Şimdi Ara

Ekran Kartının DVI Çıkışından HDMI ile SES de Taşınması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
3
Favori
49.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu konuyu açma sebebim (araştırmak için benim vaktim olmaması dolayısıyla)
    hazır bilgisi olan ve araştırabilecek arkadaşların yardımıyla "DVI Audio" konusunun netleştirilmesi.

Konunun çıkış noktası (grafiker'in 5. ve signore'nin 9.mesajları)
    http://forum.donanimhaber.com/m_20043054/mpage_3/tm.htm

Bildiğiniz gibi, genel geçerli olarak şöyle söylenebilir :
    DVI = Digital Visual Interface (sadece görüntü)
    HDMI = High Definition Multimedia Interface (ses ve görüntü)

Gözüken o ki, bazı ekran kartlarının DVI çıkışlarından,
    kendi DVI-HDMI adaptörleri ile Tv'ye HDMI bağlantı yapıldığında ses de alınabiliyor.

Benim tahminim, bazı DVI pin'lerinin ses taşımak için kullanıldığı ve taşınan sesin büyük ihtimalle HD değil, "analog veya stereo" olabileceği yönünde.

Umuyorum bu konuda teknik açıklama yapabilecek arkadaşlar vardır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 7 Ocak 2008; 10:45:17 >

• Benim bildiğim kadarıyla ATI'nın HD26xx serisi ekran kartlarına özgü bir durum bu. ATI burada standart dışı bir DVI şeması uyguluyormuş. Mainboard üzerinde spdif çıkışından ekran kartına küçük bir kablo ile ses bağlantısı varmış. Aynı zamanda ATI'nin ekran kartı ile birlikte verdiği özel bir DVI-HDMI dönüştürücü kullanmak suretiyle bu kartların DVI çıkışından HDMI'a ses alınabiliyormuş.

quote:

Orjinalden alıntı: signore

Merhabalar,

Bu konuyu açma sebebim (araştırmak için benim vaktim olmaması dolayısıyla)
    hazır bilgisi olan ve araştırabilecek arkadaşların yardımıyla "DVI Audio" konusunun netleştirilmesi.

Konunun çıkış noktası (grafiker'in 5. ve signore'nin 9.mesajları)
    http://forum.donanimhaber.com/m_20043054/mpage_3/tm.htm

Bildiğiniz gibi, genel geçerli olarak şöyle söylenebilir :
    DVI = Digital Visual Interface (sadece görüntü)
    HDMI = High Definition Multimedia Interface (ses ve görüntü)

Gözüken o ki, bazı ekran kartlarının DVI çıkışlarından,
    kendi DVI-HDMI adaptörleri ile Tv'ye HDMI bağlantı yapıldığında ses de alınabiliyor.

Benim tahminim, bazı DVI pin'lerinin ses taşımak için kullanıldığı ve taşınan sesin büyük ihtimalle HD değil, "analog veya stereo" olabileceği yönünde.

Umuyorum bu konuda teknik açıklama yapabilecek arkadaşlar vardır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drag -- 7 Ocak 2008; 11:25:05 >
  • ati 2600pro serisi ekran kartları çift dvi çıkışlı. kutusundan dvi hdmi çevirici çıkıyor.bu ekran kartlarının özelliği anakart üzerinden kabloyla ses almak değil. ekran kartının içinde ayrıca ses kartı var.driveri kuruluyor.yani anakartınızdaki ses kartının dışında bir ses kartı daha gözüküyor sistemde.ekran kartının ses kartı da 5.1 onu da belirteyim.

http://www.sapphiretech.com/us/productfiles/Catalogue_HDMI_Sound_output.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redalert2 -- 7 Ocak 2008; 14:55:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: drag
    Benim bildiğim kadarıyla ATI'nın HD26xx serisi ekran kartlarına özgü bir durum bu. ATI burada standart dışı bir DVI şeması uyguluyormuş. Mainboard üzerinde spdif çıkışından ekran kartına küçük bir kablo ile ses bağlantısı varmış. Aynı zamanda ATI'nin ekran kartı ile birlikte verdiği özel bir DVI-HDMI dönüştürücü kullanmak suretiyle bu kartların DVI çıkışından HDMI'a ses alınabiliyormuş.

