Şimdi Ara

FİAT EFSANE MOTORLAR(1.4 FİRE-1.3-1.9 MULTİJET-1.9 JTD)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
269
Cevap
2
Favori
85.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • fiat ın bir çok aracında kullandığı 1.4 fire benzinli 77 beygirlik motoru hakkında bildikleriniz neler.

-lpg ye uyumlumu
    -yakıt sarfiyatı(model bazında değişebilir)
    -sessiz-çevreci yönü
    -bakım-servis-yedek parça

konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geremy -- 18 Eylül 2008; 17:11:26 >

• vallahi ben dizel gibi az yaktığını biliyorum neredeyse dizeller ile baş edecek
    ve ısındığı zaman çok sesizleşiyor çalıştığı bile belli olmuyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: multijet

vallahi ben dizel gibi az yaktığını biliyorum neredeyse dizeller ile baş edecek
    ve ısındığı zaman çok sesizleşiyor çalıştığı bile belli olmuyor

sağol multijet
  • Üzerinde değişken egzantrik mili var 'Yani VVT-İ'
    Sıkıştırma oranı çok yüksek 11.0/1 .
    Gerçektende tüketimi rakibi olan motorlardan düşük.
  • Merhabalar.
    Teknik bilgi olarak çok bir bilgim yok ama forum sayfalarında sağlamlığı , yakıt tasarrufu bakımında çok iyi bir motor olduğundan bahsediliyor.Benim aracımdada aynı motor var.Yakıt tüketimi benzinli diğer araçlara göre oldukça az.Birde performansında yüksek devirlerde kullanıldığında çok zevkli oluyor.Gerektiğinde performansta sunabiliyor. Birde 3000 deviri geçmedikçe inanılmaz sessiz.Bazen aracın çalıştığını unutup istop bile ettiriyorum.
  • çoğu kimse farkında değil ama fiat 1.4 fire motor olağanüstü özelliklere sahiptir...özellikle başka hiç bir motorda bulunmayan yakıt ekonomisi ve yanmamış yakıt bırakmaması,özellikle 2750 ,3000 devirde ürettiği yüksek tork,gücünün de en verimli olduğu 5000 devre çıkarken performansını da sergileyebilmesine yol açıyor...çok iyi hesaplanmış piston ölçüleri ve en üst kalitede yapılandırılmış alimünyum alaşım hem motor ömrünün çok uzun olmasını hem de çok sessiz ve keyifli sürüş niteliğini öne çıkarıyor...

en son teknoloji ile üretilen bu motorun 8 v olması eski teknolojiden değil düşük devirlerde de tork kaybını engellemek içindir...

e ne yapalım balık ıslak olduğunu bilmezmiş, bu motora sahip olanların mutluluğu yeter....
  • açıklayıcı bilgiler için teşekkürler.

şu an halen kullanmakda olduğum DOBLOMda bu motor var.
    alırken benzinli diye aklımda soru işaretleri vardı ama yaklaşık 7 bin km lere yaklaşıyorum ve 10 aydır kullanıyorum.
    zaten en büyük tercih sebebim fiat ın bu motoru diğer araçlarındada kullanması ve memnun kalınması.
    denildiği gibi yakıt ekonomisi oldukça başarılı ve sessiz.90 km hızla 3000 devirlerde sessiz ve hesaplı yolculuk sağlıyor.
    yakıt örneği vermek gerekirse 350 şehir içi 350 şehir dışı bir kaç yüz km klimalı olmak üzere toplamda 700 km yolu 50 lt benzin ile yaptım.
    içindekilerle 1.5 tona yaklaşan ağırlığı ile bu değer bana hesaplı geldi.
    hızlanmalar harici 4 bin devri pek geçmediğim ve bir kaç defa 160 km hızı gördüğüm için performans hakkında yeterli bilgi veremiyeceğim.
    şunu belirteyimki motor hacmi ağırlık ilişkisinde 160 hız makul.
    şehir dışı fabrika değeri 6.3 lt doğru.

• Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler. Bende 1.4 fire albea sahibiyim. Araç gerçekten şehir dışı kullanımda çok ekonomik. 90-100 km sabit hızla 5.4 lt yakıt tüketiyor.(Klima sürekli açıktı) Bu da fabrika verisi olan 5.0 lt değerine çok yakın bir değer. Ancak şehir içi yakıt konusu hakkında aynı şeyi söyleyemiyorum. Bütün bakımlarını yaptırdığım ve sakin kullandığım halde şehir içinde ort. 9 lt civarı yakıyor. Bu arada Manisa'da yaşıyorum. Yani çok yoğun bir trafik yok burada. Yinede aracı çok fazla kullanmadığım için lpg taktırmayı düşünmüyorum. Sizin ş.içi tüketimleriniz nasıl?
  • quote:

Orjinalden alıntı: killerbull

Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler. Bende 1.4 fire albea sahibiyim. Araç gerçekten şehir dışı kullanımda çok ekonomik. 90-100 km sabit hızla 5.4 lt yakıt tüketiyor.(Klima sürekli açıktı) Bu da fabrika verisi olan 5.0 lt değerine çok yakın bir değer. Ancak şehir içi yakıt konusu hakkında aynı şeyi söyleyemiyorum. Bütün bakımlarını yaptırdığım ve sakin kullandığım halde şehir içinde ort. 9 lt civarı yakıyor. Bu arada Manisa'da yaşıyorum. Yani çok yoğun bir trafik yok burada. Yinede aracı çok fazla kullanmadığım için lpg taktırmayı düşünmüyorum. Sizin ş.içi tüketimleriniz nasıl?

ben şehir dışında 6,2 lt ortalamayı pek çok kez gördüm.(ailem ve epey bagaj ile)
    tabiki bu rakam yol bilgisayarının ortalama değeri fulleyipde ölçtüğüm kesin sonuç yok.
    şehir içinde yeni aldığım sıralar ve kış nedeni ile 8,5-9 lt idi yazın 7-7,5 lt yazıyor.şehir içinde sadece ailemle kullanıyorum)
    fazla hızlı kullanmıyorum konyada yaşıyorum.trafik çok sıkışık değil çevre yolları sayesin dakilarca 5. vites gidilebiliyor.

dediğiniz gibi klima performansı çok etkilemiyor ve aşırı tüketime sebeb olmuyor.

• benim arkadaşta grande punto 1,4 fire var şehir dışı 5,5 litre ye düşmüş yakıtı

komşudada linea 1.4 var oda şehir dışı 6,1 litre gsteriyrdu
  • 1.4 FİRE MOTORU KULLANAN ARKADAŞLAR YAKIT VERİLERİNİ YAZARLARSA SEVİNİRİM.
  • grande punto 1.4 77 hp,şehirdışı 5.5 litre,şehiriçinde ise 6,5-7,5 litre arasında değişiyor.ancak klimanın aracı bayağı zorladığını ve yakıtı artırdığını söyleyebilirim..
  • merhabalar

bende 1.4 fire (lpg) motor kullanıyorum

şuanda ş.içi 9.5 ş.dışı 7.1 yakıyorum

motor'un sessiz olması son devirlerdeki performansı beni cezbeden unsurlar arasında

motor hacmi'nin küçük olmasına karşın doblo'ya yettiğini düşünüyorum 1368cc lik bir motor o kasayı 160km/h hıza çıkarabiliyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustafasefa

merhabalar

bende 1.4 fire (lpg) motor kullanıyorum

şuanda ş.içi 9.5 ş.dışı 7.1 yakıyorum

motor'un sessiz olması son devirlerdeki performansı beni cezbeden unsurlar arasında

motor hacmi'nin küçük olmasına karşın doblo'ya yettiğini düşünüyorum 1368cc lik bir motor o kasayı 160km/h hıza çıkarabiliyor

klima hakkında düşünceleriniz neler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: killer queen

grande punto 1.4 77 hp,şehirdışı 5.5 litre,şehiriçinde ise 6,5-7,5 litre arasında değişiyor.ancak klimanın aracı bayağı zorladığını ve yakıtı artırdığını söyleyebilirim..

