Şimdi Ara

Garmin & Baytekin (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.478
Cevap
24
Favori
177.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ktipiy0z

GARMİN NUVİ 715 ALDIRDIM HARİTASI YUKLU DEMİŞLER DAHA UYDU BAGLANTI HATASI vermiyor ancak tek bir tık ile görüyor. adres girip git dediğimde uyduya baglanıyor diyor ve kalıyor. guzargah olusturmuyor sıfırı oldugu için bir ayarmı istiyor yoksa arızalı bilemedim. teknik destek numarasınıda bulamadım. yardımlarınız için şimdiden tesekkür ederim

Cihazı uyduya dışarıda veya aracınızda bağlamaya uğraşıyorsunuz değil mi?

Garmin'TR arayıp destek alabilirsiniz.

GARMIN _ TÜRKİYE

Geçmiş olsun

• Arkadaşlar, Garmin cihaz kullananlardan (özellikle Nüvi 1410) bir ricam var.

Cihazınızda Aydın->Didim->Tuntaş Otel bulurmusunuz. Ben bulamadım da...
    Daha doğrusu arayamadım bile; Şehir/Bölge değiştirdim (Aydın) İlçe değiştirdim (Didim)

Ama POI aramalarında Otel arıyorum, bulunduğum şehirdeki oteller başlıyor, aradığım yer yok içlerinde. İsme göre (Hecele) arıyorum, bulunamadı diyor. Harita Navcity 2011.10 v2. Neyi yanlış yapıyorum?

[Edit] MapSource konum bilgileri N37 21.370 E27 17.314

Garmin cihaz kullananlar gidemeyecekler mi yoksa Didim'e; yoksa çok mu fazla iGO'cu olduk da Garmin kullanmayı mı unuttuk?

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DD252Admin -- 20 Mart 2012; 11:58:30 >
  • Kendi sorumun cevabını Garmin'in gizemi içerisinde arayıp kendim çözdüm. Benim gibi duruma düşenler için de nasıl bulduğumu anlatayım, belki bilmeyen arkadaşlara yardımı dokunur.

Garmin Ana Ekranından -> Nereye (Büyüteç ikonu) -> İlgi Çekici Noktalar (Mavi bir ikon üzerinde çatal bıçak ve Yeşil bir ikon üzerinde yatakta uyuyan vatandaş) ikonuna tıklıyoruz.

Açılan ekranda en altta Yakın diye bir kutucuk var; bu bildiğiniz anlamda "Yakın" değil. Nasıl bir Ingilizce->Türkçe tercümesiyse aslında bu Nerede anlamında bir yakın. Çünkü oraya tıkladığınızda;

Yakındakileri ara menüsü çıkıyor;

• Şimdi Neredeyim
    • Hedefim
    • Farklı İlçe
    • Son Varış Noktası
    • Sık Kullanılan Varış Noktası
    • Geçerli Rotam

Seçenekleri bulunmakta. Siz, o anki durumunuza göre nereyi istiyorsanız seçiyorsunuz. Ben sorum doğrultusunda Farklı İlçe "Didim" yazdım.

Didim, Aydın (Didim) çıktı. Tıkladım...

Şimdi Didim'deki POI'leri arama bölümündeyiz ancak. Yeşil İkon üzerindeki yatakta uyuyan vatandaşa (Otel) tıklıyoruz. Açılan Kategoriler listesinde "Otel veya Motel" tıklıyoruz. Ve bütün Otel ve Moteller geliyor.

Tercihe göre "Hecele" diyip isim girebilirsiniz.

Ben bu yolla çözdüm sorunu; belki daha kolayı da vardır artık bilemem...

Herkese sevgi ve saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DD252Admin -- 24 Mart 2012; 17:57:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DD252Admin

Kendi sorumun cevabını Garmin'in gizemi içerisinde arayıp kendim çözdüm. Benim gibi duruma düşenler için de nasıl bulduğumu anlatayım, belki bilmeyen arkadaşlara yardımı dokunur.

