Şimdi Ara

Asus m4a78lt-m le faciasından sonra Gigabyte ma78lmt-s2 sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Dün emaktar sistemimi güncellemek adına AMD Phenom II x4 955 aldım. Kafamda foxconn a7da anakart vardı ancak gittiğim yerde yokmuş, ekonomik çözüm olarak Asus'un M4A78lt-m le anakartını aldım. Ancak bu anakartın 125 watt desteği yokmuş. Herşeyi kurup bios güncellemesiyle hallederim sandığım için sistemi vs kurmuştum. Ancak bu sorunun çoğu kullanıcının başına geldiğini görüp anakartı geri söküp paketledim ve değişime gittim.

Hemen hemen asus ile aynı özelliklerde olan ancak 140 watt'a kadar destek veren Gigabyte ma78lmt-s2 modelini cüzzi bir fark vererek aldım.

Ancak gariplik şu, Asus anakart ile kıyasladığımda gigabyte daha hantal kaldı. Her iki anakart ile win7'nin performans testini yaptığımda ise ram başarımı ciddi oranda düşmüş durumda.

Durum şu :
    Bu işlemciyi desteklemeyen asus'da Ram başarımı 7,4
    Aynı chipsetli, tek farkı 140 watt desteği olan gigabyte anakartta Ram başarımı 5,3

Ayrıca asus'da win 7 (32 bit) 4gb ram'in 3,25'ini kullanılabilir olarak işaretlerken
    Gigabyte 2,75'ini kullanılabilir olarak işaretlemiş.

Acaba bu sorun 64 bit win7 kurunca düzelir mi? Yoksa bu iki anakartın ram başarımında aynı chipseti kullanmasına rağmen bu kadar farklı sonuç vermesi normal mi? Her iki anakartta da tüm ayarlar auto kullanıldı. Yani o.c. vs durumu da yok.

Dünkü hızı görüp anakartı değiştirip yavaşlama hissedince insan ister istemez anakarta suç buluyor. Hatta patladığı yere kadar giderdi niye değiştirdim ki Asus'u gibi düşünceler bile kafamda uçuştu.

Yol gösterebilecek ya da fikir beyan edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CarpeNoctem -- 29 Mayıs 2011; 18:16:00 >

• on board grafik birimini kapattınız mı ?
  • anakrttaki onboard eran artını biostan kkapat..
    hem ram performansını düşürür hemde kullanılabilir ram miktarını düşürür..
    senin sorunun da bundan kaynaklı gibi görünüyor..
  • Teşekkürler arkadaşlar,

Her iki anakarttada hd3000 bütünleşik, ve her ikisi de 512mb ram ayırıyor kendine.
    Yani o/b kullanacağım ekran kartı alana kadar, dolayısıyla kapatma şansım yok şu an.
    Yani her iki anakartta grafik için ayrılmış ram vs aynı.
  • başlat - çalıştır
    msconfig yaz..
    önyükleme kısmına gelip gelişmiş seçenekkleri seç..

orada bellek üst sınırı işaretliyse işareti kaldır. yeniden başlat

orada bir işaret yoksa bios tan onboard ekran kartına ayrılan bellek miktarını azalt..
  • ooppss yardımların için teşekkürler. Ancak dediklerini de çek etmeme rağmen ve biosdan bellek miktarını azaltmama rağmen değişen birşey olmadı. şimdi 64 bit win7 yükleyerek deneyeceğim. Olmadı bios update vs gibi aşamaları da devam ettireceğim.

2,75gb görmesi ve 3,25 gb görmesi ram başarımında 5,3 7,4 gibi ciddi bir başarım farkı ortaya çıkarır mı? Yoksa ramleri tam hızda kullanmadığı çıkarımını da yapabilir miyiz?
  • Evet arkadaşlar, bios güncellemesinden sonra buradaki öneriler ışığında 128 mb ram'i ekrana verince windows deneyim dizini ram derecelendirmesini 7,5'e çıkartmıştı.

Eh boşa giden ramler "battı" ve 64 bit win 7 yükledim.

Sonuç, o/b ekran kartına ne kadar ram verirsem vereyim değişmeyen şekilde ram başarımım 5.9'a takıldı.

Şimdi sormak istiyorum,

Win7 32 bitte 7,5 şeklinde derecelendirilirken, aynı bios ayarlarıyla win7 64 bitte bu derecelendirmenin 5.9'a düşmesi normal mi?

Ram'i verimli kullanamıyor çıkarımı mı yapmalıyım, yoksa windows deneyim dizini öyle dese de ram tam performans çalışıyor mudur?
  • asus 3.25 normal ama gigabayte garip 2.75gb görmesi ya kart sorunlu yada fazla ram kullanıyor e.kartı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 2 Haziran 2011; 8:22:54 >
  • quote:

Hemen hemen asus ile aynı özelliklerde olan ancak 140 watt'a kadar destek veren Gigabyte ma78lmt-s2 modelini cüzzi bir fark vererek aldım.

bence bu anakartı da paketle götür..
  • eğer 2 adet ram in varsa ; ram ler dual chanel çalışmıyor olabilir.Ram leri yanlış slotlara takmış olabilirsin.
  • Gigabyte ma78lmt-s2 anakart sistem kurduk ön panel ses bağlantısı yaptığımız halde ses alamıyoruz bios tan baktım öyle bir seçenek bulamadım bilgisi olan varmı arkadaşlar..
  • http://forum.donanimhaber.com/m_51443424/tm.htm
    Önden ses gelmesi için bu linkin hepsini oku elbet biri işe yarar.
  • arkadaşlar bendede ASUS M4A78LT-M LE anakart var kullandığım ram 4 gb KHX1600C9D3/4G hyperx windows7 64 bit derecelendirmesinde 5.9 görüyor vede ram 1600 değil 1333 olarak görüyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: CarpeNoctem

Evet arkadaşlar, bios güncellemesinden sonra buradaki öneriler ışığında 128 mb ram'i ekrana verince windows deneyim dizini ram derecelendirmesini 7,5'e çıkartmıştı.

Eh boşa giden ramler "battı" ve 64 bit win 7 yükledim.

Sonuç, o/b ekran kartına ne kadar ram verirsem vereyim değişmeyen şekilde ram başarımım 5.9'a takıldı.

Şimdi sormak istiyorum,

Win7 32 bitte 7,5 şeklinde derecelendirilirken, aynı bios ayarlarıyla win7 64 bitte bu derecelendirmenin 5.9'a düşmesi normal mi?

Ram'i verimli kullanamıyor çıkarımı mı yapmalıyım, yoksa windows deneyim dizini öyle dese de ram tam performans çalışıyor mudur?

o/b ekran kartı kullanıyorsan bellek başarımı 5.9 u geçmez.istesen 2133mhz ram kullan yine aynı sonucu verir.eski sistem yanlış hesaplamıştır veya ekran kartı takmışsındır

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.