ATI ve HD26xx serisine özgü değil sanıyorum; aşağıdaki konuda Zotac Geforce 8800GT için de aynı özellikten bahsetmiş.
    http://forum.pclabs.gen.tr/index.php?showtopic=92758

quote:

Orjinalden alıntı: Redalert2
    ati 2600pro serisi ekran kartları çift dvi çıkışlı. kutusundan dvi hdmi çevirici çıkıyor.bu ekran kartlarının özelliği anakart üzerinden kabloyla ses almak değil. ekran kartının içinde ayrıca ses kartı var.driveri kuruluyor.yani anakartınızdaki ses kartının dışında bir ses kartı daha gözüküyor sistemde.ekran kartının ses kartı da 5.1 onu da belirteyim.

Ses kartının 5.1 olduğunu belirtiğiniz için soruyorum, "bu şekilde HDMI girişli bir ses sistemine bağlantı yapıldığı zaman Dolby Digital ve DTS 5.1 ses alınabiliyor mu" konusunda bilginiz, tecrübeniz var mı ?

DVI şemasının standart dışı olduğu aşikar, acaba on-vga card (şimdi yarattım bu tabiri !) ses kartı ve özel DVI-HDMI adaptörü ile elde edilen sinyali diğer cihazlar nasıl işliyor kısmını merak ettim.
  • DOSTUM SEÇENEKLERDE 5,1 DTS DİYE SEÇENEK ÇIKIYOR
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: drag
    Benim bildiğim kadarıyla ATI'nın HD26xx serisi ekran kartlarına özgü bir durum bu. ATI burada standart dışı bir DVI şeması uyguluyormuş. Mainboard üzerinde spdif çıkışından ekran kartına küçük bir kablo ile ses bağlantısı varmış. Aynı zamanda ATI'nin ekran kartı ile birlikte verdiği özel bir DVI-HDMI dönüştürücü kullanmak suretiyle bu kartların DVI çıkışından HDMI'a ses alınabiliyormuş.

ATI ve HD26xx serisine özgü değil sanıyorum; aşağıdaki konuda Zotac Geforce 8800GT için de aynı özellikten bahsetmiş.
    http://forum.pclabs.gen.tr/index.php?showtopic=92758

quote:

ati 2600pro serisi ekran kartları çift dvi çıkışlı. kutusundan dvi hdmi çevirici çıkıyor.bu ekran kartlarının özelliği anakart üzerinden kabloyla ses almak değil. ekran kartının içinde ayrıca ses kartı var.driveri kuruluyor.yani anakartınızdaki ses kartının dışında bir ses kartı daha gözüküyor sistemde.ekran kartının ses kartı da 5.1 onu da belirteyim.

Ses kartının 5.1 olduğunu belirtiğiniz için soruyorum, "bu şekilde HDMI girişli bir ses sistemine bağlantı yapıldığı zaman Dolby Digital ve DTS 5.1 ses alınabiliyor mu" konusunda bilginiz, tecrübeniz var mı ?

DVI şemasının standart dışı olduğu aşikar, acaba on-vga card (şimdi yarattım bu tabiri !) ses kartı ve özel DVI-HDMI adaptörü ile elde edilen sinyali diğer cihazlar nasıl işliyor kısmını merak ettim.

