Şimdi Ara

ABS BEYNİ TAMİR HONDA FREN PEDALI İNİYOR 2022 HAKKINDA TÜM SORUNU İÇİN CEVAP BURADA 2022 (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
939
Cevap
53
Favori
475.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bende 2004 megane 2 var bir kaç gündür abs lambası yanıyor arabayı denedim abs devreye girmiyor ne tür bir problem vardır aynı zamanda direksiyonda anahtarı çekince sağa sola çevirdiğimde kililenmiyor netür sorun olur acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafam

merhaba hakan bey. bende mazda 323 1,8 gt var. 1999 model. yazın bir ara abs ve tcs ışığı yandı. ve bu uyarı artarak devam etti. aracın bilgisayar bağlantısı universal değil. sanırım sonradan belli bir standart oluşturmuşlar. mazda servisinde bilgisayarda sol arka teker abs arızası sensörü hatası uyarısı verdi. havalar sıcak olduğu için devamlı yanmaya başlamıştı abs ışığım artık. neyse sensörü değiştdiler. fakat ışık sönmedi. neyse sigorta kutusunu falan temizlediler sigortanın ayakları oksitlenmişti. oraları temizlediler. sonra kontağı çevirdim. baktım ki ışık söndü. fakat bir iki dakika sonra tekrar yandı.
    tekrar bilgisayara taktık bu sefer ön teker sensörü uyarısı verdi. aküy kablosunu çıkarıp tekrar taktık bir iki dakika sonra arka teker sensörü uyarısı verdi. fakat ben arka teker sensörünü boşuna değiştirdiğimizi düşünüyorum. ön teker sensörünü değiştirirsem durum düzelir mi bilmiyorum.
    servis en sonunda beyinde arıza olabilir dedi. ne yapacağımı bilemiyorum.
    o ginden beri havalar soğuduğu için abs uyarı ışığı ancak araba ısındıktan 15-20 dakika sonra yanıyor. sabahları frene basıp deneme yapıyorum. abs çok güzel devreye girip çıkıyor. fakat araba ısınıyor.(aslında araba 5 dakikada ısınıyor ama sorun 20 dakika sonra başlıyor. sanırım ısınan başka yerler var.) ve abs ışığı yanmaya başlıyor. marmarise yakın yerlerde elektirikçi yok.
    izmirde olsanız koşa koşa geirim fakat ankara uzak kalıyor. gelen olursa ise arabayı verip yanınıza göndereceğim.
    bu anlattıklarıma göre aracı size göndereyimmi. yoksa daha önce baktırmam gereken birşeyler varmı. araç güneşta ise motor ısınmadan bile abs ışığı yanıyor.

Telefonda görüşmüştük sanırım.Sorun hala devam ediyorsa yardım için her zaman burdayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: karlman

bende 2004 megane 2 var bir kaç gündür abs lambası yanıyor arabayı denedim abs devreye girmiyor ne tür bir problem vardır aynı zamanda direksiyonda anahtarı çekince sağa sola çevirdiğimde kililenmiyor netür sorun olur acaba

Abs lambası için arıza kayıtlarına baktırın.Direksiyon kilitlenmiyorsa mekanik olarak direksiyon kilidi bozuk olabilir.
  • aracım 1998 modelaudı a4 1.8 t bulunduğum yer bursaya yakın bi ilçe havalr burda 1 kaç gün önce -4 -5 dereceye kadar düştü o günllerde abs ışığım yolda giderken yandı ve abs devre dışı kaldı 1 2gün bööle gezdikten sonra hava ısınınca abs ışığım yolda giderken söndü hemen fren yaptım ve farkettimki abs normale dönmüştü ancak araçla hızlanayım derken baktımki araç 30 km hızı geçmiyor ve kendi kendine fren yapıyor sonra tekrar sağa çekip durdum tekrar abs lambam yandı ve yoluma devam ettim ancak yine abs çalışmıyor idi 1 2 gündür bu durumdayım ne yapmalıyım neresini aracın kontol ettirmem lazım bana yardımcı olursanız çok memnun olurum saygılar:):):):):):):)
  • Merhaba Hakan Usta,

2000 model ford focus aracım var. ABS lambası arada bir yanıyordu. Sonra fark ettim ki saatte 120-130km hızı geçtikten sonra yanıyor bu ABS lambası ve arabayı stop ettirip tekrar çalıştırana kadar sönmüyor.. Eğer bu hızı geçmezsem hiç bir sorun yok . Geçen özel servise gidip arıza koduna baktırdım. C1145 ABS sağ sensör devir kesici hatası, yanlış/eksik sinyal gibi birşeyler yazıyordu ekranda. Ordaki usta ya ABS kablosu değişecek yada sağ ön tekerin bilyelerinde sorun var dedi. Ama forumdaki üstadlara da danışmak istedim. Saatte 130km hıza kadar doğru sinyal veriyorda sonra neden sinyal bozuluyor anlanadım bir türlü.

