Şimdi Ara

Ekran Kartının DVI Çıkışından HDMI ile SES de Taşınması (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
3
Favori
49.480
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bir soru:

Ekran kartında DVI çıkışı olan ve anakart üzerinde coax 5.1 ses çıkışı olan HTPC konfigürasyonları için:

Üzerinde coax ses girişi olan DVI-HDMI adaptörleri veya buna benzer çözümler olabilir mi?

amaç ekran kartı sesi desteklemese bile HDMI kablosuna sesi DVI-HDMI adaptörde eklemek ve tv ye HDMI üzerinden sesli olarak vermek.

yorumlarınız ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mastor1
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bir soru:

Ekran kartında DVI çıkışı olan ve anakart üzerinde coax 5.1 ses çıkışı olan HTPC konfigürasyonları için:

Üzerinde coax ses girişi olan DVI-HDMI adaptörleri veya buna benzer çözümler olabilir mi?

amaç ekran kartı sesi desteklemese bile HDMI kablosuna sesi DVI-HDMI adaptörde eklemek ve tv ye HDMI üzerinden sesli olarak vermek.

yorumlarınız ?

Hmm, açıkcası bana "anakart'ın onboard ses kartından sesin alınıp, ekran kartında birleştirmesi ve HDMI üzerinden taşıması" bana pek teknik olarak mümkün gelmedi.

Amaç Tv'ye ses aktarmaksa, belki ikinci bir kablo olacak ama onboard ses kartından Tv'ye analog bağlantı yapılabilir.

Fakat Tv, source (kaynak) olarak DVI veya HDMI seçili iken, kırmızı-beyaz stereo ses girişlerinden aldığı sesi verebilir mi, buna ayrıca bakmak lazım. DVI belki ama HDMI ile bağlantı yapıldığında stereo ses girişlerinin devre dışı olacağını sanıyorum. Çünkü HDMI ile Tv'ye ses sinyali gidiyor zaten.

• Sn Signore
    Ben şu anda görüntü DVI-HDMI adaptör + HDMI-10m kablo ve ses-10m analog kablo olarak tv ye bağlı kullanıyorum.

TV HDMI porttandan ses alamayınca yan taraftaki analog line-in den gelen sesi otomatik alıyor.

Sayısal sesi de ekran kartının DVI çıkışından giremesek bile başka bir şekilde HDMI kabloya girebilirmiyiz diye sorguluyorum, galiba HDMI kablo üzerinden taşınacak sayısal ses coaxiyel 5.1 ses le aynı yapıda, elektriksel olarak HDMI kabloya bağlayabilsek sanki olacak ???
  • http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=1&limit=1&limitstart=3

buradada zotac 8800 amp kartta nasıl dvi dan ses aldıklarını( daha önce bahsettiğim ve aradığım kablo ile)
    anlatıyor

Kutudan DVI HDMI çeviricide çıkıyor ama özel olup olmadığı hakkında bir şey söylemiyor

Belkide ATI lerde özel çevirici
    GEFORCE larda normal çevirici kafi geliyordur.

En azından bir review de GEFORCE larda gerçekleştirildiğini kesin yazıyor.

Selamlar

• @MASTOR1 aşağıdaki link beni çok aşıyor
    Uzman işi ama çok ilginç
    özellikle bir yerde dvi üzerinden hdmi a nasıl ses aktardığını baya teknik olarak anlatıyor

http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1031650868#post1031650868

Incorrect. Don't confuse the physical layer with the electrial and signal layers. The physical layer is agnosic re the signal layer, that is why HDMI-DVI adaptors are so cheap -- they don't do anything electrical or signal-wise.
  • DVI dan HDMI geçiş için aşağıdaki yorum yapılmış ama normal olarak ses iletilmez denmiş, ama bazı DVI çıkışlı ekran kartlarından sesli çıkış alınabildiğine göre bir yolu olmalı pin-outları vs biraz daha araştırmak gerekiyor.

wikipedia:
    HDMI is backward-compatible with the single-link Digital Visual Interface carrying digital video (DVI-D or DVI-I, but not DVI-A) used on modern computer monitors and graphics cards. This means that a DVI-D source can drive an HDMI monitor, or vice versa, by means of a suitable adapter or cable, but the audio and remote control features of HDMI will not be available. Additionally, without support for High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) on the display, the signal source may prevent the end user from viewing or recording certain restricted content.
  • Evet çok iyi bulmuşsun, linkte anlatılmış ama tam anlamak için uzun vakit ayırmak gerekiyor, ama anlayabilidiğim bir direkt elektriksel bir ses bağlantısı ile bu işin olmayacağı, ses için ayrı bir pin bağlantısı yok yani fiziksel değil, sesin video frameleri arasındaki boşluklara kodlanması gerekiyor. Yani sesi doğru kodlayan bir anakart veya ekran kartı gerekiyor. Yani HDMI gibi kodlanmış DVI konnektörü üzerinden de ses verilebiliyor.

