Şimdi Ara

Çamaşır Kurutma Makinası Kullananlar Buraya (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
14.964
Cevap
452
Favori
2.682.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    kurutma makinemde dikkatimi çeken bir şey var; cihaz ebeveyn banyosunda ve 2-3 M2 lik bir küçük bir alanı var. Eğer kapısını açmaz isem ortam nemleniyor ve bayağı ısınıyor. (Hatta kapısını açtığımda yatak odası bile biraz ısınıyor ve nemleniyor.) Kitapçıkta geniş ve havadar bir ortamda bulunması gerektiği yazıyor ve bu nedenle bu nem ve ısı ortaya çıkıyor olabilir ancak yinede bu normal bir durummu merak ettim. Hadi nem neyse de ortamın ısınması ısı izolasyonunun pek de iyi olmadığı gibi bir izlenim veriyo bana. Acaba kullandığınız makinelerde bunu yaşayanınız var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: chips

ACİL BİLGİ LÜTFEN...
    kurutma makinemde dikkatimi çeken bir şey var; cihaz ebeveyn banyosunda ve 2-3 M2 lik bir küçük bir alanı var. Eğer kapısını açmaz isem ortam nemleniyor ve bayağı ısınıyor. (Hatta kapısını açtığımda yatak odası bile biraz ısınıyor ve nemleniyor.) Kitapçıkta geniş ve havadar bir ortamda bulunması gerektiği yazıyor ve bu nedenle bu nem ve ısı ortaya çıkıyor olabilir ancak yinede bu normal bir durummu merak ettim. Hadi nem neyse de ortamın ısınması ısı izolasyonunun pek de iyi olmadığı gibi bir izlenim veriyo bana. Acaba kullandığınız makinelerde bunu yaşayanınız var mı?

Makine dışarıdan aldığı havayı ısıtıp çamaşırlara verir, nemli sıcak hava kondensere gönderilir ve kondenserden sonra dışarı atılır.Eğer oda 20'C-25'C den yüksekse kondenser nemi tam yoğuşturamaz ve nemli sıcak havayı dışarı atar.Bir diğer nedense piyasadaki tüm kurutma makinelerinin kondenseri sızdırmaz değildir.Yani Nemli havayı %100 yoğuşturamaz ve böylelikle bulunduğu ortama nem ve ısı verir..

• quote:

Orijinalden alıntı: gias

HOOVER 8 kiloluk kurutma makinesi hepsiburada da 626 + KDV fiyatla satılıyor:

http://www.hepsiburada.com/hoover-vhc-380-x-yogunlastiricili-kurutma-makinasi-8-kg./productDetails.aspx?categoryid=153223&productid=mthoovervhc380x

yoğuşmalı (bacasız); Eskişehir'de üretiliyor; ister süreli program isterseniz istenilen kuruluk seviyesinde duracağı sensörlü program seçebiliyorsunuz; B sınıfı;

ürünle ilgili bilgi almak isterseniz: 0800 341 48 00 (sabit telefon); 444 0398 (cep)

eğer çamaşır makineniz hoover değilse üsütne montaj için servise 90 tl aparat ücreti vermeniz lazım bu yüzden vazgeçtim almaktan

• Merhaba
    Yaklaşık 1 ay önce siemens 46S511 kurutucu aldım. Bugün yüksek düzeyde kazandan sürtünme sesi geliyordu. İçinde çamaşır vardı. Boşalttım elimle çevirdim kazanı sanki gövdeye sürtünüyor gibi şiddetli bir ses geliyor. Sizce sebebi nedir?

Birde elimde sadece servisin Kurulum formu ve Kaşesiz garanti belgesi var servis için yeterlimidir.
  • merhaba
    kurutma makinesi almak istiyorum ama kararsız kaldım modeller arasında, yardımcı olur musunuz?Aşağıdaki iki modeli teknik kataloğunda karşılaştırdığımda pek bir farkı yok ama fiyat farkı var neden anlayamadım,siemens de kırışık önleyici ibaresi vardı...Bir de kullanan varsa hangisi daha sessiz çalışıyor? Sizce hangisini almalıyım?
    Modeller:

