Şimdi Ara

[b]deleted[/b]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
2
Favori
2.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brandomercury2 -- 10 Aralık 2017; 18:5:41 >

• Üniversite rastgele bir yere yerleştirmiyor. Yatay Geçiş için başvuran şahıs, üniversite tercih listesi gibi bir bölüm tercih listesi hazırlıyor. Not ortalaması ilk hangi boş kontenjana yeterse oraya yerleştirilir. Yani 1. sıraya Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünü, 2. sıraya Elektrik Mühendisliği Bölümünü koyar ya da tam tersi. Hatta alakasız başka bölümler de olabilir.

Vaktin geçtiğinden haberdar olduğunu söylemişsin zaten. :) Seneye artık.

Kurumlar arası (üniversite dışı) Yatay Geçiş hakkında bilgi için İTÜ Önlisans ve Lisans Programları Yatay Geçiş, ÇAP ve Yandal Programı Yönergesi'ndeki "Kurumlar Arası Yatay Geçiş Kontenjanı İçin Başvuru Koşulları" başlıklı kısmı inceleyebilirsin:www.sis.itu.edu.tr/tr/yonetmelik/yatay_cap_yandal_yonerge.pdf

• Yalnız bu sene insanların itü deki dış yatay geçiş için puan sınırı olmadığından haberi yoktu sanırım.Yıldız daha yüksek ten geçiş kabul etti mesela. Ama seneye itü ye çok talep olacağını düşünüyorum.
  • İTÜ ve ODTÜ'de Yatay Geçiş imkânsız gibi bir şey. Çünkü bu üniversiteler ilk olarak öğrencinin girdiği seneki ÖSYS Puanına ve yatay geçiş yapmak istediği seneki bölümün taban puanına bakıyor. Öğrencinin puanı, eşit veya üstte değilse isterse not ortalamanız 4,00 olsun, hiçbir şartla giremezsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrkral

İTÜ ve ODTÜ'de Yatay Geçiş imkânsız gibi bir şey. Çünkü bu üniversiteler ilk olarak öğrencinin girdiği seneki ÖSYS Puanına ve yatay geçiş yapmak istediği seneki bölümün taban puanına bakıyor. Öğrencinin puanı, eşit veya üstte değilse isterse not ortalamanız 4,00 olsun, hiçbir şartla giremezsiniz.

ODTÜ'yü bilmiyorum ama, İTÜ'de öyle bir şey yok.

www.sis.itu.edu.tr/tr/yonetmelik/yatay_cap_yandal_yonerge.pdf

"Kurumlar Arası Yatay Geçiş Kontenjanı İçin Başvuru Koşulları" başlıklı kısımda;

d) Öğrencinin genel not ortalamasının en az 2.50/4.00 (yüzlük sistemi kullanan programlar için en az 60/100) olması VEYA merkezî yerleştirme puanının geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması zorunludur.

denilmiş.

"Ve" değil, "veya" deniliyor. Yani o iki şarttan en az biri sağlanmalı. ÖSYM puanınız yetmese bile not ortalamanız yeterse yerleşebilirsiniz.

Bölümümde (Bilgisayar Müh.) geçen yıl Marmara Üniversitesinden ilk yılın sonunda Yatay Geçiş ile gelen 2 kişi tanıyorum ayrıca. Yerleştikleri yıl, taban başarı sırası açısından İTÜ Bilgisayar Mühendisliği 6900 küsurdan kapatmışken, bu Yatay Geçiş ile gelenlerden biri Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğine 15000 küsurunculukla girmişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 27 Ekim 2012; 15:04:48 >

• Verdiğiniz yönergede;

ÖSS/LYS ve Eşdeğeri Puanlara İlişkin Koşullar
    MADDE 8- (1) Uyruklarından biri TC veya KKTC olan adaylar Kurumlar arası ve Kurum içi yatay geçiş kontenjanlarına ÖSS/LYS puanı ile başvurmak zorundadır.
    (2) Kurumlar arası yatay geçişte göz önüne alınacak ÖSS/LYS puan türü, başvurulan programın yerleştirme puan türüdür. Değerlendirmede öğrencinin üniversiteye girdiği yıl almış olduğu ÖSS/LYS puanları arasından, öğrencinin yatay geçiş yapmak istediği program için geçerli olan türdeki puanı göz önüne alınır

yazıyor.

