Şimdi Ara

DOD + chiller + sessiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar halen kullanmakta olduğum chiller soğutmanın , soğutma açısından performansından memnun değilim. Sıvının ısısı -10 derceye inmesine rağmen işlemci ısısı max overclok ve load'da +10 derecelere çıkmaktadır.

Deneme amaçlı olarak hazırlamakta olduğum cpu DOD bloğu ile chiller sistemimi birleştirmeye karar verdim. Bu sistemde ikinci bir ekleme de mos-fet'ler üzerinde olacak. elimde bununan vga su bloğunu araya bakır lama koyarak mosfetlerin üzerine monte edeceğim.

Şu anki dizayndan beklentim şu : CPU sıcaklığı -10 derece , chiller içindeki su sıcaklığı 0 ile +5 derece arası olması. sisteminde 1/6 LG kompresör kullanıyorum.

eğer sistemin çalışmasından memnun kalırsam daha sonra kompresörü 1/3'e çıkarmayı düşünüyorum.

sistemimin sessiz olmasının sebebi hiç fan kullanmamam, bununla ilgili konuyu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_4165518/tm.htm

DOD + chiller + sessiz

http://img364.imageshack.us/img364/5985/hibridsoutma1hr.jpg

DOD + chiller + sessiz

http://img358.imageshack.us/img358/4504/mosfetsoutucu2fy.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi substation -- 28 Eylül 2005, 14:55:39 >

• İlk resimdeki olay olmaz dusundugun seyı ancak 2 tane evapla yapabılırsın genede 1/6 lık kompresorle olmaz fıltredeb cıkan kılcalın 2ye ayrılıp bırının ıslemcıden evap olması dıgerının ıse su kabının ıcınde evap olması gerekerı buda senın resımdekı gıbı serı bır sekılde elde edılmez.
  • ilk olay imkansız hemde 1/6 demişsin ki tek evap ı dahi zor zapteder 1/6 :) dönüş gazı zaten +c lere gelecektir waterbox a girdiğinde hiçbirşey alamazssın yaş yani
    1/6 ile işlemciyi -10da tutman zor tabi işlemciyi default hızda kullanıyorsan o başka :) ama oc yapacak isenn daha büyük model comp kullanmalısın .
  • ilk olay olur

ama kompresörünü daha kuvvetli seçmelisin.

ayrıca su soğutma için standart bir evap yerine HX tarzı bir evap kullanmalısın.
  • ilginiz ve yorumlarınız için teşekkürler.
    benim kullanacağım DOD blok aslında su bloğu. toplam kanal uzunluğu 16 cm ve kanal 5x16 mm ebatlarında bu da 80mm2 eder.
    benim bloğun bir borudan farkı yok.
    içi 10mm dışı 12 mm olan bakır boruya denk geliyor. 5x5x3,14 = 78,5 mm2

yani tamamlandığında şöyle bişey olacak 16 cm iç çapı 10mm olan boru ve 130cm iç çapı 8mm olan boru.

içi 8mm dışı 10mm olan bakır boru (tam olarak kaç inch olduğunu bilmiyorum) kullanacağım geri kalan kısımda bu borunun kesit alanı
    4x4x3,14 = 50,24 mm2

DOD + chiller + sessiz

http://img364.imageshack.us/img364/8108/benimdodblok9gx.jpg

şu anki mevcut sistemde içi çapı 8 mm olan boru 130cm yani toplam evaparator hacmi : 50,24x1300 = 65312 mm3
    ilave DOD blok ile 80x160= 12800 mm3 ilave evaparator hacmi olacak.

toplamda 65312+12800 = 78112 mm3 evaparator hacmi olacak. benim kondenser hacmi ise 63585 mm3 yani evaparatörün haci konderserden fazla olacak. bu sorun olurmu bilmiyorum

bence imkansız değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi substation -- 28 Eylül 2005, 15:53:20 >

• Gazın buharlaşmasıyla etrafından ısı emmesi bir olur.

su kanalı gibi tasarlanan DOD blokları vardır ama en azından ilk patlama noktasını çekirdek yap ki işlemciyi daha iyi soğutabil.

ayrıca Ali doğru söylüyor, blokta patlayan gaz tüm enerjisini boşaltmış, sadece kompresörü soğutmaya yarayan artık ısı sahibi bir gaza dönüşecek.