Garmin Ana Ekranından -> Nereye (Büyüteç ikonu) -> İlgi Çekici Noktalar (Mavi bir ikon üzerinde çatal bıçak ve Yeşil bir ikon üzerinde yatakta uyuyan vatandaş) ikonuna tıklıyoruz.

Açılan ekranda en altta Yakın diye bir kutucuk var; bu bildiğiniz anlamda "Yakın" değil. Nasıl bir Ingilizce->Türkçe tercümesiyse aslında bu Nerede anlamında bir yakın. Çünkü oraya tıkladığınızda;

Yakındakileri ara menüsü çıkıyor;

• Şimdi Neredeyim
    • Hedefim
    • Farklı İlçe
    • Son Varış Noktası
    • Sık Kullanılan Varış Noktası
    • Geçerli Rotam

Seçenekleri bulunmakta. Siz, o anki durumunuza göre nereyi istiyorsanız seçiyorsunuz. Ben sorum doğrultusunda Farklı İlçe "Didim" yazdım.

Didim, Aydın (Didim) çıktı. Tıkladım...

Şimdi Didim'deki POI'leri arama bölümündeyiz ancak. Yeşil İkon üzerindeki yatakta uyuyan vatandaşa (Otel) tıklıyoruz. Açılan Kategoriler listesinde "Otel veya Motel" tıklıyoruz. Ve bütün Otel ve Moteller geliyor.

Tercihe göre "Hecele" diyip isim girebilirsiniz.

Ben bu yolla çözdüm sorunu; belki daha kolayı da vardır artık bilemem...

Herkese sevgi ve saygılarımla

Üstadım sende hep iki adım geriden geliyorsun :)
    Garmin'de default olarak herhangi bir adres, poi vs arama yaptığınız zaman otomatik olarak o an bulunduğunuz noktadan/noktaya yakin yerlerden başlayarak arama yapar.

Farkli bir ilçedeki poi vs için arama yapılmak isteniyorsa yukarda yattığınız gibi "yakın" a basıp farkli il/ilçe girilip poi vs ne isteniyorsa aranir ve anında bulunur :)

Çok kullanışlı bir Tiyo:
    Diyelim ki şuan İstanbuldasiniz ve Didim'e gideceksiniz. Didim'e giderken yolunuz (rotanız) üzerinde herhangi (veya ismini bildiginiz) bir restaurant yada oteli bulup uğramak istiyorsunuz. Rotanızı planladıktan sonra "geçerli rotanızı iptal etmeden" tekrar "yakın -> hedefim veya son variş noktasi" seçin.

Garmin sizi tek bir rota planlamasi ile İstanbuldan başlayıp "Didim'e varmadan" önce yol üzerindeki istediğiniz yer/yerlere götürecek sonra tekrar Didim'e devam ederek nihai son hedefe ulaştiracaktir.

Burada işin en güzel tarafı tek bir rota ile sadece sabit/belli bir yerdeki değil gideceğiniz yol/rota üzerindeki ilginizi çeken tüm yerleri bulabiliyor/görüyor olmanız ve istediklerinize uğrayıp sonra hedefe devam edebiliyor olmanız. Ör; İstanbuldan Fethiye'ye giderken yol üzerindeki tüm birinci sinif et lokantalarını elinizle koymuş gibi tek tek buluyorsunuz

Bu sayede oturup her yeri "ayri ayri bulmakta uğraşmak yerine" tek bir rota üzerinden birden çok yere (poi, yer vs) garmin sizi götürecek ve bir taşla sayısız kuş vuracaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pininfarina -- 26 Mart 2012; 14:42:36 >

• Teşekkürler sayın @pininfarina
    Evet, kurcaladıkça buluyor insan...

Garmin'in yazılımsal olarak tam bir Seyahat Makinesi olduğunu itiraf etmeliyim. Nokta bulması, POI'lere yorum/puanlama ekleyebilme, ekran kirliliği yaratmayan bir görsel yapısı var.

Arayüz basit ama çok işlevsel düşünülmüş. Daha görsel bir arayüz üzerinde çalışılmasını dilerdim.

