Şimdi Ara

Büyümenin Sınırları Var mıdır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bundan 50 yıl önce Türkiye'nin nüfusu 20 milyon kadardı.. Şimdi 70 milyon..

Dünya nüfusu ise yarısı kadardı, 3,5 milyar.. Bir yarım yüzyılda 3 milyar kadar arttı..

Araba sayıları ise çok daha azdı. Şimdi gelişmiş ülkelerde bazı şehirlerde kişi başına 1 araba düşebiliyor.. Türkiye'de her 7 kişiden biri araba sahibi..

Konut sayısı da artıyor.. Herkes artık konut sahibi.. Daha dün köy denilen yerler bugün dev apartmanlarla dolu.. Altından metro geçen köyümüz bile var..

İstanbul'dan uzak bir arazi aldım, ''burası 10 yıl sonraya gelişir, apartman dikersin diye söylüyorlar''

Herkesin bir cep telefonu var.. Bilgisayar girmeyen ev sayısı neredeyse kalmadı çevremde..

Peki soruyorum, bunların bir sınırı var mıdır? Sonsuza kadar büyüyecekmiyiz? 10 yıl sonra apartman dikersin diyenlerin çocukları da kendi çocuklarına aynı şeyleri söyleyecekler mi? Her yer insan mı dolucak..

Bütün projeksiyonlara baktığımda İstanbul'un nüfusu 2023 yılında 18 milyon olucak diye hesap ediliyor.. Peki 2050 yılında 30 milyon mu olucak? 2100 yılında da 70 milyon mu?

Nereye kadar büyüyeceğiz? Ya da ne zaman duracağız? Bizi durduracak olan nedir?

Bu konuyu ''uzun vadeli düşünmeyi becerebilenler'' için açtım, genelde bu tip konulara ilgi çok az olur, 10 yıl sonrasını düşünen sayısı yarını düşünene oranla 100de 1 gibidir.. Bu konuda beyin fırtınası yapmak isteyen varsa buyursun..

• Bizi durduracak olan kaynakların (su, besin maddeleri, enerji, üretim malzemeleri vb) azalması, tükenmesi olacaktır.
  • quote:

Bizi durduracak olan kaynakların (su, besin maddeleri, enerji, üretim malzemeleri vb) azalması, tükenmesi olacaktır.

İnsanın kendi kendine büyümesine son verebilecek ya da bunu yavaşlatabilecek basireti, aklı gösterebileceğini düşünürdüm ama yanılmışım.. Ben de böyle düşünüyorum..,

Hatta dünyanın son büyüdüğü senenin 2008 olduğunu düşünüyorum.. Yani büyük ihtimalle durduk..

Bakın enerji bakanlığımızın sitesinde ne buldum..

http://www.enerji.gov.tr/BysWEB/DownloadBelgeServlet?read=db&fileId=55768

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazardousmen -- 4 Ağustos 2009; 13:07:16 >

• Büyüme hiç bir zaman durmayacak. Nufus bir çok nedenden azalabilir fakat insanın üremesi durmaz. Durmaması gerekli. Dev göktelenler veya büyük kapasiteli mimariler ile dünya nüfusu 1000 kat artsa dahi kolayca yaşamımızı sağlayabiliriz. Ayrıca okyanuslara yerleşim alanlarının kurulması var.

Nufus artışı ile yaşayabileceğimiz sorunları bugününüz ile değerlendirmemek gerek, devrimler bir günde olur. İnsanlığın çözüm üretemeyeceği hiç bir şey yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SonOfPatriot -- 4 Ağustos 2009; 12:33:03 >
  • quote:

dünya nüfusu 1000 kat artsa dahi kolayca yaşamımızı sağlayabiliriz.

Bugün 7 milyar olduğumuzu düşünürsek 1000 kat fazlası 7 trilyon oluyor..

Peki soru şu.. 7 trilyondan sonra sınırları var mıdır? Tekrar 1000 kat daha artabilir mi?

Bu durumda ''büyüme hiç bir zaman durmayacak'' dersek 7 katrilyon nüfusumuz da pek ala olabilir demek oluyor..

