Şimdi Ara

Egea Lounge 1.6 Dizel 120HP DCT mi Focus Trend-X 1.6 TDCI 95HP Manuel mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
0
Favori
10.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ikinci el araç satın alacam.
    Bu iki araçtan birini tercih edip alma aşamasındayım.
    Egea Lounge 1.6 Dizel 120 Beygir Otomatik Şanzıman=80.500TL (30.000km'de)
    Ford Focus Trend-X 1.6 Dizel 95 Beygir Manuel Şanzıman =82.000TL (30.000km'de)

Her iki araçla ilgili düşünceleriniz ve kullanıcı tecrübeleriniz varsa ve burada paylaşırsanız, hem bana hem de benim gibi kararsız kalanlara bir ışık tutacağınıza eminim.

• Hocam sessizlik demişsin ama Egea,Focus Sedan iken Megane Hb.

Hbler sedanlardan daha titiz, daha kaliteli malzemelerle,yalıtım malzemeleriyle,akustik camları vs üretilir ki Egeanın akustik camları Ve yalıtım malzemeleri bu sınıfın üstünde sayılır.Bizzat incelemesini yapan arkadaş vardı.Egea formunda.

Ki 3aracın yalıtımına HB olarak bakarsak Egea HB sessizlik ve yalıtım olarak Megane ve focustan öndedir.

Bu arada aracınız ho rabbim kaza bela göstermesin.
  • Otomatik ihtiyacınız varsa kesinlikle egea. Büyük şehirde zaten otomatik dışı çok zor artık.
  • Sadece motor-şanzıman ikilisi yeter egea almak için. Ayrıca focusa göre oldukça dolu bir araç ve daha geniş.

Focus da sürüş keyfi ve iç mekan kalitesi olarak daha iyi.
  • Gönül focus , mantık egea

110hp olan focus olsa her türlü focus

BENCE
  • lounge otomatik egea manuel focusun içinden geçer. gereksiz bir versus olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Sadece motor-şanzıman ikilisi yeter egea almak için. Ayrıca focusa göre oldukça dolu bir araç ve daha geniş.

Focus da sürüş keyfi ve iç mekan kalitesi olarak daha iyi.
    Aslında donanım ve otomatik şanzıman olması açısından Egea zaten Focus'tan daha iyi bir seçenek gibi duruyor.

Ancak kafamı çok kurcalayan sorular;

1-Egea Euroncap'ten 3 yıldız almış. Focus 5 yıldız. (Araçla 4.5 yaşındaki kızımı her gün kreşe bırakıp alıyorum)

2-Focus iç mekan ve kaporta olarak (kapı kapanırken ki çıkan ses bile farklı) Egea'dan daha kaliteli duruyor ve öyle hissettiriyor.

3-Forumlardan baktığım kadarıyla Focus'un yakıt tüketimi ş.içi 5.1-6.3 ve ş.dışı 4.5-5.5 litre. Egea'nın yakıt tüketimi ş.içi 6.5-7.5 litre ve ş.dışı 5.0-6.0 litre.

• excellence E kullanıcısına yanıt
    Focusun yıldızına takılmayın, o da yeni kriterlerde teste girse alacağı 3 yıldız. C-max örneğinde olduğu gibi. Yani focus ile egea arasında en ufak güvenlik farkı yok.

Çocuk koltuğu kullanıyorsanız zaten sıkıntı olmaz, içiniz rahat olur.

Dediğim gibi iç mekanda focus lehine kalite farkı var ama kapı sesine hiç dikkat etmedim.

120 beygir 320 tork motorun 95 beygir 215 torklu motora göre birazcık fazla yakması normal bi durum bence, verdiği performansa göre makul değerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 12 Nisan 2018; 9:6:58 >
  • Focus Çocuk yolcu koruma performansı daha yüksek.Sadece puan bazında bir değerlendirme değil aynı hızda yapılan çarpışma testinde maketin başına neler geldiği de önemli.

Tipo

n the frontal offset test, readings of neck tension in the 10 year dummy indicated poor protection for that body area. Chest protection of the 6 year dummy was rated as weak. In the side barrier test, protection was good for all critical body regions. However, the back-rest of the restraint of the 6 year dummy became separated from the base and the score was penalised for this.

https://www.youtube.com/watch?v=PXrqpdVo0ZQ

Ayrıca focus sadece ncap değil ihs testine de giriyor.
    http://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/ford/focus-4-door-sedan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 12 Nisan 2018; 9:24:7 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Focus Çocuk yolcu koruma performansı daha yüksek.Sadece puan bazında bir değerlendirme değil aynı hızda yapılan çarpışma testinde maketin başına neler geldiği de önemli.

Tipo

n the frontal offset test, readings of neck tension in the 10 year dummy indicated poor protection for that body area. Chest protection of the 6 year dummy was rated as weak. In the side barrier test, protection was good for all critical body regions. However, the back-rest of the restraint of the 6 year dummy became separated from the base and the score was penalised for this.

https://www.youtube.com/watch?v=PXrqpdVo0ZQ

Ayrıca focus sadece ncap değil ihs testine de giriyor.
    http://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/ford/focus-4-door-sedan
    Fiat Egea 2017 Temmuz'da Meksika 'da Dodge Neon olarak satışa sunulmuş.

Amerika'da da 2018 yılında satışa sunulacak diye bir açıklama yapmış Fiat Türkiye CEO'su. Amerika'da satışa çıkmadan önce IIHS testlerinden geçmek zorunda ama IIHS'nin resmi sitesinde Dodge Neon için yapılmış bir test yok henüz.