Henüz 6 aydır sahip olduğum bu cihaz tam bir kılavuz. Yukarıda da belirttiğim gibi daha yeni yeni kurcalamaya fırsat bulduğumdan, ve onunla uzun yol yapma fırsatı olmadığından iki adım geride kaldım mecburen.

Kullandığım diğer cihaz yazılımlarının içinde (iGO8,Primo, Tomtom) en pratik olanı olduğunu fark ettim kısa sürede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DD252Admin -- 26 Mart 2012; 14:56:45 >

• Amaç navigasyon ise tek marka Garmindir bu piyasada.
    Yok mp3 çalmakmiş, tv, fm verici vs bunların hepsi faso-füso hikaye işler. Bu tarz beklenti ve sözde özellikler siradan ve herkese/genele hitap eden, bu işlerden anlamayan, indirimden gidip LED tv alıp onu çatı antenine bağlayıp sonra "neden çamur gibi gösteriyor" diyen potansiyel*****sınıfı müşterilerin ilgisini çeker sadece.

Next, piranha vs gibi ekranda en gerekli olan yol ve araç dışında hemen herşeyin olduğu, ekran kirliliği, kullanım zorluğu, her an hata vermeye hevesli unstable bir os (Windows gibi), "üzerine vazife olmayan her işi yapayım ama arada navigasyon'a da el atayım" tarzı bir dolu gereksiz özelliklerle zaten fazla karışık ve unstable olan cihazları daha da kullanılmaz birer çöp haline getirmek Garmin'ie göre değildir.

Garmin sadedir, ekranda sadece gereken bilgi ve görüntüyü gösterir. Yolculuk esnasinda mp3 dinlemiyor olmanizi umursamaz çünkü üstüne vazife ve işi o degildir. Yazılım neredeyse hiç çökmez ve zirt-pirt hata mesajı vermez. Ekran kontrasti yüksektir, renkleri canlidir. İkonlar belli belirsiz karınca duası gibi değildir.

Kisaca, Garmin teknolojide yol yordam bilmeyen, herkese ve sıradan beklentilere hitap etmez. Profesyonel düşünür ve sadece tek bir amaca odaklanır; GPS/Navigasyon. Gerisi sadece 5. sınıf tipik piyasa işi müşterilerin beklentisidir ve garmin onlar için yanlış seçimdir...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Garmin önce etrafina bir baksin navigasyon yazilimi nasil yapilir diye :) Burasi Turkiye oyle amerikan kafasina gore (malum degisiklik olunca kafalar basmadigindan) hala dedemden kalma arayuzle milleti sabunluyorlar :) İnsallah sabit kafa ile alanlarda dogru yolu bulurlar. Copok kisi tanidim ne kullanmisim ben yillardir diyen. Hatta garmin alanlari forumlarda dolup tasar

Yazan arkadasa tavsiyem millete hakaretvari **** lar yazacagina etrafina bakmasi, uslubunu birazda olsa mormale indirmesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 26 Mart 2012; 19:18:19 >
  • Sayın @pininfarina

Katılıyorum size, tüm bunlara ek olarak da; kendi oluşturduğum POI'leri düzenleyip; Kategorilere ayırıp (Restoranlar, Benzin İstasyonları, Alışveriş Merkezleri, Banka şubeleri vs.) POI Loader ile cihaza attım. Bu işlem sırasında uyarı mesafesi belirleyebiliyor olmanız güzel.

Diğer POI'lerde olmayan daha özel görünüm atabiliyorsunuz; örneğin, Aile ve Yakın arkadaşlarımın ikonlarını değiştirdim, uyarı mesafesi atadım; o noktalara yaklaştığımda (mesela 1 Km. çapında bir dairede yakınından geçersem) hem ekranda bir uyarı veriyor hem de kime yakın geçiyorsam onun ismi yazıyor.

Çok hoş; belki gereksiz gibi geliyor insana ama uğraşması güzel.

