Şimdi Ara

Bing’i ChatGPT entegrasyonu bile kurtaramadı ama Türkiye'de işler karışık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bing’i ChatGPT entegrasyonu bile kurtaramadı ama Türkiye'de işler karışık
    Google, gizlilikle ilgili sayısız tartışmaya, çok sayıda antitröst soruşturmasına ve diğer sorunlara rağmen dünyanın en popüler arama motoru olarak rakiplerine karşı üstünlüğünü koruyor. Microsoft’un Bing özelinde yaptığı yapay zeka yatırımları ve ChatGPT entegrasyonu ise görünüşe göre işe yaramamış durumda.

Google’ın liderliği sarsılmadı

StatCounter tarafından yayınlanan rapora göre Bing, Ekim 2023'te yalnızca yüzde 3,13'lük pazar payına sahip. İkinci sırada bulunan Microsoft'un arama motoru Ekim 2022'de yüzde 3,59 pazar payına sahipti, yani son on iki ayda pazar payı daha da geriledi. Öte yandan Google, aynı dönemde yüzde 91,53 pazar paya sahip.

Yirmi yılı aşkın bir süredir ilk kez Google'ın arama alanındaki hakimiyetine meydan okuması beklenen ChatGPT'nin entegrasyonuna rağmen Bing'in pazar payı hâlâ tatmin edici değil. Microsoft'un OpenAI ile ortaklığı Google'ın hisse senedi fiyatlarını düşürse de aynı şey pazar payı için geçerli değil.

Türkiye'deki durum ilginç

Ancak Türkiye özelinde pazar paylarına baktığımızda ise Google'ın ciddi bir pazar payı kaybettiğini görüyoruz ancak Bing'e deği, Yandex'e. Verilere göre Ekim 2022'de yüzde 83,51 paya sahip olan Google, yüzde 62,64'e düşerken Yandex ise yüzde 11,54 seviyesinden yüzde 32,54 seviyesine yükseldi. Bing'in ise yüzde 1,71 payı bulunuyor.

Ayrıca Bkz.Youtube’a casusluk suçlamasıyla dava açıldı

Microsoft, ChatGPT'nin geçen yıl halka açık olarak piyasaya sürülmesinden bu yana, ChatGPT'yi birçok ürün ve hizmetine entegre etti. Şirket son olarak, Windows 11 Görev Çubuğunda bir düğme olarak bulunan ve üzerine tıklandığında Bing Sohbet'i etkinleştirerek kullanıcıların soru sormasına ve komutları başlatmasına olanak tanıyan Windows Copilot'u kullanıma sundu. Öte yandan Bing Sohbet'in mevcut durumu göz önüne alındığında (her ne kadar Bard'dan daha iyi olsa da), yakın zamanda küresel anlamda Google'dan pazar payı kapması pek mümkün görünmüyor

Kaynak:https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/turkey/#monthly-202210-202310

• Batıda Yandex'i kullanmıyorlardır muhtemelen Rus ürünü diye. Türkiye'de de korsan aramalarında iyi oluyor, Rusların korsan kültürü sayesinde google gibi ağır filtreden geçirmiyor.

Google halen iyi ancak botlara çözüm bulamaması yüzünden sayfadaki sonuçların %40'ını falan sahte linkler alıyor artık.

Gereksiz link kirliliği var, Google gibi yapay zeka geliştiren bir firma bunları nasıl tespit edip engelleyemiyor ilginç.

Bing'e gelince gpt 4 entegrasyonu için kullanıyorum şahsen ancak şu ana kadar bing chatin beni aradığım sonuca ulaştırdığına denk gelmedim.

Alakalı yakın sonuçlar bulup açıklıyor evet ancak nokta atışı yapamıyor henüz. Yine sonuç olarak cevabı forumlarda 10. cevapta rasgele bir kullanıcıdan buluyorum.

Genellikle yazılım alanında spesifik konularda arama yaptığım için belki de. Yine de GPT4'ü ücretsiz kullanmak için kullanılabilir, AI ile internette aramanın ise gelişmesine

biraz daha var gibi. Onu tam yapsaydı google'a zaten adım atmazdım daha, iş yaparken zaman herşeyden önemli.

