Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba..ben forumun en acemi üyesi sayılırım..Eğer başka alanlarda konu geçmişse özür dilerim.Ama bir sorum olacak .Ben uzun araştırmalar sonucunda BOSCH CONDENSE 2000 W kombi aldım..ve TRZ 200 termostat taktırdım..Yeni yeni kullanmaya başladım.Ancak termostat bana garip geldi..Normalde 23.5 dereceye ayarlı...22.5 e düşüyor ama çoğu zaman açmıyor..Ben müdahale ederek derece arttırısam örneğin 24.5 yaparsam devreye giriyor..24 olunca kapatıyor...Ve içeri ısındıktan sonra ısı kaybı fazla olmadığı için saatlerce devreye gimiyor..Petek ısısı 45-50 lerden 25 e kadar düşüyor..TRZ 200 hassasiyeti 0.1 derece diye biliyordum.Ama benimki 0.5 veya 1 derece galiba..Bunun bir ayarlaması varmı?
    HATAY ANTAKYA da yaşıyorum ..İklim ılıman,ev mantolamalı,zemin kat ama parke döşeli..Sabah uyandığımda bile ısı hemen hemen 21-22 derece oluyor..Bende kombiyi şalterden kapatıyorum yatarken..Acaba yanlışmı yapıyorum..?Kombiyi kapatmazsam ısıtma yapmadığı halde elektrik yakar mı?
    Ayrıca kombi termostatı kombiyi kapattıktan sonra kombi pompası halen çalışıyor..Isıtma aktif olmadığı halde pompa çalışırmı?

Birde BUDERUS GB012 ile ilgili bir konu okumuştum forumda..Servis düzlem ayarı diye...Kombiye %25 tasarruf ettiriyormuş..Bu iki model kasa hariç birebir aynı..Acaba bu ayarlar benim kombime de yapılabilirmi?teşekkür ederim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emirhan2012 -- 25 Kasım 2013; 23:33:40 >

• iyi akşamlar kolay gelsin. bizde buderus logamax u042-24k marka kombi bulunuyor. ancak teknik servis oda termostatında sadece on-off kablolu oda termostatının bu modelle uyumlu oldugunu söyledi biz ise kablosuz bir oda termostatı kullanmak istiyoruz yardımcı olurmusunuz??
  • quote:

Orijinalden alıntı: B_Beyrek

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: bamsi_beyrek

quote:

Orijinalden alıntı: kotumuren

Benimde sormak istediğim başka bir sorum var arkadaşlar.daha doğrusu bir sorunum var.

bende de Buderus U52 hermatik kombi var. 3 yıldır kullanıyorum ama bir huyu (yada benim farkına varmadığım bir sorun) var ki beni deli ediyor.

örneğin kombi petek sıcaklığını 45 dereceye ayarladım. ev ısındı ve kombi devir daim karışık ısıtmaya devam ediyor.
    o esnada lavaboya gittim ve elimi yıkadım, kombi sıcak su tesisatına 55 derecelik su gönderdi. el yıkama bittikten sonra kombi içinden en son geçen su sıcaklığı sıcak su sistemine gönderdiği 55 derecelik su oluyor. Nalet kombi bu su sıcaklığını algılayp petekler 55 olmuş deyip petekeleri ısıtmayı kesiyor.

ve o anda kombi haznesindeki su sıcaklığı 55 olarak kalıyor düşmüyor. düşmeyincede tekrar petekleri ısıtmak için devreye girmiyor.

acaba bu olay tüm tek eşanjörlüler de oluyor mu yoksa bu lanet kombinin ısı algılayıcılarında yada devir daimin de bir sıkıntımı vardır.

Bendede u62 var aynı şey oluyor daha önce Baymak vardı oda öyleydi. Kullanma suyu sıcaklığı kalorifer suyundan yüksek seçildiğinde bu dereceye düşmeyinceye kadar kalorifer kısmı devreye girmiyor. Ben şu an oda termostadıyla kullanıyorum o nedenle bu sorun yok bazen termostadı devre dışı yaparak kullanıyorum ozamnad kombi reset düğmesine basıyorum :)) başka pratik yolu yok.

Ben U62 alırken U52 daha sorunsuz diye tavsiye etmişlerdi siz tüketimiyle ilgili herhangi bir karşılaştırma yaptınızmı tüketim değerleri nasıl memnunmusunuz.

