doğum ve ölüm tarihleri, yaşadıkları mekanlar, yaptıkları önemli işler, güç bilgileri, küçük küçük anektodlar.... ile geniş bir kaynak olsun. Türkçeye böyle bir kaynak kazandırırsan belki şirinleri bile görebilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Allahdiyenspen

o değilde gandalf niye çocuk yapmamış

• quote:

Orijinalden alıntı: kafkafkafsinsinsin

quote:

Evet, bugün işsizliğim tuttu ve geniş bir soy ağacı çizdim Orta Dünya'dan.

*Silmarion'da geçmemesine rağmen "History of Middle-Earth" serisinde geçen karakterleri de ekledim.
    *Gil-Galad, Silmarilion'daki gibi Fingon'un oğlu olarak aldım.("History of Middle-Earth" serisinin bazu bölümlerinde Orodreth'in oğlu olarak geçer.)
    *Orodreth, "History of Middle-Earth" serisinin çoğunda Finarfin'in oğlu değil de, torunu olarak geçtiği için onu da torunu olarak aldım.
    *Noktalı çizgiler arada birden çok kişi olduğunu gösterir.Bu noktalı yerlerdeki karakterlerin isimleri bilinmiyor maalesef.

*Bu da daha az ayrıntılı olan ve konuya ilk eklediğim Soy ağacı Çalışmam.Daha az kafa karştırıcıdır.

*House of Hurin, House of Eorl ve Dol-Amroth Lordlarını içeren soy ağacı çalışmasıdır bu da, sonradan zaten ilk soy ağacına da ekledim.

Bu linkten de Ambarad'ın yaptığı Valar ve Maiar hakkında bilgi içeren bi dosya.Silmarillion'a başlayanlar için iyi bi kaynak, çünkü ilk kısım kafa karıştırıcı olabiliyor;

Eline emeğine sağlık bir öneri vereceğim umarım gerçekleştirirsin.

Bir site aç. Site sadece bu soy ağacını içersin. Ama karakterlerin temsili resimleri, doğum ve ölüm tarihleri, yaşadıkları mekanlar, yaptıkları önemli işler, güç bilgileri, küçük küçük anektodlar.... ile geniş bir kaynak olsun. Türkçeye böyle bir kaynak kazandırırsan belki şirinleri bile görebilirsin

White tree var şu an Türkiyedeki en büyük orta dünya ile ilgili yazıların bulunduğu site.Bir aralar sarmıştım bayaa okurken gına geldi artık bilgi üstüne bilgi.Tolkien bu kadar yazmadı

• quote:

Orijinalden alıntı: Arthas Litch King

Legolas göremedim

Legolas'ın çizdiğim soy ağacındaki her hangi bir kişiyle kan bağı yok o yüzden ekleyemedim.Zaten Legolas'ın soyundan sadece babası Thranduil ve dedesi Oropher'i biliyoruz.O yüzden de onun içinde ayrı bi soy ağacı yapmakla uğraşmadım.

@kafkafkafsinsinsin
    Türkçe olarak arkadaşın belirttiği gibi TheWhiteTree var, yabancı olarak da TolkienGateWay var.Bu soy ağacını yapma sebebimse hiç bi yerde bu kadar geniş kapsamlı bi soy ağacı bulamamdan ötürü oldu.Çok aşırı karakter olmasından dolayı okurken kim kimdi kimin nesiydi diye karıştıran arkadaşlara yardımcı olsun diye yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fingolfin. -- 13 Haziran 2014; 15:10:37 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.