Geçen sene okulumuzun fakülte birincisi olarak mezun olan arkadaş her yıl İTÜ, ODTÜ'ye başvurduğunu hep red yanıtı aldığını söyledi. Bu adamın diploma notu yanlış hatırlamıyorsam 3,92 idi.

Sizin Marmara Ü. arkadaşlarınızın sıralamasına bakılmıyor, puanına bakılıyor. Ama göz önüne 7 bin ile 15 bin arasındaki 2 katı farkı göz önüne alınca enteresanlık olduğu aşikar.

• Her bölüme kurum dışından yatay geçiş için kontenjan açılmıyor olabilir ya da açılsa da çok azdır (belki de tek) ve not ortalaması daha yüksek olan biri alınıyordur. İTÜ, kurumlar arası Yatay Geçiş ile ilgili verileri yayınlamadığı için kesin bir şey söyleyemiyoruz.

O maddede "veya" sözcüğünden benim anladığım bu yönde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NoobDotacı

quote:

İTÜ ve ODTÜ'de Yatay Geçiş imkânsız gibi bir şey. Çünkü bu üniversiteler ilk olarak öğrencinin girdiği seneki ÖSYS Puanına ve yatay geçiş yapmak istediği seneki bölümün taban puanına bakıyor. Öğrencinin puanı, eşit veya üstte değilse isterse not ortalamanız 4,00 olsun, hiçbir şartla giremezsiniz.

Gerçekten öyle mi hocam hala ?

Evet ne yazık ki hayla öyle.Mesela bu yılın yatay geçiş sonuçları açıklandı ve bir adayln kabul edilmeme gerekçesi aynen şu ''Kabul Edilmedi
    ÖSS/LYS Puanı Programın Taban Puanından Düşük''.Burdan kendinde baka bilirsin:
    http://www.sis.itu.edu.tr/duyuru_ekler/cap_yandal_yatay201410/itudisiyataysonuclari/yurtici_yatay_sonuclari.htm

• İtu ici gecislerde oss puaninin bir etkisi yok. Bilgisayara gectigimde yardimci olacagim birazdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hmac -- 12 Eylül 2013; 0:48:23 >
  • quote:

sen itü'de okuduğun için yatay geçiş yapmak istersen kurum içi yatay geçiş yapacaksın. dışarıdan gelen öğrencilerde ne kriter aradıklarını bilmiyorum ama içeriden geçiş yapmak çok da zor değil, imkansız hiç değil. her yıl yapan yapıyor, bu tür yorumların gazına gelmeyin.

itü'de bir bölümden, itü'de başka bir bölüme geçiş yapabilmek için iki şart gerekiyor. birincisi: SIS/ders planı sayfasında bölümün için gösterilen birinci ve ikinci yarıyıldaki tüm dersleri alıp başarılı bir şekilde vermek (ff ya da vf hariç bir notla). ikincisi: en az 2.50 ortalamaya sahip olmak. bu iki şartı yerine getirirsen, itü'de geçiş yapabilirsin.

tabii, bunun da bazı sınırlamaları var. mesela, 3.yy durumundaki öğrenciler istedikleri her bölüm geçiş yapabiliyorlarken, 5.yy durumundaki öğrenciler yalnızca kendi fakülteleri içindeki bir bölüme geçiş yapabiliyorlar. bölüm ne tam hatırlamıyorum ama, elektronik ya da uçak-uzay fakültesinde değilsen, 3.yy'da geçiş yapmak zorundasın. 3.yy nedir peki, yaz dönemleri hariç maksimum üç lisans dönemi okumuş olmak demektir. yani bunun için hazırlığı bir senede okuyup (ya da hiç okumayıp) iki dönem de lisansta okumuş olman ya da hazırlığı bir dönemde okuyup üç dönem de lisansta okumuş olman gerekiyor. en fazla beş dönem okumuş olursan 5.yy durumundan yalnızca kendi fakülten içinde bölüm değiştirebiliyorsun.

ortalamalar farklılık gösteriyor, zaten yeterli şartları sağladıktan sonra süreç aynen ösys gibi işliyor. sen tercih listesi oluşturuyorsun, hiçbir şeyin garantisi yok. taban puanlar yükselebilir de, düşebilir de. örnek olarak, 2011-12 akademik yılı için yapılan geçişlerde makina mühendisliğinin tabanı 3.54'tü, 2012-13 yılı için 2.98'e düştü, 2013-14 yılı için de 3.33'e çıktı. yani puanı düşen bölümlerde genelde yığılma oluyor, çünkü insanlar puan düştü diye oraya hücum ediyorlar ve sonuç olarak yükseliyor. mesela geçen sene yüksek puanlı yerlerde az da olsa düşüş var. elektronik, endüstri gibi bölümler. 3.60 bandındayken şimdi 3.50'lere indiler.