"To support audio HDMI DOES NOT add an audio channel. It encodes the audio data stream into "Data Islands" within the video blanking periods of each video frame."

quote:

Orjinalden alıntı: BAHADIRXIHSAN

@MASTOR1 aşağıdaki link beni çok aşıyor
    Uzman işi ama çok ilginç
    özellikle bir yerde dvi üzerinden hdmi a nasıl ses aktardığını baya teknik olarak anlatıyor

http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1031650868#post1031650868

Incorrect. Don't confuse the physical layer with the electrial and signal layers. The physical layer is agnosic re the signal layer, that is why HDMI-DVI adaptors are so cheap -- they don't do anything electrical or signal-wise.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 6 Mart 2008; 15:50:20 >

• sesi alsanız da, plazma tv nin hoparlörüne alıyorsunuz ancak..
    sinema sistemine taşımıyor yani
    dolayısıyla pek bir faydası yok 5.1 ses alamayınca
  • Doğru, ama amaç önce HDMI kablosuna sesi almak ondan sonra tv ye HDMI gidersin tv girdikten sonra tv nin optik çıkışı varsa oradan ses sistemine gitmek böylece tv ekranda ne gösterimde ise ses sisteminde onun sesi (5.1) olacak veya ses sistemine direkt de gidebilirsin tabiki.

quote:

Orjinalden alıntı: kanoute

sesi alsanız da, plazma tv nin hoparlörüne alıyorsunuz ancak..
    sinema sistemine taşımıyor yani
    dolayısıyla pek bir faydası yok 5.1 ses alamayınca
  • Bende 8800gt var ama o gerekli kabloyu daha bulamadığım için sesi dvı-HDMI dan alamıyorum
    Dahası bendeki 46m86 hdmı giriş aktif olunca diğer ses girişlerini kapıyor.
    Allahtan ana kartta optık çıkış var ve birde Home Theatre sistemi var ve sesi
    oraya alıyorum
  • Arkadaşlar merhabalar,
    Birkaç gün önce ben de yeni bir bilgisayar topladım. Bilgisayarı toplarken amacım görüntüyü Plazma TV’den, sesi de imzamda da
    bulunan AVR vasıtasıyla 5.1 hoparlörlerden almak. Henüz işlemci elime ulaşmadığı için çalıştıramadım. Bu konu başlığında
    yazılanları okudukça çok şey öğrendim ama biraz da kafam karıştı.
    Öncelikle sistemi yazayım;
    Zotak 8800GT AMP ekran kartı
    Panasonic 42PV60 Plazma
    Pioneer VSX 2016 AVR.

AVR’nin arka görüntüsü;

Ekran Kartının DVI Çıkışından HDMI ile SES de Taşınması

Şimdi de sorum için hazırladığım resmi ekleyeyim.

Ekran Kartının DVI Çıkışından HDMI ile SES de Taşınması

Şimdi arkadaşlar, önce ben şu anda kullandığım şekliyle anlatayım . DVD Player'dan AVR'ye iki ucu HDMI kablo ile ve AVR'den
    TV'ye başka bir iki ucu HDMI kablo ile Plazma'dan görüntü ve 5.1 hoparlörlerden ses alıyorum.
    Soruma gelince kırmızı dolgu ile çizdiğim şekilde Zotac ekran kartının içinden çıkan DVI-HDMI dönüştürücüyü
    kullanarak bir tane daha iki ucu HDMI kablo alsam ve ekran kartı ile AVR arasına (AVR'nin ikinci HDMI girişine) bağlantı
    yapsam görüntüyü Plazma'dan ve sesi 5.1 hoparlörlerden alabilir miyim?
    Başta da söylediğim gibi siz değerli arkadaşlarım bu konuyla ilgili şeyler yazmışsınız ama ben kendi anlayacağım şekilde
    bir kez daha sormak istedim.
    Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi munans -- 10 Mart 2008; 22:16:13 >

• quote:

Orjinalden alıntı: munans
    Soruma gelince kırmızı dolgu ile çizdiğim şekilde Zotac ekran kartının içinden çıkan DVI-HDMI dönüştürücüyü
    kullanarak bir tane daha iki ucu HDMI kablo alsam ve ekran kartı ile AVR arasına (AVR'nin ikinci HDMI girişine) bağlantı
    yapsam görüntüyü Plazma'dan ve sesi 5.1 hoparlörlerden alabilir miyim?
    Başta da söylediğim gibi siz değerli arkadaşlarım bu konuyla ilgili şeyler yazmışsınız ama ben kendi anlayacağım şekilde
    bir kez daha sormak istedim.
    Saygılar...