Böyle çalışması gayet normal. Radyatörlere 45 derece ile sıcak su gönderme komutu verdiniz. Banyo yaptınız yada elinizi yıkadınız 55 derecede kaldı. Sirkülasyon pompası çalışıyorsa bu ısı örneğin 45 dereceye kombi ayarlandıysa 35-36 dereceye ininceye kadar kombi yanmaz. Bunda anormallik yoktur.
    Kaldı ki Buderus U062 çift eşanjörlüdür

Evet aynı görüşteyim, bende aynı şeyi iddia ediyorum zaten. Bu durum sorun diye değil, endişe edilecek bir durum yok, benimkide öyle çalışıyor diye yazmak istemiştim.

nasıl yani şimdi peteklerdeki su sıcaklığını atıyorum 50 yaptım. kombi çalışırken banyo ya girdim banyo su sıcaklığını da 60 yaptım. su tesisatındaki suyun sıcaklıı 60 dan 49 a düşene kadar kombi petekleri ısıtmıyor mu? eger böyleyse ne dandikmiş bende neredeyse uo62 alacaktım . benim kullandığım mevcut ariston kombide 10 yıl önce almıştım. sıcak suyu açınca kombi peteklerdeki suyu ısıtmaz ama banyodaki suyu kapatınca kaldıgı yerden direk peteklerdeki ısıtmaya devam eder:) buderus uo62 yi listeden sildim vaillant plus 3/5 nasıl ondada aynımı bilginiz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkmt1972 -- 25 Kasım 2013; 19:43:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: semuda

iyi akşamlar kolay gelsin. bizde buderus logamax u042-24k marka kombi bulunuyor. ancak teknik servis oda termostatında sadece on-off kablolu oda termostatının bu modelle uyumlu oldugunu söyledi biz ise kablosuz bir oda termostatı kullanmak istiyoruz yardımcı olurmusunuz??

dijital de olur, kablosuz da olur
    cihazınız boscvh clasic plus model ile bire bir aynıdırdijital de olur, kablosuz da olur
    cihazınız boscvh clasic plus model ile bire bir aynıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: hkmt1972

quote:

quote:

quote:

quote:

Benimde sormak istediğim başka bir sorum var arkadaşlar.daha doğrusu bir sorunum var.

bende de Buderus U52 hermatik kombi var. 3 yıldır kullanıyorum ama bir huyu (yada benim farkına varmadığım bir sorun) var ki beni deli ediyor.

örneğin kombi petek sıcaklığını 45 dereceye ayarladım. ev ısındı ve kombi devir daim karışık ısıtmaya devam ediyor.
    o esnada lavaboya gittim ve elimi yıkadım, kombi sıcak su tesisatına 55 derecelik su gönderdi. el yıkama bittikten sonra kombi içinden en son geçen su sıcaklığı sıcak su sistemine gönderdiği 55 derecelik su oluyor. Nalet kombi bu su sıcaklığını algılayp petekler 55 olmuş deyip petekeleri ısıtmayı kesiyor.

ve o anda kombi haznesindeki su sıcaklığı 55 olarak kalıyor düşmüyor. düşmeyincede tekrar petekleri ısıtmak için devreye girmiyor.

acaba bu olay tüm tek eşanjörlüler de oluyor mu yoksa bu lanet kombinin ısı algılayıcılarında yada devir daimin de bir sıkıntımı vardır.

Bendede u62 var aynı şey oluyor daha önce Baymak vardı oda öyleydi. Kullanma suyu sıcaklığı kalorifer suyundan yüksek seçildiğinde bu dereceye düşmeyinceye kadar kalorifer kısmı devreye girmiyor. Ben şu an oda termostadıyla kullanıyorum o nedenle bu sorun yok bazen termostadı devre dışı yaparak kullanıyorum ozamnad kombi reset düğmesine basıyorum :)) başka pratik yolu yok.

Ben U62 alırken U52 daha sorunsuz diye tavsiye etmişlerdi siz tüketimiyle ilgili herhangi bir karşılaştırma yaptınızmı tüketim değerleri nasıl memnunmusunuz.

