Şimdi Ara

Doom Metal - Duygusal Müzik Köşem / Sohbet Konusu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
757
Cevap
63
Favori
22.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar konumuz hayırlı olsun. Güzel bir konu olacağını ümit ediyorum. Bu konuda çoğu kişinin daha önce duymamış olduğu müzikleri paylaşıcaz. Aslında son 1 yıldaki paylaşımların sayesinde baya bir kişiyle tanıştırdım bu müzikleri ama bu konuda daha geniş bir kitleyi hedefliyoruz.

Konu ağırlıklı olarak Doom metal üzerine olacak. Here comes the rain again tarzı şarkılarla konunun tarzını değiştirmezsek güzel olur.

Evet konuyu başlatıyorum. @Angelica hocamın katkılarıyla konu daha da güzel hale gelecektir.

İlk parçamız Uaral - Lamentos. Bana göre doomcuların milli marşı gibi bir şey. Bu şarkıda en çok yapılan hata ilk 2dkyı dinleyip , vokalın sesini beğenmeyip şarkıyı kapatmak. Asıl olay geri kalan kısımda.

Bir diğer parçamız Thurisaz - Endless. Özellikle hayatında doom metal hatta metal müzik dinlemeyenlerin bile aşık olduğu bir parçadır. Başka diyarlara uçurur.

Evet şimdilik bu kadar. Belirli aralıklarla konuya yeni şaheserler eklenecektir.

Edit: Sonbahar geldi , bu şarkılar daha da anlam kazandı.

Edit 2 : Sonbaharın son günlerinde bu şarkıları dinlemenin keyfi başka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JamesKırkRobertLars -- 29 Ekim 2016; 12:58:38 >

• Selammunaleykum. Metal ney anlamam bilmem. Birgün sosyal medya hesabimda abone olduğum sayfada thurisaz-endless paylaşılmış ve paylasan dangalak tarafından altına su not dusulmus. İnsanın ruhunu dinlendiriyor. Ben bu müziği dinledim ruh muh kalmadı bende. Zaten eczanede çalışıyorum her telden insanlarla uğraşıyorum sinir stres had safhada... Neyse gece uyurken bu şarkının melodisiyle uyudugumu anımsıyorum çünkü sabah isyerinde şarkının sözlerini mirildaniyordum. Dedim şunu bi daha dinleyeyim. Ondan sonra years of silence ondan sonra uaral la vaga esperanza, lamentos falan derken hepten kafayı yedim. Hayır, o dangalak ruhu dinlendiriyor diye yazacagina depresyona sokar diye yazsaydi hic dinlemez, doom metal bilmem ne hic bulasmazdim. Simdi birakamiyorum.
  • Böyle bir konunun açılma zamanı çoktan gelmiş hatta geçiyordu bile. Bu yüzden @JamesKırkRobertLars arkadaşımıza teşekkürler..

Parçalara kısaca değinmek gerekirse; Şili'li 2 değerli abimizin yapmış olduğu "Lamentos.." uzun bir parça olarak gözükmektedir ama aslında bir çırpıda dinlenebilen bir parçadır. Anlık değişimler sizi bir anda derin duygu geçişlerine sokar. Kimi yerinde biraz rahatlarsınız, kimi yerinde de gözlerinizden damlalar gelir. Parça bir şarkı değilde sanki hikaye havasındadır. Bu yüzden kesinlikle baştan sona kesintisiz dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Endless'e gelicek olursak; etrafınıza böm böm baktıran piano introsundanmı yoksa palm mute ve onun gibi bir sürü electro tekniklerinin harmonisindenmi yoksa sonlara doğru iyice bir çıkmaz bunalıma iten havasındanmı bahsedeyim bilemedim

Doom metal pişmanlıktır. Altı üstü bir müzik türü deyip geçiyor insan ama beni bu hallere düşüreceğeni bilseydim hiç bulaşmazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angelica -- 11 Temmuz 2014; 1:16:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Here Comes The Rain Again koyacaktım da son anda acıyıp koymadım. Güzel konu olma potansiyeli var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aoi. -- 11 Temmuz 2014; 4:18:41 >
  • Müthiş bir konu olacak inşallah. Dibine kadar takip.

• Ooo, hayırlı olsun dostlar :) Bu konu bensiz olmaz yahu Hemen bırakıp kaçıyorum;

• Takip hocam simdiden emeklerinize sağlık

• Evet paylaşımlara devam ediyoruz. Yukarıdaki arkadaşlara teşekkürler. 2 şarkıda çok değerli. Zaten Anathema'ya ayrı olarak değineceğiz ilerleyen günlerde.

Aslında bu tarz şarkılar gece saatlerinde daha etkileyici oluyor. Bu gece çok daha melankolik olacak takipte kalın.

Şimdi paylaştığım şarkımız Lake of Tears - To Blossom Blue. Hala ilk günkü gibi sıkılmadan dinliyorum. Şarkıyı ilk keşfettiğimde abartısız 20 kere replay atmışlığım vardır.

• Anathema ve onun gibi bir çok gruba ayrıyetten değineceğiz

Benden de Norveç grubu olan Ulver'den bir parça gelsin. Gece yatakta kulaklığı takıp dinleyin o gerisini halleder

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angelica -- 11 Temmuz 2014; 16:36:03 >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Cluster -- 11 Temmuz 2014; 18:20:51 >

• hadi hayırlı olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quantumfluctuations -- 11 Temmuz 2014; 20:45:24 >

• quantumfluctuations Q kullanıcısına yanıt
    Dostum paylaşımlar çok iyi. Zaten sen paylaşmasaydın ben paylaşacaktım. Yalnız konunun görselliği bakımından 2 şarkıdan fazla koyacaksak spoiler içerisinde gösterirsek güzel olur.
  • JamesKırkRobertLars kullanıcısına yanıt
    düzelttim dostum.
    Sağolasın dostum. Neyse mesaj yazmışken boş gitmiyim.

İnanılmaz melankolik bir müzik.
  • Harika devam

• Bu konu tutar
  • allah belamı versin böyle şarkıları arıyordum hep beni yalnızlığın dibine iticek türden! Teşekkürler
  • nem koyasım geldi la

klasiktir bilmeyen ölsün

• quote:

Orijinalden alıntı: Alter Bridge

Bu konu tutar

Hocam tam aradığım şeydi bu. Teşekkürler.

Uaral yapıyor ya... Böyle akustik ağırlıklı grup yok mu başka Uaral gibi ?

Bu arada progresif filan da sallasak araya olmaz mı ? Doom Metal maalesef çok yapılan - yapılmış bir müzik türü değil. Başarılı olarak yapan grup sayısı fazla değil. Olanların da bir kısmı ilk albümlerinden sonra tarz değiştirmişler ( Anathema - Paradise Lost - Katatonia vs. ). Hele ki " duygusal " diye nitelenebilecek doom metal parçası maalesef çok az. O yüzden sadece Doom ile kısıtlı kalmazsak daha zengin bir konu olur diye düşünüyorum.

Not : NEM ve Here Comes The Rain Again türevlerine karşıyız.

Bişey bırakmamamışsın maşallah Yavaş gidersek daha iyi olur sanki

Devam

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.