Enteresan bir bakış açısı..
  • Ben bugün o nufusu dünyaya sığdırabiliyorum. O gün geldiğinde eminim daha arttırmayı başarabileceklerdir. Fizikte kat ettiğimiz yol, kaynak sorununu kökünden kaldıracak. Ben yoktan var etmek derim, başka biri klonlamak.
  • 50 yıl öncesine göre dünyanın nüfusu ikiye değil 3 e katlandı
    belgeselde öyle demişti

büyümenin elbette sınırı var
    çoğaldıkça bakteriler gibi kendi pisliğimiz içinde boğuluyoruz
  • quote:

Ben yoktan var etmek derim, başka biri klonlamak.

Henüz insanoğlunun yoktan varetmek, yani kaynak üretebilmek hatta yaratmak yeteneğine sahip olmadığını düşünüyorum, mesela 40 sene sonra ne petrol ne de doğalgaz kalıcak, son 100 yılda bütün medeniyetimizi bunlar üzerine kurduk, o gün geldiğinde 7.5 milyar insanı, hatta diyelim nüfus arttı 10 milyar insanı ne ile ayakta tutabileceğimizi merak ediyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazardousmen

quote:

Ben yoktan var etmek derim, başka biri klonlamak.

Henüz insanoğlunun yoktan varetmek, yani kaynak üretebilmek hatta yaratmak yeteneğine sahip olmadığını düşünüyorum, mesela 40 sene sonra ne petrol ne de doğalgaz kalıcak, son 100 yılda bütün medeniyetimizi bunlar üzerine kurduk, o gün geldiğinde 7.5 milyar insanı, hatta diyelim nüfus arttı 10 milyar insanı ne ile ayakta tutabileceğimizi merak ediyorum..

Bugün binlerce bilim insanı bunun üzerine çalışıyor ve kısa sürede büyük yollar katettiğimizi söylememe gerek yok sanırım. Henüz sahip olmadığınızı sandığınız bir yeteneğe çok yakınsınız demektir. Belki yarın okuyacağınız bir kitaptır, yeni dünya keşfiniz.

• quote:

Bugün binlerce bilim insanı bunun üzerine çalışıyor ve kısa sürede büyük yollar katettiğimizi söylememe gerek yok sanırım. Henüz sahip olmadığınızı sandığınız bir yeteneğe çok yakınsınız demektir. Belki yarın okuyacağınız bir kitaptır, yeni dünya keşfiniz.

Peki diyelim ki hidrojen, güneş ve rüzgar gibi kaynaklardan faydalanmayı becerdik, bunların da bir sınırı yok mudur? Yani bunlar bizim nüfusumuzun 1000 kat artmasına imkan tanısa bile bir noktada durdurmaz mı?
  • Durdurduğu vakit boyun eğdiğiniz vakit olur. İlerlemeyi arzulan bir insan ırkı, düşüşe geçtiğinde bunu kendi arzusu ile yapabilir. Bu da büyümek olarak algılanabilir.
  • quote:

quote:

Peki diyelim ki hidrojen, güneş ve rüzgar gibi kaynaklardan faydalanmayı becerdik, bunların da bir sınırı yok mudur? Yani bunlar bizim nüfusumuzun 1000 kat artmasına imkan tanısa bile bir noktada durdurmaz mı?

Onlar da bittiği vakit durur.
    Yaklaşık üç beş milyar yıl sonra...
  • Jeotermal enerji oldukça tatmin edicidir. Ayrıca güneş, dalga, rüzgar enerjilerini de unutmamak gerekir istedikten sonra doğalgaz ve petrole bağlı değiliz ama büyük güçler bunlara mahkum bırakıyor dünyayı...

Soruya gelince; bir gün herşey bir sınıra dayanabilir dayanmayacağının garantisi yok ama çok uç bir nokta bence. Şuan sınırsız denilebilir içinde bulunduğumuz koşullar göz önüne alınırsa...
  • quote:

Durdurduğu vakit boyun eğdiğiniz vakit olur. İlerlemeyi arzulan bir insan ırkı, düşüşe geçtiğinde bunu kendi arzusu ile yapabilir.

Hayır, siz benim dediğimi yanlış anladınız.. Ben insan içindeki ''büyüme arzusu''ndan bahsetmiyorum..

Mesela bugün her 7 kişiden biri Türkiye'de araba sahibi..

Dünya nüfusu 7 milyar..