Bir diğer konu da Mapsource yazılımı; Tüm rotalarımı orada hazırlayıp cihaza atıyorum. Yalnız Mapsource'de takıldığım bir nokta var -ustasını yakalamışken sorayım- hazırladığım bir rotada bir kavşaktan kaçınmak istiyorum; ısrarla beni o noktadan geçiriyor. Ben şimdilik bu sorunu gitmek istediğim kavşağı "geçiş noktası" atayarak çözdüm.

Şöyle açıklayayım; cihaz rotayı Otoyol K18 Çıkışı üzerinden çiziyor, ama ben K13 çıkışı kullanmak istiyorum. Yani tüm yolu şehir içinden kat-etmek yerine otoyolda daha fazla Km. yaparak gitmek istediğim noktaya daha yakın çıkışı kullanarak daha uzun yoldan ama daha kısa sürede ulaşıyorum. Bunu Mapsource ile çözemedim.

Başka bilmediğim bir yöntemi varsa, bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DD252Admin -- 26 Mart 2012; 19:37:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gps.navigation

Garmin önce etrafina bir baksin navigasyon yazilimi nasil yapilir diye :) Burasi Turkiye oyle amerikan kafasina gore (malum degisiklik olunca kafalar basmadigindan) hala dedemden kalma arayuzle milleti sabunluyorlar :) İnsallah sabit kafa ile alanlarda dogru yolu bulurlar. Copok kisi tanidim ne kullanmisim ben yillardir diyen. Hatta garmin alanlari forumlarda dolup tasar

Yazan arkadasa tavsiyem millete hakaretvari **** lar yazacagina etrafina bakmasi, uslubunu birazda olsa mormale indirmesi

Garmin senin için kesinlikle yanlış seçim ve "nedeni" yukarda gayet açık ve net olarak yazıyor.
    Kısaca, sen Garmin kullanmasan da olur üstadım kolay gele

• MapSource ile hazırlanan rotada kaçınılacak bölge/yol ekleme.

Araştırırken buldum yine

Gerekli alet/edevat: 1 adet Garmin Mapsource yazılımı ve 1 adet Garmin Cihaz.

Mapsource yazılımımızı açıyoruz. Arasında Rota oluşturacağımız iki veya daha fazla nokta seçiyoruz. Bu noktaların sıralamasını düzenleyip -> Rota Oluştur diyoruz.

Oluşan Rotanın Özelliklerini açıyoruz. Sekmeler arasında "Yönler" olanı seçiyoruz. Ayrıntılı Yol Talimatları burada. Sırasıyla yukarıdan aşağıya doğru inmeye başlıyoruz. Her satırda Haritamız bulunulan noktaya göre ortalanacaktır.

Hangi nokta/kısımda değiklik yapmak istiyorsak o satırdayken (talimattayken) kapatıyoruz özellikleri. Haritamız o noktada sabit kalacaktır.

MapSource Menüsü -> Düzenle -> Tercihler. Açılan sekmeler içinde "Rota Verme" seçiyoruz. Açılan pencerede sol-alt köşede "Gelişmiş" Tıklıyoruz.

Rotada Kaçınacak Yerleri Yönet penceresi açılacaktır. Bu pencerede; kaçınılacak yol belirleyebiliyorsunuz, bu yolun uzunluğunu kısalığını düzeltebiliyorsunuz veya kaçınılacak belirli bir alan seçebiliyorsunuz.

Uygula -> Tamam deyip çıkıyoruz. Tercihler bölümünü de Tamam deyip kapatıyoruz.

Daha sonra Rota üzerinde sağ-tık yaptığımızda "Rotayı Yeniden Hesapla" diyerek yeni rotamızı kullanıyoruz. İşin güzel yanı; bu rotayı cihazımıza attığımızda , işaretlediğimiz alan da cihaza yazıldığından cihaz bir dahaki rota hesaplamalarda bu bölgeyi dikkate almıyor ve sizi asla o yoldan yönlendirmiyor.

