Şimdi Ara

Avensis elegant extra 1.6 benzinli manuel mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
55.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selam arkadaşlar. uzun zamandır forumdayım. buraya her zaman bir danışırım. malumunuz leon 1.4 tsı sahibiyim. araç güzel olmakla beraber biraz fazla yakması ve artık dar gelmesi (çocuk ve malzemeleri heryeri kapladı yav) nedeni ile daha geniş bir araç bakmaktayım. makyajlı avensisi gördüm. 1.6 dizel lazım aslında ama. kardeşim 1.6 dizel alacaz diye 20 bin daha fazla vermek de can sıkıcı. tamam tutuluyor diye abartmışlar 1.6 dizelleri çok hoş araba.
    -1.6 benzinli motor bu arac için yeterli mi? bayideki bayan şehiriçi 8 lt yakıyor bu araç az yakan bir araç dedi. öyle ise benim 1.4 tsı dan az yakıyor.
    -konfor ve donanımı çok fazla zaten ama otomatik istiyordum şimdi manuele razı olmak da var. yani her güzellik birarada olmuyor
    -bu araçların ikinci eli çok mu sıkıntılı?
    -yoksa bayıl parayı comfortline passat 1.6 dizel al kafan ağrımasın mı demektesiniz?
    -yoksa farklı birşeyler önerir misiniz?

herkese teşekkürler

• Hocam o motor avensis sizi kanser eder tsi gibi 200nm torklu bir aractan sonra . Test et anlayacaksin ne demek istedigimi... Sen bakma 132hp ye alt devirlerde arac fazla ölü
  • toyota avensis hiç kullanmadım ancak 1.5 ay önce opel astra benzinli aracımı satıp opel insignia 1.4 140 beygir aracımı aldım.
    inanın cok memnunum.
    genişlik ,konfor,bagaj(cocuklu aile için ideal) donanım gercekten tatminkar.
    suan karısık tüketim 7.5 larda(ilk 2000km).sanırım 7leri görücem.
    ayrıca aracta start-stop özelliği inanılmaz faydalı sehiriçinde.
    aracı 58000 liraya aldım. araç edition elegance pakettir.
    kesinlikle gidip bu aracı da görmenizi tavsiye ederim.
    ayrıca bu arac bu yıl avrupada sorunsuzluk konusunda birinci olmuş.
    sonucta bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: freshizmir

toyota avensis hiç kullanmadım ancak 1.5 ay önce opel astra benzinli aracımı satıp opel insignia 1.4 140 beygir aracımı aldım.
    inanın cok memnunum.
    Atmosferik bir benzinli ne yaparsanız yapın şehir içi 10 litre yakar. Şehir dışında 120 ve üzerinde seyrederseniz 8 litreyi bulur. Daha aşağısını beklemeyin, motor teknolojisi ne kadar yeni olursa olsun Avensis ağır araba..

• quote:

Orijinalden alıntı: freshizmir

toyota avensis hiç kullanmadım ancak 1.5 ay önce opel astra benzinli aracımı satıp opel insignia 1.4 140 beygir aracımı aldım.
    inanın cok memnunum.
    geçen hafta arkadaşıma araç alacaktık ,gittik ve avensisi test ettik.şimdi aracını takasa saydırmaya çalışıyor,takasa veremezsede satıp almayı düşünüyor çok beğendi,
    teste bende gittim ,benim aracım 1.4 tsi ,avensis 1.6 atmosferik motor,
    avensis alt devirlerde biraz isteksiz geldi bana,ama devir çevirirseniz performans olarak öyle aman aman bir fark yok,zaten ralli yapacak halinizde yok.
    tsi dan üstün yanı lpg uyumu,bu sayede dizelden daha ekonomik ve sessiz bir araca sahip olabilirsiniz.
    motor sessizliği tsi dan daha sessiz ki dizelden kat kat sessizdir.aracı zorlamak için 6500 devirlere çıkardım ,test aracının motor sesini 4000 devir den sonra duymaya başlıyorsun ki oda çok az.
    bence fiyatına göre alınabilecek en ideal araç avensistir,bugün araç değişecek ve sedan bir araç alacak olsam düşünmeden alırım.
    ama burda yazılanlardan önce ltfen bir test edin,parayı verecek olan sizsiniz kararınızı kendiniz verin.
    iyi günler