Eğer suyu biraz daha soğutayım dersen birbiri içinden geçen 2 boru şeklinde bir HX yapabilirsin kendine.

Mesela 1/2" içinde 1/4" veya 1" içinde 3/8" gibi dışta suyu içte dönüş gazını dolaştırırsın.

Yanlız suyu biraz daha soğutayım derken sistemdeki gaz miktarını arttırman gerekecek, bu seferde cpu bloğundaki sıcaklık yükselecek.

Oldukça zor bir ayar ister, suyu +5 altına indiremeyebilirsin, bu arada kompresöründe çok ısınabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: meke

Gazın buharlaşmasıyla etrafından ısı emmesi bir olur.

su kanalı gibi tasarlanan DOD blokları vardır ama en azından ilk patlama noktasını çekirdek yap ki işlemciyi daha iyi soğutabil.

ayrıca Ali doğru söylüyor, blokta patlayan gaz tüm enerjisini boşaltmış, sadece kompresörü soğutmaya yarayan artık ısı sahibi bir gaza dönüşecek.

Eğer suyu biraz daha soğutayım dersen birbiri içinden geçen 2 boru şeklinde bir HX yapabilirsin kendine.

Mesela 1/2" içinde 1/4" veya 1" içinde 3/8" gibi dışta suyu içte dönüş gazını dolaştırırsın.

Yanlız suyu biraz daha soğutayım derken sistemdeki gaz miktarını arttırman gerekecek, bu seferde cpu bloğundaki sıcaklık yükselecek.

Oldukça zor bir ayar ister, suyu +5 altına indiremeyebilirsin, bu arada kompresöründe çok ısınabilir.

sizin dediğiniz mantıkla çalıştığını düşünmüyorum öyle olsa gerçekte kullanılan evapatörler metrelerce uzunluğunda borulardan oluşmazdı. buzdolaplarında 5 m uzunluğunda evapatör boruları vardır. öyle olsa ilk 10-15 cm'de gazın bütün enerjisi biter geriye kalan 4 m'de oda sıcaklığında gaz olurdu.

benim DOD bloğun 10mm iç çapa sahip 16 cm uzunluğunda bakır boru ile aynı kesit alanına sahip olduğunu daha önce yazmıştım.
    lütfen bunu düşünerek kafanızda canlandırmaya çalışın. 16cm 10mm boru ve ek olarak 130cm 8mm boru. hepsi bu. bundan farklı bir şey değil.

• hocam, ben senin söylediğin ve yaptığın şeyi çok iyi biliyorum.

sana söylemeye çalıştığım şeyler senin elindeki şartlar üzerine, yoksa teoride herşey mümkün.

elindeki 1/6 kompresörün sıkıştırma hacminden bihaber olarak konuşmamak lazım.

en fazla 5-6 cc hacimdeki kompresörle öyle metrelerce evap falan dolduramazsın.

doda bile yetmez ki senin bloğun 10-15 cc bir hacme sahip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meke -- 28 Eylül 2005, 16:45:09 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: substation

sizin dediğiniz mantıkla çalıştığını düşünmüyorum öyle olsa gerçekte kullanılan evapatörler metrelerce uzunluğunda borulardan oluşmazdı. buzdolaplarında 5 m uzunluğunda evapatör boruları vardır. öyle olsa ilk 10-15 cm'de gazın bütün enerjisi biter geriye kalan 4 m'de oda sıcaklığında gaz olurdu.

bu arada buzdolabı örneğin başlangıç için yanlış temel.

buzdolabı statik yük için tasarlanmıştır, sen ise dinamik yükle çalışacaksın.