• quote:

Orjinalden alıntı: grafiker
    SEÇENEKLERDE 5,1 DTS DİYE SEÇENEK ÇIKIYOR

Neyin seçeneğinde ?
    - HDMI bağlantısı yaptığınız ses sisteminin ekranında mı ?
    - PC'de ses kartı ayarlarında mı ?
    - PC'de film izlerken tanınan ses kodlaması kısmında mı ?
    - Tv'nin menüsünde mi ?
  • PC DEKİ SES KARTI AYARLARINDA
  • quote:

PC DEKİ SES KARTI AYARLARINDA

Yukarıda olabileceği söylendiği gibi ekran kartı üzerindeki ses kartının mı, yoksa DVI ile ilgisi olmayan sistemin ses kartının mı diye sormuyorum, isterseniz burada sadece konu ile ilgili daha teknik açıklama yapabilecek arkadaşlar bilgilerini paylaşsınlar.
  • http://www.pclabs.gen.tr/2007/07/23/ati-radeon-hd-2600xt-palit-hd-2600pro-sonic-ve-hd-2400xt-incelemesi/

dostum burdaki karşılaştırmalı incelemeyi okursan belki sorularına bir nebzede çözüm bulursun
  • Dün bilgilerini verdiğimiz üreticilerin Radeon HD 2600 serisi modellerinden sonra yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. AMD-ATi'nin en büyük partnerlerinden biri olan Sapphire'in son Radeon HD 2600 serisi ile pazara iddialı giriş yapacağı ve çok sayıda modeli eş zamanlı olarak pazara sunabilecğeini belirtmiştik. Son gelen bilgilere göre, Sapphire genellikle pasif soğutmaya sahip modellerini konumlandırdığı (X1950 Pro Ultimate hariç) Ultimate serisine Radeon HD 2600XT modelini de eklemeye hazırlanıyor.

Sapphire Radeon HD 2600XT Ultimate modelinin teknik özellikleri şu şekilde,

- GPU: RV630XT
    - Grafik İşlemci Hızı: 800MHz
    - Bellek Hızı: 1400MHz
    - Bellek Tipi ve Miktarı: 256/512MB GDDR3
    - Konnektörler: DVI-I + DVI-I + VIVO
    - Dual Link DVI: Evet 2 adet
    - HDCP Desteği: Evet
    - Entegre Ses: HDMI üzerinden 5.1 desteği
    - Windows Vista Premium desteği.
  • quote:

http://www.pclabs.gen.tr/2007/07/23/ati-radeon-hd-2600xt-palit-hd-2600pro-sonic-ve-hd-2400xt-incelemesi/

dostum burdaki karşılaştırmalı incelemeyi okursan belki sorularına bir nebzede çözüm bulursun

Ben bu konuyu bana faydası olacağı için açmadım; zaten benim kurulu ve HTPC & ses sistemim var. Ancak bilinmesi ve açıklanması gereken bir konu olduğu için burada diğer kullanıcıların tecrübesine başvurulmasına ön ayak oldum.

Verdiğiniz linkte 6 sayfalık inceleme var; 1. ve 6.sayfada DVI kelimesini arattım, çok ilgisiz bir yerde geçiyor. Yani DVI ile ses taşınması hakkında bir bilgi yok. Siz böyle bir açıklama gördüyseniz kısmi olarak konumunu belirtir misiniz ?