• Batıda Yandex'i kullanmıyorlardır muhtemelen Rus ürünü diye. Türkiye'de de korsan aramalarında iyi oluyor, Rusların korsan kültürü sayesinde google gibi ağır filtreden geçirmiyor.

Google halen iyi ancak botlara çözüm bulamaması yüzünden sayfadaki sonuçların %40'ını falan sahte linkler alıyor artık.

Gereksiz link kirliliği var, Google gibi yapay zeka geliştiren bir firma bunları nasıl tespit edip engelleyemiyor ilginç.

Bing'e gelince gpt 4 entegrasyonu için kullanıyorum şahsen ancak şu ana kadar bing chatin beni aradığım sonuca ulaştırdığına denk gelmedim.

Alakalı yakın sonuçlar bulup açıklıyor evet ancak nokta atışı yapamıyor henüz. Yine sonuç olarak cevabı forumlarda 10. cevapta rasgele bir kullanıcıdan buluyorum.

Genellikle yazılım alanında spesifik konularda arama yaptığım için belki de. Yine de GPT4'ü ücretsiz kullanmak için kullanılabilir, AI ile internette aramanın ise gelişmesine

biraz daha var gibi. Onu tam yapsaydı google'a zaten adım atmazdım daha, iş yaparken zaman herşeyden önemli.

• Edge kullanıyorum ama ne yazık ki google'dan vazgeçemiyorum :/ Bing aramaları çok spesifik oluyor ben genel geçer birşeyler istiyorum mesela bing üniversite tezinin pdf'sini gösteriyor bana, aslında daha iyi ama değil :d

• Edge tarayicisinda varsayilan yandex olursa Turkiye icin isler kotulesir.. Ingiltere veya Amerika da Edge arsayilan arama motoru Bing ama ...

Birazda Microsoft gibi firmalarin olgesel dayatmalari bune sebep ...

Inanmayan bakar ...

• Severek kullanıyorum

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Google çoğu sonucu gizliyor, yazılım, donanım gibi işlerde detaylı aramalarımda Google ile sonuç bulamazken, Yandex ile çok faydalı sonuçlara erişebiliyorum.

• Edge kullanmak istiyorum ama şu anasayfası çok kötü duruyor. Anasayfada arama çubuğunu özelleştirmek lazım daha fazla sık kullanılan sayfaları tıpkı Firefox'da ki gibi listelemesi lazım.

• Duckduckgo kullanıyorum ama görsel arama ve yakay zeka için Bing'i de kullanıyorum. İsterse %0,1 kullanılsın hiç farketmez.

Google'ı çoğu insan sürü psikolojisiyle kullanıyor. Arama motoru demek yerine Google'a yaz veya bilgi referans kaynağıymış gibi Google'a sor diyenler var. Duckduckgo'yu görünce uzaylı görmüşe dönen var. İnsanları anlamak zor cidden.

• yegane itici faktörü olan Microsoft Rewards'da biriken puanlarım ile 100TL değerinde IKEA hediye çeki alıp bunu IKEA'da kullanmak istediğimde sadece 30TL indirim yaptığını gördüm.

aylardan beri PC tarafında Google yerine Bing kullanımımı bu dalavereleri üzerine bir an olsun düşünmeksizin sonlandırdım.

bu kafayla devam etsinler böyle.

• Bing in yapay zekası aynen bir geri zekalı gibi. Onunla konuşunca beni çıldırtıyor. Uzak duruyorum.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bir de işin haber boyutu var. Google, Türkiye özelinde bazı yayın gruplarının içeriklerini bile isteye ön plana çıkarıyor. Hatta bu konuda imzalanan anlaşmaları bile var. Google Keşfet felaket bozuldu, bir aydır normal arama sonuçları berbat hale geldi. Steril arama sonucu görmek imkansız. Monopol haber anlayışı daha fazla güç kazanıyor. Bing ve Yandex bunların üzerine eğilse, eşit ve adil içerikler gösterse pazar payını artırabilir.

• Şahsen Bing'in Barddan iyi oldugunu en azından kullanışlı olduğunu düşünmüyorum bard çıkıp kendini geliştirdikten sonra Gpt 4 satin alana kadar Bard kullandım bing'den asla memnun kalmadım ama Bard hep beni tatmin etmeyi başardı

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.