Şimdi Ara

ASUS N61JQ ve X64JQ KULLANICILARI KULÜBÜ (331. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.830
Cevap
21
Favori
442.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 329330331332333
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: _gambit_

Windows 7 de bir sorun yok ki zaten bilgisayarı alırken windows 7 ile birlikte geliyor. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Donma takılma sorunun varsa (windows 7 için) fanını temizle, macunu değiştir, format at geçer :D

windows 7'ye formatladım bugün kendi içindeki recovery kısmından. Yine donma yaşadım :(

Yeni bilgisayar aldığım için başında durup pek test edesim yok acıkcası ne kadar sıklıkla yapıcak diye ama riske atmayıp etherneti kaldırmaktan başka ne yapabilirim?
  • FinalDesire kullanıcısına yanıt
    Windows 7 de ehternet sıkıntı olmuyor. Onu kaldırman bir şeyi değiştirmez. Donmanın bürsürü sebebi var sebeplerini yazmıştım onun dışında Hard diskin ölmek üzere olabilir onun içinde bazı hard diskin ömrünü gösteren programlar var onlara bakabilirsin. Isınma, hard disk dışında ram sıkıntı olabilir. Ram ani donmalar yaşatır, ekranda değişik çizgiler çıkar ve bilgisayar kitlenir.
    Kısacası donma sorunun yazılımsal değil gibi duruyor uğraşmadan çözülmez. Belki recoveryde sorun vardır dosya eksiktir. Başka bir windows 7 dvd si ya da usb si kullan bakalım yine donacak mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: _gambit_

Windows 7 de ehternet sıkıntı olmuyor. Onu kaldırman bir şeyi değiştirmez. Donmanın bürsürü sebebi var sebeplerini yazmıştım onun dışında Hard diskin ölmek üzere olabilir onun içinde bazı hard diskin ömrünü gösteren programlar var onlara bakabilirsin. Isınma, hard disk dışında ram sıkıntı olabilir. Ram ani donmalar yaşatır, ekranda değişik çizgiler çıkar ve bilgisayar kitlenir.
    Kısacası donma sorunun yazılımsal değil gibi duruyor uğraşmadan çözülmez. Belki recoveryde sorun vardır dosya eksiktir. Başka bir windows 7 dvd si ya da usb si kullan bakalım yine donacak mı ?

win8'de olan donmayla aynı bir farklı yok donmanın kitlenme ve tepksizlik. Ekranda oluşan başka herhangi bir sıkıntı yok.

Dediğin gibi win7'yi tekrar bir cekicem hem gereksiz bir yıgın eski driver yüklememiş olurum.

HDDtune ile kontrol ettim hdd'yi en ufak bir sorun bile cıkmadı elimde boşta bi hdd var olmadı onu takip onunla da bir denemeyi düşünüyorum.

Ram ile ilgili ne yapabilecegimi bilmiyorum ama farklı slotlar deniyebilirim. Ya da 2gb'ı cıkartıp 4gb'a bırakabilirim tüm işi internet ve office dısında bişey kullanılmıycak zaten bilgisayarda. Isınmadan da kaynaklı oldugunu düşünmüyorum aslında pek. Zaten yüksek ısılarda calısıyor sürekli bu zamana kadar bu kadar problem yapmıyordu 90 civarında takıldıgımı cok biliyorum :S

• Windows 8.1 deki amd güncel sürücülerle yaşanan ekran parlaklığı sorunu hala devam ediyor mu ?
    Sırf bu yüzden win7 ve 13.4 sürümünü kullanıyorum uzun zamandır...
    win8 den genel olarak memnumdum ama gözlerim bozulacaktı az kalsın :)
  • Arkadaşlar boşta işlemci sıcaklıklarınız nedir?
  • 57 filan
  • witcher91 W kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler bende fan ve macun değişimi yaptım 63 falan görünüyor. Ufak bir aksilik var ama bakacağım artık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok da yüksek değilmiş ya kapanmalar oluyor mu ardarda ? Olmuyorsa bence extra birşey yapmana gerek yok , sonuçta yaz aylarındayız.
  • witcher91 W kullanıcısına yanıt
    Kapanma falan yok. Maksimum 79 oluyor zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MorphY

Arkadaşlar yardım edecek yok mu ? Tekrar format artım ama sorun hala devam ediyor.internetteki tüm çözümleri denedim olmadı .