• quote:

Orijinalden alıntı: S.Yalçın

Atmosferik bir benzinli ne yaparsanız yapın şehir içi 10 litre yakar. Şehir dışında 120 ve üzerinde seyrederseniz 8 litreyi bulur. Daha aşağısını beklemeyin, motor teknolojisi ne kadar yeni olursa olsun Avensis ağır araba..

Alıntıları Göster
    Lpg dönüşümü için 1.6 atmosferik düşünüyorsanız bilemem ama o paraya comfortline passat biraz fazlaca üstün bence. 1.4tsi performans olarak da üzmeyecektir.

İlla atmosferik alıp lpg dönüşümü yapacaksanız da avensis yerine bir alt segment olan civic e bakmanızı öneririrm. 10bin tlden fazlası cebinizde kalır ve bence avensise göre çok eksisi olan bir araç değil.

Seçiminizde kolaylıklar dilerim.

• Bende de 2005 avensis 1.6 elegant var.Performans olarak pek bisey bekleme ama konfor olarak çok iyi üstelik yeni kasalar da çok güzel..
  • quote:

Orijinalden alıntı: byonuraz

Bende de 2005 avensis 1.6 elegant var.Performans olarak pek bisey bekleme ama konfor olarak çok iyi üstelik yeni kasalar da çok güzel..
    performansı bilmem de ne arabalara ne paralar verilirken,o donanımda o segmentte o kalitede bir otomobil o fiyata çok makul geliyor bana.

bir arkadaşın incelemesi vardı araç hakkında.şu linkten detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz;http://forum.donanimhaber.com/m_60381124/mpage_1/key_2012+avensis/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: byonuraz

Bende de 2005 avensis 1.6 elegant var.Performans olarak pek bisey bekleme ama konfor olarak çok iyi üstelik yeni kasalar da çok güzel..
    Geçen gün yolda denk geldi de gidişi fena değildi.132 hp araba daha ne olsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr_suphiba

Lpg dönüşümü için 1.6 atmosferik düşünüyorsanız bilemem ama o paraya comfortline passat biraz fazlaca üstün bence. 1.4tsi performans olarak da üzmeyecektir.

İlla atmosferik alıp lpg dönüşümü yapacaksanız da avensis yerine bir alt segment olan civic e bakmanızı öneririrm. 10bin tlden fazlası cebinizde kalır ve bence avensise göre çok eksisi olan bir araç değil.

Alıntıları Göster
    Hemen başlanmış atmosferik motor gitmez çok yakar denmeye. Kullanmadan yorum yapmak da moda oldu. Makyajsız halini kullandım bir süre. Çok sessiz bir araç. Motoru da gayet tatminkar bence. Ama aracın gittiğini hız göstergesine bakana kadar anlamıyorsunuz. Sanki basıyorsunuz ama gitmiyor gibi. Ama kadrana bir bakıyorsunuz 100+ kmlerde geziyorsunuz. Zaten 0-100 hızı rakiplerine göre iyi düzeyde. 100den sonraki hızlanması da gayet iyi çünkü yüksek devir çevirmeye başlıyorsunuz artık. Arka diz mesafesi çok iyi. Bagaj çok geniş aile için ideal. Makyajla beraber Toyota touch ekranı, ahşap kaplama, alacantra deri döşeme, geri görüş kamerası da standart oldu. Anahtarsız çalıştırma, elektronik el freni, sensörler vs. zaten standart ve o fiyatlardaki rakiplerinden çok çok daha dolu bir araç.
    Ayrıca şehir içi 10'dan aşağı şehir dışı 8'den aşağı yakmaz demişler bilmeden kullanmadan. Yok öyle bir dünya. D sınıfının en az yakan benzinli motoru var üstünde. Birçok benzinli C'den bile az yakıyor. Daha detaylı yakıt verisine Avensis başlığından ulaşabilirsiniz. Üstelik son derece sorunsuz bir motor ve aynı şekilde LPG'ye uyum sağlayan bir motor kullanılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: csurgeon