O yüzden Focus ile Egea'yi ancak Euronacap sonuçlarına göre karşılaştırabiliyoruz.

Benim de en çok dikkatimi çeken husus çocuk güvenliğinde Focus %80'in üstünde ama Egea %60

• manisa_tr kullanıcısına yanıt
    30 tonluk birşeye rastlarsan arabanla bi tosla ona..
  • quote:

Orijinalden alıntı: QralCess

Araç Audi A3 müş, içindeki 3 kişi ölmüş. Bazen öyle kazalar olur ki en güvenli araç bile koruyamaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Focusun yıldızına takılmayın, o da yeni kriterlerde teste girse alacağı 3 yıldız. C-max örneğinde olduğu gibi. Yani focus ile egea arasında en ufak güvenlik farkı yok.

Çocuk koltuğu kullanıyorsanız zaten sıkıntı olmaz, içiniz rahat olur.

Dediğim gibi iç mekanda focus lehine kalite farkı var ama kapı sesine hiç dikkat etmedim.

120 beygir 320 tork motorun 95 beygir 215 torklu motora göre birazcık fazla yakması normal bi durum bence, verdiği performansa göre makul değerler.
    Evet Ford C-Max Euroncap'ten 2010 yılında 5 yıldız almış ama 2017 yılında yeni değerlendirmesinde 3 yıldız almış. Burdan hareketle 2012'de 5 yıldız alan Focus'un da 3 ( ya da güvenlik paketiyle 4 yıldız ) alacağını söylemek doğru bir tahmin olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: excellence

Fiat Egea 2017 Temmuz'da Meksika 'da Dodge Neon olarak satışa sunulmuş.

Amerika'da da 2018 yılında satışa sunulacak diye bir açıklama yapmış Fiat Türkiye CEO'su. Amerika'da satışa çıkmadan önce IIHS testlerinden geçmek zorunda ama IIHS'nin resmi sitesinde Dodge Neon için yapılmış bir test yok henüz.

O yüzden Focus ile Egea'yi ancak Euronacap sonuçlarına göre karşılaştırabiliyoruz.

Benim de en çok dikkatimi çeken husus çocuk güvenliğinde Focus %80'in üstünde ama Egea %60

Alıntıları Göster
    Focus'un %80 üstünde, fakat focus bu %80'i ne zaman almış?

C max örneğini verdim, daha önce 5 yıldız alan araç yeni kriterler ile tekrar teste girip 3 yıldız aldı. Çocuk koruma puanı da 83 iken 60'a düştü. Testleri aşağıda,

https://www.euroncap.com/tr/results/ford/c-max/11009

https://www.euroncap.com/tr/results/ford/c-max/29920

Egea'nın çocuk korumasından 60 puan almasının kesinlikle savunulacak yanı yok, ama dediğim gibi, focusun egea'ya göre güvenlik üstünlüğü yok.

• Hem performans hem donanım olarak benim tercihim egea olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: QralCess

beton mikseri belki sana şans tanımayabilir ama yarım yıldız bile olsa seni başka kazalarda ölümden kurtarabilir. egea güvenlik bakımından bence sorunlu. ucuz etin yahnisidir egea.

bir de esat kabaklının aracıyla aşırı hızdan 10 takla attığı kazaya bak. adam içinden yürüyerek çıkıyor. uzay mekiği gibi araba. Egea Lounge 1.6 Dizel 120HP DCT mi Focus Trend-X 1.6 TDCI 95HP Manuel mi

sen al egea, at bakalım 5 takla da çık bakalım arabandan, göreyim boyunun ölçünü. o zaman da konuşabilir misin?

• ben olsam bekler daha donanımlı focus alırdım zaman yoksa yine focus alırdım.
  • Dizel alınmaz, o bütçeye üst sınıf benzinli bakılır. 2015-2016 Mondeo gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: manisa_tr

beton mikseri belki sana şans tanımayabilir ama yarım yıldız bile olsa seni başka kazalarda ölümden kurtarabilir. egea güvenlik bakımından bence sorunlu. ucuz etin yahnisidir egea.

bir de esat kabaklının aracıyla aşırı hızdan 10 takla attığı kazaya bak. adam içinden yürüyerek çıkıyor. uzay mekiği gibi araba. Egea Lounge 1.6 Dizel 120HP DCT mi Focus Trend-X 1.6 TDCI 95HP Manuel mi

sen al egea, at bakalım 5 takla da çık bakalım arabandan, göreyim boyunun ölçünü. o zaman da konuşabilir misin?

Alıntıları Göster
    Aynen zaten egea ve focus ile yeni kasa E serisini karislastirmak aşırı mantıklı. Oldu olacak RR phantomla karsilastirsaydin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Axin45

ben olsam bekler daha donanımlı focus alırdım zaman yoksa yine focus alırdım.
    Gerekçeniz nedir?

Neden focus?

Ben en başta yazdığım gibi karar verme aşamasındayım ama fikir sahibi olmak için bilgi sahibi olmak lazım.

Bizlere neden focus bilgisini verirseniz sevinirim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ezio Da Firenze

Dizel alınmaz, o bütçeye üst sınıf benzinli bakılır. 2015-2016 Mondeo gibi.
    Benzinli arabalar çok yakıyor. Devir ekonomi devri bana göre. LPG ile de hiç uğraşmak istemem.

Benim seçimim C segmenti dizel ama hangi araç?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.