Hocam çok ekstrem bir sorun. Windows 8 yükleyin ilaçlı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MorphY kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım serviste donanım değişikliği oldumu laptopta. Mesela HDD. Bir de driverleri yüklerken dijital imza sorunuyla karşılaştın mı. Değişim olduysa ondan kaynaklanma olasılığı yüksek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bykalizan -- 5 Temmuz 2015; 13:29:37 >
    Yaptığın donanım değişikliğinden kaynaklanıyor. Özellikle; HDD, İşlemci ve Ekran kartı değişiklikleri yapınca hatalar başlıyor. Ben de ne yapıysam sorunumu halledemedim. Tek çarem, değiştirdiğim kendi HDD'sini geri takmam oldu. Siz 3 yıl önce değiştirdiniz HDD'yi. Sorunu ancak yetkili servis halleder. Çünkü 64 bit mimarilerde (Laptoplar için en azından bu böyle) güvenlik önlemi olarak Laptop üretimi esnasında (HDD, Ekran Kartı ve İşlemci) parçalarının seri numaraları microsoftun hazırladığı bir programla harmanlanarak eşsiz bir seri numarası oluşturuluyor. Bu seri numarası biosa gömülüyor. Daha sonra kullanıcı laptopa format atarken işletim sistemine de gömülü olan aynı program Laptopdaki donanımlardan aynı şekilde elde ettiği seri numarasını biostaki numarayla karşılaştırıyor. Eğer numaralar birbirini tutmuyorsa bu durumu farklı bir Laptopa kurulum yapılıyor diyerek sana bir dizi engellemeler getiriyor ve şu anda senin yaşadığın durum bu ve bende aynısını yaşadım. Hatta ben DVD yatağını çıkartıp 2. HHD olarak Laptopla gelen HDD'yi oradan bağladım PC'ye ama yine Dijital imza ve Güncelleme sorunlarını aşamadım. Microsofta yazdım neden böyle oluyor diye. Tek cevap donanım değişikliği yaptığınız anda işletim sisteminiz aktive edilmez. Yeni işletim sistemi satın almam gerektiğini söylediler. Ne zaman Laptopla gelen HDD'yi tek HDD olarak laptopa taktım o zaman tüm sorunlar bitti. Bu kez de HDD bad sektör nedeniyle neredeyse hiç kullanılamaz hale geldi. Zaten o nedenle HDD değişimi yapıyordum. Bu HDD'ye mahkum oldum. Araştırmalarım sonunda MAXBLAST-5 isimli HDD silme programı buldum. Onunla 3-4 kez HDD'yi sildim. Şu anda hala aynı HDD'yi kullanıyorum. yaklaşık 2 yıldır sorunsuz devam ediyorum aynı HDD ile.
    Sana önerim: ASUS yetkili servisine ulaşıp şunu sorman. Değiştirdiğim laptop HDD'si nedeniyle sistemde oluşan sorunların giderilmesi için değişen seri numarasının biosa yeniden gömülme işlemi yapılıyor mu. Eğer yapılıyorsa servise yollayıp gerekli düzenlemeyi yaptırman. Yada hala çıkarttığın HDD elindeyse onu kullanmaya devam etmen.
    Kolay gelsin...