selam arkadaşlar. uzun zamandır forumdayım. buraya her zaman bir danışırım. malumunuz leon 1.4 tsı sahibiyim. araç güzel olmakla beraber biraz fazla yakması ve artık dar gelmesi (çocuk ve malzemeleri heryeri kapladı yav) nedeni ile daha geniş bir araç bakmaktayım. makyajlı avensisi gördüm. 1.6 dizel lazım aslında ama. kardeşim 1.6 dizel alacaz diye 20 bin daha fazla vermek de can sıkıcı. tamam tutuluyor diye abartmışlar 1.6 dizelleri çok hoş araba.
    -1.6 benzinli motor bu arac için yeterli mi? bayideki bayan şehiriçi 8 lt yakıyor bu araç az yakan bir araç dedi. öyle ise benim 1.4 tsı dan az yakıyor.
    -konfor ve donanımı çok fazla zaten ama otomatik istiyordum şimdi manuele razı olmak da var. yani her güzellik birarada olmuyor
    -yoksa bayıl parayı comfortline passat 1.6 dizel al kafan ağrımasın mı demektesiniz?

herkese teşekkürler

İkinci eli ölü değil ama çok iyi de değil. Passatta zarar etmeyeceksin diye bir şey yok hemen hemen aynı zararı passatda da yapacaksın. 60bine avensis alır 1 sene sonra 50bine satarsın, 80bine passat dizel alır bir sene sonra 70bin civarına satarsın. Aradaki farkı bir şekilde değerlendirsen passattan çok daha karlı olur bence.
    Diğer yönlerden ideal bir araç. Motor olarak alt devirlerde zayıf üst devirlerde performanslı. Size tavsiyem sıkı pazarlık yapın. Toyotalarda 2bin 3bin tl indirim yapıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: uurum

quote:

Orijinalden alıntı: csurgeon

selam arkadaşlar. uzun zamandır forumdayım. buraya her zaman bir danışırım. malumunuz leon 1.4 tsı sahibiyim. araç güzel olmakla beraber biraz fazla yakması ve artık dar gelmesi (çocuk ve malzemeleri heryeri kapladı yav) nedeni ile daha geniş bir araç bakmaktayım. makyajlı avensisi gördüm. 1.6 dizel lazım aslında ama. kardeşim 1.6 dizel alacaz diye 20 bin daha fazla vermek de can sıkıcı. tamam tutuluyor diye abartmışlar 1.6 dizelleri çok hoş araba.

herkese teşekkürler

İkinci eli ölü değil ama çok iyi de değil. Passatta zarar etmeyeceksin diye bir şey yok hemen hemen aynı zararı passatda da yapacaksın. 60bine avensis alır 1 sene sonra 50bine satarsın, 80bine passat dizel alır bir sene sonra 70bin civarına satarsın. Aradaki farkı bir şekilde değerlendirsen passattan çok daha karlı olur bence.
    Diğer yönlerden ideal bir araç. Motor olarak alt devirlerde zayıf üst devirlerde performanslı. Size tavsiyem sıkı pazarlık yapın. Toyotalarda 2bin 3bin tl indirim yapıyorlar.
    +1 atmosferik daha az sorun çıkarır
    +2 civicle karşılaştırılmış artık segment farkı yeter diyelim olsun bitsin
    +3 lpg uyumu tam takır
    +4 0-100ü passatla neredeyse aynı
    +5 her yerde görülen araba değil
    +6 toyota bayileri rakip bayilere göre daha iyimser
    +7 aktarması kötü değil yani 132 beygirin 130unu yola aktarıyor sütçü beygiri muhabbeti yok
    +8 makyajlı kasa biraz daha yakışıklı olmuş
    daha ne olsun alınır paşa paşa binilir alt devirlerde isteksiz olabilir ama bu devirlerdede az yakar sen atosferik motorda 5000 devirde gezersen tabi 10un altına düşemezsin 2000-3000 arasında gez bak ne oluyor ayrıca zaten ideal olan devirler bunlar lpg de taktırılır hem az yakar hemde sessiz olur 5000 binde turbo çatladı motor patladı derdi yok.

