Şimdi Ara

coaxial hoparlörler birbirine paralel bağlanabilirmi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elimde iki adet Sony XS-F6926SE 6x9" 2 yollu oval ve iki adet Sony XS-F1036SE 4" 3 yollu hoparlör var bunları Phoenix gold ms-275 iki kanallı amfiye 2 ohm paralel Bağlamak istiyorum.

Sorum 2 yollu oval ve 3 yollu yuvarlak 4er ohm olan bu hoparlörler paralel bağlanırmı?

Coaxial olmalarından dolayı her birinde var olan filitre devreleri paralel bağlantıdan zarar görür veya seste herhangi bir terslik yaratırmı?

Bu konuda tecrübesi olan varmı?

Teşekkürler.

• Coaxial de filtre devresi olmaz.
    Kolon, tweeter, woofer, mid takım gibi her türlü kolon birbirine paralel ya da seri bağlanıp kullanılabilir.
  • Teşekkür ederim.
  • Yukarıda bahsettiğim hoparlörleri paralel bağladım ancak paralel bağlandığında 2 ohm olması gereken toplam, ölçü aletinde 3 ohm gösteriyor bu normalmidr?
  • Ölçü aletinin hassas olduğundan eminmisin?
    Ayrıca ayarlardan 4 ohma en yakın olan değere al, bende 200 ohm.
  • Alet çok hassas olmasa da ölçüm yaptığım diğer hoparlörlerde hemen hemen doğru değerleri veriyor en azından bu kadar farklı olmuyor.
    Ölçümü 200 ohm da yapıyorum.
  • Ben hiç ölçmedim ama açıkçası ileri düzey 1 ölçü aleti olmadığı için pek de güvenmem gösterdiği değerlere.
    Başka ölçü aletiyle dene mümkünse.
  • Aslında mesele şöyle normalde 4 ohm hoparlörde 3.5, 3.8 göstermesi normal yani 2 ohm dan daha düşük ölçmem gerekirken %50 yüksek çıkıyor. Bi yerde bir yanlış var ama nerde?
  • Ohmaj sıfıra yaklaştıkça, aletin hassasiyeti azalıyor olabilir.
  • Neyse yarın daha kaliteli bi tane bulup yeniden deniyim.
  • MustangGT39 yeni bir konu açmadan burdan sorıyım. Nasıl olsa başka kimse cevap vermiyor:)))

Yukardaki sistemi kurdum her şey normal görünüyor ancak çok yüksek seste bas yerine hoparlörlerden çat sesi geliyor (Basları çat çat şeklinde vuruyor).

Anfi iki kanal yukarıda verdiğim marka 12 v 2 ohm da 2x125w rms. Hoparlörler ovaller 60w rms (285w max) ve XS-F1336SE (Yukarda yanlış yazmışım) 40w rms (160w max)

Bu çat sesi hoparlör rms lerinin düşük olmasından mı yoksa gain ayarını doğru yapamamdan veya başka bir sorundan mı kaynaklanır. Cevabın için şimdiden teşekkürler.
  • Gain ayarı biraz bilgi ister.
    Ayrrıca kullanılan malzemeler de kaliteli olmalı ve üzerindeki değerler doğru yazmalıdır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.