Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.375
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Anladığım kadarıyla emeklilik yaşı öncesi çıkacak olan hiç düşünmesin çünkü birikimini resmen devlete hibe ediyor.. Benim gibi 20-30 sene sonra emeklilik yaşı dolacaklar için de tam bir muamma.. Türkiye gibi bir yerde bu sürede kim öle kim kala.. O zaman iktidarda kim olacak, sistem kaç defa değiştirilip sulandırılacak, sonuçta key ödemeleri gibi,vatandaş yılların birikimini yalvarır pozisyona düşürülerek üçün biri lütfen verilip defedilir gibi geliyor bana..
    8-10 senede bir büyük krizin yaşandığı, eğitim sağlık gibi devletin temel görevlerinin bile her sene radikal bir şekilde oyuncak gibi oynandığı ülkemizde ben bu işe devletin cari açığını vatandaşa yükleme projesi olarak bakıyorum. Sıcak parayla dönen memleketime sıcak para girişi yavaşlamaya başladı ve bu konuda gelecek umutsuz.. Açığın finanse edilmesi gerekiyor..
    Maalesef bu ülkede iyimser bir bakışla bile en fazla 10 yıl, daha ötesi için plan yapılmaz, o yüzden kendi adıma emeklilik yaşıma 10 sene kala (tabii hala bu sistem devam ederse ki hiç zannetmiyorum en az 10 defa değiştirilip suyu çıkarılmış olur) tavandan girip bu 10 sene içinde birşey olmaması için dua ederek en azından %25 karla bu işten çıkmayı ümit edebilirim..

• Ben çıkmak için girmedim bu sisteme onu baştan biliyorum ama bu yeni sistemlene olacağını nereden bilecez 10-20 yıl sonra bizim paralara konmasın devlet yada çıkarken bilmem ne kesintisi bilmem ne harcı parayı kuşa çevirmesinler bunun garantisini kim verecek
  • quote:

Orijinalden alıntı: routemaster

Ya ben Aviva denen sirketten BES yaptirdim, yatirdigim para surekli azaldi, simdi de cikis icin 472 TL ceza odemem gerekiyormus. Resmen hirsizlik bunlarin yaptiklari. Yatirdigim parayi tam olarak geri alma yontemi varmi? Surekli ayni palavralari dinliyorum bunlardan.

Bu arada, BES sistemini ovenler, once bir emekliliginizi alin ve sonra konusun.

sisteme girerken çıkmak istediğinde hangi şartların uygulanacağını, ne kesileceğini araştırdın mı? birikiminin hangi fonlara dağıtılacağını araştırdın mı? bunu değiştirebileceğini, istersen riski olmayan fakat düşük kazandıran bir dağılım seçebileceğini, istersen riskli ama kazancı da fazla olabilecek fonlar olduğunu biliyor musun?

bes'in bir vadesiz mevduat hesabı olmadığını bilmeden, araştırmadan girip böyle şeyler yazınca komik duruma düşüyorsunuz. ben bes sistemini vergi indirimi varken övüyordum. hala da faydalı olduğunu düşünüyorum. şu an ayda 75 tl yatırıyorum. bu para beni fakir yapmıyor ama 52 yaşına geldiğimde belki büyük bir ihtiyacımı karşılayacak. bes'e girerken 2-3 sene sonra ben vazgeçtim yeaa diyerek çıkılamayacağını bilmek gerekiyor. yukarıda da yazdım, canım sıkılınca çıkarım diyorsanız vadeli hesaba yatırın paranızı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Why me???

quote:

Ya ben Aviva denen sirketten BES yaptirdim, yatirdigim para surekli azaldi, simdi de cikis icin 472 TL ceza odemem gerekiyormus. Resmen hirsizlik bunlarin yaptiklari. Yatirdigim parayi tam olarak geri alma yontemi varmi? Surekli ayni palavralari dinliyorum bunlardan.

sisteme girerken çıkmak istediğinde hangi şartların uygulanacağını, ne kesileceğini araştırdın mı? birikiminin hangi fonlara dağıtılacağını araştırdın mı? bunu değiştirebileceğini, istersen riski olmayan fakat düşük kazandıran bir dağılım seçebileceğini, istersen riskli ama kazancı da fazla olabilecek fonlar olduğunu biliyor musun?

bes'in bir vadesiz mevduat hesabı olmadığını bilmeden, araştırmadan girip böyle şeyler yazınca komik duruma düşüyorsunuz. ben bes sistemini vergi indirimi varken övüyordum. hala da faydalı olduğunu düşünüyorum. şu an ayda 75 tl yatırıyorum. bu para beni fakir yapmıyor ama 52 yaşına geldiğimde belki büyük bir ihtiyacımı karşılayacak. bes'e girerken 2-3 sene sonra ben vazgeçtim yeaa diyerek çıkılamayacağını bilmek gerekiyor. yukarıda da yazdım, canım sıkılınca çıkarım diyorsanız vadeli hesaba yatırın paranızı.