• Şu an Toyota'nın alınabilir tek aracı olarak görüyorum. Gayet güzel bir araba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canmert2005

geçen hafta arkadaşıma araç alacaktık ,gittik ve avensisi test ettik.şimdi aracını takasa saydırmaya çalışıyor,takasa veremezsede satıp almayı düşünüyor çok beğendi,
    avensis alt devirlerde biraz isteksiz geldi bana,ama devir çevirirseniz performans olarak öyle aman aman bir fark yok,zaten ralli yapacak halinizde yok.
    tsi dan üstün yanı lpg uyumu,bu sayede dizelden daha ekonomik ve sessiz bir araca sahip olabilirsiniz.
    motor sessizliği tsi dan daha sessiz ki dizelden kat kat sessizdir.aracı zorlamak için 6500 devirlere çıkardım ,test aracının motor sesini 4000 devir den sonra duymaya başlıyorsun ki oda çok az.
    bence fiyatına göre alınabilecek en ideal araç avensistir,bugün araç değişecek ve sedan bir araç alacak olsam düşünmeden alırım.
    ama burda yazılanlardan önce ltfen bir test edin,parayı verecek olan sizsiniz kararınızı kendiniz verin.
    iyi günler

Katılıyorum bu yoruma gayet mantıklı, denildiği gibi en azından test sürüşü yapın bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: dr_suphiba

Hocam size katılmıyorum.

"o paraya comfortline passat biraz fazlaca üstün bence" demişsiniz. Hangi açıdan fazlaca üstün acaba? Konfor, donanım, performans, kalite, sorunsuzluk, fiyat, ikinci el vs. liste uzar gider. Eğer VW fanı olmayan veya objektif olabilen hiç kimse iddia edemezki Passat ezici üstün.

Bence
    - Konfor, kalite olarak iki araçta birbirine yakındır.

- Performans olarak yine yakın araçlar olmasına karşın(bknz teknik değerler) passat, avensise göre daha düşük devirlerde maks tork verebilmesi neticesinde bir adım öndedir diyebiliriz.

- Donanım olarak yakın araçlar; birbirne karşı birkaç eksik ve fazlaları var. Mesela Avensiste anahtarsız giriş çalıştırma, diz hava yastığı, elektrikli katlanır yan aynalar varken passatta park sensörleri fazlası var.

- Sorunsuzlukta takdir kamuoyunundur, yoruma gerek yok.

- İkinci elde Passat öndedir, ancak ve ancak
    * Liste fiyatı 63.900 TL 1.4 TSI Comfortline Passat normal şartlarda 900 TL (dokuz yüz) indirim ile 63.000 TL'ye alınabilir herhalde.
    * Liste fiyatı 61.900 TL 1.6 Elegant Extra Avensis rahatlıkla 2 - 3 bin TL indirim ile 60 bin TL altına alınabilir. (Forumda "evolvo" isimli üye açtığı konuda bayinin hiç diretmeden 59.500 TL fiyat verdiklerini kendi konusunda belirtmiştir.)

Sözün özü Avensis aleyhine ikinci eldeki olası 2-4 bin TL'lik dezavantaj zaten ilk alışta bir nebze kendini amorti ediyor. Bir de servis kalitesi, fiyatları ve hizmet anlayışında VW yetkili servislerinin dillere destan kalitesini! bilmeyen pek azdır sanırım.

