Şimdi Ara

Arcelik 12320 vs 12325 Farkı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
0
Favori
15.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar bundan 1 hafta önce oturma odama Arcelik 12325 Ekolojik Inverter A++ klima taktirdim.

Yanliz aklima takılan birsey oldu.

Kuzenimin evinde 12320 modeli takili, PO'da yani turbo modunda calistirdiginda anlik guc olarak 1.0 kw cekiyor. Benim 12325 ise PO da anlik gostergede 1.2kw cekiyor.

Bu farkin sebebi nedir ? 12320 ile 325 arasinda ki fark nedir ?

Benim klimamin ustunde EkolijikInterver yaziyor, 12320 de ise sadece inverter yaziyor.

Bilen bir arkadasimiz bilgilendirir ise sevinirim.

0.2 kw az bir fark degil. 10 saatte 2 kw fark demek, 1 ayda 60 kw fark yapar oda yapar 25 30 tl.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar. 12320 Modelinde R410A soğutucu akışkan bulunmaktadır. 12325 Modelinde ise yeni çıkan R32 Soğutucu akışkan bulunmaktadır.

PO,Jet cool fonksiyonudur. Klima Jet Cool/Po fonksiyonunda soğutmada yarım saat boyunca çalışır.Klimanız inverter,10 saat boyunca aynı gücü çekmez. Ortam sıcaklığı ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça kompresör devrini düşürerek klima kendini kısar. PO da 10 saat çalışması mümkün değildir zaten. Çünkü PO konumunda 18 derece ayarda çalışır. 18 derecede sağlıklı bir şekilde yaşamak mümkün değildir çünkü konfor sıcaklığından çok daha soğuk bir ayar olmaktadır. Ayrıca PO da 10 saat çalışsa bile ortam soğudukça klima yine kendini kısacak ve tüketimini azaltacaktır.

200Wattlık farkın sebebi ise 12325 modeli klimanızın 683 Btu kadar daha yüksek kapasiteye sahip olmasıdır.

Saygılarımla...
  • Merhaba ikisi arasında hemen hemen pek bir fark yok sadece gaz sistemi değişik. Bizde R32 gaz sitemi var. daha iyi soğutur ve daha sessiz çalışır dedi teknisyen bana. Gaz sisteminden mi acaba fark bilmiyorum. Bende en kısa zamanda hızlı soğutmada(PO) anlık güç. Tüketimine bakıp değerleri paylaşırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Esk262626 -- 14 Temmuz 2018; 9:12:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Esk262626

Merhaba ikisi arasında hemen hemen pek bir fark yok sadece gaz sistemi değişik. Bizde R32 gaz sitemi var. daha iyi soğutur ve daha sessiz çalışır dedi teknisyen bana. Gaz sisteminden mi acaba fark bilmiyorum. Bende en kısa zamanda hızlı soğutmada(PO) anlık güç. Tüketimine bakıp değerleri paylaşırım.
    Hocam bakip bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir sorum olacakti, enerji tasarrufu tusuna 1.bastigimda %80 yaziyor kumanda da klimanin uzerinde de yaziyor bu.

Bu ne demek ? Calisma kapasitesi mi %80 yoksa tasarruf orani mi %80 demek istiyor ?

• Pritt31 kullanıcısına yanıt
    Enerji Kontrol özelliğine sahip Arçelik klimalar motorun maksimum frekansını düşürerek enerji tüketimini kontrol altına alır. Birinci kademede soğutma kapasitesini yalnızca %8 düşürerek enerji tüketiminde %20 tasarruf sağlanır. İkinci kademedeyse tasarruf %40’a kadar çıkar.sitede enerji tasarruf özelliğini böyle açıklamışlar

• quote:

Enerji Kontrol özelliğine sahip Arçelik klimalar motorun maksimum frekansını düşürerek enerji tüketimini kontrol altına alır. Birinci kademede soğutma kapasitesini yalnızca %8 düşürerek enerji tüketiminde %20 tasarruf sağlanır. İkinci kademedeyse tasarruf %40’a kadar çıkar.sitede enerji tasarruf özelliğini böyle açıklamışlar
    Hocam merhaba. PM atamiyorum ben. Sorunu burdan cevaplayayim.

Ben 12320 alacaktim, ellerinde yoktu bayiden aldim.

12325 var dediler, 2700 nakit fiyatiydi. Sıkı bir pazarlikla 2500 e aldim.

12325 modelinin sogutmasi bence 12320ye gore daha iyi. Cok iyi sogutuyor.

Odam 19 m2, yer Hatay. Disarisi 36 derece oda sicakligi klima kapali 31 derece.

26 dereceye setleyip calistirdim, 1.2kw ile basladi. 45 dk sonra oda sicakligi 26'ya dusmustu anlik tuketim 0.6-0.7kw civariydi. Cok iyi bir klima gercekten.

