Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.375
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: routemaster

quote:

Orijinalden alıntı: Why me???

quote:

Ya ben Aviva denen sirketten BES yaptirdim, yatirdigim para surekli azaldi, simdi de cikis icin 472 TL ceza odemem gerekiyormus. Resmen hirsizlik bunlarin yaptiklari. Yatirdigim parayi tam olarak geri alma yontemi varmi? Surekli ayni palavralari dinliyorum bunlardan.

Bu arada, BES sistemini ovenler, once bir emekliliginizi alin ve sonra konusun.

sisteme girerken çıkmak istediğinde hangi şartların uygulanacağını, ne kesileceğini araştırdın mı? birikiminin hangi fonlara dağıtılacağını araştırdın mı? bunu değiştirebileceğini, istersen riski olmayan fakat düşük kazandıran bir dağılım seçebileceğini, istersen riskli ama kazancı da fazla olabilecek fonlar olduğunu biliyor musun?

bes'in bir vadesiz mevduat hesabı olmadığını bilmeden, araştırmadan girip böyle şeyler yazınca komik duruma düşüyorsunuz. ben bes sistemini vergi indirimi varken övüyordum. hala da faydalı olduğunu düşünüyorum. şu an ayda 75 tl yatırıyorum. bu para beni fakir yapmıyor ama 52 yaşına geldiğimde belki büyük bir ihtiyacımı karşılayacak. bes'e girerken 2-3 sene sonra ben vazgeçtim yeaa diyerek çıkılamayacağını bilmek gerekiyor. yukarıda da yazdım, canım sıkılınca çıkarım diyorsanız vadeli hesaba yatırın paranızı.

O zaman adam gibi anlatsinlar, ben gidip kendim basvurmadim, gisede islem yaparken, Aviva elemani yanima geldi, oyle bir anlatti ki... Sanki ben kosarak BES sistemine girdim.

Sen memnun olabilirsin, ben memnun degilim NOKTA

"Bu arada, BES sistemini ovenler, once bir emekliliginizi alin ve sonra konusun." yazmış, bu istinaden güzel bir yazı yazmış arkadaş. Manavdan karpuz almıyorsunuzki uzun soluklu bir sisteme giriyorsunuz, niye bu bilgileri öğren miyorsunuz, imza atacağınız belgeyi tamamı olmasa da üstün körü okumadan niye imza atıyorsunuz?

Bilinçsiz arkadaşların hataları yüzünden yararlı bir sistemi kötülemek haksızlık olduğu onlarca kez yazıldı. Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın, tavsiyem olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

Orijinalden alıntı: CuCuK

yeni sistemi bekleyip olası bir soyguna maruz kalma ihtimali vs parayı çekip en kötü durumda 1 yılda kalan stopajı almayı bekleme

Mevcuttaki %15 kesinti yerine eskileri yeni sisteme uydurup %25ini devlet katkısı havuzuna koyabileceklerini düşünmüyorum, yaparlarsa davamı açarım 1 sene sonra biel alırım paramı.
    Bence bir milat koyup eski parayı eski sistem yeni parayı yeni sistemde değerlendirecekler, bekleyelim bakalım ne çıkacak.

Yeni sistem henüz tam olarak açıklanmadı ama eskiden sisteme dahil olanlarda yavaştan yavaştan merak uyandırmaya başladı.

Ben 4 yıldır bu sistemdeyim. Gelir Vergisi muafiyeti güzel oluyordu, %27 dilime çıktığım için de yatırdığım her 100 TL'nin 27 TL'sini hemen alıyordum. Yani 73 TL cebimden çıkıyor sisteme 100 TL geçiyordu. Şimdiki sistemde 80 çıkıp 100 TL girecek. Benim için önemli bir meblağ, ayrıntılar tam belli olsun büyük ihtimal 5 yılı doldurup sistemden çıkarım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

Orijinalden alıntı: CuCuK

yeni sistemi bekleyip olası bir soyguna maruz kalma ihtimali vs parayı çekip en kötü durumda 1 yılda kalan stopajı almayı bekleme

Mevcuttaki %15 kesinti yerine eskileri yeni sisteme uydurup %25ini devlet katkısı havuzuna koyabileceklerini düşünmüyorum, yaparlarsa davamı açarım 1 sene sonra biel alırım paramı.
    Bence bir milat koyup eski parayı eski sistem yeni parayı yeni sistemde değerlendirecekler, bekleyelim bakalım ne çıkacak.

