Şimdi Ara

fansız chiller soğutma + sıfır ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    bilgisayarda chiller sistemi dahil hiç fan olmadığını düşünün, kompressörde komple kapalı ve izolasyonlu.
    herkes yanar o kompresör diyecek . doğru yanar . ama üzerine bir su kabı koyarsanız yanmaz. bir çoğunuz görmüştür bazı buzdolaplarının kompresörünün üzerinde su kabı vardır. yalnız orda açık su kabı var. su zamanla buharlaşır ve biter bizim sistemimizde açık su kabı olamaz. kapalı olmalı , bu durumda su ısınır ısınır kaynar. bunu önlemek için kompresörü soğutan suyuda sirküle edip soğutmak gerek.
    herkes oooo işi çok uzatmışsın diyebilir, ama düşünün fan yok , kompresör kapalı ve ses yok. buna değer bence.
    benim sistem şu anda su kabı hariç hazır durumda. yakında onu da ekleyeceğim.

1/6 LG motor kullanıyorum. kondenser olarak buzloplarının arkasındaki 50x95 ebatlarındaki siyah telli kondenser kullanıyorum ama onu eğdim büktüm ve kutunun çevresine yerşeltirdim. böylece fansız kondenserim hazır. üstelik yerde kaplamıyor.

sıvı olarak bildiğiniz 80 derece limon kolonyası kullanıyorum -20 derecede hala su gibi akışkan. bizim akvaryum pompaları için sıvının düşük derecelerde akışkan kalması çok önemlidir, yoksa sıvı basma kapasitesi acayip düşer , tabiki soğutmada. ben önceki çalışmalarımda saf antifiriz de kullandım ama -20 decerece macun gibi oluyor. saf glikol de kullandım onunda antifrizden farkı yok akışkanlığı çok düşüyor ve pompa basamaz hale geliyor.

cpu blok olarak thermal take CL-W0010 ve ekran kartı ile kuzey köprüsü için zalman GWB1 mavi blokları kullanıyorum. bloklar tamamen izolasyonla kaplı terleme olmaması için.

anakart yerleşimi hiç bir yerede göremeyeceğiniz şekilde. anakart baş aşağı duruyor. masanın üstüne koyduğunuzu düşünün anakartı ve altı üste gelecek şekilde ters çevirin işte bende montaj böyle. bunun sebebi şu olası sıvı sızmasında veya olası izolasyon bozulması ve terleme karlanma durumlarına karşı damlamaların aşağı olması için. yani damlayan veya sızan bişey anakarta kesinlikle ulaşmayacak tam tersi aşağı damlayacak.

PSU konusu daha ilginç herkese bir tavsiyem var. PSU'nuzu kasadan çıkarın kapağını açın fanını çıkarın açık şekilde kasanın üstüne veya masanın üstüne koyun. bu şekilde çok güzel çalışıyor. yani eğer PSU'nuzu açık şekilde kasa dışında çalıştırabilirseniz fan kullanmanıza veya fan sesi dinlemenize gerek yok. yalnız bunu PSU ısı derecesini bilgisayarında görebilenler uygulasın lütfen aksi taktirde sorumluluk kabul etmem.

bende bu şekilde iki tane PSU var biri sadece anakartı besliyor aopen 350W, bilgisayarı açtığınızda bu PSU start alıyor ve diğer PSU'yu tetikliyor. arada 12v röle var. start-up aradaki gecikme milisaniyeler mertebesinde. ikinci PSU dandik , sadece HDD'ler CD-rom'lar ve floppy'i besliyor.
    tek PSU ile PC mark 2002'de 1500 civarı HHD puanı alıyorken iki PSU ile 2000 civarı HDD puanı aldım . yetersiz güç HDD veri aktarım hızını %33 etkiliyor benim bilgisayarımda . 200 dolara 500W güç kaynağı almak istemediğin için 10 dolara dandik bitane aldım ve işlem tamam. Ben işi biraz daha garantiye almak için PSU'ların soğutucularına ilave soğutucular ekledim. nede olsa fansız kullanıyorum.
    yarın bütün resimleri ekleyeceğim buraya. merak etmeyin

kasa boyutlarını yarin vereyim şimdi tam hatırlamıyorum.