Böyle çalışması gayet normal. Radyatörlere 45 derece ile sıcak su gönderme komutu verdiniz. Banyo yaptınız yada elinizi yıkadınız 55 derecede kaldı. Sirkülasyon pompası çalışıyorsa bu ısı örneğin 45 dereceye kombi ayarlandıysa 35-36 dereceye ininceye kadar kombi yanmaz. Bunda anormallik yoktur.

Evet aynı görüşteyim, bende aynı şeyi iddia ediyorum zaten. Bu durum sorun diye değil, endişe edilecek bir durum yok, benimkide öyle çalışıyor diye yazmak istemiştim.

nasıl yani şimdi peteklerdeki su sıcaklığını atıyorum 50 yaptım. kombi çalışırken banyo ya girdim banyo su sıcaklığını da 60 yaptım. su tesisatındaki suyun sıcaklıı 60 dan 49 a düşene kadar kombi petekleri ısıtmıyor mu? eger böyleyse ne dandikmiş bende neredeyse uo62 alacaktım . benim kullandığım mevcut ariston kombide 10 yıl önce almıştım. sıcak suyu açınca kombi peteklerdeki suyu ısıtmaz ama banyodaki suyu kapatınca kaldıgı yerden direk peteklerdeki ısıtmaya devam eder:) buderus uo62 yi listeden sildim vaillant plus 3/5 nasıl ondada aynımı bilginiz var mı?

Kombi olsun kazan olsun ısıtma sistemlerinde öncelik sıcak su dadır.
    marka model farketmez, sıcak su ihtiyacı varsa cihaz sıcak suya çalışır
    ihtiyac bitince ısıtma ihtiyacı varsa, ısıtmaya devam eder

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetbayram

quote:

Orijinalden alıntı: hkmt1972

quote:

quote:

quote:

quote:

Kombi olsun kazan olsun ısıtma sistemlerinde öncelik sıcak su dadır.
    marka model farketmez, sıcak su ihtiyacı varsa cihaz sıcak suya çalışır
    ihtiyac bitince ısıtma ihtiyacı varsa, ısıtmaya devam eder

öncelik sıcak su oldugunu biliyorum. ama anlamsız buldugum : kombinin sıcak su kapanınca ;sıcak suyun peteklerde ki su sıcaklığından daha az olmasını beklemesi. atıyorum sıcak suyu 70 e cıkardım sonra kapattım kombi neden tesisatta kalan 70 derecelik sıcak suyun peteklerdeki su sıcaklığına inmesini bekler

• hkmt1972 H kullanıcısına yanıt
    cihaz beklemesine bekler de, içinde depoladığı su miktarı 1 litre yoktur onuda beklemez zaten
    sadece cihazın şalt sayısını düşürmek için fabrikasyon ayarı vardır.
    cihaz her durduğunda 3 dk kadar bekler, ister sıcak suyu açıp kapatın
    ister saatlerce kullanın, yada ısıtma da ayarlanan derece ulaşsın

mutfakda bayanlar genelde anlık olarak sıcak suyu açıp kapatırlar
    bu bunun gibi durumlar için

(cihazın ömrünü uzatmaya yönelik bi ayardan ibaret bir olay)
  • Merhb,
    kombide radyatör sıcaklığı 50 dereceye ayarlı. Bu dereceyi yükseltmenin bir mantığı varmı yoksa aynı değerde kalıp, otm cihazının kendisininmi modülasyon yapması gerekli? Kombide herşey orjinal ayarında. Otmde gidiş sıcaklığı 82 derece. ev yaklaşık 200m2 uzak odalar biraz soğuk oluyor. Bende kombiye yakın olan 3 radyatör vanasının altlarını tam kapatıp 2 tur açtım (toplam 7 turda açılıyor), salondaki ve yatak odasındaki 2 radyatörüde 3 tur açtım, uzak olanlar tam açık. Bunun dışında dikkat etmem gereken nedir? kombideki dereceyi yükseltirsem yoğuşma olmama gibi durum olurmu? Birde bu akıllı duş olayı nedir? Otm cihazımda musluk resmi üzerinde eco yazıyor, bunla oynama yapılıyor mu?
    yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pdk54