elbette klimanın yakıtı ve performansı etkilediği bir gerçek
  • bir yıldır fire motor kullanıyorum
    6 ay benzin, son altı aydırda lpg ile kullanıyorum, aracım gp

öncelikle gaza fazla dokunulmadığı sürece oldukça tutumlu bir araç
    ben benzinde kullanırken 5.5 ş.dışı ve 6.8 şehir içi ortalamam vardı, ama yol bilgisayarı biraz az gösteriyor
    mesela şehir içi 6.8 ortalamam gerçekte 7.2 çıktı
    bu değer bile benzinli bir araç için iyi bir değerdir. yani şimdi 7.2* 3.34= 24 ykr
    şehir dışınıda 5.8 desek 19 ykr yapar

lpg de ise şehir içi ort 50 YTL gazla 300 KM = 16.6 YKR lpg litre fiyatı 1.84
    şehir dışı ise 15 ykr
    ama şehir dışı tamamen klima açık ve ortalama 3000-4000 devir kullanım

bu arada klima şehir içi performansı ve yakıt tüketimini her arabayı etkilediği kadar etkiliyor
    ama şehir dışı performansta ve yakıt tüketiminde pek fark göremedim,
    konya anamur antalya konya yaptım
    klima hep açıktı o rampalarda klimayı kapatmaya hiç gerek duymadım, arabada 3kişi ve full bagaj vardı

son olarak 77 hp ye oranla oldukça tatminkar bir performans sunan motor
    bazen keşke daha güçlü bir araba alsaydım dedirtiyor

• quote:

Orjinalden alıntı: zoomzoom

bir yıldır fire motor kullanıyorum
    6 ay benzin, son altı aydırda lpg ile kullanıyorum, aracım gp

öncelikle gaza fazla dokunulmadığı sürece oldukça tutumlu bir araç
    ben benzinde kullanırken 5.5 ş.dışı ve 6.8 şehir içi ortalamam vardı, ama yol bilgisayarı biraz az gösteriyor
    mesela şehir içi 6.8 ortalamam gerçekte 7.2 çıktı
    bu değer bile benzinli bir araç için iyi bir değerdir. yani şimdi 7.2* 3.34= 24 ykr
    şehir dışınıda 5.8 desek 19 ykr yapar

lpg de ise şehir içi ort 50 YTL gazla 300 KM = 16.6 YKR lpg litre fiyatı 1.84
    şehir dışı ise 15 ykr
    ama şehir dışı tamamen klima açık ve ortalama 3000-4000 devir kullanım

bu arada klima şehir içi performansı ve yakıt tüketimini her arabayı etkilediği kadar etkiliyor
    ama şehir dışı performansta ve yakıt tüketiminde pek fark göremedim,
    konya anamur antalya konya yaptım
    klima hep açıktı o rampalarda klimayı kapatmaya hiç gerek duymadım, arabada 3kişi ve full bagaj vardı

son olarak 77 hp ye oranla oldukça tatminkar bir performans sunan motor
    bazen keşke daha güçlü bir araba alsaydım dedirtiyor

evet dediğiniz gibi uzun yolda klima şehir iç kadar fark ettirmiyor.
    motor 2500-3500 devirlerde kullanılırsa çok ekonomik

vermiş olduğunuz lpg ve benzin değerleri oldukça güzel

• arkadaşlar benimde bir sorum olacaktı.
    1.4 fire motorları tofaş-fiat kaç yılında kullanmaya başladı?

niyetim, 1.4 fire motorlu bir albea alıp lpg taktırmak istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi power. -- 13 Eylül 2008; 9:29:25 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: power.

arkadaşlar benimde bir sorum olacaktı.
    1.4 fire motorları tofaş-fiat kaç yılında kullanmaya başladı?

niyetim, 1.4 fire motorlu bir albea alıp lpg taktırmak istiyorum.

hangi yıl kullanılmaya başlandı bilmiyorum ama günümüzde halen albea taksilerde lpg takılı ve dizelden daha hesaplı olduğu söylenmekde.
  • 1.4 fire motor 2006 da başlamış olabilir.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.