BOSCH WTW86561 EcoLogixx 7 S- Fiyatı 3.042.TL

SIEMENS WT46W561 -Fiyatı 1.521 TL

Hemen almayı planlıyorum,bunların daha üst modelleri yakın zamanda çıkar mı?
    Önerilerinizi bekliyorum.
    Teşekkürler

Yardımcı olacak kimse yok mu arkadaşlar?
    Bu makineleri kullanan...bilgisi olan varsa cevaplarsanız çok sevinirim acil almam gerekiyor karar veremedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: luplup

merhaba
    kurutma makinesi almak istiyorum ama kararsız kaldım modeller arasında, yardımcı olur musunuz?Aşağıdaki iki modeli teknik kataloğunda karşılaştırdığımda pek bir farkı yok ama fiyat farkı var neden anlayamadım,siemens de kırışık önleyici ibaresi vardı...Bir de kullanan varsa hangisi daha sessiz çalışıyor? Sizce hangisini almalıyım?
    Modeller:

Teşekkürler

Bu makineleri kullanan...bilgisi olan varsa cevaplarsanız çok sevinirim acil almam gerekiyor karar veremedim

İki kurutma makinası da birebir aynı üretim bantından çıkan aynı ürünlerdir. Sadece dış kasalarında ufak tefek farklar var.. Siemens kampanyad o yüzden fiyatı ucuz.

Dikkat ederseniz ikisininde modelinde 561 ibaresi geçiyor :))

Sonuç : Kesinlikle BOSCH ALMAYIN kazık yersiniz..

• quote:

Orijinalden alıntı: luplup

merhaba
    Modeller:

Teşekkürler

Siemens ile Bosch un arasında hiç bir fark yok iki cihazda aynı sadece ön panel değişik.Birde Bosch ta 3042 tl yazdığına bakmayın bayiye gidince 1521 tl ye satıyor çamaşır makinesi alsanızda almasanızda Bosch WTW86561TR model kurutma makinesini 1521 tl ye alabilirsiniz.Bende yaklaşık 2 ay önce aynı cihazı 1520 tl ye aldım

• quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

quote:

Orijinalden alıntı: chips

ACİL BİLGİ LÜTFEN...

Makine dışarıdan aldığı havayı ısıtıp çamaşırlara verir, nemli sıcak hava kondensere gönderilir ve kondenserden sonra dışarı atılır.Eğer oda 20'C-25'C den yüksekse kondenser nemi tam yoğuşturamaz ve nemli sıcak havayı dışarı atar.Bir diğer nedense piyasadaki tüm kurutma makinelerinin kondenseri sızdırmaz değildir.Yani Nemli havayı %100 yoğuşturamaz ve böylelikle bulunduğu ortama nem ve ısı verir..

Çpk tşkler bilgi için. Bu bilgiye dayanarak o zaman kurutucunun en soğuk yerde durması daha hızlı bir kurutma ve daha fazla elektrik tasarrufu mu demektir? Ben soğuk yerde ısı kaybı olur diye düşünürdüm hep.

• Kurutma makinasında kararsızım,

Profilo 8431---828TL
    Siemens 46E302---750TL (Hepsi Burada)
    Siemens46s511---914TL
    Ariston AAQCF 81 U---850TL (Teknosa) (A SINIFI)

Ariston tercih sebebi değil ama A sınıfı olması önemli çünkü eşim çok çamaşır yıkıyor ve kurutma makinesini de çok kullanacak diye düşünüyorum.
    Paraya kıyarsam 1500TL'lik A sınıfı 561'li modelleride var ama bu dördü arasında kaldım. b sınıfı ve cam kapaklı üç adet, son eklenen A sınıfı gerçek ekonomik. Aristonun sitesinde kullanma kılavuzunuda buldum ama tüketim değerleri yok, çıldıracağım nerede bu makinanın değerleri? benim için önemli olan güvenlik, çocuk kilidi profiloda yok. aristonda çocuk kilidide var. siemensteki kilit ne kadar etkin? mesela şu anki profilo çamaşır makinemde (cm1001ctr) çocuk kilidi açıksa program bitiminden sonra bile devam ettiğinden istem dışı makine çalıştırılamıyor. kapak açılıp kapanabiliyor, kapağa müdahalesi yok. kurutma makinesindeki çocuk kilidi kapağıda etkiliyormu?

cevaplarınız ve izlenimleriniz için şimdiden teşekkürler.