Yazdığınızın ilk bölümü büyük ölçüde doğru olmakla birlikte yine de sözleşmeyi okumadan,düzgün araştırmadan imzalayan ortalama bir yurdum insanını koruyacak düzenlemeyi de devletin yapması gerekirdi. Örneğin burada giriş aidatı şu kadardır,yönetim gideri kesintisi şu kadardır,fon işletim gideri vardır oranı şudur, girdiğim fonun riskleri bana anlatıldı anladım gibi ibareleri ayrı olarak koca puntolarla 3-5 satırla anlatan bir kağıdın altına, tamamını okudum anladım gibi müşteri imzası almak zorunlu olsa, ya da daha iyisi bunları müşteri kendi el yazısıyla yazsa bu tür yanlış anlaşmalar azalmaz mıydı?
    Hayat sigortalarında yıllardır satıcıların çarpıtmalarıyla ilk 3 yılda yatırılan paranın üçte biri komisyon olarak iç edildi ama devletim kendine müslüman olduğu için düzenleme filan yapmadı, bes'te de benzeri üçkağıtlar devam ediyor ama devletin umurunda değil.
    Benzer şekilde kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti gibi sözleşmede yazmadığı halde para alan bankacılık sektöründe her bir müşteri hakkını geri alana kadar sürünüyor.
    Bunun yerine 1 müşteri bile bu tür bir iadeyi kazandığında o bankanın tüm müşterileri için o hukuksuz kesilen paranın 5 katını tüm bu durumun uygulandığı müşteriler için ceza olarak kesseydi devlet o banka bir daha da böyle bir şeye cesaret edemezdi ama devletim vatandaşı koruma görevini kullanmamaya devam ediyor çook uzun yıllardır yapmadığı gibi. Hatta dürüste bir tekme de kendi vurmayı kâr sayıyor.

• arkadaşlar ben basit birşey soracağım takip ediyorum ama anlayamadım, şimdi bu yeni sistemde biriken devletin ödediği paralara vadeli hesap gibi değer kaybetmesinin önüne geçilmeyecek mi, yani 25 lira para 10 sene sonra da 25 lira olarak mı kalacak?
  • Evet az önce müşteri temsilcisi ile görüştüm.

2.5 yıldır ödediğim mebladan giriş aidatı ve %15 kesildikten sonra yatırdığım meblayı tahsil edebiliyorum.

Muhtemelen paramı çekeceğim.

Son kararı verme aşamasındayım. Son kararı derken yaa donduracağım yada çıkacağım. Ama sıkıldım resmen düdükleniyorum.

Lafım yeni sisteme bu arada eski sistemde eksiklikler vardı ama bu bambaşak bir süreç. İlgili memura soruyorum ne olacak yeni sistem bana ne kazandıracak diyorum olum bir cevap alamıyorum. Medayadan duyduklarımızı biliyoruz diyor. Çıkmayın diyemiyor doğrudan dondurun diyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Optimizer

Evet az önce müşteri temsilcisi ile görüştüm.

2.5 yıldır ödediğim mebladan giriş aidatı ve %15 kesildikten sonra yatırdığım meblayı tahsil edebiliyorum.

Son kararı verme aşamasındayım. Son kararı derken yaa donduracağım yada çıkacağım. Ama sıkıldım resmen düdükleniyorum.

Lafım yeni sisteme bu arada eski sistemde eksiklikler vardı ama bu bambaşak bir süreç. İlgili memura soruyorum ne olacak yeni sistem bana ne kazandıracak diyorum olum bir cevap alamıyorum. Medayadan duyduklarımızı biliyoruz diyor. Çıkmayın diyemiyor doğrudan dondurun diyor.

Yeni sistemde ilk 3 yılda çıkış yaptığınızda devletin katkısını alamıyorsunuz, sadece sizin yatırdığınız meblağ ve getirisini hiçbir kesinti olmadan alıyorsunuz. (Gerçi sadece Kazançtan %15 kesinti olabiliyor gözüküyor)

En azından yeni sistemin çıkmasını bekleyin derim, tüm paranızdan %15 kesilmesi yerine kazancınızdan %15 kesilmesini sağlayabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: terbüyesüzcanavar

arkadaşlar ben basit birşey soracağım takip ediyorum ama anlayamadım, şimdi bu yeni sistemde biriken devletin ödediği paralara vadeli hesap gibi değer kaybetmesinin önüne geçilmeyecek mi, yani 25 lira para 10 sene sonra da 25 lira olarak mı kalacak?