Bizi ''büyümek istesek dahi'' bizi sınırlayabilecek olgular var mıdır? Varsa nelerdir? Her modelimizi büyümek üzerine kurmak sağlıklı bir yaklaşım mıdır? Bu yaklaşım sonunda bir çöküntüye sebep vermez mi?

Bahsettiğim ikisi farklı konular.. Sonuçta biz tanrı değiliz, her istediğimizi elde edicek kudrete sahip değiliz, bir de karşımızda bize veren ya da vermeyen bir doğa var..

• quote:

quote:

Durdurduğu vakit boyun eğdiğiniz vakit olur. İlerlemeyi arzulan bir insan ırkı, düşüşe geçtiğinde bunu kendi arzusu ile yapabilir.

Hayır, siz benim dediğimi yanlış anladınız.. Ben insan içindeki ''büyüme arzusu''ndan bahsetmiyorum..

Dünya nüfusu 7 milyar..

Bizi ''büyümek istesek dahi'' bizi sınırlayabilecek olgular var mıdır? Varsa nelerdir? Her modelimizi büyümek üzerine kurmak sağlıklı bir yaklaşım mıdır? Bu yaklaşım sonunda bir çöküntüye sebep vermez mi?

Bahsettiğim ikisi farklı konular.. Sonuçta biz tanrı değiliz, her istediğimizi elde edicek kudrete sahip değiliz, bir de karşımızda bize veren ya da vermeyen bir doğa var..

Büyük bir etkenden bahsedelim, örneğin Güneş'in ölümü. Bunu engelleyemeyeceğimizi söyleyebilirmisiniz? Şunuda bilmeliyiz ki biz kara parçasının üzerinde yaşayan taştan yapılmış insanlar değiliz. Bizim bakış açımız, hayal gücümüz, inancımız var. Her modelimizi büyümek üzerine kurmanın sağlık olup olmadığını belirleyecek olan biziz. Bir çöküntüye, çöküntü adını verebilecek yine biziz.

Siz her istediğinizi elde edemeyeceğinizi söylediğiniz dünyada her istediğini elde edebilecek insanlar mevcut. Sizin başarısızlığınız, onların başarısı olabilir. Doğanın kendisi biziz.

• quote:

quote:

Dünya nüfusu 7 milyar..

Bu konuda çok büyük sınırlamalar var. Gelişmiş ülkeler gelişmemiş ve sözde gelişmekte olan ülkeleri frenlemek için birçok siyasi, ekonomik sistemler kullanmaktadır. En güzel örneği biziz. Dünyanın en değerli topraklarından birinin üstünde olmamıza rağmen hala gelişeceğiz. Çünkü yıllardır bizi engelliyorlar. Siyasetimize bakın yıllardır kısır çekişmeler ile uğraşıyoruz. Uygulanan yanlış devlet politikaları yüzünden onlarca yıl ve milyarlarca dolar para kaybettik. Özellikle teröre 300milyar dolar civarı para gömdük ve 40 bine yakın insan kaybettik. Sanayimiz bitmiş durumda...
    Bu konu çok su götürür. Ama sanırım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

• quote:

Siz her istediğinizi elde edemeyeceğinizi söylediğiniz dünyada her istediğini elde edebilecek insanlar mevcut. Sizin başarısızlığınız, onların başarısı olabilir. Doğanın kendisi biziz.

Dar alandan bahsetmiyorum, tabii ki ben bir yat alamazken dünyada yat alabilecek kapasitede insanlar var.. Benim dediğim Türkiye'de her 7 kişiden biri otomobil sahibi iken bunun herkesin otomobil sahibi olacak düzeye ulaşıp ulaşmayacağı.. Eskiden her 100 kişide 1 cep telefonu varken bugün 20 milyon cep telefonu kullanılıyor.. Otomobil sayısı Türkiye'de 70 milyon olacak mıdır?

Bir sistemin kuralının ''zero-sum game'' olması ile ''win-win'' olması çok farklıdır.. Birinde biri kaybederken öbürü kazanır, sisteme giren enerjide değişiklik olmadığı için ve enerjinin korunumu yasasına bağlanabilir, öbürsünde ise sisteme giren enerji arttığı için her iki kişi de aynı anda kazanabilir..

quote:

Gelişmiş ülkeler gelişmemiş ve sözde gelişmekte olan ülkeleri frenlemek için birçok siyasi, ekonomik sistemler kullanmaktadır. En güzel örneği biziz.

