Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bugün itibari ile kombinin eşanjörü değişti, gelişmeleri terar yazacak, basınç düşmesi olacak mı iki gün takibimde kombi bakalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her şey normal şuan itibari ile. Basınç da düşme yok.

• Arkadaşlar benim kombi eski 4-5 senelik. Oturduğum ev kira. Sıkıntım kaloriferlerin ısındıktan sonra hemen soğuması. Yani bi 5 dk sıcak oluyor. Sonra kombi çalışmaya başlıyor kaloriferler ısınıyor sonra hemen kombi durduğunda tekrar soğuyor. Yani buradaki asıl sıkıntım kaloriferlerin baya bi soğuk olması yani hiç yanmıyormuş gibi. Sanırım kombi yoğuşmlı değil. Sıkıntı bu yünde mi? Bide resimdeki düğmenin ne işe yaradığını bilen varmı? Üzerinde tencere resmi olan düğme. https://forum.donanimhaber.com/UploadPhoto.aspx?fromMobile=yes&secureID=218F720F8B973E7724DBC017517ABAB6&mem=1223561&photoDraftID=2848105&from=77.92.138.226

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi COTTONS -- 7 Aralık 2013; 22:53:24 >

• COTTONS C kullanıcısına yanıt
    Peteklerin çabuk soğuması kombiyle veya yoğuşma olup olmamasıyla alakalı değil...

Petekler metretül olarak yetersiz olduğu için çabuk soğur, eğer ısı yalıtımı da yetersizse durum daha vahim olur...
  • Uzman arkadaşlara bir sorum olacaktı. Oturduğumuz apartmanda 14 daire var. bina yeni. merkezi ısıtmali. 2 adet gb162 buderus kazan var. Bu Kombilerin çalışma mantığını bi türlü anlayamadım. Ayar olarak sürekli ısıtma 22,5 derecede çalışıyor. Şimdi bu kombiler 22,5 dereceyi neye göre ayarlıyor. Yani bizim odaların sıcaklığının 22 buçuk olduğunu nerden biliyor. Veya tam olarak merkezi ısıtma larda bu kombilerin çalışma mantığı nedir. Binanın dışına bitane cihaz koymuşlar dış hava sıcaklığına ölçüyor. Kombi üzerindeki düğmeler de çalışma sıcaklığı otomatik ayarında. Bunu 50 60 a veya 70 e düşürsekmi acaba. Bir de bu gb162 nin kontrol panelinin kullanma kılavuzunu nerden bulabilirim. Geçenlerde yöneticimiz kontrol panelinden sürekli ısıtmayı degistirip otomatik olarak yapmis. Otomatik ayar da da sabah 5 30 da 22 buçuk derece ile açılıp akşam 22 30 da 19 derece düşme ayarı var. Milliyet gece üşüyorum deyince yine sürekli ısıtmaya aldık

• quote:

Orijinalden alıntı: piri.reis

Uzman arkadaşlara bir sorum olacaktı. Oturduğumuz apartmanda 14 daire var. bina yeni. merkezi ısıtmali. 2 adet gb162 buderus kazan var. Bu Kombilerin çalışma mantığını bi türlü anlayamadım. Ayar olarak sürekli ısıtma 22,5 derecede çalışıyor. Şimdi bu kombiler 22,5 dereceyi neye göre ayarlıyor. Yani bizim odaların sıcaklığının 22 buçuk olduğunu nerden biliyor. Veya tam olarak merkezi ısıtma larda bu kombilerin çalışma mantığı nedir. Binanın dışına bitane cihaz koymuşlar dış hava sıcaklığına ölçüyor. Kombi üzerindeki düğmeler de çalışma sıcaklığı otomatik ayarında. Bunu 50 60 a veya 70 e düşürsekmi acaba. Bir de bu gb162 nin kontrol panelinin kullanma kılavuzunu nerden bulabilirim. Geçenlerde yöneticimiz kontrol panelinden sürekli ısıtmayı degistirip otomatik olarak yapmis. Otomatik ayar da da sabah 5 30 da 22 buçuk derece ile açılıp akşam 22 30 da 19 derece düşme ayarı var. Milliyet gece üşüyorum deyince yine sürekli ısıtmaya aldık

Merkezi sistemde dizin daireye gore isitma yapamaz.grnelde yuksek sicakliklar secilirki tum daireler isinabilsin.tavsiyem tum peteklere termostatik vana taktirmaniz.dis hava sensoru otomasyon icin kaloriferin devreye girmesi ile alakali.gelismis sistemlerede isi ihtiyacini dis havaya gore ayarlar.kombilerdeki parametre girisine gore en dusuk en yuksek sicakliklar ile de sinirlanabilir.yuksek sicaklik arti trv taksin herkez.istene. Isiya sabitlenir daireler