Ayrıca;

1) ABS devredeyken, teker kitlenmeyecek olsa bile devreye giriyor ve ön alt takımdan tak tuk sesler geliyor, fren pedalıda gelgit yapıyor. Bu bir sorun mu?

2) ABS devredeyken frene sert bastığımda araç sol tarafa çekiyor yani sağdaki balata sıkmıyor. ABS kablosu ya da ön teker bilyeleri değişirse düzelir mi yoksa bu da ayrı bir sorun mu?

Şimdiden Teşekkürler, iyi çalışmalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 14 Ocak 2010; 10:28:57 >

• Güncel...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 14 Ocak 2010; 10:48:14 >
  • slm hakan usta
    2000 model renault scenic 2.0 rxi aracım genelde sabah ilk çalıştırmada ya da motor soğukken kontağı açıyorum. abs testini yapıyor 5-6 sn abs lambası sönüyor. sonra çalıştırıyorum abs ve service lambası 2-4 sn yanıyor ve sönüyor. abs de herhangi bir problem yok çalışıyor. ve bu dediğim zamanlar haricinde abs lambam yanmıyor sizce sorun nedir.
    şimdiden teşekkür eder, hayırlı işler dilerim.
  • Herkese selamlar,

Hakan Usta sana özel bir sorum olacak.
    Marea elx 2001 model arabam var bir suredır ABS ve fren ikaz lambası bırlıkte yanıyor. Ama bu 2 lamba bazen yanıyor bazen yanmıyor. İzmirden yazıyorum size. 1. 2. 3. sanayide elektronıkcılere, birmota ve bosch car service aracı teste soktum sonuc VALF ROLESI ARIZASI, AKU VOLTAJ DUSUKLUGU, SENSOR gibi 3-4 arıza kaydı verdi hepsinde. Kısaca VALF ROLESI nden kaynaklandıgını soyledıler. Yani direk beyin arızası. Bir kaç yere sordum asagı yukarı beyin tamirini 150 200 tl civarında yapıolarmıs.

Bugun ise bir baska ustayla gorustum iyi bir usta oldugunu soyleyebilirim. Bana sunu ifade etti. Tam beyin tamiri 150 200lıraya mal oluyor dogru ama ABS beyinleri yarım beyin oldugu için bunu maliyeti soylenen maliyetın yarısına yapılabılecegını bana aktardı.

Bunun dogrulugunu onaylayabılır mısınız? ve bu konuda bıraz acıklama yaparsanız sevinirim.

İyi çalışmalar dilerim...

• ustam benim araç 1994 model oldukça bakımlı hyundai sonata, abs'li .2-3 ay önce ön tekerleklerin akis bilyaları degişti.bundan sonra aracın frenine basınca pedalda zırıldama hissediyorum ve fren mesafesi oldukça uzuyor.pedala daha sert basınca sanki birşey biryerlerden kurtuluyor ve fren normal tutuyor zırıldama kesiliyor.nadirde olsa sol ön tekerden metalik bir sürtme sesi geliyor epeycede yüksek tonda .araçta akis bilyaları degiştikten sonra km kadranıda çalışmamaya başladı,ayrıca göstergelerde kayan araç şeklinde bir ışık yanıyor.(trafik levhalarında olan kayan araba şeklinin aynısı).teşekkürler.(bu arızaların hepsi akis bilyaları degiştikten sonra ortaya çıktı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima54 -- 16 Ocak 2010; 18:58:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr.anil_65

aracım 1998 modelaudı a4 1.8 t bulunduğum yer bursaya yakın bi ilçe havalr burda 1 kaç gün önce -4 -5 dereceye kadar düştü o günllerde abs ışığım yolda giderken yandı ve abs devre dışı kaldı 1 2gün bööle gezdikten sonra hava ısınınca abs ışığım yolda giderken söndü hemen fren yaptım ve farkettimki abs normale dönmüştü ancak araçla hızlanayım derken baktımki araç 30 km hızı geçmiyor ve kendi kendine fren yapıyor sonra tekrar sağa çekip durdum tekrar abs lambam yandı ve yoluma devam ettim ancak yine abs çalışmıyor idi 1 2 gündür bu durumdayım ne yapmalıyım neresini aracın kontol ettirmem lazım bana yardımcı olursanız çok memnun olurum saygılar:):):):):):):)

Aracınızı cihaza bağlattırıp arıza kayıtlarına baktırın.Sensör testleri yaptırın sorunun nerden kaynaklandığı ortaya çıkacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: d_hamen