Güzel soru gerçekten, faiz vermezlerse bir anlamı olmaz. (Alttaki yazıda ayrı hesap olacağı yazıyor ama verirler heralde faiz)

"İlgili kamu kuruluşu da devlet katkısını o katılımcının hesabındaki bir devlet katkısı alt hesabına yatıracak ve bu devlet katkısının oranı yüzde 25 olacak.
    Yani sisteme 100 lira para yatıran vatandaşımızın, o 100 liranın yanına bir de 25 lira devlet katkı payı koyacak hesaba ancak katkı payları ayrı hesaplarda izlenecek."
  • quote:

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

quote:

Orijinalden alıntı: Optimizer

Evet az önce müşteri temsilcisi ile görüştüm.

Yeni sistemde ilk 3 yılda çıkış yaptığınızda devletin katkısını alamıyorsunuz, sadece sizin yatırdığınız meblağ ve getirisini hiçbir kesinti olmadan alıyorsunuz. (Gerçi sadece Kazançtan %15 kesinti olabiliyor gözüküyor)

En azından yeni sistemin çıkmasını bekleyin derim, tüm paranızdan %15 kesilmesi yerine kazancınızdan %15 kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Hocam doğru söylüyorsun ama ben işlerin öyle yürüyeceğine inanmıyorum. Sonuçta yeni sistemin ayrıntısı yok, eski sistemdekilere yönelik ne yapılacağı ile ilgili bir bilgi yok. Yani yatırdığımız para eski sisteme göre hesaplanıp değerlendirilebilir. O zamanda şimdi yada sonra ayrılmışım farketmez. Yada şöyle olabilir.

Örnek :

Toplam ödenen fon 6700 diyelim. Yaklaşık 1300 geri ödeme aldığımızı varsayalım.

Eski sistemde elimize geçen para giriş aidatı ve %15 çıkınca 5400 civarı. Yani nerdeyse eşit.

Yeni sistem şöyle olursa 1300 lük geri ödeme devlet katkısıymış gibi değerlendirilirse ve 5400 ana para 1300 develet katkısı olarak değerlendirilip.

1300 ünü %3,75 ini iade etseler. 50 lira karım olur.

Yaprlarmı yapmazlar mı bilmiyorum ama ya yaparlarsa?

Böyle yapmazlarsa tek fon altında parayı toplamak devletin altyapısında zor olacaktır ki o zaman eski birikimler eski hesapla yenileri yeni hesapla tutulabilir ki o da birşey değştirmiyor.

Yanlış anladıysam düzeltirseniz sevinirim.

• Eski sistemde yapılan mevcut ödemenin %252ini devletin ödeyeceği alt hesaba aktarılacağını sanmıyorum. Kazanılmış bir hak var. Tahminim kesinlikle daha kötü bir sonuç olmayacaktır.
  • Eğer düzgün bişey yapmazlarsa hemen çıkarım. 2 yıldır besteyim ve biriken param ,yatırdığım paradan yüzde 3 daha az. Bunun yanında ayrıldıgımda kesinti ve odedigim giriş aidatı da var.Benim tek kazandıgım her ay aldıgım 15-20 tl para.

Şu ana kadar bankaya düzenli yatırsaydım daha iyi olacaktı.

En kötüsü de Ülkü ilerde kötü bir durumda arkadaşların dediği gibi key paraları gibi paranın eriyip eriyip sana su zamanın parasıyla 3-5 bin eline tutuşturdular mı kapak olur.
  • Kanun tasarısına bakmak lazım: Şimdiki sistemle yola devam edenlerle ilgili düzenleme de gerekebilir (mevcut hakların muhafazası açısından). Yeni sistem çoğu kişi için her halükârda daha kârlı, ancak sistemden çıkmak çok dezavantajlı. Bu arada vatandaşımızın bu sistemden çıkma sebepleri esasen ikiye ayrılıyor 1) Sigorta şirketlerindeki ana para fonlarla pul oluyor (yani para kazanmıyor) 2) Vatandaşın acil nakit para ihtiyacı. Devlet sistemde kalmayı teşvik edeceği kadar, sistemde duran paramızın değerini korumaya yönelik de tedbirler alsa çok iyi olmaz mı?
  • Umarım sistem yakın bir zamanda belli olur da kafalardaki sorular son bulur.
  • Ben yeni sisteme güvenmiyorum. Ülkenin herşeyini sattılar, şimdi kaynak arayışındalar. Bugün BES , yarın kıdem tazminatları..O havuzda toplanacak parayı bana dokundurtacaklarını sanmıyorum. Benim BES'teki hedefim 56 yaş değil biriktirebildiğim kadar 10 yıl - 15 yıldı. Ancak benim için cazibesini artık kaybetti.