• Merhabalar bende forumdaki tavsiyelere uyarak kurutma makinemi siemens 46s513 çamaşır makinamıda siemens 12s763 aldım.İlk yıkamaları ve kurutmaları yaptık ama daha acemiyiz.Kurutma makinasında kırışıklı önleme seçeneği seçilerek dolap kuruluğunda kurutma yaptım.Fakat çarşaf havlu ve beyaz çamaşırlar çıktığında hem kırışık hemde tam kurumamış olarak gördül.Diğer yandan buharlı kırışıklık azaltma (kitapta yazdığı gibi 5 gömlek için denedik.Onlarda çıktığında pek farklı değildi.Acaba yanlış veya eksik birşeymi yapıyoruz.Birde buharlı konumda damıtılmış su meselesi var.Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
  • Anladığım kadarıyla Ariston A-%30 enerji tüketim verisine sahip. Tamam ama program süreleri Bosch grubuna göre uzun ve birim zamanda tükettiği elektrik miktarına göre hesap yaparsak B sınıfından daha çok elektrik yakıyor. Örneğin 8kg çamaşırı Bosch grubu B sınıfı makine 4.49kw harcayıp 2 saate kurutuyor (toplam 9kw) ama bu makine satte 2kw harcayıp 3 satte kurutuyor (toplam 6kw). bu nasıl A sınıfı makine? Bosch grubu A sınıfı makina 7kg çamaşırı 1.6kw harcayıp 2 saatte kurutuyor (toplam 3.2 kw) Hadi bunun 8kg versiyonu 3.2 değilde 4kw tüketsin. Ariston nasıl A sınıfı oluyor?
    Ariston A sınıfı---8kg---3saat---6kw
    Bosch B sınıfı---8kg---2saat---9kw
    Bosch A sınıfı---8kg---2saat---4kw(tahmini)
  • Ariston AAQCF 81 U ile ilgili yorum yapacak kimse yokmu? Hiçbirşey bilinmiyormu? Çok ilginç!!!
  • Aritonla ilgili yorum olmadığını ile ilgili çığlınızı duydum ve koştum geldim. :)
    Ben de sizin gibi Ariston kurutma makinesi alacağımda (HOTPOINT ARISTON TCL 831 B (TK)) bu forumda yazdım ama farkettim ki burada Ariston dendiğinde taş sopalarla girişiyorlar adama :) Üstelik kullanmayan da aynı şekilde yumruk sallıyor :). Ben de yurtdışı sitelerden araştırdım sonunda fiyat/performans olarak uygun buldum, aldım ve kullanıyorum. Bu sebeple sizin hissettiğinizi anlıyor ve en azından bir cevap olsun maksadı ile yazıyorum.
    Teknosada bahsettiğiniz ariston kurutucunun A sınıfı olduğu belirtilmemiş ama 2,09 kWh tüketim değeri yazılmış. Siteden bulduğum bilgiyi aktarıyorum, ama doğru ama yanlış. Diğer taraftan Aristonun kendi sitesinde 2 kurutucu görünürken teknosada 3 kurutucu var :) Bunu da anlamış değilim.:)
    Ben 1-2 ay önce adlım kurutucuyu ve şimdi A sınıfı bu kurutucuyu görünce benim aldığım zamanda neden yoktu dedim. Bu fiyata A sınıfı çok iyi bir fiyat çünkü. Ama şu aşamada kullanıp tecrübe eden birini (daha çok yeni) ve bu forumda bulmanız çok zor. Ariston iyi veya kötü tartışılır ama ben şunu yaptım: +4 yıl ek garanti aldım 100 tl ye. İsterse dünyanın en adi malı olsun. 7 yıl süresince benden kaynaklanmayan her hataya karşı teminat altında olduğumu biliyorum ve tasalanmadan kullanıyorum. 7 yıl sonra da bozuldumu? Atarım gider çünkü zaten uygun fiyata aldım. Size yada başkasına böyle yapın demiyorum, herkes kendi fikrine göre hareket etmelidir malum, sadece belki yardımcı bir fikir olur diye yazıyorum.