yani devamlı ısınan birşeyleri soğutmaya çalışınca (mesela dolap kapağını açık bırakın) buzdolabı ne yapıyor bakın isterseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meke -- 28 Eylül 2005, 16:48:18 >
  • meke hocam ben şundan çok eminim ve kullandım. 1/6 kompresörlü normal bir buzdolabı evaparatör için boyu 5m içi 4mm dışı 6mm olan boru kullanır.
    bu borunun kesiti 12,56 mm2'dir. 5m bu borunun hacmi 12,56x5000 = 62800 mm3 ederki bu da 62,8cc yapar. benim yapmayı planladığım evaparatörün hacmi ise 78cc.
    (CC =cubic centimeter ).
    1cc = 1cm3 =1000mm3

buzdolabının kapağını saatlerce açık tutursan acayip karlanma ve buzlanma yapar, ama sistem soğutmaya devam eder. kondenser daha fazla ısınır , kompresör daha fazla ısınır. ama yeni kompresörler ısıl sürüklenmeye karşı korumalı yanmaz yani. kondenseri de iyi soğuttukmu sistemin soğutma kapasitesi yerinde kalmasada yarı yarıya felan azalmaz bence. ilk başlangıç soğutma kapasitesine göre %10-15 kayıp yapabilir diye düşünüyorum.

ya bu işi denemenin bana maaliyeti 20 YTL. ben bunu bi deneyeceğim resimleri ölçüm değerlerini felan herşeyi burda yayınlarım.

baktım olmadı 1/3 kompresöre geçerim. o iş biraz daha masraflı olur :))))

• quote:

benim yapmayı planladığım evaparatörün hacmi ise 78cc.

sadece işlemci bloğu bu sanırım.

quote:

ya bu işi denemenin bana maaliyeti 20 YTL. ben bunu bi deneyeceğim resimleri ölçüm değerlerini felan herşeyi burda yayınlarım.

merakla bekliyorum

quote:

baktım olmadı 1/3 kompresöre geçerim. o iş biraz daha masraflı olur :))))

en iyisi, hatta 1/2 bulsan hepsine yeter.

bu arada gaz nedir?

yeni nesil dediğine göre r134 kullanacaksın
  • 78cc toplam hacim işlemci bloğu + geri kalan boru.
    gaz olarak F12 kullanıyor bizim buzdolapçı. yeni nesil dediğim termally protected compressör.
    yalnız size sormak istediğim bir soru var. kompresörün evaparatör bağlanan emiş ucundaki boru hani 3-4 cm felan olurya ilk alındığında işte ondan bahsediyorum, bu borunun dış çapı 8mm heralde 1/3 inch felan oluyor. Şimdi düşünüyorum da adamlar emiş ucuna bu boruyu koyduğuna göre "evaparatör de bu borudan olmalı" mı demek istiyorlar acaba? yada sence daha ince veya daha kalın boru bağlanırsada bişey olmaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi substation -- 28 Eylül 2005, 17:31:18 >
  • bence aynı kalınlıkta boru ile devam et evaporatöre doğru..

meke ile chiller üzerinde baya bi denemelerimiz oldu sabahlara kadar. 1/4 komprasörle saatlerce süren ayarlar sonunda aldığımız dereceleri görsen şimdi çok moralin bozulurdu
    1/6 ile bu dediklerinin tamamını yapman mümkün değil, günlerce ayar çeksen bile gaza tutturamazsın bence o dereceleri
    kolay gelsin
  • quote:

gaz olarak F12 kullanıyor bizim buzdolapçı.
    yeni nesil dediğim termally protected compressör.

R12 yapmak istediğin iş için uygun olmayan bir gaz.

Derin soğutma gazı kullanman gerekiyor, en kötü r134 kullan, r22 veya r404 en iyisi.

yeni nesil buzdolabı kompresörleri dod için uygun değildir, alçak basınç kompresörü kullanmazsan kısa sürede aleti bozarsın. Açıp kapanma üzerine geliştirilmiş kompresörler DOD için uygun değildir- her ne kadar ilk başta çalışıyor gibi gözüksede

quote:

yalnız size sormak istediğim bir soru var. kompresörün evaparatör bağlanan emiş ucundaki boru hani 3-4 cm felan olurya ilk alındığında işte ondan bahsediyorum, bu borunun dış çapı 8mm heralde 1/3 inch felan oluyor. Şimdi düşünüyorum da adamlar emiş ucuna bu boruyu koyduğuna göre "evaparatör de bu borudan olmalı" mı demek istiyorlar acaba? yada sence daha ince veya daha kalın boru bağlanırsada bişey olmaz mı?

evap dönüş borusu dediğin suction line yani emiş hattıdır.