Kısmi olarak ben de Laptopta donanım değişikliği yaptım. Ramları değiştirdim (8GB) yaptım. Kablosuz ağ kartı arızalandı onu değiştirdim. DVD sürücüsünü değiştirdim. Klavyenin tuşlarını çocuk halletti onu değiştirdim. Hiç birinde sorun yaşamadım. Sorunu sadece HDD değişiminde yaşamaya başladım. Geri takınca herşey yoluna girdi. Çünkü Ekran kartızaten anakarta gömülü. İşlemci i7 zaten değiştirmeye gerek yok, arıza yapmadıkça. Geriye sadece HDD kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bykalizan

Kısmi olarak ben de Laptopta donanım değişikliği yaptım. Ramları değiştirdim (8GB) yaptım. Kablosuz ağ kartı arızalandı onu değiştirdim. DVD sürücüsünü değiştirdim. Klavyenin tuşlarını çocuk halletti onu değiştirdim. Hiç birinde sorun yaşamadım. Sorunu sadece HDD değişiminde yaşamaya başladım. Geri takınca herşey yoluna girdi. Çünkü Ekran kartızaten anakarta gömülü. İşlemci i7 zaten değiştirmeye gerek yok, arıza yapmadıkça. Geriye sadece HDD kalıyor.

Bende SSD taktım. DVD yi çıkarıp yeni bir hdd taktım içine. Ram i 8gb yaptım. Bende hiç bir sorun yaşamadım. Klavyeyi benim çocukta halletti. Tek tuş olduğu için şimdilik kurcalamıyorum.
  • Siz SSD'yi DVD yatağına mı yoksa laptoptaki HDD'yi çıkartıp onun yerine mi taktınız. Laptoptaki HDD orininali mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bykalizan

Siz SSD'yi DVD yatağına mı yoksa laptoptaki HDD'yi çıkartıp onun yerine mi taktınız. Laptoptaki HDD orininali mi?

Hardisk yerine SSD. DVD yerine 7200 rpm başka hdd.
  • FinalDesire kullanıcısına yanıt
    5 gün önce benimde başıma senin sorunun geldi. Bilgisayarda win 7 vardı ve durduk yere bilgisayar aniden donmaya başlıyordu, sıcaklık değerleri de çok yüksek değildi (65-75 arasıydı hep). Dün bilgisayarı komple parçalarına ayırdım (o kadar ayırmışım ki hoparlörü bile çıkarmışım :D) neyse bilgisayar toz içindeydi güzelce sildim. Elektrik süpürgesiyle Cpu'yu güzelce süpürdüm tırnakların arasını sonra anakarttaki Cpu yuvasınıda süpürdüm. Macunu sürdüm güzelce temizledim tozlarından arındırdım bilgisayarı. Artık bilgisayar donmuyor.

Kısacası sorun= TOZ. Cpu yuvasına toz girmiş olabilir o yüzden cpu yu çıkarıp süpürgeyle hem anakart üzerinden hem cpudaki tırnakları süpür (işlemciyi sıkı tut makine yutmasın :D), macunu temizle donma sorunu geçecek mi bakalım.
    -Hard diskin ölümü yaşıyor mu ? (CrystalDiskInfo, passmark disk chekup programlarıyla ya da cmd ye chkdsk /F yazarakta bakabilirsin)
    -Başka bir windows 7 dvdsi kullanarak format atmayı dene
    -Hard diskin sağlam olup başka bir windows 7 dvd ile format atmana rağmen sorunun hala devam ediyorsa biosun pilini çıkarıp hafızasını sıfırla (nasıl yapılacağını biliyorsundur umarım :D) sonra tekrar format at

Yine olmadıysa linux kur
  • Merhaba bendeki ( x64jq-jx051v ) nin sağ menteşesi kırıldı,
    bunu değiştirmek için ekranı nasıl sökebilirim?
    Önünde koruyucu plastik cam olduğu için diğer çerçeveli laptoplardan farklı olabilir,
    internette sökme videoları aradım ama bulamadım bilen varsa bilgi verebilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wodibow -- 20 Temmuz 2015; 15:01:13 >
  • Tamam söküldü.
  • 
Sayfa: önceki 329330331332333
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.