• Cevabınız için çok teşekkürler. Sizin adınıza üzüldüm, keşke biraz faha bekleyip bu makinayı alsaydınız, yada en azından alma şansına sahip olsaydınız. Şu an kullandığınız makinayı nekadara aldınız acaba? Merakımı mazur görün çünkü aynı durumda belkide bende olabilirdim. Bir ara Arçelik bile almayı düşündüm. Şu an Bosch-Siemens-Profilo ve Ariston arasındayım. ilk grup B sınıfı cihaz ikinci ise A sınıfı.

Bugün bende baktım yurtdışı sitelerde özellikle Almanyada 2,7kw yazıyor ama 800 devirde sıkılmış çamaşır için. Montaj bağlantı değeride 1,15kw.

Benimde beklentim sizinki gibi hemen hemen, aldığım makineyi 7 sene kullanıp sonra yenilemek. Garantili cihaz kullanıp sorunlarla uğraşmak istemiyorum. Mümkün olan en hesaplı makineyi alıp 7 sene sonra yenilemek. Teknoloji nankör, kimbilir 7 sene sonra ne cihazlar olacak piyasada? 910TL/7=130TL yıllık masraf benim için oldukça makul. Aylık 10TL diyebiliriz. Aynı mantıkla çamaşır makinamıda yeniledim. 900TL'ye Carrefour'dan Profilo1001CTR aldım. Kampanya ile 135TL hediye çeki sayesinde 765TL'ye geldi. Garantisinide 45TL verip 7 seneye uzatsam 810TL eder. 810TL/7=115TL yıllık masraf. Aylık 10TL yine yaklaşık. 7 sene sonra sağlam olsada ben zaten değiştireceğim makineyi. Pahalı ve yüksek kaliteli ürün almaya gerek duymuyorum bu yüzden. Ortalama kalite ve 7 sene sorunsuz çalışması kafi benim için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhan s40 -- 1 Aralık 2010; 14:41:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erhan s40

Anladığım kadarıyla Ariston A-%30 enerji tüketim verisine sahip. Tamam ama program süreleri Bosch grubuna göre uzun ve birim zamanda tükettiği elektrik miktarına göre hesap yaparsak B sınıfından daha çok elektrik yakıyor. Örneğin 8kg çamaşırı Bosch grubu B sınıfı makine 4.49kw harcayıp 2 saate kurutuyor (toplam 9kw) ama bu makine satte 2kw harcayıp 3 satte kurutuyor (toplam 6kw). bu nasıl A sınıfı makine? Bosch grubu A sınıfı makina 7kg çamaşırı 1.6kw harcayıp 2 saatte kurutuyor (toplam 3.2 kw) Hadi bunun 8kg versiyonu 3.2 değilde 4kw tüketsin. Ariston nasıl A sınıfı oluyor?
    Ariston A sınıfı---8kg---3saat---6kw
    Bosch B sınıfı---8kg---2saat---9kw
    Bosch A sınıfı---8kg---2saat---4kw(tahmini)

A ile B sınıfı arasında bu kadar tüketim farkı yok sayılar yanlış verilmiş:

Bizim kullandığımız B sınıfı model için katalog değeri :
    Kurutma kapasitesi: 7 kg
    7 kg dolap kuruluğunda pamuklu çamaşır için: (1400 dev/dakikada sıkılmış,) toplam 3.36 kWh ka-harcıyor - 89 dakikada bitiyor

http://www.siemens-home.com/tr/ürünler/çamaşır-kurutma-makineleri/kurutma-makinesi/WT44E301TR.html?source=browse

Enerji Sınıfı: en iyi olan yani A-50% özellikli makina için katalog değerleri:
    Enerji tüketimi: A-%50: A enerji sınıfının en düşük değerinden %50 daha tasarrufludur.
    Isı pompası teknolojisi
    Kapasite: 7 kg
    7 kg dolap kuruluğunda pamuklu çamaşır için: (1400 dev/dakikada sıkılmış) 1.35 kWh harcıyor - 112 dakikada bitiriyor.