Bu da ekran görüntüsü:

Keyifli navigasyonlar

Garmin & Baytekin

• quote:

Orijinalden alıntı: pininfarina

quote:

Garmin önce etrafina bir baksin navigasyon yazilimi nasil yapilir diye :) Burasi Turkiye oyle amerikan kafasina gore (malum degisiklik olunca kafalar basmadigindan) hala dedemden kalma arayuzle milleti sabunluyorlar :) İnsallah sabit kafa ile alanlarda dogru yolu bulurlar. Copok kisi tanidim ne kullanmisim ben yillardir diyen. Hatta garmin alanlari forumlarda dolup tasar

Garmin senin için kesinlikle yanlış seçim ve "nedeni" yukarda gayet açık ve net olarak yazıyor.

Siz bu şekilde devam ederseniz maalesef sizin uslübunuzla yazmak zorunda kalabilirim O da size sıkıntı yaratabilir tavsiyem yazarken kimseyi rencide etmeden yazmanız, sonuçta kimse size "belli markaları sırf adı var diye alan parası olan züppeler" diye bir cümle kurmamış. Ama parası olupta bazı markaları alan sizin yazınızda yönetici tarafından yıldızlanan kısımdaki gibi şahsınıza yazmak kolay. Bence bunları yazmadan önce etrafınıza bakınız hangi ülkede olduğunuzu algılayınız, ve GFK raporlarına bir göz atınız (yıllık 10.000€ ya erişebilirsiniz)

Bu arada size siz diye hitap eden birine sizde öyle hitap edin

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pininfarina

quote:

Siz bu şekilde devam ederseniz maalesef sizin uslübunuzla yazmak zorunda kalabilirim O da size sıkıntı yaratabilir tavsiyem yazarken kimseyi rencide etmeden yazmanız, sonuçta kimse size "belli markaları sırf adı var diye alan parası olan züppeler" diye bir cümle kurmamış. Ama parası olupta bazı markaları alan sizin yazınızda yönetici tarafından yıldızlanan kısımdaki gibi şahsınıza yazmak kolay. Bence bunları yazmadan önce etrafınıza bakınız hangi ülkede olduğunuzu algılayınız, ve GFK raporlarına bir göz atınız (yıllık 10.000€ ya erişebilirsiniz)

Bu arada size siz diye hitap eden birine sizde öyle hitap edin

Toplumsal alışkanlıklarımız ve tipik Türk halkı alışveriş tarzının kabaca bir genellemesidir yazılanlar.
    Yazılanlara gereksiz hassasiyet gösterip üzerine alınıp, manasızca rencide olmuşsan o senin problemin. Senden başka durduk yerde işkillenip, homurdanıp, buluttan nem kapan kimse yok...

Biri next alır, başkası Garmin. Bu kimseyi alakadar etmeyeceği gibi kimsenin parasi bir başkasini hiç alakadar etmez. Neden garmin tercih ettiğimin gerekçelerini yazdım. Katılır yada katılmazsın kimseye zorla empoze eden yok bu düşünceleri. Tarzım fütursuz belki biraz ama bu benim ve kimseye özel değil. Bilmem farkında mısın?

Misal sen dedem zamanından kalma arayüz vs demişsin. Hemen triplere girip bozuldum mu?
    Hayır

Çünkü sen öyle dedin diye öyle olmuyor
    Çünkü önemli olanın sadece navigasyon olduğunu (tiri-viri şeylerle cihazi bebe oyuncağina çevirmemek), sadelik, kolay anlaşılırlık, basitlik, kavram karmaşası yaşatmayan SEZGİSEL bir ARAYÜZÜN çok önemli kiterler olduğunun farkında ve bilincindeyim. (Bknz: IOS işletim sistemlerinin (iphone, ipad vs başarı nedenleri)

... "belli markaları sırf adı var diye alan parası olan züppeler" demişsin.
    Bu cümle epey kompleks ve ezilmişlik kokuyor ama ortada rencide olacak bir durum yok iken yine birilerini sözde rencide etmeyim şimdi iki kelam yorumla :)

Bu sana son msj'ım üstadım. Allaha emanet ol, selametle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pininfarina -- 27 Mart 2012; 18:37:44 >

• O zaman sen işine bak derler adama Madem iOS başarılı neden COWON aldında millete en iyisi vs. gibi yazıp satıyorsun diyede sorarlar. Hareketlendir konuyuda %20'ye yakın düşen market satışlarına katkın olsun biraz.