Bildiğim kadarıyla 2 tane HDMI-IN ve 1 tane HDMI-OUT olmasının sebebi bu.

HDMI-IN'lere ekran kartı ve dvd player'ı bağlarsınız, HDMI-OUT ile de Plazma Tv'ye görüntü aktarırsınız.

Ben daha önce böyle kullanmadım ama, mantıklı olarak AVR'nin kumandasından Plazma Tv'ye görüntünün HDMI-IN 1'den mi yoksa HDMI-IN 2'den mi alınacağı ayarlanıyordur herhalde.

• quote:

Orjinalden alıntı: signore
    HDMI-IN'lere ekran kartı ve dvd player'ı bağlarsınız, HDMI-OUT ile de Plazma Tv'ye görüntü aktarırsınız.

Ben de o şekilde yapmayı düşünüyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: signore
    Ben daha önce böyle kullanmadım ama, mantıklı olarak AVR'nin kumandasından Plazma Tv'ye görüntünün HDMI-IN 1'den mi yoksa HDMI-IN 2'den mi alınacağı ayarlanıyordur herhalde.

Aynen o şekilde hocam, AVR'nin kumandasında HDMI-1, HDMI-2 diye seçenek var.

Ancak benim sormak istediğim bu şekilde bağlamayla hem ses, hem görüntü aktarabilir miyim? Her ne kadar iki ucu HDMI kablo ile bağlantı yapsam da sonuçta DVI çıkışından çıkış yaptığım için ses aktarabilme işi kafama tam olarak yatmıyor.

• Bende @signore ustadla ayni fikirdeyim.
    Yoksa 2 HDMI in in bir anlami kalmaz
    Mutlaka aktarilacak goruntuyu(ve ayni anda sesi) sectiriyordur ve sorun olmamasi gerekir.

Zotak 8800GT AMP (yazdigin gibi 9800 degil ) ekran kartınida sesi hdmi dan aktarabilmen icin
    anakartin o/b ses kartini enran kartina baglaman gerekiyormu?

Bildigim kadari ile o baglantiyi yapamazsan ( icinden bir kablo cikmasi lazim) sesi alamazsin HDMI dan
    Ama anakartan baska sekilde(belki SPDIF) alabilirsin benim gibi.
    Kablo nun linki:
    http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=72&limit=1&limitstart=3

Bizide ozellikle 'Zotak in ses aktarimi konusunda bilgilendirirsen memnun oluruz
    Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BAHADIRXIHSAN -- 10 Mart 2008; 22:03:56 >

• quote:

Ancak benim sormak istediğim bu şekilde bağlamayla hem ses, hem görüntü aktarabilir miyim? Her ne kadar iki ucu HDMI kablo ile bağlantı yapsam da sonuçta DVI çıkışından çıkış yaptığım için ses aktarabilme işi kafama tam olarak yatmıyor.

Ekran kartınızın onboard ses kartı varsa bunu yapabilirsiniz.

Aşağıdaki konuda gerekli bilgiler var :
    - Ekran Kartının DVI Çıkışından HDMI ile SES de Taşınması
  • Linkte 8800GT kartında S/PDIF bağlantısı ile 5.1 ses de ekleneceğini belirtmiş sonuçta DVI çıkışından resim ve ses alınıp HDMI adaptörü ile tv ye aktarmak mümkün oluyor. Epey eski bir tarih şu anda hazır olmalı.

"Zotac to bring HDMI to 8800GT
    8800GT with DVI audio set to launch next week

By Theo Valich: Friday, 09 November 2007, 6:14 PM

Just like the rest of GeForce 8 line-up, the 8800GT is going to get DVI Audio. Engineers modified the PCB in order to get the S/PDIF output somehow, and 5.1 channel sound is going to be put through the DVI port to a DVI-HDMI adapter."
  • PC'nin optik çıkışından Hi-Fi sistemine giriş yapmalısın.
  • Ekran kartının içinden o kablo çıktımı acaba?

quote:

Konuyla ilgili bir link daha buldum arkadaşlar.

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/11/09/zotac-bring-hdmi-8800gt
  • quote:

Orjinalden alıntı: berrenger

PC'nin optik çıkışından Hi-Fi sistemine giriş yapmalısın.

Sizin dediğiniz gibi yaparsam sadece sesi taşımış olurum, görüntüyü taşımak için ikinci bir kabloya ihtiyaç olur. Ben tek bir HDMI kabloyla hem ses, hem görüntü aktarmak istiyorum.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.