uçağa geçmek biraz zor, çünkü kontenjan sadece bir kişi ve 3.70'ten aşağı kapatmıyor. kontenjanın az olması sıkıntı, sen 3.80 de yapsan, 3.85 yapan biri uçağı tercih ederse sen geçemiyorsun.

okula girdiğinde kendini salmadan, düzenli ve sık çalışırsan güzel bir ortalamayla istediğin bölümlere geçiş yapma şansını elde edebilirsin.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Mete

quote:

quote:

Evet ne yazık ki hayla öyle.Mesela bu yılın yatay geçiş sonuçları açıklandı ve bir adayln kabul edilmeme gerekçesi aynen şu ''Kabul Edilmedi
    ÖSS/LYS Puanı Programın Taban Puanından Düşük''.Burdan kendinde baka bilirsin:
    http://www.sis.itu.edu.tr/duyuru_ekler/cap_yandal_yatay201410/itudisiyataysonuclari/yurtici_yatay_sonuclari.htm

Hocam benim lys sonucum mf4 7100 . İdi . Hatta okul puansiz 5500. Ben simdi elektronige ve ucaga gecebilir miyim ? Gecmek istedigimdeb degil suan ama ileride ne olur bilmiyorum meslegimibiraz karambole sectim

İTÜ lüysen eğer ösys puanının bazı durumlar dışında pekde önemi yok.En önemli faktör Ortalama.Gerçi yukarıda arkadaş güzelce açıklamış ama bende bazı durumların ne olduğunu ek olarak yazayım.Şöyleki bir kontenjana ortalaması eşit olan iki kişi başvurduğunda komisyon ikisi arasında seçimi ösys puanına göre yapar.Yani diyelim x bölümüne 2 kişi başvurmuş ve ikisininde ortalaması 3.80 ama birinin ösys si 7100 diğerininki 7200 se 7100 olan alınır.İTÜ dışından başvuruyorsa(Kurum dışı) ve ösys si başvurduğu bölümün taban puanına eşit değilse ortalaması 4.00 olsa bile alınmaz.Nitekim yukarıdaki linkte kabul olmayan bir kaç kişinin bu sebebden kabül olmadığı görülüyor.

• quote:

Hocam ilk olarak çok saolun cevap verdiğiniz için .

Fakat bu benim için çok kötü oldu . yani Lys puanımın hiçbir işe yaramaması

rica ederim, diğer arkadaşın yazdığı gibi eşitlik durumunda etkili oluyor diye biliyorum ben de ama bu da ne kadar denk gelir bilemiyorum.
  • arkadaşlar ben suan bahçeşehir üniversitesi bilgisayar mühendisliğindeyim.
    sene sonu itü ye yatas geçiş yapmak istiyorum.
    ortalama 3.70
    2011 yılında 482 puan almıstım lys den
    ama itü de taban 523 puan yazıyor.
    yani 2011 lys puanım taban puandan düşük olduğu için hiçbir şekilde kabul edilmeyecekmiyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hmac

quote:

sen itü'de okuduğun için yatay geçiş yapmak istersen kurum içi yatay geçiş yapacaksın. dışarıdan gelen öğrencilerde ne kriter aradıklarını bilmiyorum ama içeriden geçiş yapmak çok da zor değil, imkansız hiç değil. her yıl yapan yapıyor, bu tür yorumların gazına gelmeyin.

itü'de bir bölümden, itü'de başka bir bölüme geçiş yapabilmek için iki şart gerekiyor. birincisi: SIS/ders planı sayfasında bölümün için gösterilen birinci ve ikinci yarıyıldaki tüm dersleri alıp başarılı bir şekilde vermek (ff ya da vf hariç bir notla). ikincisi: en az 2.50 ortalamaya sahip olmak. bu iki şartı yerine getirirsen, itü'de geçiş yapabilirsin.