• bravo.

elinize sağlık.

ilk mesajlardan böyle bir giriş yaptığınıza göre geçmişi tecrübe dolu bir kişisiniz.
  • bence de bravo.. ama o komprasör yanar.. komprasör ki yüzeyi komple metal olmasına rağmen normal şartlarda 60küsür derece sıcaklıklarda çalışan bir cihaz
    eğer komprasörü kapalı bir kabın içine koycak olsanız ve o kabı suyla doldurcak olsanız ve hatta o suya chiller da soğuyan suyunuzu ekleyecek olsanız bile bu sefer de soğutma sisteminiz bi işe yaramaz çünkü komrasörün yüzey alanı çok büyük ve alet çok sıcak. o su onu soğutana kadar kaynar.. sizin işlemciye giden su da 30 derece fln olur hrld bu durumda da chiller değil normal su soğutma kullansanız daha iyi soğutma sağlarsınız CPU ve NB ve VGa... artık neye blok takıyosanız..

• Sabırsızlıkla bekliyoruz
  • quote:

Orjinalden alıntı: King_Arthur

bence de bravo.. ama o komprasör yanar.. komprasör ki yüzeyi komple metal olmasına rağmen normal şartlarda 60küsür derece sıcaklıklarda çalışan bir cihaz
    eğer komprasörü kapalı bir kabın içine koycak olsanız ve o kabı suyla doldurcak olsanız ve hatta o suya chiller da soğuyan suyunuzu ekleyecek olsanız bile bu sefer de soğutma sisteminiz bi işe yaramaz çünkü komrasörün yüzey alanı çok büyük ve alet çok sıcak. o su onu soğutana kadar kaynar.. sizin işlemciye giden su da 30 derece fln olur hrld bu durumda da chiller değil normal su soğutma kullansanız daha iyi soğutma sağlarsınız CPU ve NB ve VGa... artık neye blok takıyosanız..

doğru söylüyorsun ama ben chiller ile soğutmayı düşünmüyorum kompresörü. compresörün çıkacağı sıcaklıkta doğru 60 derece civarları . ben onu 40-50 arası tutsam kafi. ben kompresörü soğutacak ikinci ayrı bir su çevriminden bahsetmek istemiştim aslında. yani ikinci bir akvaryum pompası ve bir pasif radyatör iş görecektir. akvaryum pompasını bu hafta sonu alıp hemen uygulayacağım.
    elimde küçük bir radyatör var 20x 25 x6 ebatlarında ama asıl kullanmak istediğim yüzey alanı daha geniş daha uzun boruları olan bir radyatör .

• Resimleri gormeden aklımda yapıcagın hakkında pek bir fikir olusmadı ama anladıgım kadarıyla kompresor ıcın ayrı bır su sogutma devrı daımı oturtcaksın peki kompresore ne tur bı bır blok uydurcaksın yada su ıle temasını nasıl saglıcaksın?
  •  fansız chiller soğutma + sıfır ses

http://img208.imageshack.us/img208/3591/img03006yk.jpg
    bu resimde kasanın içi görünüyor. deneme amaçlı olarak kasayı 18mm suntadan yaptım ve siyaha boyadım. dıştan dışa ölçüler 33x36x45 cm .kompresör tam görünmüyor kusura bakmayın üst tarafı biraz çıkmış resimde önünde evaparatör ve pompanın bulunduğu kutu var.

http://img208.imageshack.us/img208/3874/img03022oo.jpg
    bu resimde kasa dışına eğilip büklüp sarılmış monte edilmiş normal buzdolabı kondenserini görüyorsunuz

http://img215.imageshack.us/img215/3853/img03044af.jpg
    kasa önden görünüm, floppy kullanmak için kapağı açmak lazım. zira floppy çok sık kullanılan bir alet değil.

http://img215.imageshack.us/img215/8065/img03065cs.jpg
    bu resim ters çekilmemiştir, sadece anakart ters durmaktadır.