Bir de civic alabilirsiniz demişsiniz, aslında güzel öneri ancak civic f/p oranı avensisten daha düşük. Şöyleki 56.900 TL'lik baz Avensis 48.200 TL'lik Premium donanım Civicten daha üstün, 51.200 TL'lik Elegance Civicle sunroof haricinde hemen hemen aynı.

Yani 54 bin TL'ye baz Avensis alınır. Sunoof haricinde Elegance Civicin verdiklerini rahatlık verir benim kanımca.

Son söz 53-54 bin TL civarına 1.6 benzinli manual bu donanım ve kalitede D segment araç bu fiyata yok.

Saygı ve selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasan 06 -- 24 Mayıs 2012; 13:20:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan 06

quote:

Orijinalden alıntı: canmert2005

iyi günler

Katılıyorum bu yoruma gayet mantıklı, denildiği gibi en azından test sürüşü yapın bence.

Alıntıları Göster
    Yeni kasa Avensis'leri (Elegant 1.6 Valvematic 132 PS) yaklaşık iki yıl kullandım.

Tercih sebebim en iyi fiyat/performans veren araç olmasıydı.

Konfor üst düzeydedir; sessizlik, iyi dozlanmış süspansiyonlar; anahtarsız çalıştırma ve akıllı giriş, havalandırma sessiz ve oldukça iyiydi.

Güvenlik; diz hava yastığı ve direksiyon destekli ESP standart ve çok iyi bir frenleme.

Yol tutuş; 17" jantlarla yola yapışıyor, süspansiyon ayarları oldukça iyi (tatlı sert)

Performans; atmosferik 132 PS alt devirlerde cansız olsa da 3000 devir üstünde tatmin edici bir performans sunar. Passat TSI ile karşılaştırmıştım. Ben fark göremedim. 0-100 hızlanmaları neredeyse aynı; 10.4 sn.

Yakıt tüketimi; 6 ileri vites uzun yolda ekonomi vadediyor. Şehiriçi kullanımda ortalama fabrika değerlerinin tutturulduğunu (7,5 lt) söyleyebilirim.
    Servis ve garanti hizmetleri; on numara (Toyota Sonkar); garanti konusunda son derece hassaslar (tüm şikayetlerinizi dinler ve gerekeni yaparlar)

Genişlik ve iç hacim; uzun boylu birisi olarak özellikle tercih ettim diyebilirim. Passat'la aynı iç hacime sahipti, bir de Mondeo'yla. 500 LT nin üstündeki bagaj hacmi sizi fazlasıyla tatmin eder.

Fiyat ve ikinci el değeri; rakiplerine göre en büyük avantajlarından birisi de bu. Aynı özelliklerdeki bir başka marka araçtan kesinlikle daha ucuza malolur. İkinci el diğerlerine göre daha düşük olsa da 48000'e aldığım aracı iki yıl sonunda 41000'e sattım. o kadar zarar olsun artık.

Avensis'in dışında, Superb'i de değerlendirmeye almanızı tavsiye ederim. İkinci el sıkıntılı da olsa gerçekten üst sınıf bir araba olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: GAYRI

Yeni kasa Avensis'leri (Elegant 1.6 Valvematic 132 PS) yaklaşık iki yıl kullandım.

Tercih sebebim en iyi fiyat/performans veren araç olmasıydı.

Konfor üst düzeydedir; sessizlik, iyi dozlanmış süspansiyonlar; anahtarsız çalıştırma ve akıllı giriş, havalandırma sessiz ve oldukça iyiydi.

Güvenlik; diz hava yastığı ve direksiyon destekli ESP standart ve çok iyi bir frenleme.

Yol tutuş; 17" jantlarla yola yapışıyor, süspansiyon ayarları oldukça iyi (tatlı sert)

Performans; atmosferik 132 PS alt devirlerde cansız olsa da 3000 devir üstünde tatmin edici bir performans sunar. Passat TSI ile karşılaştırmıştım. Ben fark göremedim. 0-100 hızlanmaları neredeyse aynı; 10.4 sn.