3 yıldır sistemdeyim, ayda yaklaşık 500 ödedim. vergi indiriminden de yararlandım. Bugün çıkarsam başabaş çıkmış olacağım.vergi indiriminden kazandığım stopaja gitmiş gibi olacak. Hatta faiziyle biraz da karlı çıkacağım.

Benim merak ettiğim bugün çıkarsam %15'in geri ödenmesi bana mümkün olur mu? Hem vergi indiriminden yararlanıp hem de %15 stopajı geri alabiliyor muyuz? Genelde davalar nasıl sonuçlanıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aegean.nomad

Kanun tasarısına bakmak lazım: Şimdiki sistemle yola devam edenlerle ilgili düzenleme de gerekebilir (mevcut hakların muhafazası açısından). Yeni sistem çoğu kişi için her halükârda daha kârlı, ancak sistemden çıkmak çok dezavantajlı. Bu arada vatandaşımızın bu sistemden çıkma sebepleri esasen ikiye ayrılıyor 1) Sigorta şirketlerindeki ana para fonlarla pul oluyor (yani para kazanmıyor) 2) Vatandaşın acil nakit para ihtiyacı. Devlet sistemde kalmayı teşvik edeceği kadar, sistemde duran paramızın değerini korumaya yönelik de tedbirler alsa çok iyi olmaz mı?

Eski sistem birçok insan için daha karlıydı. Özellikle de geliri yüksek kesimlerde.
    Bir de çıkışta 10 seneden sonra gelirim %10 u gidiyordu. Şimdiyse vergi iadesi yerine %25 veriyorlar fakat emeklilikten önce çıkınca %60'ı geri alınıyor yani yatırılan meblanın %15'i..

Bakalım sonuçları nasıl olacak.. Eski sözleşmeleri nasıl ayarlayacaklar..

• quote:

Orijinalden alıntı: ariaven

Ben yeni sisteme güvenmiyorum. Ülkenin herşeyini sattılar, şimdi kaynak arayışındalar. Bugün BES , yarın kıdem tazminatları..O havuzda toplanacak parayı bana dokundurtacaklarını sanmıyorum. Benim BES'teki hedefim 56 yaş değil biriktirebildiğim kadar 10 yıl - 15 yıldı. Ancak benim için cazibesini artık kaybetti.

3 yıldır sistemdeyim, ayda yaklaşık 500 ödedim. vergi indiriminden de yararlandım. Bugün çıkarsam başabaş çıkmış olacağım.vergi indiriminden kazandığım stopaja gitmiş gibi olacak. Hatta faiziyle biraz da karlı çıkacağım.

Benim merak ettiğim bugün çıkarsam %15'in geri ödenmesi bana mümkün olur mu? Hem vergi indiriminden yararlanıp hem de %15 stopajı geri alabiliyor muyuz? Genelde davalar nasıl sonuçlanıyor?

Bu konu başlığı önceki sayfalrda açılan davalar ve sonuçları ile ilgili bilgi de var. Davalar kazanılıyor diye biliyorum.
    Ben de aynı durumdayım yeni sistem gelince eskilerde de stopajı kaldırırlar belki diye bir umut yeni sistemi bekleyeceğim.

• ben 4400 lira yatırmışım, çıkarsam ne kadar alırım acaba?
  • yeni sistemi bekleyip olası bir soyguna maruz kalma ihtimali vs parayı çekip en kötü durumda 1 yılda kalan stopajı almayı bekleme
  • quote:

Orijinalden alıntı: CuCuK

yeni sistemi bekleyip olası bir soyguna maruz kalma ihtimali vs parayı çekip en kötü durumda 1 yılda kalan stopajı almayı bekleme

Mevcuttaki %15 kesinti yerine eskileri yeni sisteme uydurup %25ini devlet katkısı havuzuna koyabileceklerini düşünmüyorum, yaparlarsa davamı açarım 1 sene sonra biel alırım paramı.
    Bence bir milat koyup eski parayı eski sistem yeni parayı yeni sistemde değerlendirecekler, bekleyelim bakalım ne çıkacak.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Why me???

quote:

O zaman adam gibi anlatsinlar, ben gidip kendim basvurmadim, gisede islem yaparken, Aviva elemani yanima geldi, oyle bir anlatti ki... Sanki ben kosarak BES sistemine girdim.

Sen memnun olabilirsin, ben memnun degilim NOKTA

kusura bakma da, okumadan, araştırmadan bir evrak imzalıyorsan o sistemde değil, sende sorun var demektir.

• 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.