Yani her kurutmada 2kWh tasarruf yapıyor 23 dakika daha uzun sürede kurutuyor,
    2kWh enerjinin fiyatı yaklaşık 50 kuruştur, Siemens sitesinden görünen B sınıfı ile A-50% sınıfı arasında yaklaşık 800 TL fiyat farkı var buna göre 800/0.5 = 1600 kurutmada 800 TL yi geri alırsınız o da her kurutmada full 7 kg ile makina doluyorsa ki normalde 3-4 kg çamaşır ile çalıştırılıyor.
    Sonuç olarak senede 200 gün kurutma yapılırsa 1600 / 200 = 8 senede paranız amorti olur.

http://www.siemens-home.com/tr/ürünler/çamaşır-kurutma-makineleri/kurutma-makinesi/WT46W561.html?source=browse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 1 Aralık 2010; 14:54:52 >

• Hesabın doğrusu nedir? Nasıl yapılır yardımcı olun lütfen. Bosch sitesinde 7kg çamaşırı B sınıfı makina 122 dakikada 4,49kw harcayarak kurutur diyor. Buda saatte 2,25kw tükettiğini gösterir. Lütfen anlayan biri bu dediğimi doğrulasın, ona göre hesaba devam edeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhan s40 -- 1 Aralık 2010; 14:46:14 >
  • quote:

Hesabın doğrusu nedir? Nasıl yapılır yardımcı olun lütfen. Bosch sitesinde 7kg çamaşırı B sınıfı makina 122 dakikada 4,49kw harcayarak kurutur diyor. Buda saatte 2,25kw tükettiğini gösterir. Lütfen anlayan biri bu dediğimi doğrulasın, ona göre hesaba devam edeceğim.

saate ne kadar tükettiğine değil yanıltıcı olur aynı iş için harcanan toplama bakınız yukardaki mesajda hesabı güncelledim yeterli fikir verir sanırım

Ama 3 aşağı 5 yukarı hepsi benzer enerji tüketir makina alırken sadece enerji tüketimine değil özellik servis kalite vs ye de bakmak gerekiyor.
  • A enerji sınıflı ariston kurutucunun, italyan ariston sitesinden bir sanal çevirici ile yaptığım tercümesi:
    Kontrol paneli
    Ekran haneli

Performans
    Yoğuşmalı Kurutma Tipi
    Operasyon: Elektronik
    Enerji Verimlilik Sınıfı: A
    Kurutma kapasitesi (Kg): 8.0
    Program sayısı: 16
    Kurutma 5 otomatik seviyeleri

Temel Özellikler
    Gümüş Bakım Woolmark
    Narin Programı
    Soğuk Hava Döngüsü
    Az Stretch Programı
    başında Crease sistem ve program sonu
    Gecikme Timer
    Su tankı dolu göstergesi

Yapısal Özellikler
    Kabine renk: beyaz
    iki yönlü bir alternatif Döner
    Yakıt deposu kapasitesi (lt): 5
    filtre Çıkarılabilir
    180 ° Kapı Açılış: Sol
    döngüsü Akustik sonu

Tarzanca bir çeviri doğal olarak ama biz ne dediğini anlıyoruz. İncelediğiniz makinenin özellikleri bu kabaca. Bu bilgilenrden önceki başlıkta makine için ısı pompası var demiyor ama enerji performansı için A-%30 yazmışlar. Ben beğendim, dediğim gibi almak isterdim.

Çok rahat para harcayabileceğim bir gelirim olsa idi başka markalar alırdım. Ama orta direk bir gelir olunca başka kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Buna zamanla değişen "moda" da dahil.