Aynen klimanın soğutması çok iyi gerçekten benim salon 21 m2 Eskişehir pek fazla sıcak değil zaten. 22 dereceye setleyip dışarısı 27-28 derece falan 1 kw ile başlayıp oda sıcaklığı 22 gelince 0.2 kw çekiyor :) Hızlı Soğutmada denemedim ama bide onu deneyeceğim. Tahminim 1 kw geçmez diye düşünüyorum

• Merhaba işten gelince klimayı açtım hızlı soğutma moduna aldım yarım saat hızlı soğutmada çalıştı anlık güç tüketimine baktım 1.0 kw çekiyordu...

• quote:

Merhaba işten gelince klimayı açtım hızlı soğutma moduna aldım yarım saat hızlı soğutmada çalıştı anlık güç tüketimine baktım 1.0 kw çekiyordu...

Yahu benim ki 1.2 kw neden cekiyor ? Acaba Hatay cok sicak diyemi ?

• Merhabalar. 12320 Modelinde R410A soğutucu akışkan bulunmaktadır. 12325 Modelinde ise yeni çıkan R32 Soğutucu akışkan bulunmaktadır.

PO,Jet cool fonksiyonudur. Klima Jet Cool/Po fonksiyonunda soğutmada yarım saat boyunca çalışır.Klimanız inverter,10 saat boyunca aynı gücü çekmez. Ortam sıcaklığı ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça kompresör devrini düşürerek klima kendini kısar. PO da 10 saat çalışması mümkün değildir zaten. Çünkü PO konumunda 18 derece ayarda çalışır. 18 derecede sağlıklı bir şekilde yaşamak mümkün değildir çünkü konfor sıcaklığından çok daha soğuk bir ayar olmaktadır. Ayrıca PO da 10 saat çalışsa bile ortam soğudukça klima yine kendini kısacak ve tüketimini azaltacaktır.

200Wattlık farkın sebebi ise 12325 modeli klimanızın 683 Btu kadar daha yüksek kapasiteye sahip olmasıdır.

Saygılarımla...
    Sizin klimaya montajda vakumlama yapıldı mı acaba?

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Çok güzel bir açıklama yaptınız tebrik ederim.

• quote:

Sizin klimaya montajda vakumlama yapıldı mı acaba?
    Malesef. Yapmalari icin israr ettim gecistirdiler beni. Benim de acil baska islerim vardi diye ugrasmadim.

Gerek yok, sifir klimada ihtiyac yok falan filan dediler.

• Guzel klima, bugun disarisi 37 dereceydi. Oda sicakligi 32 dereceydi. PO da 1 saat calistirdim 27 dereceye dusurdu. Sonra 26 dereceye setledim 0.7-0.8 kw cekerek devam etti.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. 12320 Modelinde R410A soğutucu akışkan bulunmaktadır. 12325 Modelinde ise yeni çıkan R32 Soğutucu akışkan bulunmaktadır.

Saygılarımla...
    Aciklamaniz icin tesekkurler.

200 watt fazla tuketimin sebebini diger modelle olan btu farkindan dolayi oldugunu soylemissiniz.

Fakat mesajlari okursaniz diger arkadasta da ayni modelden var o 1.0kw cektigini soyluyor.

Memleket Hatay, yaz cok sert geciyor. Diger arkadasin memleketi daha serin diye mi bu tuketim farki oluyor acaba.

Aynen Hatay Çok sıcak memleket Eskişehir daha serin. Bundan dolayı da olabilir birde vakumlama yapılmadığından dolayı da olabilir diye düşünüyorum keşke vakumlama yaptırsaydınız.

• quote:

Çok güzel bir açıklama yaptınız tebrik ederim.
    Teşekkür ederim Hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pritt31

Aciklamaniz icin tesekkurler.

200 watt fazla tuketimin sebebini diger modelle olan btu farkindan dolayi oldugunu soylemissiniz.

Fakat mesajlari okursaniz diger arkadasta da ayni modelden var o 1.0kw cektigini soyluyor.

Memleket Hatay, yaz cok sert geciyor. Diger arkadasin memleketi daha serin diye mi bu tuketim farki oluyor acaba.

Alıntıları Göster
    Merhabalar. Evet sonradan farkettim hocam. İnverter klimaların çoğu PWM kontrollüdür. PWM kontrollü inv. klimalar ortamın ihtiyacına göre kapasitesini ayarlar ve ortam sıcaklığı ayar sıcaklığına yaklaştıkça kendini kısar. Bir de PAM kontrollü klimalar vardır onlar da açılışta max. kapasitede çalışarak ortam sıcaklığını ayar sıcaklığına daha çabuk ulaştırmayı hedefler. Arçelik klimalar PWM kontrollüdür. Bundan yola çıkarsak şehir,bölge farkına göre hatay gibi sıcak bir bölgede 200w fark oluşturuyor olabilir ki bu bir sorun olduğuna işaret değildir. Önceki yazımda da belirttiğim gibi bütün çalışma süresi boyunca 1200w/1.2kW çekmeyecektir...