Yeni sistem henüz tam olarak açıklanmadı ama eskiden sisteme dahil olanlarda yavaştan yavaştan merak uyandırmaya başladı.

Ben 4 yıldır bu sistemdeyim. Gelir Vergisi muafiyeti güzel oluyordu, %27 dilime çıktığım için de yatırdığım her 100 TL'nin 27 TL'sini hemen alıyordum. Yani 73 TL cebimden çıkıyor sisteme 100 TL geçiyordu. Şimdiki sistemde 80 çıkıp 100 TL girecek. Benim için önemli bir meblağ, ayrıntılar tam belli olsun büyük ihtimal 5 yılı doldurup sistemden çıkarım.

3 aylık geçiş sürecinden de bahsediliyor haberlerde, belki de 3 ay içinde yeni sistemi kabul etmeyen eski usule göre sistemden ayrılabilir diyebilirler.

Bu durumda sizin gibi düşünen bana da ayrılıp stopaj iadesi için dava açmak kalır. Gönül ister ki devlet hem kendine hem bana iyilik yapıp mahkemelerle beni uğraştırmasa, mahkemeler de benimle uğraşmak zorunda kalmayıp işlerine iş eklemeseler ama nerdeee.

• Yeni uygulama, sistemdeki mevcut işveren grup emeklilik sözleşmelerindeki çalışan adına katkı payı ödeme uygulamasından türetilmiş gibi.

Ben eskiden Sabancı grubu çalışanıydım. Grup İnsan Kaynaklarının da motivasyonuyla(!) sisteme girdik. Şirketim benim adıma aylık brüt ücretin belli bir tutarında katkı payı ödemesi yapıyor, bunu da kurumlar vergisi matrahından indiriyordu. Biz çalışanlar olarak ayrıca vergi iadesi alamıyorduk. Dahil olduğumuz BES şirketi Akemeklilik (o zamanki adıyla) olduğu için grubun gene kendi bünyesindeki bir şirketi fonlaması gibi ilave kazancı vardı. Bir nevi bir cebinden alıp diğerine koymak gibi. Bize de havadan para yatmış oluyordu. Rakamları çok net hatırlamıyorum ama vergi iadesi almaktan daha kazançlı idi. Tabi şirket bize mevzuattaki kurallar haricinde ekstra şartlar ileri sürmüyordu, paraya şu kadar yıl dokunamazsın gibi.

Devlet burada vergi avantajından tüm kesimler yararlanamıyor ve sistem cazip görünmüyor diye bu tarz bir uygulamaya geçiyor olmalı. Çoğu arkadaşımız da gayet güzel açıklamış. Yastık altı birikim sisteme çekilmeye çalışılırken her zaman olduğu gibi orta gelir grubundaki bordrolu çalışana gene dokundurulumuş.

Yastık altıcılar eski alışkanlıklarını terketmeyebilir. Ama asıl bu sistemi ayakta tutabilecek, genç, bordrolu çalışan ve vergi avantajı olan, ilerisi için birikim yapmaya niyetinde olan ama bu işe çok fazla vakit harcamak da istemeyen (borsa takip etmek, yatırım fonları vs.) kesimi kaçırabilirler. Ben 8 yıllık BESli olduğum için cüzi ödemelerle devam ederim sistemde. Galiba biraz biraz bu yatırım işlerini öğrenmenin vakti geldi

Bir de devletin bu tür tasarruf uygulamalarında vatandaşa kazık atma huyu da malum. Deprem vergisini duble yola harcadık dedikleri gibi sizin katkı paylarını Suriyeli kardeşlerimize konteyner almak için harcadık, katkı payınızın %60 ını değil 6 yıl sonra, mezarda ancak görürsünüz ama merak etmeyin paranız bizde kalmaz da diyebilirler. Ne yazıkki devletimize ve kurumlarına güvenemiyoruz.

• Merhaba, bilenlere sormak istiyorum. Ayrılmak için bir mail atmıştım ilgili şirkete.