Ayrıca bir yukarıdaki mesajınızda neden ekran kartı özelliklerini yazdığınızı da anlayamadım; konu ile pek ilgisi yok.
  • Bu konu ile ilgili benim de ilginç bir deneyimim oldu. Bende Asus M2A-VM anakart üzerinde onboard ATI X1250 ekran kartlı bir HTPC var. Anakartın DVI ve VGA çıkışı var, TV'de ise HDMI ve VGA giriş var. HTPC'yi ilk topladığımda elimde DVI-HDMI kablo olmadığından önce VGA kablo ile televizyona bağlamıştım. Ayrıca koaksial bir kablo ile PC'nin line out çıkışı ile tv'deki D-sub giriş altındaki sokete bir de ses bağlantısı yapmıştım. TV'den ses ve görüntü güzelce alınıyordu. Sonra gidip kendime bir DVI-HDMI kablo aldım. Kablonun üzerinde herhangi bir spesifikasyon yazmıyordu, sadece fiyatına bakarak aldım (Digitus marka, 15 ytl idi). Bunu DVI'dan HDMI'a bağladığımda elbetteki VGA bağlantıya göre biraz daha net ve parlak bir görüntü aldım. Televizyonun el kitabında DVI-HDMI bağlantı yapılırsa önerilen 2 nolu HDMI portunun hemen altında bir de ses girişi vardı. Ona da RCA jacklı (kırmızı beyaz) bir kablo ile line out bağlantısı yaptım, ancak nedense TV'den ses gelmiyordu. Bununla uzun süre boğuştum ama bir türlü görüntü ile aynı anda ses alamadım. Hatta HTPC'de power saving ayarları ile belli bir süre sonra monitoru kapamasını ayarladığımda bu süre sonunda görüntü kesildiğinde sesin gelmeye başladığını duyuyordum. Keza HTPCde mesela bir film oynarken HDMI kabloyu TV'den ayırdığımda görüntü gidiyor, ama aniden ses duyulmaya başlıyordu. Kabloyu takıp görüntü gelince de ses kesiliyordu. Internet'te epey bir araştırma yaparken bu DVI üzerinden ses nakli olayını öğrendim, ancak verilen bilgiler benim kartı kapsamıyor, başka model kartları ilgilendiren raporlardı (ATI HD26xx gibi). Bendeki sorun muhtemelen kablonun özellikleri ile ilgili olmalı. HTPC, DVI üzerinden bağlı olmasına rağmen ekran kartı bağlantıyı bir HDMI bağlantı olarak görüyor. Ancak bu esnada line out'ta ses kesilmiyor (bunu line out'a bir kulaklık bağlayarak test ettim, ses orada hep var). Asıl problem sanırım TV'ye ulaşan HDMI sinyalinde olmayan bir audio bilgisinin yer alması ve bunun TV'yi ses HDMI'dan geliyormuş gibi yanıltarak alttaki RCA jack girişini mute ettirmesi.

Gerçi ben sorunumu HTPC'den spdif üzerinden anfiye 5.1 optik bağlantı yaparak hallettim, ama hala TV hoparlörlerinden ses alamıyorum. Net'te bu konuda farklı TV modelleri ve farklı ekran kartları ile aynı sorunu yaşayan bazı kimselerin forum mesajlarını ve yardım isteklerini okudum, ama henüz kimseye net bir yardım yapılabilmiş değil. Sanırım DVI-HDMI kabloların pin bağlantıları standart değil ve bazı kablolarda böyle sorunlar olabiliyor.

Kısacası, DVI-HDMI üzerinden ses nakli mümkün olduğu gibi tam tersine ses nakledilmediği halde naklediliyormuş gibi TV'nin yanıltılması da mümkün.
  • quote:

quote:

http://www.pclabs.gen.tr/2007/07/23/ati-radeon-hd-2600xt-palit-hd-2600pro-sonic-ve-hd-2400xt-incelemesi/

Ben bu konuyu bana faydası olacağı için açmadım; zaten benim kurulu ve HTPC & ses sistemim var. Ancak bilinmesi ve açıklanması gereken bir konu olduğu için burada diğer kullanıcıların tecrübesine başvurulmasına ön ayak oldum.

Verdiğiniz linkte 6 sayfalık inceleme var; 1. ve 6.sayfada DVI kelimesini arattım, çok ilgisiz bir yerde geçiyor. Yani DVI ile ses taşınması hakkında bir bilgi yok. Siz böyle bir açıklama gördüyseniz kısmi olarak konumunu belirtir misiniz ?

Ayrıca bir yukarıdaki mesajınızda neden ekran kartı özelliklerini yazdığınızı da anlayamadım; konu ile pek ilgisi yok.

dsotum 1. veya 2. sayfada çıkışlardan ses alındığını söylüyor ama tabii hd diye birşey demiyor diğer mesajda ise ekran kartının 5,1 ses desteklediğini söylüyor
  • quote:

http://www.sapphiretech.com/us/productfiles/Catalogue_HDMI_Sound_output.pdf

evet burda saınırım herşey yazıyor ben aradım ama bulamadım burayı teşekkürler
  • anlamadığım bir nokta var;
    eğer DVI çıkışlar bu duruma göre ses de taşıyorsa ama taşınan ses analog veya stereo ise(ben öyle anlıyorum) bunun bize ne faydası olacak ki?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ChordSolo

anlamadığım bir nokta var;
    eğer DVI çıkışlar bu duruma göre ses de taşıyorsa ama taşınan ses analog veya stereo ise(ben öyle anlıyorum) bunun bize ne faydası olacak ki?