• piri.reis kullanıcısına yanıt
    Seçili bir oda sıcaklığı hedefi varsa brülör bu hedefe kadar yanar ve söner. Hedef sıcaklığın altına inince tekrar yanar. Burada amaç, kazanın istenen konfordan fazlasını üretmesini engelleyerek tasarruf etmektir. Yalnız oda termostatının konduğu alanın ısınmasına göre brülör devreye girip çıkacağından, bu referans alanın belirlenmesi büyük önem taşır. Yanlış uygulamalarda referans alandaki oda termostatı brülörü kapadığında henüz ısınmasını tamamlamış alanlar olabilmekte ve ısıtmada dengesizlikler yaşanabilmektedir. Bu durum bireysel sistemlerde kolay çözümlenebilirken merkezi sistemlerde çözüm zordur. Oda termostatı yerine yine kumanda paneliyle iletişimli çalışacak dış hava sıcsklık sensörü tercih edilmelidir. Dış hava sensörü ile sistem dış sıcaklığa göre kazan ısısı otomasyonunu yapacak ve tasarruf sağlayacaktır. Dış sensör uygulamasında dikkat edilecek konular ise;
    * Dış sensörün kuzey/kuzeybatı cepheye apartmanın orta yüksekliğindeki bir konuma monte edilmesi,
    * Kumanda panelinde binanın yalıtımına ve bölgenizdeki en düşük dış sıcaklık derecesine uygun ısıtma eğrisinin seçilmesidir. (Yani ilinizdeki son 20 yılda en düşük sıcaklık diyelim -5C olsun; -5C derecenin eğer yalıtım varsa 60C kazan sıcaklığı, yoksa 70C kazan sıcaklığı ile eşleştiği eğri binanız için uygun diyebiliriz..
    Merkezi sistemli dairelerde enerji tasarrufu için en uygun yol termostatik radyatör vanası kullanmaktır. Eğer masraf bir defa yapılmışken tam yapılsın denirse, dijital proğramlı radyatör vanaları gece ve gündüz için farklı sıcaklık tercihlerine olanak sağladığı için tercih edilebilir. Sonuçta gündüz ve akşam 22-23C gerekirken uykuda geçirilen saatlerde 19-20C dereceler yeterlidir...Böylece kazanı gece kapatmaya gerek kalmayacağı gibi, fazla ısıtma da engellenerek konunun hem konfor hem de tasarruf tarafında verimlilik sağlanmış olur...
    Konu hakkında bölgenizdeki Isısan servisleri de detaylı teknik bilgi vereceklerdir; gerekirse bölge müdürlüğüne de başvurmaktan geri durmayın...
    Kolay gelsin...

• Tesekkurler

• piri.reis kullanıcısına yanıt
    Bir şey değil...

Umarım konu çözüme kavuşur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Peteklerin çabuk soğuması kombiyle veya yoğuşma olup olmamasıyla alakalı değil...

Petekler metretül olarak yetersiz olduğu için çabuk soğur, eğer ısı yalıtımı da yetersizse durum daha vahim olur...

peki bunun tek yolu petekleri değiştirmek mi??
    Kombi sıcaklığını arttırabilirsiniz, daha iyi ısınır ama daha çok fatura ödersiniz...

Ev sahibini ikna edip petekleri büyütürseniz sarfiyat düşer...

Bu arada kombiye son 2-3 yıl bakım yapılmadıysa yaptırın...
  • petekleri büyütsek bile evde ısı yalıtımı olmadığı için ısınma sıkıntı olmaya devam edecek.

cevap için teşekkürler...
    Bir şey değil...

Petekleri büyütürseniz ısı kaybınız azalmayacak ama aynı sarfiyatta biraz daha iyi ısınacaksınız; sıkıntı biraz azalacak...
  • kombi buderus gb72 bar basıncı 1 de düşük geldi bana
    yukseltmek istiyom ama vanası nerde bulamadım
    tarif etcek olan varmı
    altında siyah plastik bir vana var sola dogru çevir
  • quote:

Orijinalden alıntı: danger70

kombi buderus gb72 bar basıncı 1 de düşük geldi bana
    yukseltmek istiyom ama vanası nerde bulamadım
    tarif etcek olan varmı

buldum servisi aradım tarif etti
  • quote:

Orijinalden alıntı: seyma1972

altında siyah plastik bir vana var sola dogru çevir

sagol evet o siyah aşagı dogru sarkan plastik vanaymış 1.5 gu bıraz gecti kapattım şuan yeter sanırım
  • Sayın ustalar,
    bosch kombi var oda termostatı kalın çizgiye ayarlamıştı servis 20 C demişti.içerden yalıtımdan sonra oda ısısı 28 de sıcak oluyo kalının bir alttakine getirdim. 22 C DE KOMBİ İSE 35 C GELİNCE ÇALIŞMAYA BAŞLIYO 45 KADAR ÇIKIYO ben huylandım benim oda termostatı arızalımıdır.14 yıllık kombi daha servis yüzü görmedi emektar.Günlük tüketim 7m3 normalmi bende mi sıkıntı
  • Arkadaşlar Buderus OTM P oda termostadım mevuct...Fakat doğru ölçüm yapıp yapmadığı konusunda tereddütüm var...Çünkü oda sıcaklığını daha önce 22 dereceye ayarladım.Ev yeni olduğundan ve petekler küçük olduğundan 19 dereceye zor çıkıyordu.Oda termostadını söktüm.Petekleri büyüttüm ev oturulabilir duruma geldi.Oda termostadını tekrar taktım.Fakat yine 1 derece gösteriyor.Nasıl bir yol izlemeliyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: connected71

Sayın ustalar,
    bosch kombi var oda termostatı kalın çizgiye ayarlamıştı servis 20 C demişti.içerden yalıtımdan sonra oda ısısı 28 de sıcak oluyo kalının bir alttakine getirdim. 22 C DE KOMBİ İSE 35 C GELİNCE ÇALIŞMAYA BAŞLIYO 45 KADAR ÇIKIYO ben huylandım benim oda termostatı arızalımıdır.14 yıllık kombi daha servis yüzü görmedi emektar.Günlük tüketim 7m3 normalmi bende mi sıkıntı

hocam içerden yalıtımı nasıl yaptınız?
  • 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.