Az önce aradılar neden ayrılmak istiyorsunuz diye falan sordular. Dertleri anlattım.

Bana dediği ise evet haklısınız mevzuyuda iyi araştırmışsınız size söyleyebilecek birşeyim yok vb..

Ama yeni yasanın çıkmasını bekleyin gibi bir şey söyledi.

Ama ben güvenemiyorum. Sizce ne yapmalıyım.
  • Birikim olanlar için en güzel TEB'in Marifetli Hesabı arkadaş...Ben bunu biliiiiiiiir, bunu söyleriiiiiimmmm..!

• quote:

Orijinalden alıntı: dj.trust.06

Birikim olanlar için en güzel TEB'in Marifetli Hesabı arkadaş...Ben bunu biliiiiiiiir, bunu söyleriiiiiimmmm..!

Zaten rezil olan besi iyice p.ç ettikleri gibi yakında kısa süreli mevduatı da stopajı artırmak suretiyle p.ç edecekler o yüzden çok hevesli olma derim.. Altın mevduatıyla yastık altındaki altınlarda çağrılıyor, vatandaşı soyup soğana çevirmeye kararlılar.. Altını getir diyorlar peki garantisi nedir? Altınları toplayan banka yarın batarsa ne olacak? En azından mevduattaki gibi 50bin gibi komik bir rakamda olsa bir sigortası var mı? Bunlardan bahsetmeden gel gel yapıyorlar.. Allah korusun yarın savaş çıktımı herkes bankaya şuraya buraya yatırdığı paraların, altınların hepsinin üzerine bir bardak soğuk su içecek..
    Şahsen son kalem olan mevduata da dokunurlarsa fiziki altın ve kısmi dolara geçicem ve bunu da bu düzenbaz sistemden mümkün olduğunca uzak tutucam.. Birikimin bir kısmıyla da ürün ekilebilir toprak almayı düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oaston

quote:

Birikim olanlar için en güzel TEB'in Marifetli Hesabı arkadaş...Ben bunu biliiiiiiiir, bunu söyleriiiiiimmmm..!

Zaten rezil olan besi iyice p.ç ettikleri gibi yakında kısa süreli mevduatı da stopajı artırmak suretiyle p.ç edecekler o yüzden çok hevesli olma derim.. Altın mevduatıyla yastık altındaki altınlarda çağrılıyor, vatandaşı soyup soğana çevirmeye kararlılar.. Altını getir diyorlar peki garantisi nedir? Altınları toplayan banka yarın batarsa ne olacak? En azından mevduattaki gibi 50bin gibi komik bir rakamda olsa bir sigortası var mı? Bunlardan bahsetmeden gel gel yapıyorlar.. Allah korusun yarın savaş çıktımı herkes bankaya şuraya buraya yatırdığı paraların, altınların hepsinin üzerine bir bardak soğuk su içecek..
    Şahsen son kalem olan mevduata da dokunurlarsa fiziki altın ve kısmi dolara geçicem ve bunu da bu düzenbaz sistemden mümkün olduğunca uzak tutucam.. Birikimin bir kısmıyla da ürün ekilebilir toprak almayı düşünüyorum.

Inanmayacaksin, parani verirken iyi, parani geri isterken nerdeyse kufur edecekler.

Doyuramadik bunlari paraya, doyuramayacagiz. Her sekil bir taraflarindan para kopartma derdindeler, ama millet hakediyor. Apple fanboy, Intel fanboylardan sonra simdide BES fanboylari cikmis. El ele vermisiz iste, millet olarak yabanci sirketlere tum varliklarimizi sokma yarisina girmisiz.

Hesap kitap yapiyorum, ne hizmet aldigimi biliyorsam sana ne krdesim! Bilmiyorsan birilerini fanboy etiketi koy gitsin! Yeni nesil genclik!

Bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmeye merakli yeni nesil! Yazik !

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Inanmayacaksin, parani verirken iyi, parani geri isterken nerdeyse kufur edecekler.