dijital ses çıkışı alıyorsun üstad bence iyi bir olay tek bir kablo ile ama tabi birde bunu verecek iyi bir ses sitemi lazım tabi
  • quote:

quote:

anlamadığım bir nokta var;

dijital ses çıkışı alıyorsun üstad bence iyi bir olay tek bir kablo ile ama tabi birde bunu verecek iyi bir ses sitemi lazım tabi

hocam digital ses alabiliyormuz ki,DVI dan?
  • quote:

Yine araştırma işi bana düştü...

Konu ile ilgili net bilgileri paylaşıyorum.
    (Sapphire forumundan ve ATI web sitesinden edindiğim bilgiler)

- Öncelikle buradaki olayın "ekran kartının üzerindeki onboard ses kartı sayesinde DVI'ın bazı pin'leri ve aktif DVI-HDMI dönüştürücü kullanılarak dijital ses aktarımı" olduğunu söylemek isterim. Yani burada DVI-HDMI deniyor ama, standart bir DVI sinyal söz konusu değil; sadece dahili ses kartı olan ekran kartlarına özel bir durum.

- Dahili ses kartı olan ekran kartları, kendi aktif DVI-HDMI dönüştürücüleri ile ses taşıyabiliyorlar.

- Desteklenen ses formatları : 2-kanal LPCM ve Çok-Kanal AC3 5.1. Yani bu şekilde HDMI girişi olan bir ses sistemine bağlantı yaptığınız zaman, tıpkı optik ve coaxial kablo ile olduğu gibi ses alabiliyorsunuz. Sapphire forumlarında bazıları 5.1 DTS ses alamadıklarını söylemişler; ancak Realtek HDMI sürücüsünü yükleyince sorunu çözüldü demişler. Sonuç olarak, uygun sürücü ile DD ve DTS 5.1 olarak alınabiliyor.

Bir ipucu olsun diye Sapphire forumundaki aşağıdaki konuya bakabilirsiniz :
    http://www.sapphiretech.com/en/forums/showthread.php?t=15237
  • eline sağlık dotum süper açıklamışsın .

quote:

quote:

Yine araştırma işi bana düştü...

Konu ile ilgili net bilgileri paylaşıyorum.
    (Sapphire forumundan ve ATI web sitesinden edindiğim bilgiler)

- Öncelikle buradaki olayın "ekran kartının üzerindeki onboard ses kartı sayesinde DVI'ın bazı pin'leri ve aktif DVI-HDMI dönüştürücü kullanılarak dijital ses aktarımı" olduğunu söylemek isterim. Yani burada DVI-HDMI deniyor ama, standart bir DVI sinyal söz konusu değil; sadece dahili ses kartı olan ekran kartlarına özel bir durum.

- Dahili ses kartı olan ekran kartları, kendi aktif DVI-HDMI dönüştürücüleri ile ses taşıyabiliyorlar.

- Desteklenen ses formatları : 2-kanal LPCM ve Çok-Kanal AC3 5.1. Yani bu şekilde HDMI girişi olan bir ses sistemine bağlantı yaptığınız zaman, tıpkı optik ve coaxial kablo ile olduğu gibi ses alabiliyorsunuz. Sapphire forumlarında bazıları 5.1 DTS ses alamadıklarını söylemişler; ancak Realtek HDMI sürücüsünü yükleyince sorunu çözüldü demişler. Sonuç olarak, uygun sürücü ile DD ve DTS 5.1 olarak alınabiliyor.

Bir ipucu olsun diye Sapphire forumundaki aşağıdaki konuya bakabilirsiniz :
    http://www.sapphiretech.com/en/forums/showthread.php?t=15237

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.