Şimdi Ara

Ekran kartım çok ısınıyor.Sebebi saydıklarımdan hangisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
399
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar bilgisayara yeni monitor aldım hdmi ve Vga girişi mevcut almadan önce tüplü monitör vardı
    Şimdi sorunum ise normal boşta iken ekran kartının sıcaklığı 45 felan oyun oynarken 95-98 aralarında değişiyor eskiden böyle bi sorunum yoktu yada oyunlar sistemi zorlayan türden oyunlar oldu bilmiyorum (oynadığım oyunlar Mad Max ve Fary Cry 4) bu sıcaklık neden kaynaklanıyor
    İnşallah bugün akşam sokup macununu surecem tertemiz yapıp deneyeceğim.Olmadığını varsayalım ne yapmam gerek.(Oyunlarda kasma hiç yok gayet rahat oynatiyor tek sorunum sıcaklık)
    Lütfen yardımcı olurmusunuz
    1.Bios sürümüyle alakali olurmu
    2.İşletim sistemi ile alakası olurmu suan wind8.1 var
    3.Vga ve HDMI girisleriylemi alakali Veya ekran driveri ile

Sistem Özellikleri
    Windows 8.1

Gigabyte GA-G41 M-COMBO

İntel Pentium Dual Core E6700 3.20Ghz

AMD sapphire HD5830 Extreme GDDR5 1GB 256Bit

8Gb ddr3 1333mhz

600W Güç kaynağı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• eXerciusTR E kullanıcısına yanıt
    kardeş iyi yanmamış gpu 98 derecede şanlısın zaten 98 derecede pc reset atması gerekir
    macunu yenile bide ekran kartı fanı çalışıyormu ? bide ekran kartı eskidiği için ısı ölçer sensör bozulmuş olabilir yeni kart alma zamanında gelmiş bence
  • Yok 100° de bie reset atmıyor sonrasına gelmedi hiç bilmiyorum ama nette okuduklarıma göre GPU sıcaklık sınırı 130° felan mış.Fanda bi sorun yok normal çalışıyor.Yeni parçalara durumlar el vermiyor kardeşim o yüzden bu sorunu çözmek lazım

• Hocam ekran kartınız çok aşırı olmamakla beraber sıcak çalışıyor, macunları yeniledikten sonra 3-4 derece boşta, 6-7 derece yük altında sıcaklarınızın azalması lazım malum 3-4 senelik kart macunları ilk zamanlarına nispeten daha az görevini yerine getiriyordur. İmkanınız varsa kasanızın yan kapağına içeriye hava üfleyecek şekilde bir fan koyun. Macunları yeniler ve fan koyarsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kartınızın oyun performansından memnunsanız değiştirmeyin zaten. Dediğim şekilde bozulana kadar veya performansı yetmediği yere kadar kullanın
  • Ekran kartın macunu yenilendi mi?
    Fazla ısınmasının sebebi eskiden 1280x1024 çözünürlükte işlemciye daha fazla yüklendiği için GPU kullanımı %50 lerde demektir. Buda ısıyı baya etkiler. Şimdiki monitör 1080p ise GPU ya fazla yük bindiriyordur o yüzden ısınıyordur. Birde kasanın havalandırması nasıl.

• @mbenji hah kardeşim aynen dediğin gibi suan macun yanımda akşam temizleyip deneyip buraya yazarim ve pc nin yan kapağı açık böylemi iyi yoksa kapağı takip fan yerleştirmekmi?

@deatness mantıklı olabilir çünkü eksi monitörümün 1280×1024 tu suan 1920x ve dvi girsi ile bağlı? Na yapmak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: eXerciusTR

@mbenji hah kardeşim aynen dediğin gibi suan macun yanımda akşam temizleyip deneyip buraya yazarim ve pc nin yan kapağı açık böylemi iyi yoksa kapağı takip fan yerleştirmekmi?

@deatness mantıklı olabilir çünkü eksi monitörümün 1280×1024 tu suan 1920x ve dvi girsi ile bağlı? Na yapmak lazım

sisteminizde en azından önde havayı içeri alan arkada ise genelde üstte olur egzos fanı olsun.
    Ama ısınması @deathness666 hocamın da söylediği sebep yüksek ihtimal.
    Bu arada temizlik yapmışken ksayı tamamen temizleyin derim.İşlemci macununu da değiştirin değiştirmeyeli uzun süre olduysa.
    Driver'larınızı da güncel tutmanın faydası olabilir.
    Ama dediğim gibi sorun temel olarak yeni monitorünüzle beraber gelen durum.
    Bu arada dvı olması iyi.

• 5830 bende de var ama %100 load da max 81 dereceyi gördüm yüzde 47 fanla, sende bi sıkıntı var hocam

hatta aynısı, bendeki de sapphire extreme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ligoflecinds -- 3 Aralık 2015; 23:21:08 >
  • @Bademli hocam eve geldim ekran kartının termal macununu tertemiz sürdüm silgi ile iyice temizledim taktım çalıştirmadan da dvi kablosunu soktum hdmi kablosunu taktım suan sorun baya azaldı gibi yukteyken 81 87 arası gidiyor bazen de en fazla 90 a çıktığı oluyor tom raider ve mad max i ver high ayarla 4 saat boyunca oynadım bi sorun çıkmadı ve sadece termal macunla böyle oldu bide fan taksam hiç sorun kalmayacak heralde işlemcide sorun yok macunu yeni sıcaklığı da gayet iyi

@ligoflecinds sorun şimdilik çözüldü kardeşim bide senin kart kaç yıllık

Ve pc 5-6 yıllık var nasıl yüksek ayarla kasmadan oynuyorum ilginç maşallah

Çıkarı olmadan is yapan insanlar gittikçe azalıyor cevaplarınız için çok teşekkür ederim

• ekran kartları %100 çalışmada en fazla 80 dereceyi görecek şekilde tasarlanır. bu sıcaklığın üzerinde transistörler degrasyona uğrar. işlemcide kalıcı hasar meydana gelir.
  • @leshchill hocam ne yapmak lazım o zaman 80-89 arası değişiyor sıcaklığı

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.