Buna katılmıyorum, gelişmekte olan ülkeler son 20 yılda çok fazla gelişmişlerdir, Türkiye'de dahil.. Hatta gelişmiş ülkeler onların mallarını tüketerek onların gelişmesini desteklemişlerdir..

• bulunsun
  • Arkadaş 1 yıl sonra hortlatmış bende ondan 4 ay sonra hortlatayım :)
    Öncelikle SonOfPatriot adlı üyenin düşüncelerini çok ilgi çekici buldum ve çok beğendim.Uzaklaştırılmış forumdan,umarım cezası en kısa süre içinde biter.Gerçekten de nüfus dediği gibi büyüse mutlaka artık gökdelen mi olur,farklı bir mimarimi bulunur,okyanuslardamı yaşarız bilemem.Fakat bir yazı okumuştum,insanlık bu hızla üremeye devam ederse 700 yıl sonra sanırım dünyanın kütlesine eşit olacakmışız.Böyle bir durumda ne olur.Yani bir vinç kendinin kat be kat ağırlığını taşıyor birşey olmuyor.Karınca kendinden kat be kat büyük şeyleri taşıyor birşey olmuyor.Ya da halterciler kendi ağırlığından daha fazlasını kaldırıyor birşey olmuyor.Böyle bir durumda da dünya bizi kaldırabilir mi ? Ya da çöküş başlar mı ?
    Ayrıca beslenme konusunda çöllerin yeşillendirme projeleri ve dikey tarlalar var.Bu kadar besini,yiyeceği ileride onmilyarlarca belkide yüzmilyarlarca nüfus için üretmek ,doğayı bir noktada tüketir mi? Yoksa doğa her zaman olduğu gibi görevini yapmaya devam eder mi ?
    Belki ileride çevremizdeki,ya da diğer bulunmuş olan yaşanabilir gezegenlere toplu insan taşımaları yapar ve koloniler kurarız.Galaksiye yayılırız vs.Ama bu konuda kendi içimde bazen çatışıyorum.Ha diyebilirsiniz ki niye çatışıyosun sanki hemen zamanı geldide bunlar oldu,ya da anı yaşa felan.Ama oluyor işte.
    Çatıştığım konu bu kadar çok insanın bu kadar çok üreyip nüfusun aşırı olmasını karşısında insanın değeri azalır mı ? Yani dünyada şu an 7 milyar insan yaşıyor ama bunlardan 1 milyarı hali vakti yerinde.Diğerleri ise kötü durumda.Sonrada kendi kendime diyorum ki,eğer üreme olmazsa,yeni bebekler doğmazsa dünya nasıl bir hal alır ?
    Yani ben böyle bir durumda yaşamak istemezdim.Düşünsenize,sorunlar yüzünden üreme durmuş(Yasaklamışlar ya da insanlar kendi karar vermiş doğayı korumak uğruna) ve hiç bebek doğmuyor.Herkes yaşlı,orta yaşlı ya da daha büyük insanlar.Hiç küçük yok.Çocuk,bebek yok.
    Çocuk her zaman masumiyeti simgelemez mi ? Çocuklarla vakit geçirirken biz de çocukluğumuzu hatırlamaz mıyız ? Neşelenmez miyiz?
    Onlarla vakit geçirmesek bile kendi aralarında oynadıkları oyunları konuştukları konuları ve yaratıcılıklarını görerek sevinmez mutlu olmaz mıyız ?
    Baya bir sorum var.Umarım canınızı sıkmamışımdır.

• Okadar uzun süreli düşünmedim ama benimde aklımdan ara sıra geçer kaynaklar sınırlı 40 yıl sonra petrol bitecek bitmeden kimbilir ne savaşlar çıkacak.Nüfus büyük bir hızla artıyor acilen nüfus politikaları uygulamak lazım.Her ailenin tek çocuğu olmalı bana göre hem eğitimi kolay olur hem bakımı kolay olur.Ama bakıyosun Türkiye'de bazı bölgelerde 10 çocuk yapan aileler var hangi birine bakıcaksın yetiştiriceksin bunları.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.