Merhb,
    kombide radyatör sıcaklığı 50 dereceye ayarlı. Bu dereceyi yükseltmenin bir mantığı varmı yoksa aynı değerde kalıp, otm cihazının kendisininmi modülasyon yapması gerekli? Kombide herşey orjinal ayarında. Otmde gidiş sıcaklığı 82 derece. ev yaklaşık 200m2 uzak odalar biraz soğuk oluyor. Bende kombiye yakın olan 3 radyatör vanasının altlarını tam kapatıp 2 tur açtım (toplam 7 turda açılıyor), salondaki ve yatak odasındaki 2 radyatörüde 3 tur açtım, uzak olanlar tam açık. Bunun dışında dikkat etmem gereken nedir? kombideki dereceyi yükseltirsem yoğuşma olmama gibi durum olurmu? Birde bu akıllı duş olayı nedir? Otm cihazımda musluk resmi üzerinde eco yazıyor, bunla oynama yapılıyor mu?
    yardımcı olursanız sevinirim.

maksimum verim 55derece ve altinda olur. 55 dereceyi gectikce yogusma ciddi manada azalir

yakin peteklere reglaj yapacaginiza kaliteli termostatik vana taktirin. etkili ve kesin cozumdur.

82 derece gidis suyu cok yuksek deger acilen dusurun.

eko modunda cihaz sicak su kullanim zamanlarinizi hafizaya alip o vakitlerde sicak su hazirlar.

• Arkadaşlar günaydın,

Buderus Gb12 E12 hatası

Yaklaşık 2 sene önce bir buderus kombi aldım ve geçen kış güzel kullandım fakat bu sezon başlamadan önce kombiye bir otm cihazı aldım ve servisi çağırmadan kılavuzdan kendim kurdum. Bugün sabah uyundığımda otm cihazı ekranında E12 hatası yazıyor, kombiye baktığımda basıncın 1 in altına indiğini gördüm ve su bastığımda kombi eski haline geri döndü ve şu anda normal çalışıyor. Bu hatayı yaklaşık 10 gün önce yine yapmıştı. Peteklerin bağlantı yerlerine baktım fakat herhangi bir kaçak da göremedim. (Yoğuşma suyundan giden suyla bir alakası olabilirmi?) Geçen sezon on/off kumanda ile çalışıyordu ve böyle bir problemle karşılaşmamıştım.

Yardımlarınızı bekliyorum. Sevgiler.
  • pdk54 P kullanıcısına yanıt
    Basınç sürekli düşüyorsa tesisatta kaçak var demek, yoğuşma suyu ile alakası yoktur.
  • gidiş suyu sıcaklığı 82 derece gösteriyor otm cihazında bu normalmi ? kombide 50 dereceye ayarlı kalorifer ön ekranda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pdk54

gidiş suyu sıcaklığı 82 derece gösteriyor otm cihazında bu normalmi ? kombide 50 dereceye ayarlı kalorifer ön ekranda.

82 derec cok yuksek. oda termostati uzerinden 55e alin.

• quote:

Orijinalden alıntı: seconz

quote:

Orijinalden alıntı: EFEBEY09

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: seconz

quote:

Radyatörün üzerindeki TRV'nin değerini arttırınca sıcak su akış sesi geliyor suyun dolaştığını duyuyorum... tabii bu devamlı olunca rahatsız ediyor sadece radyatörün birisinde var bu ses.. Hava yapmış mı olabilir ?

Aynı şey bendede oluyor ben tamamen kapatıyorum vanayı ertesi gün ilk açtığımda su sesi geliyor vanayı tekrar kapatıp açtığımda düzeliyor bi deneyin isterseniz belki sizin durumda aynıdır.

Aynen dedğiniz gibi, giriş vanasını tamamen açıp kapatıyorum bekletiyorum, çıkış vanasına da aynı şekilde birşeyler yapıyorum. ama ses kesilmedi maalesef.

Bu ses hele gece epeyce rahatsız ediyor.. HAVA yapmış olabilir mi ?

Bak üstad ozaman peteğin havasını al eğer düzelmez ise sorun vanadadır onu değiştirmen gerek.

Arkadaşlar bahsettiğim sorun değilmiş aslında... Konuyla ilgili deneyimi anlatayım da faydası olur diye düşündüm.

Petekleri yarı yarıya kapatıyordum gece, o bahsettiğim ses suyun dolaşımdaki basınç sesiymiş. şimdi diğer oda peteklerinin TRV'lerini açıyorum biraz daha ve ses kesiliyor.