Doyuramadik bunlari paraya, doyuramayacagiz. Her sekil bir taraflarindan para kopartma derdindeler, ama millet hakediyor. Apple fanboy, Intel fanboylardan sonra simdide BES fanboylari cikmis. El ele vermisiz iste, millet olarak yabanci sirketlere tum varliklarimizi sokma yarisina girmisiz.

Hesap kitap yapiyorum, ne hizmet aldigimi biliyorsam sana ne krdesim! Bilmiyorsan birilerini fanboy etiketi koy gitsin! Yeni nesil genclik!

Bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmeye merakli yeni nesil! Yazik !

Sorumu anlamadan BES avukatligina soyunma! Senin yaptigin hesap kitaptan bana ne?

Bu forumda BES'ten tam anlami ile emekli olan var mi?

BES sistemi zaten 2000 yılında kurulmuş, 12 yıllık bir sistem, doğal olarakta BES sisteminden emekli olan kişi bulman zor, türkiyede toplam 4.291 kişi emekli olmuş durumda.

• quote:

quote:

quote:

En az 10 yıllık bir sisteme gireceğin hizmete, sözleşmeye okumadan, detaylı bilgi almadan imza atan insanlar çok oldukça DOYURAMAZSINIZ! Millet hakediyor kısmında doğrusun, senin gibiler oldukça hakediyor!

Biz bunu yazdığımızda da BES'in Avukatlığı, Bes'in fanboyluğunu yapmış oluyoruz, yaw okumadan imza atıyorsun suçlu biziz, mantığa bak! Güzel kardeşim biz bu sistemi araştırdık, hesapladık, getirisi götürüsü nedir, ona göre giriş yaptık. Bu ülkede senin gibiler ayaküstü pazarlmaya 10 yıllık imza atacaklar oldukça bu kelek hizmeti heryerden almaya devam edersiniz!

Biz burada bilinçlenin derken, imza atacağınız sözleşmeyi okuyun derken bile niyetimiz anlaşımıyor, BRAVO! BES avukatlığı, BES fayboyluk lakabını bilgisizliğine veriyorum artık, tıpki sözleşmeyi okumadan imza atma hevesine.

TEKRARLIYORUM, BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMA!

• benim için bir avantajı yok. artı emekli olmadan çıktığımda eskisine göre daha çok zarardayım. hepsini dondurdum bakalım.başka enstrümanlara bakıcaz
  • @routemaster

Güzel kardeşim sen sözleşmeyi okudun mu, okumadın mı? İlk önce bir karar ver. Kim sözlemeleri okuyorki diyorsun bir de imzayı atarken yanımdamıydın diyorsun? Karar ver. Sorun 472 TL'de mi, yoksa fonların değer kaybetmesinde mi? Karar verir istersen. Sözzleşmeyi okuduysan 473 TL dosya ücreti olduğu muhakak görmüşsündür. Borsa ağırlıklı fon tercihin olmuşsa, ve o yıl içinde borsa düşüşe geçtiyse fonların ekside olması doğaldır. düzenli ve risksiz kazanç istiyorsan tahvil türü fonları tercihlemeliydin. en az 10 yıl boyunca paranın emanet ettiğin limanı biraz araştırmak gerekiyor be güzel kardeşim. Yoksa o hırsızlık yaptı, bu dolandırıcı dersin. Birilerini hırsızlıkla suçluyorsa git savcılığa şikayette bulun hakkını ara. Eğer kanuni bir hırsızlık da yoksa birilerin kul hakkını yeme.

Sana son yazım olur inşallah. Benim hiçbir şekilde BES'le alakam yok, Suni Deri firmasında bilgiişlemciyim. Yalnız iyi hesap yapıyor, yatırımımı en aktif kullanmaya çaışıyorum. BES'e 4 yıl önce girdim, güzel kazancım oldu diyebiliriz. Ama bu yeni mevzuat bana yaramadı detaylar netleşsin ve dosya masrafı da vermemek adına büyük ihtimal 5. yıl sonunda çıkacağım. Önceden BES'e aktardığım 100 TL'nin 27'si cebime giriyordu, şimdi 20'si girecek ve 59 yaşıma gelmeden çekersem o da büyük kesintiye uğrayacak. Bu vakitten sonra benim için mantıklı gelmiyor artık.

