Şimdi Ara

AMD: Bulldozer FX işlemciler hava soğutma ile 5GHz'in üzerine çıkabiliyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
11.853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: MR.METAL

fx8150 8 çekirdek ile hava soğutmada 5.5ghz görecektir. Sami Makinen zaten bunu belirtmiş. Oturupta 6 çekirdeği kapatarak hava soğutmada 5.5ghze çıkıp, bu işlemciler çok iyi o.c. oluyor, bakın göreceksiniz diye işkembeden sallayacak hali yok. Zaten işlemci default kullanımda 4.2ghze çıkan bir işlemci ki 5.5 ghz demek %30 civarı o.c. demek ve ben %30 ocyi evde prescottlarla yapıyordum. Beni tek düşündüren bu o.c. denemelerinin yanında hiç bench sonucu yayınlamamaları. Bu da işlemcilerin çokta performanslı olamayabileceklerini düşündürtüyor. Eğer böyle olursa sevgili Intele domalacak bir milyon adam bulabilirim.

İyi tamamda anlamadığım madem bütün çekirdekler açık iken 5.5ghz oluyor ise neden yapmamış. Aceleyemi getirmiş bu O.c yi bana inandırıcı gelmedi son kullanıcı olarak. Hala beklemedeyim iyi bir işlemci almak için. F/P ziyade iyi bir işlemci almak istiyorum.

Biri diyor 2 çekirdek açmış diğeri diyor hadi hepsini açsın bakalım açmaz diyor. Ya amd sahtekar benimgibi yarım yamalak işlemcilerden anlıyanları gözünü boyamak için uğraşıyor yada bakın 2 çekirdek ilede bu işi götürüyorum geriye kalan 6 çekirdeği boşa yapmışız. Sanki dalga geçiyorlar bizle.

O.c yarım yamalak anlarım ama neden tek çekirdek yada iki çekirdeğini o.c yapıyorsun hepsini yapsana neye nekadar dayanıyorsun görelim.

• Neden merak etmeyim? Daha Bulldozer haberleri yeni yeni sızmaya başladığından beri yakından takip ediyorum...

AMD neden revizyona gidiyor düşünen yok tabi... Çok güç tüketiyor şuan test edilen işlemciler. 183W'tı ilk silikon, hatırlarsanız.

Mevcut B2 revizyon işlemci 3.6ghz hızında, 125W güç tüketebiliyor. Bunu 5.5ghz yapmak için 1.9ghz (%53) oranında hızaşırtma yapmak gerekli... Belli bir frekanstan sonra işlemci sınıra yaklaşacağı için, gerekli Vid Voltajı çok yükselecektir; her OC yapan bilir sanırım bunu. Mesela LN2 ile 2V kullanmışlar, demekki normal bir soğutma ile yaklaşık 1.6V üst sınır olacak, Standart Vid ise 1.2V civarlarında beklenebilir.

Bu mantıkla 5.5ghz üst sınır olacak dendiğine göre, maksimum voltaj gerekecektir. Sadece voltajdan yola çıkarsak; 0.4V (%33) voltaj arttırmanız demek; sadece voltaj arttırımından dolayı öngörülen 166W güç tüketimi demek. Frekans arttırımından dolayıda güç tüketiminin dahada artacağını düşünürsek, yaklaşık 180-185W gibi toplam bir değer çıkıyor karşımıza.

Bu değeri sıvı soğutma ile soğutmak bile oldukça güç. Hava soğutmada ise, çok iyi bileşenler ve çok güçlü fanlar ile bu değer yakalanabilir, eğer FX-57'nin dediği gibi B3 silikon daha az güç tüketirse. LN2 olayını o yüzden dedim, anlayana...

Bu 125W'lık olanlarla değilde, bir kaç ay sonra çıkacak 95W versiyonlarıyla 5.5ghz'i yakalamak daha mantıklı geliyor bana.

Not: -'cilere Fanboyluğu bırakın biraz mantıkla yaklaşın diycem ama nerde onlarda o mantık...