Not: Senli benli yazdım size uygun şekilde artık kusura kalma Unutmadan triplere girmene gerek varmıki ? Bence yok, çünki diğer kullanıcı adlarınla yazdığın yazıların neredeyse hepsi klavye arkasından yazılımışlar kendine dikkat et sana özel şeyleride açık alanda yapma,sana tavsiye

• Tartışmayı bırakında bu Garmin de kavşağa gelirlen 1.çıkıştan yada 2.çıkıştan vs diye çıkın diyor..bu rakamları neye göre veriyor acaba pusula mantığımı var yada saat yönüne doğrumu sayıor nedir bunun mantığı..mesela 4. çıkıştan çıkın diyor zannediyorsnki sağdan yada soldan çıkcan ama meğer kavşağı dümdüz geçin diyormş..bunu bi açıklayabilirmsinz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metin*

Tartışmayı bırakında bu Garmin de kavşağa gelirlen 1.çıkıştan yada 2.çıkıştan vs diye çıkın diyor..bu rakamları neye göre veriyor acaba pusula mantığımı var yada saat yönüne doğrumu sayıor nedir bunun mantığı..mesela 4. çıkıştan çıkın diyor zannediyorsnki sağdan yada soldan çıkcan ama meğer kavşağı dümdüz geçin diyormş..bunu bi açıklayabilirmsinz

Sağdan çıkışları sayarsanız olayı çözersiniz.
  • Sayın @Metin* acemice hazırlanmış bir kavşak planı da ben paylaşayım

Garmin & Baytekin
  • Bu da benden , ingilterede en az 4-5 yerde bu şekilde olan yer var

Garmin & Baytekin

Ama bunlardan çokça mevcut

Garmin & Baytekin

• quote:

Tartışmayı bırakında bu Garmin de kavşağa gelirlen 1.çıkıştan yada 2.çıkıştan vs diye çıkın diyor..bu rakamları neye göre veriyor acaba pusula mantığımı var yada saat yönüne doğrumu sayıor nedir bunun mantığı..mesela 4. çıkıştan çıkın diyor zannediyorsnki sağdan yada soldan çıkcan ama meğer kavşağı dümdüz geçin diyormş..bunu bi açıklayabilirmsinz

O ifadeye bende kıl oluyorum. Garmin Tr seslendirmelerinin %99'u sorunsuzdur. Hatta piyasadaki en iyi vurguya, robotik olmayan naturel sese sahip olduğunu söyleyebilirim.

Tavsiyem komplike veya basit olsun tüm kavşaklarda sesli yönlendirmeden ziyade önce göz ve trafik işaretleri sonra ekran görüntüsünü referans almanız. Zoom seviyesini ise max. +'dan 3 veya 4 kademe - yaptığınızda sade arayüz sayesinde hemen hiçbir kavşakta kolay kolay şaşırmazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pininfarina -- 28 Mart 2012; 9:29:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: İmkansız

quote:

Anlamadım hocam yani şöylemi oluyor..
    Atıyorum şimdi bu resimde sağ alt köşedeki yoldan geliyoruz 2.çıkıştan çıkın dior 2.çıkış neresi..NEden soldan çıkın düz geçin sağdan çıkın vs demiyor
     Garmin & Baytekin

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: İmkansız

quote:

Anlamadım hocam yani şöylemi oluyor..
    Atıyorum şimdi bu resimde sağ alt köşedeki yoldan geliyoruz 2.çıkıştan çıkın dior 2.çıkış neresi..NEden soldan çıkın düz geçin sağdan çıkın vs demiyor
     Garmin & Baytekin

DD252Admin arkadaşımız resim eklemiş ve çıkışları numaralandırmış.Tüm dünyada bunun standartı bu,aslında olayı anlayabilirseniz çok basit.Resime gidiş yönünüze göre bakın sağ tarafınızdaki çıkışları sayarsanız olayı anlarsınız.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.