Ayrıca birde yakıt konusunu bahsetmek istiyorum; odaların TRV'lerini açık (Mesela salon 3'te çocuk yatak odası 3'te banyo devamlı açık. mutfak 2,5 civarı) yani evin heryerini ısı derecesine göre açık bırakıyorum.) havaların daha çok soğumasına rağmen kombi sanki biraz daha az yakıyor gibi geldi bana.. kombi derecem 60'ta duruyor devamlı.

daha önce burdaki kardeşlerimin bahsettiği kalorifercilik oyunu oynarken gece 5 m3 gündüz 5 m3 yakmıştı.

şimdi peteklerin çoğu (istediğim ısıya ayarlanmış vaziyette) açık ve evin heryerinı ısıtıyorum.. VEEEE daha az bir gaz harcıyorum.

denemelerimizi paylaşalım.. herkese hayırlı sıcak günler diliyorum

• Ayrıca duyduğum bir kullanma sitilini paylaşmak istiyorum doğru mu veya doğru olabilir mi ?

Arkadaşım; kombiyi 50 dereceye, oda derecesini 22 derece civarına ve geçen yil 250- 300 tl'lik gaz yakmış.

Arkadaşımızın oğlu istanbulda kombi ile ısınyormuş ve gelmiş kombi dercesini 85 dereceye ayarlamış. OT ve TRV'ler yine aynı derecede devam etmişler.. ve gaz faturası 200 tl'yi geçmemiş.

Ben henüz denemedim... deneyen veya böyle kullanan var mı?
  • bosch condens 2000w kombi var zwb24-1ar kodlu. komni üzerindeki panelde ısı derecesi sürekli yanıp sönüyor kalorifer ve sıcak su ayarları minimumda, birde oda da kumandası var programlı oda sıcaklığı göstergeli ancak program ile kullanmıyorum kombiyi kumandasından sadece oda sıcaklığını düşürdüğüm zaman kumanda üstünden otomatik kombi çalışıyor neden olur bu

edit: kumandasının pili bitmiş değiştirdim düzeldi. selamatle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A.C. -- 3 Aralık 2013; 12:57:31 >
  • quote:

Ayrıca duyduğum bir kullanma sitilini paylaşmak istiyorum doğru mu veya doğru olabilir mi ?

Arkadaşım; kombiyi 50 dereceye, oda derecesini 22 derece civarına ve geçen yil 250- 300 tl'lik gaz yakmış.

Arkadaşımızın oğlu istanbulda kombi ile ısınyormuş ve gelmiş kombi dercesini 85 dereceye ayarlamış. OT ve TRV'ler yine aynı derecede devam etmişler.. ve gaz faturası 200 tl'yi geçmemiş.

Ben henüz denemedim... deneyen veya böyle kullanan var mı?

Tahminim onun sebebi evin çabuk ısınması ve termostatın kombiyi kapatması ile alakalı bende 6 saat ısınan evde termostat kombiyi kapatınca 1 saatde ev ilk haline yakın bir hale dönüyor.
    Evin tekrar soğumasındansa kombinin durmadan yanması daha mantıklı fatura fazla gelir o ayrı tabi bütün bu kalorifercilik oyunundan sonra benim aklıma tek bir şey yattı ev yalıtımsızda olsa eğer kombi hava almıyacak bir şekilde korunuyorsa fatura fazla gelmez bütün olay kombinin sıcak durup durmamasıyla alakalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seconz -- 3 Aralık 2013; 15:44:48 >

• Arkadaşlar merhaba,
    Buderus gb12 kombide bir süredir basınç düşmesi oluyordu ve ben suyunu tamamlıyordum 2-3 güne bir. Dün akşam servisi aradım ve servis kombiye 2 bara gelene kadar su basın dedi ve sonra kombiye giren vanaları kapatın dediler. Şimdi baktığımda basınç 1,5 bar gösteriyor, sabaha kadar bekleyecem ve göstergede düşme olmazsa ne yapmalıyım?

• pdk54 P kullanıcısına yanıt
    Basınçta düşme olmazsa tesisatta kaçak var demek.
  • Arkadaşlar ben de de su tesisatında basınç düşüklüğünden kombiye yeteri kadar su basamama sıkıntısı var basınç göstergesi 1.2 civarında duruyor,harici bir yöntemle su basma imkanım var mı acaba?
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.