• Bu haber nerdeyse 1 haftadır internette mevcut zaten ama ingilizceydi.. Yeni birşey değil yani. Bu milleti anlamak zor 2000 liralık işlemciye 2/3 fps fark atmış adamlar 600-700 liralık cpu ile daha ne yapsın.. Sonuçta intelden yarı yarıya ucuz bir işlemcinin harikalar yaratmasını oc ile veya oc olmadan 2000-3000 liralık intelleri geçmesini beklemek cahilliktir.İntelcilerde sıkıtıkları zaman hemen extrem cpular ile amd yi vurmaya çalışıyorlar... amd 500 liralık yeni işlemcisi ile 2500k yı geçerse işte o zaman intelden iyi demektir sonuçta önemli olan f/p...
  • Sami Makinen tommi Makinen akrabasımı? tommi Makinen esinlenip
    takma isimmi yaptı acaba ? tommi birdönem dünyanın en hızlı rallici si idi
    hatta mitsubishi Makinen adında bir model otosuda olacak yanlış bilmiyorsam
    bu adamda baya hızlı ama gercek Makinen kadar deyil
  • quote:

Orijinalden alıntı: tersol

Bu haber nerdeyse 1 haftadır internette mevcut zaten ama ingilizceydi.. Yeni birşey değil yani. Bu milleti anlamak zor 2000 liralık işlemciye 2/3 fps fark atmış adamlar 600-700 liralık cpu ile daha ne yapsın.. Sonuçta intelden yarı yarıya ucuz bir işlemcinin harikalar yaratmasını oc ile veya oc olmadan 2000-3000 liralık intelleri geçmesini beklemek cahilliktir.İntelcilerde sıkıtıkları zaman hemen extrem cpular ile amd yi vurmaya çalışıyorlar... amd 500 liralık yeni işlemcisi ile 2500k yı geçerse işte o zaman intelden iyi demektir sonuçta önemli olan f/p...

http://www.teknofiyat.com/?search=2500k

• Bugüne kadar çeşitli sebeplerle 4 adet işlemci bozmuş ve son dört senedirde anakartta bulunan yapısal bir bozukluktan dolayı(allah belanı versin gigabyte, allah senin bin belanı versin, senden bir daha mal alırsam en büyük o.ç. olayım, senin yapacağın anakarta takayım) tamamen boşta ortalama 90-95 derecelerde çalışan bir Athlon 3200+(90nm) kullanıcısı olarak söylüyorum işlemciler sıcaklık yüzünden arızalanmıyor :). Bu iddiamın temel dayanağı bu dört sene içerisinde abartısız 300 defa işlemci 120 dereceye çıkıp bilgisayarı kapatmıştır. Ve her seferinde geri açıldı(nazar değmesin). Bozduğum işlemciler ise çeşitli güç kaynağı ve voltaj sorunları yüzünden istisnasız sistem kapalıyken elim ayağım rahat durmazken veya tam boot ederken bozulmuştur. Yani bu fxler gelir, ben büyük ihtimal alamam, alanlar alır kullanır, gönül isterki 5,5ghz'i havayla tırsmadan zorlasınlar, bizde sonuçları görelim. 5,5'a çıkmaz demek boşuna, verdiğim 3200+ örneğindeki gibi hesaplar yanılır, çıkartmak için sonuna kadar uğraşmak lazım, oc'nin kitabı böyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: canerpense

quote:

Bu haber nerdeyse 1 haftadır internette mevcut zaten ama ingilizceydi.. Yeni birşey değil yani. Bu milleti anlamak zor 2000 liralık işlemciye 2/3 fps fark atmış adamlar 600-700 liralık cpu ile daha ne yapsın.. Sonuçta intelden yarı yarıya ucuz bir işlemcinin harikalar yaratmasını oc ile veya oc olmadan 2000-3000 liralık intelleri geçmesini beklemek cahilliktir.İntelcilerde sıkıtıkları zaman hemen extrem cpular ile amd yi vurmaya çalışıyorlar... amd 500 liralık yeni işlemcisi ile 2500k yı geçerse işte o zaman intelden iyi demektir sonuçta önemli olan f/p...