Bu arada keşke vakum yaptırsaydınız... Hele ki R32 gazlı klimada R410A dan da önemli.

İleriki alışverişlerinizde bilgi amaçlı,klima sıfır da olsa,borulama mesafesi 10 cm de olsa vakum mutlaka yapılmalıdır.(Boru mesafesi kısa ise gerek yok diyen servisle de karşılaşma ihtimaliniz mevcuttur...)

Saygılarımla...

• quote:

Merhabalar. Evet sonradan farkettim hocam. İnverter klimaların çoğu PWM kontrollüdür. PWM kontrollü inv. klimalar ortamın ihtiyacına göre kapasitesini ayarlar ve ortam sıcaklığı ayar sıcaklığına yaklaştıkça kendini kısar. Bir de PAM kontrollü klimalar vardır onlar da açılışta max. kapasitede çalışarak ortam sıcaklığını ayar sıcaklığına daha çabuk ulaştırmayı hedefler. Arçelik klimalar PWM kontrollüdür. Bundan yola çıkarsak şehir,bölge farkına göre hatay gibi sıcak bir bölgede 200w fark oluşturuyor olabilir ki bu bir sorun olduğuna işaret değildir. Önceki yazımda da belirttiğim gibi bütün çalışma süresi boyunca 1200w/1.2kW çekmeyecektir...

Bu arada keşke vakum yaptırsaydınız... Hele ki R32 gazlı klimada R410A dan da önemli.

İleriki alışverişlerinizde bilgi amaçlı,klima sıfır da olsa,borulama mesafesi 10 cm de olsa vakum mutlaka yapılmalıdır.(Boru mesafesi kısa ise gerek yok diyen servisle de karşılaşma ihtimaliniz mevcuttur...)

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam emeğinize sağlık o kadar yazmışsınız Bilgilendirme yapmışsınız. Ama artık PAM kontrollü klima mı kaldı ben sanmıyorum. Son 10 senedir çoğu klimalar PWM kontrollü zaten.

Benim 6-7 senelik MHİ inverter klimam da ilk yarım saat 2000 Watt çekip sonra 1500 1200 1000 Watt olarak kısmaya başlıyor.

Belki ilk inverterler çok eski inverterler dediğiniz gibi PAM kontrollü olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

Hocam emeğinize sağlık o kadar yazmışsınız Bilgilendirme yapmışsınız. Ama artık PAM kontrollü klima mı kaldı ben sanmıyorum. Son 10 senedir çoğu klimalar PWM kontrollü zaten.

Benim 6-7 senelik MHİ inverter klimam da ilk yarım saat 2000 Watt çekip sonra 1500 1200 1000 Watt olarak kısmaya başlıyor.

Belki ilk inverterler çok eski inverterler dediğiniz gibi PAM kontrollü olabilir.

Alıntıları Göster
    Rica ederim Hocam ne demek.

Aslında hala mevcut.

ME Krigamine FH serisi

ME Legendera LN serisi

Fujitsu LMCA,LT,LU serilerinde vb. halen PAM kontrol mevcut durumdadır.

Saygılarımla...

• quote:

Rica ederim Hocam ne demek.

Aslında hala mevcut.

ME Krigamine FH serisi

ME Legendera LN serisi

Fujitsu LMCA,LT,LU serilerinde vb. halen PAM kontrol mevcut durumdadır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Evet hocam öyle ama siz PAM kontrolü eski sistem gibi anlatmışsınız . En azından ben öyle anladım. Kusuruma bakmayın sizi de sıktım.

Bence max kapasiteye çıkıp çabuk iklimlemdirme yapıp frekans düşürmesi daha iyi ki zaten her hava koşullarında inverter klimaların max kapasiteye çıktığını düşünmüyorum. Zaten inverter klimalar iç dış hava sıcaklık farkına set sıcaklık ile ortam sıcaklık farkına nem oranına göre kapasitelerini ayarladıkları için ne olursa olsun ilk çalıştırıldıklarında normale göre en az 1.5 kat fazla elektrik çekiyorlar.

Bence bu çok önemli bir şey değil.

Bundan daha önemlisi klimaların min kapasitede katalogda min enerji tüketim verilerini gerçekte tutturmaları uyuşmaları ki Midea üretimi bir klima kullanıyorum min enerji tüketimini 120 Watt olarak belirtmişler ama daha 300 Watt ın altına indiğine şahit olmadım görmedim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.