tabii, bunun da bazı sınırlamaları var. mesela, 3.yy durumundaki öğrenciler istedikleri her bölüm geçiş yapabiliyorlarken, 5.yy durumundaki öğrenciler yalnızca kendi fakülteleri içindeki bir bölüme geçiş yapabiliyorlar. bölüm ne tam hatırlamıyorum ama, elektronik ya da uçak-uzay fakültesinde değilsen, 3.yy'da geçiş yapmak zorundasın. 3.yy nedir peki, yaz dönemleri hariç maksimum üç lisans dönemi okumuş olmak demektir. yani bunun için hazırlığı bir senede okuyup (ya da hiç okumayıp) iki dönem de lisansta okumuş olman ya da hazırlığı bir dönemde okuyup üç dönem de lisansta okumuş olman gerekiyor. en fazla beş dönem okumuş olursan 5.yy durumundan yalnızca kendi fakülten içinde bölüm değiştirebiliyorsun.

ortalamalar farklılık gösteriyor, zaten yeterli şartları sağladıktan sonra süreç aynen ösys gibi işliyor. sen tercih listesi oluşturuyorsun, hiçbir şeyin garantisi yok. taban puanlar yükselebilir de, düşebilir de. örnek olarak, 2011-12 akademik yılı için yapılan geçişlerde makina mühendisliğinin tabanı 3.54'tü, 2012-13 yılı için 2.98'e düştü, 2013-14 yılı için de 3.33'e çıktı. yani puanı düşen bölümlerde genelde yığılma oluyor, çünkü insanlar puan düştü diye oraya hücum ediyorlar ve sonuç olarak yükseliyor. mesela geçen sene yüksek puanlı yerlerde az da olsa düşüş var. elektronik, endüstri gibi bölümler. 3.60 bandındayken şimdi 3.50'lere indiler.

uçağa geçmek biraz zor, çünkü kontenjan sadece bir kişi ve 3.70'ten aşağı kapatmıyor. kontenjanın az olması sıkıntı, sen 3.80 de yapsan, 3.85 yapan biri uçağı tercih ederse sen geçemiyorsun.

okula girdiğinde kendini salmadan, düzenli ve sık çalışırsan güzel bir ortalamayla istediğin bölümlere geçiş yapma şansını elde edebilirsin.

2013-14 yılı tablosu nerde daha dönem bitmedi 3.33 nasıl oldu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tam_Türk

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/cyy/201410/201410_ituiciyatay_taban_tavan_puanlari.htm

geçişler bir sonraki akademik yıl için yapılır. bu sene sonunda ilan edilecek geçişler ve tablo da 2014-2015 akademik yılı geçişleri olacak.
  • Yatay geçiş üniversite içindeki bölümler arasında değil mi yaa?Ben mi yanlış biliyorum?
  • quote:

quote:

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/cyy/201410/201410_ituiciyatay_taban_tavan_puanlari.htm

geçişler bir sonraki akademik yıl için yapılır. bu sene sonunda ilan edilecek geçişler ve tablo da 2014-2015 akademik yılı geçişleri olacak.

çap tablosunuda atar mısın

• quote:

Orijinalden alıntı: madenli1

arkadaşlar ben suan bahçeşehir üniversitesi bilgisayar mühendisliğindeyim.
    sene sonu itü ye yatas geçiş yapmak istiyorum.
    ortalama 3.70
    2011 yılında 482 puan almıstım lys den
    ama itü de taban 523 puan yazıyor.
    yani 2011 lys puanım taban puandan düşük olduğu için hiçbir şekilde kabul edilmeyecekmiyim.

Malesef evet kabul edilme olasigin cok dusuk.Bu yilki ITU disi yatay gecisde basvurusu kabul edilenlerin ve edilmeyenlerin listesine burdan baka bilirsin.http://www.sis.itu.edu.tr/duyuru_ekler/cap_yandal_yatay201410/itudisiyataysonuclari/yurtici_yatay_sonuclari.htm
    Bazilarinin kabul edilmeme sebebi ''ÖSS/LYS Puanı Programın Taban Puanından Düşük''. Ama istersen yinede sansini deneyebilirsin.

• quote:

quote:

quote:

çap tablosunuda atar mısın

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/cyy/201410/201410_cap_taban_tavan_puanlari.htm buyur.

• madenli1 M kullanıcısına yanıt
    ben de bahçeşehirde endüstri mühendisliğinde bursluyum . ytü den falan gecenler oluyo diye biliyorum itü ye ki mesela benim girdigim sene bahçeşehirin endüstrisi daha düşüktü. gercekten itüye gecme ihtilamiz yok mu özel olmasının bi etkisi var mı bunda peki sadece öss puanından dolayı mı? ve cok sacma geliyor bana o zaman itüye odtülüler falan geçiş yapabilir sadece.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.