:D İ5 2500K VS FX -2410 dur Arkadaş unutmuş galiba
    450 İKen i5 amd 300-250tl olacak

• Arkadaşım anlamadınız galiba saksı boşa çalışıyor ?? ben yazıda ne yazdım 2500k ilk çıktığında kaç paraydı ??? amd aynı performanstaki işlemciyi kaç paraya satacak ?? ATIYORUM 2500K TOPLAM GENEL PERFORMANS PUANI 1000 FİYATI İSE 500 LİRA AMD FX 23... PUAN 1250-1500 FİYAT 300-400-500........ YADA AMD NİNDE PUANI 1000 AMA FİYATI 250-350 ARASI İŞTE F/P BUDUR YANİ AMD İNTELDEN İŞTE O ZAMAN İYİ DİYEBİLİRİZ BASTIMI KAFANIZ ... 2500K 450 LİRAYA YENİ DÜŞTÜ İLK ÇIKTIĞINDA KAÇ DOLARDI AMD AYNI PERFORMANSLI ÜRÜNÜ KAÇ DOLARA ÇIKARACAK ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: veto1214

quote:

quote:

Mantığını çözemedim ama 2500k'nın rakibi FX-8150 fiyat olarak, bunu anlatmaya çalıştım.

• 2. el forumunda 5,3 GHZ altında 2600k'ya itibar yok artık. 2C 2T olarak elde edilen 8,4 GHZ'inde bence fazla bir anlamı yok. Phenom II 945 ile de 7.GHZ aşılmıştı yine böyle bir çalışmayla. Ayrıca 9 aydır piyasada olan ve 5 ghz OC olan bir işlemci var 2500k. Ben Nisan ayından buyana 270 TL'lik MSI P67A GD53 ile kullanıyorum.
    Çok pahalı bir anakart değil ama hem ilk aldığımda hem de geçenlerde aldığım yeni soğutucu testi içinde 5,0 GHZ olarak tüm tesleri yaptım. Bu yaklaşık %52 OC anlamına geliyor ama o kadar performans vermiyor hiç bir zamanda vermeyecektir. Bu üretici firmalarında arzu ettiği bir durum değildir. Oc için %25 üstüne karşıyım. Ne zaman bu sınır geçilebilir GPU önde olduğunda yani aradan 1-2 yıl geçmiş ve hala aynı işlemci varsa ve yeni bir ekran kartı alınmışsa ve bu ekran kartı da bugünkü 560 ya da 6950 ayarında bir kart ise o zaman işlemciye kartta daha iyi servis yapması için biraz daha oc yapılabilir.
    Yani 2500k'yı ben şu an def voltaj 4.ghz kullanıyorum ancak 1 yıl sonra yeni bir kart aldığımda ya da SLI veya CF gibi çoklu GPU kurulumunda 4,5 GHZ ve üstünde kullanmayı tercih edebilirim. Ancak bu da yeterli olmayabiliyor. GTX460 aldığımda e8500 vardı 4 ghz olarak kullandım ama ref 2500k çok daha iyi bir skor verdi. Artık işlemciden tasarruf edip bütçeyi ekran kartına ayırma stratejisi de sona ermiş gibi görünmekte. Bunun sebebi GPU'nun CPU'ya görece daha fazla yol alması sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 18 Eylül 2011; 2:12:44 >

• 5,5 değil 5 değil 4,5 olsun stabil olsun benim olsun. (:
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: veto1214

quote:

quote:

Mantığını çözemedim ama 2500k'nın rakibi FX-8150 fiyat olarak, bunu anlatmaya çalıştım.

yok 320 dolar 8410 270-320dolar olması lazım i5 2500k 200 dolar

• KingPin'den cevap bekliyoruz, amd'ye helal olsun güzel değerler önemli olan ghz artışında performansı nasıl etkilediği
  • Adamlarda elektrik ucuz tabi o fan suyla çalışmıyo demi yani bende yaparımda onları elektrik çok geliyo yoksa...
  • 5 ghz seviyesini hava soğutmayla görürsek diyorum başka bişe demiyorum.
  • Windows8'in Arm desteği bizi ilgilendirmiyor dedikleri gibi yine bizi ilgilendirmiyor, biz Intel'iz, en iyi biziz diyecekler.
    Bu kafayla görürüz sizi, Nokia'ya benzeyecek sonunuz...
  • Reklam kokan hareketler bunlar AYEMDİ
  • Arkadaşlar AMD Phenom II x6 1055t Kullanıyorum i7 de kullandım ama bukadar rahat bir işlemci görmedim Phenom II x6 da oyunda oynayın Sony vegas da full hd videolarda hazırlayın kasmıyor. AMD FX i düşünenmiyorum bile... :)
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.