• takip
  • bir kere insanımız şunu iyi bilmeli bu işin adı bireysel emeklilik fakat bizim bildiğimiz emeklilikle alakası yok sen paranı yatıryosun yaşın geldiğinde toplam bankad hesabın kadar sana parayı taksit taksit ödüyor istersen belki ilerde tek seferdede çekersin eğer paran bittiğinde ödeme de olmıyacak ama bizim normal emeklilikte öyle bir şey yok ikincisi sen ölünce oğluna kızına kalma meselesi maaşın belli değil olsa bile gene total eriyince yani para bitince gene maaş alamıyacaklar normal emekililktte bu yok üçüncüsü her hangi bir sağlık hizmeti vermiyor diğer ekonomik olan konuları zaten arkadaşlar 10 sayfadır açıklayıp tartışmışlarki paranın değer kaybetmesi vb konulara girmiyorum.
  • eski bireysel emeklilik çalışanımdan aldıgım bilgi stopajın kalkacagı,3 aylık geçiş süreci olacagı yönünde.herhangi bir kaybın olmayacagını söylüyor kendisi.üstüne bireyselde coşma beklediklerinide

ekledi.bilgi aldıkça eklerim buraya.
  • http://www.alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=5345

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oaston -- 20 Nisan 2012; 20:22:58 >
  • ALİ BABACAN:
    -''Geri ödemede sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak''-

Birikimlerin geri ödenmesi aşamasında da önemli bir değişikliğe gidildiğini belirten Babacan, vergilendirmenin sadece getiri üzerinden yapılacağını bildirdi.

Devlet katkısını, sistemde uzun süre kalmayı özendirecek şekilde kademeli olarak geri çekiş hakkı verileceğini aktaran Babacan, burada amacın sistemde daha çok kişinin olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

-''Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacak''-

Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacağını dile getiren Babacan, üçüncü yılın sonunda yüzde 15'lik,
    altıncı yılın sonunda yüzde 35'lik,
    10. yılda yüzde 60'lık kısmın çekilebileceğini ve nihayet emeklilikte devlet katkı payının tamamına erişmenin mümkün olacağını söyledi. ''

...
    YANİ AYLIK 80 TL YATIRIRSAM.
    3-6 YIL ARASINDA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 3 TL DEVLET VERECEK.
    6-10 YIL ARASINDA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 7 TL DEVLET VERECEK. ( YATIRDIĞIM PARANIN %10 U BİLE DEĞİL.)
    10 YILDAN SONRA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 12 TL DEVLET VERECEK.
    ANCAK 10 YIL YATIRIP YAŞ I BEKLEYİP 56 YAŞINDAN SONRA SİSTEMDEN ÇIKARSAM 20 TL VERECEK.
    (ince bir ayrıntı: dikkat ederseniz 56 yaşında emekli olursam demedim, sistemden çıkarsam dedim. çünkü BES emeklilik değil, para biriktirme sistemidir.)
    ..........
    MEZARDA EMEKLİLİK GİBİ BİŞEY..
    ..........
    BU ARADA sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak OLMASI GEÇ DE OLSA ÇOK İYİ BİR GELİŞME..

• Nasıl bir iyileştirme bu anlayamadım. Hepimiz dert yanıyoruz. Ne yapmaya çalışıyor bu adamlar!
  • quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Nasıl bir iyileştirme bu anlayamadım. Hepimiz dert yanıyoruz. Ne yapmaya çalışıyor bu adamlar!

Aynen katılıyorum. Gelir Vergisi muafiyetinden yararlananlar için çok kötü oldu. Ben şahsen ayrılmayı düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Nasıl bir iyileştirme bu anlayamadım. Hepimiz dert yanıyoruz. Ne yapmaya çalışıyor bu adamlar!

Aynen katılıyorum. Gelir Vergisi muafiyetinden yararlananlar için çok kötü oldu. Ben şahsen ayrılmayı düşünüyorum.

Ben gireli daha 2 ay oldu. 2 kere ödeme yaptım. Daha yolun başında pek bir avantajının kalmaması benim açımdan çok kötü oldu. Acaba gerçekleşecek bu değişimden dolayı, kayıpsız ayrılmalara olanak sağlarlar mı? Zannetmiyorum ama...
  • 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.