Şimdi Ara

Balon Dor bir futbol başarısı değildir, ankettir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    neye takıldığımı ilk mesajda yazdım aslında.

mesela atıyorum X oyuncu UCL'de gol kralı olmuş, diğeri geliyo: "olsun Y oyuncunun daha çok sayıda Balon Dor'u var" diyo.

ikisi kıyaslanabilir şeyler değil ama insanlar ikisini eş görüyor.

madem sahadaki başarı ile anket ödülünü takas edilebilir ve kıyaslanabilir olarak göreceğiz, o zaman futbolcular boşu boşuna neden maç kazanmak için ter döküyolar. UCL şampiyonunu anketle belirleyelim olsun bitsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 2 Kasım 2023; 20:39:3 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 01001101 kullanıcısına yanıt

Ballondor zaten performansa gore veriliyor basariya degil. Ama genelde basarili takimlarda performansli oyuncular oluyor. Bu sekilde basari geliyor zaten.

Ayrica gol krali olan birine zaten ayri bir odul veriliyor. En cok gol atana tum odulleri verirseniz bu durumda baska hicbir mevki futbolcusu bir odul kazanamaz.

Performans dedigimiz sey ozneldir zaten. Size gore UCL de en cok gol atan oyuncu en iyi oyuncudur baskasina gore onu gol krali yapan oyuncu.

Dedigim gibi bu odul show amacli verilen ve oznel olarak degerlendirilen bir odul. Diger turlu olsaydi zaten sezon biter bitmez kazanan belli olurdu. Bir Oscar havasi yaratiliyor ki heyecanli olsun. Bu yuzden biz de tartisiyoruz uzerine. Onlarin da istedigi bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi John Denver -- 2 Kasım 2023; 20:46:25 >
  • John Denver kullanıcısına yanıt
    tartışılmasına zaten karşı değilim. gol kralı sadece bi örnekti.

ilk mesajda yazdığımı gördüyseniz adamlar Haaland'ın toplam gol sayısında herkese fark atmasına karşı: "ama burda daha çok BalonDor var" yazmışlar.

toplam gol satısı = nesnel realite.
    ödül = öznel anket.

ben Haaland'ın toplam gol sayısına karşı şöyle bi savunma yapardım mesela: "LaLiga gibi gol kısırı gibi bi ligde atılan goller Bundesliga'da atılanlardan daha değerli" bu yorumda en azından iki gol sayısını yorumluyorum. anket ile gol sayısını kıyaslamıyorum.

anket ile nesnel veri kıyaslanabilecekse o zaman ben de "Abuzer ödülü" çıkartıp her sene aynı oyuncuya veririm. sonra da: "diğer hiçbir oyuncu Abuzer ödülü alamadı" diye onların sahada kazandıkları GERÇEK futbol başarılarını küçümserim.

dedim ya; Aziz Sancar mesela Nobel ödülü aldığı için başarılı değil. DNA çalışmaları nedeniyle başarılı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.