http://img397.imageshack.us/img397/1110/img03106up.jpg
    desibel ölçüm aleti, resimde tam görünmüyor olabilir 39.5 dB kasanın içinde kompresör ve pompa çalışırken ki ses

http://img215.imageshack.us/img215/2564/img03146km.jpg
    desibel aleti dalgalanma yapıyor 39,5 ile 38,5 arasında değişiyor. yani minimum 38,9 diyebilirim.

bizim ofisde çok sessiz dediğimiz HP compact d330 var bu aletle ölçüyoruz 39 dB gösteriyor. sesli çalışıyor dediğimiz bir bilgisayar daha var ofiste onu ölçüyoruz 46-47 dB gösteriyor. yani bende 39 dB sessiz denecek bir seviye.

http://img215.imageshack.us/img215/2298/pcmark2002285x9467mhz8333ht3xh.jpg
    yukarıdaki resim 9x285 fsb'de RAM'ler 467 MHz yaptığım bir bench mark, HDD puanı 1518. HHD'ler ve anakart tekbir kaynaktan besleniyor.

http://img215.imageshack.us/img215/5268/pcmark2002285x9467mhz83338li.jpg
    aynı overclok da sadece HHD'ler ikinci PSU'dan besleniyor, HDD puanı 2003. CPU ve RAM puanları hemen hemen aynı kalırken HDD puanı %33 bir artış gösterdi. buda HDD veri transferinin güce ne kadar bağımlı olduğunu gösterir bence.

http://img229.imageshack.us/img229/5829/psu1ve27kj.jpg
    bunlarda benim PSU'lar fansız ilave soğutucularla ve kasa dışına bakan bir pencerede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi substation -- 23 Eylül 2005, 9:09:22 >

• gaz ne gazı r134 mü?
  • quote:

Orjinalden alıntı: trooper27

gaz ne gazı r134 mü?

hayır F12 gazı maalesef. ama elimden gelen bişey yok benim buzdolapçıda sadece bu gaz var.
  •  fansız chiller soğutma + sıfır ses

http://img207.imageshack.us/img207/8277/kompresrsoutma1to.jpg

kompresörü nasıl soğutmayı düşündüğüme dair çizim. kompresörün orta dişiklerinin üzerine binecek ve büyük kelepçe ile sıkılacak alttan . su sızdırmazlığı sağlandıktan sonra içine bir akvaryum pompası, kapağını kapatıp radyatöre bağlayacağım.

• r12 r134 den iyidir merak etme
    çok sessiz 220 volt luk veya 12lik fanlar mevcut çalışacağın sıcaklığa göre zaten komprasör belli bir süre kapanacağına göre fansız bişiy bence gereksiz fandan kurtulursan busefer komprasörün sesi bi müddet sonra uğultu yapacak en azından fan ile komprasör birbirini dengeliyor
    kasayı güzelleştirebilirsen daha iyi olur böyle pek derli toplu durmuyo kolay gelsin
  • güzel düşünülmüş bi sistem hani ilgimi çekmedi değil...ama bitmiş düzenlenmiş halini bi görsek çok daha güzel olacak...
  • quote:

Orjinalden alıntı: arbiter

r12 r134 den iyidir merak etme
    çok sessiz 220 volt luk veya 12lik fanlar mevcut çalışacağın sıcaklığa göre zaten komprasör belli bir süre kapanacağına göre fansız bişiy bence gereksiz fandan kurtulursan busefer komprasörün sesi bi müddet sonra uğultu yapacak en azından fan ile komprasör birbirini dengeliyor
    kasayı güzelleştirebilirsen daha iyi olur böyle pek derli toplu durmuyo kolay gelsin

bende var 220v 12cm fan ama hiç sessiz değil kullanmıyorum. ayrıca bende kompresör hiç durmuyor boyuna çalışıyor. zaten 125W güc tüketiyor. kutu içinde olmasına rağmen compresörün sesi geliyor ama çok az . kasa kapatınca çok derli toplu görünüyor bana göre, içini açınca sarkan bir kaç kablo var o da olsun nolucak. kasa boyutları benzer waterbox uygulamalarına göre oldukça küçük. üstelik bilgisayarında içinde olduğu tek DIY uygulama sanırım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.