Yakıt tüketimi; 6 ileri vites uzun yolda ekonomi vadediyor. Şehiriçi kullanımda ortalama fabrika değerlerinin tutturulduğunu (7,5 lt) söyleyebilirim.
    Servis ve garanti hizmetleri; on numara (Toyota Sonkar); garanti konusunda son derece hassaslar (tüm şikayetlerinizi dinler ve gerekeni yaparlar)

Genişlik ve iç hacim; uzun boylu birisi olarak özellikle tercih ettim diyebilirim. Passat'la aynı iç hacime sahipti, bir de Mondeo'yla. 500 LT nin üstündeki bagaj hacmi sizi fazlasıyla tatmin eder.

Fiyat ve ikinci el değeri; rakiplerine göre en büyük avantajlarından birisi de bu. Aynı özelliklerdeki bir başka marka araçtan kesinlikle daha ucuza malolur. İkinci el diğerlerine göre daha düşük olsa da 48000'e aldığım aracı iki yıl sonunda 41000'e sattım. o kadar zarar olsun artık.

Avensis'in dışında, Superb'i de değerlendirmeye almanızı tavsiye ederim. İkinci el sıkıntılı da olsa gerçekten üst sınıf bir araba olmuş.

Alıntıları Göster
    C sınıfı dolu araçların 60 bin civarına bile satıldığı düşünülürse gayet mantıklı bir seçenektir Avensis.

• quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

C sınıfı dolu araçların 60 bin civarına bile satıldığı düşünülürse gayet mantıklı bir seçenektir Avensis.

Alıntıları Göster
    evet çok mantıklı bir araba arkadaşım 3 senedir kullanıyor bende sayısız kez kullandım ve yolculuk yaptım çok geniş ve rahat bir araç, o fiyata çok alınası , motor tüketim konusunda sizin tsi dan farklı olmayacaktır zaten az yakan ekonomi konusunda en başarılı motorlardan. gerektiğinde devir çevirtirseniz çokta sağlam gidiyor , alt devirlerde zorlamanında mantığı yok zira araç 1.5 ton civarında . gidişi oturaklılığı yalıtımı donanımı güvenlik ekipmanları ile çok alınası bir araç sadece otomatik değil .zaten benzinli bir araç kullanıyormuşsunuz sadece otomatikten feragat ederek , otomobil kelimesini tam anlamıyla dorduran bir alet kullanmış olursunuz .

• quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

Alıntıları Göster
    Avensis

Azami Hız: 200 km/s
    0-100 Km Hızlanma: 10.4 sn

Passat
    Azami Hız: 203 km/s
    0-100 Km Hızlanma: 10.5 sn
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

evet çok mantıklı bir araba arkadaşım 3 senedir kullanıyor bende sayısız kez kullandım ve yolculuk yaptım çok geniş ve rahat bir araç, o fiyata çok alınası , motor tüketim konusunda sizin tsi dan farklı olmayacaktır zaten az yakan ekonomi konusunda en başarılı motorlardan. gerektiğinde devir çevirtirseniz çokta sağlam gidiyor , alt devirlerde zorlamanında mantığı yok zira araç 1.5 ton civarında . gidişi oturaklılığı yalıtımı donanımı güvenlik ekipmanları ile çok alınası bir araç sadece otomatik değil .zaten benzinli bir araç kullanıyormuşsunuz sadece otomatikten feragat ederek , otomobil kelimesini tam anlamıyla dorduran bir alet kullanmış olursunuz .

Alıntıları Göster
    Bir çok aracı test etmiş birisi olarak şunları söyleyebilirim. Toyota Avensis tam anlamıyla bir aile arabası. Eğer çok hız yapmam, performans beklentim yoktur, bana arıza çıkarmasın diyorsanız düşünebilirsiniz. Fakat ben hem performanslı hem de konforlu bir araç arıyorum diyorsanız Avensis hiç de size göre değil.
    Avensis bana çok güçsüz ve çok konforsuz geldi. Bu anlamda Insignia ya da Passat düşünün derim.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.