istediğin bir kalınlığı kullanabilirsin, ben 1/2" kullanıyorum

• @substation
    gerçi meke kardeşim lisanı münasiple anlatmış ama
    özellikle o ilk resimdeki olay 1/6 comp.+ f12 gazla çalışmaz boşa uğraşıp moralini bozma
    dod-waterbox arası mesafe ne kadar? dod'dan waterbox'a gelene kadar biter o 1/6 nın bastığı gaz ince hesaplar tutmaz orada
    buzdolabı örneği fos orada devamlı kapalı bir ortamdaki üniteden bahsediyorsun ama sen burada dod'da evap. +devamlı ısınan bir suyu soğutacaksın
    1/6 comp. ile olacak şeymi bu. hadi 1/2 gibi bir comp. + r22 ile çift kılcal (dod-waterbox) anlarımda
    ayrıca sarmal boru ile su soğutma iş değil.piyasada özellikle dolapderede küçük ince kondenserler var ve kondenseri evaparator olarak kullanamazsın diye bir kaide yok
    hatta ararsan küçük ebatlarda evaparatorler bulursun
    arkadaşların çoğu su soğutmada sarmal kullanıyorlar ama yanlış .orada bahsettiğim kondenseri evaparator olarak ben çok kullandım ve diğerine göre 2 kat verim aldım.
    yapısı itibari ile suya diğerine göre ne derece temas ettiğini anlatmaya gerek yok sanırım.
    ama ne kadar temas o derece kuvvetli gaz basıncı demektir
    1/6 vs gibi comp. ve f12 gaz ile bu gibi işlerde sonuç alınamaz

• Bu sekilde yaparsan ve gazını r134 r22 veya 404 secersen verım alabılırsın bu sıstemden.

DOD + chiller + sessiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ers1n -- 29 Eylül 2005, 16:45:13 >
  • o da bir çözüm.

bence daha da iyisi yukarıda söylediğim gibi bir HX kullanman.

Hiç reservuarın olmayacak, non stop devirdaim yaptıracaksın.

• Dostum 1/6 lık kompresörü kafandan çıkara bikere!Hele o gazdan hiç bişey bekleme al bi 1/3 komp. bi de r22 gerisi senin becerine bağlı.Eğer Ankara da isen sana bu tip uygulamamardan iyi birer örnek gösterebilirimBide emiş hattı borusu ölçüsü fazla önemli değil!Eğer Ankarada isen Yahyalarda "Hurdacılar sitesi diye bir yer var orada 1 saatlik araştırma ile çok kaliteli sağlam 1/3-1/4 komp. ucuza bulursun!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Savage -- 29 Eylül 2005, 19:29:10 >
  • birincisi dod ile chiller seri o şekilde bağlanmaz.

dod ile chiller beraber kullanılacaksa condenserdan sonra chillerin açma kapama yapabilmesi için bir selenoid valve koyulabilir.

topicte 30-40 derecede condenser sıcaklığı ile "soğuyan" nb gördüm, arkadaşlar lütfen artık
  • quote:

Orjinalden alıntı: meke

o da bir çözüm.

bence daha da iyisi yukarıda söylediğim gibi bir HX kullanman.

Hiç reservuarın olmayacak, non stop devirdaim yaptıracaksın.

/>

ewt bu çok iyi hazne olayını kaldırmak lazım
    hatta hiç dod olayına girmeyip hazneyi falan atıp suyun geçiş yaptığı kalın bir boru içerisine yerleştireceğin farklı çapta sarılmış 2 spiral bakır boruya 2 kılcal ile 1/2-r22 vereceksin
    suya daha iyi temas sağlamak için 2 kılcal 2 spiral kullanacaksın
    spirallerden biri daha küçük çapta sarılmış diğerinin içine geçmiş olacak böylece tek spiralde ortadan direk geçen suyu önlemiş olacaksın
    ama su devridaimi yüksek olursa verim düşebilir gibi geliyor
    ne dersin meke hocam denemeye değermi
    pompa için önerin nedir sulu rotor sessiz sakin küçük bir wiloya ne dersin

DOD + chiller + sessiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C4 -- 30 Eylül 2005, 3:44:11 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.