Moda konusunu açmak gerekirse: 3-4 sene önce ankastreye lüks gibi bakılırken ve inox konusu tartışılırken, şimdi çoğu evler (yeni veya tadilat) bu şekilde yapılıyor ve adeta zorunluluk gibi oldu. Dolayısı ile benim aldığım 4-5 senelik bosch fırın şimdi demode ve bir kiracı için mutfaklara uyumsuz oldu. Mutfaktaki fırına ait ankastre mobilya ünitesini çıkarıp bi kenara attım ve fırınımı koydum. Dahası bir de setüstü ocak almak zorunda kaldım çünkü hiç bir evsahibi tezgahını kestirtmek istemez. Noldu şimdi.... o dönemde çok para vererek aldığım bosch fırın şimdi ocaklık görevini yapamayan ve inox setüstü ocak ile inox davlumbaz tipi aspiratör altında uyumuz, komik ve yarım işlevli bir ürün halini aldı. Oysa baz model bir ortalama marka bir ürün almış olsaydım onu birine hediye eder, ankastre baz model yeni bir fırın alırdım... Özetle zamanla birlikte yapılar, tercihler, ihtiyaçlar v.s. herşey değişiyor. 10-15 sene kullanmak üzere aldığımız aletler bakıyoruz ki ihtiyacın değişmesi ile birlikte, çalışır durumda oldukları halde bizim işimizi görmez oluyorlar.

Ha ev sahibisindir, kemik gibi asla yerin yurdun değişmeyecektir, ihtiyaçlarından arta kalan paran da banka hesaplarını şişirmekle meşgul oluyor ise, o zaman alırsın miele gibi bir markanın beyaz eşyasını, sen var oldukça seninle birlikte yaşar durursunuz.

Yok benim gibi kiracı isen ve orta direk isen ve ihtyaçlarından ve zevklerinden sonra bankadaki hesabında bırakacak paran yok ise ve de bunlara birlikte estetik ve zevk sahibi bir yaşam zürmek istiyorsan f/p olarak en iyi eşyayı alır, zamanla da zevklerine ve ortam koşullarına göre değiştirirsin.

• quote:

Cevabınız için çok teşekkürler. Sizin adınıza üzüldüm, keşke biraz faha bekleyip bu makinayı alsaydınız, yada en azından alma şansına sahip olsaydınız. Şu an kullandığınız makinayı nekadara aldınız acaba? Merakımı mazur görün çünkü aynı durumda belkide bende olabilirdim....

Yeni model çıkacağını ve fiyatın uygun olacağını kestirmek mümkün olmadığı için üzülmedim, sadece 2 ay sonra alsaymışım iyi olurmuş diye aklımdan geçirdim. Ama nasip değilmiş o yüzden takılmadım...
    Fiyatını yazmakta sakınca yok: teknosa da kampanya vardı 600 tl ye satılıyordu. Yanında 50 tl hediye çeki ve piyasa fiyatı 120 tl olan bir hediyesi vardı. (Ben aleti 450 ye aldığımı varsaydım yada kendimi kandırdım :) ). Alır almaz montajda servis elemalarına 100 tl ye +4 yıl garanti uzatma yaptırdım. Hediyeleri saymazsanız 700 tl almış oldum. Allah'a şükür herşeye rağmen uygun bir fiyat oldu. Ha şimdi hayal bu ya biri çıkar da "sat bana makineni" derse :) satarım ve A sınıfını alırım. Aslında bu makinenin de 3,70 kw ile tüketim değeri iyi. Hele de verdiğiniz o 3 değere bakarsak. Gerçi 1,7 kw lık fark için 270 tl fazla verdiğimde ortalama 3-4 yılda amorti ediyorum verdiğim farktaki parayı ama, 8 yılda amorti etmekten daha iyidir. 100 tl de ekstra garanti ile 4-5 yılda amorti edilir para. Muazzam bir fark yok ama değmez de denemez.

• Ariston AAQCF 81 U modelini yurtdışı sitelerini de detaylı araştırdıktan sonra teknosadan aldım, yaklaşık 1 haftadır kullanıyoruz, herhangi bir sorun görünmüyor, program yelpazesi çok geniş, ayrıca sersörlü kurutma programları seçildiğinde ekranda ilk olarak verdiği tahmini süreden daha kısa sürede kurutuyor, kullanımı kolay ve şık bir cihaz, fiyat performans olarak değerlendirildiğinde bence alınabilecek en ideal cihaz.

100 TL vererek garantisini uzatmayı düşünüyorum. Bu durumda 7 yıl garantisi olacak, zaten bildiğiniz gibi artık Miele hariç diğer tüm markaların bu tarz ürünlerinin ortalama ömrü 10 yıl, bu açıdan değerlendirildiğinde de uygun görünüyor.
  • 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.