Merhaba Hakan Usta,

2000 model ford focus aracım var. ABS lambası arada bir yanıyordu. Sonra fark ettim ki saatte 120-130km hızı geçtikten sonra yanıyor bu ABS lambası ve arabayı stop ettirip tekrar çalıştırana kadar sönmüyor.. Eğer bu hızı geçmezsem hiç bir sorun yok . Geçen özel servise gidip arıza koduna baktırdım. C1145 ABS sağ sensör devir kesici hatası, yanlış/eksik sinyal gibi birşeyler yazıyordu ekranda. Ordaki usta ya ABS kablosu değişecek yada sağ ön tekerin bilyelerinde sorun var dedi. Ama forumdaki üstadlara da danışmak istedim. Saatte 130km hıza kadar doğru sinyal veriyorda sonra neden sinyal bozuluyor anlanadım bir türlü.

Ayrıca;

1) ABS devredeyken, teker kitlenmeyecek olsa bile devreye giriyor ve ön alt takımdan tak tuk sesler geliyor, fren pedalıda gelgit yapıyor. Bu bir sorun mu?

2) ABS devredeyken frene sert bastığımda araç sol tarafa çekiyor yani sağdaki balata sıkmıyor. ABS kablosu ya da ön teker bilyeleri değişirse düzelir mi yoksa bu da ayrı bir sorun mu?

Porya bilyesinde bulunan manyetik alandan kaynaklanan bir arıza olduğundan sensörden gelen sinyallerde bozulma olacaktır.Porya bilyesini değiştirdiğinizde sorun düzelecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sergeant28

slm hakan usta
    2000 model renault scenic 2.0 rxi aracım genelde sabah ilk çalıştırmada ya da motor soğukken kontağı açıyorum. abs testini yapıyor 5-6 sn abs lambası sönüyor. sonra çalıştırıyorum abs ve service lambası 2-4 sn yanıyor ve sönüyor. abs de herhangi bir problem yok çalışıyor. ve bu dediğim zamanlar haricinde abs lambam yanmıyor sizce sorun nedir.
    şimdiden teşekkür eder, hayırlı işler dilerim.

Aracınızı lamba yandığı zaman cihaza bağlattırın ve cihazla abs testlerini yaptırın.Varsa sorun ortaya çıkacaktır.Abs lambanız normal sürüşlerde yanmadığı sürece devrede demektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadry

Herkese selamlar,

Hakan Usta sana özel bir sorum olacak.
    Marea elx 2001 model arabam var bir suredır ABS ve fren ikaz lambası bırlıkte yanıyor. Ama bu 2 lamba bazen yanıyor bazen yanmıyor. İzmirden yazıyorum size. 1. 2. 3. sanayide elektronıkcılere, birmota ve bosch car service aracı teste soktum sonuc VALF ROLESI ARIZASI, AKU VOLTAJ DUSUKLUGU, SENSOR gibi 3-4 arıza kaydı verdi hepsinde. Kısaca VALF ROLESI nden kaynaklandıgını soyledıler. Yani direk beyin arızası. Bir kaç yere sordum asagı yukarı beyin tamirini 150 200 tl civarında yapıolarmıs.

Bugun ise bir baska ustayla gorustum iyi bir usta oldugunu soyleyebilirim. Bana sunu ifade etti. Tam beyin tamiri 150 200lıraya mal oluyor dogru ama ABS beyinleri yarım beyin oldugu için bunu maliyeti soylenen maliyetın yarısına yapılabılecegını bana aktardı.

Bunun dogrulugunu onaylayabılır mısınız? ve bu konuda bıraz acıklama yaparsanız sevinirim.

İyi çalışmalar dilerim...

Abs beyninde verilen arızaya göre fiyat belirlenir.Mesela valf rölesinin kendindemi yoksa onu kontrol eden yerdemi arıza veya bunların voltaj beslemesini kontrol eden yerdemi arıza yerine göre fiyatta farklılık görülebilir.Bazen abs beyninden çıkmayabilir.Abs beyninne giden kabloların elektriği iyi iletememesinden dolayı bir voltaj düşümü olabilir.Bu testleri yapmakta gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima54

ustam benim araç 1994 model oldukça bakımlı hyundai sonata, abs'li .2-3 ay önce ön tekerleklerin akis bilyaları degişti.bundan sonra aracın frenine basınca pedalda zırıldama hissediyorum ve fren mesafesi oldukça uzuyor.pedala daha sert basınca sanki birşey biryerlerden kurtuluyor ve fren normal tutuyor zırıldama kesiliyor.nadirde olsa sol ön tekerden metalik bir sürtme sesi geliyor epeycede yüksek tonda .araçta akis bilyaları degiştikten sonra km kadranıda çalışmamaya başladı,ayrıca göstergelerde kayan araç şeklinde bir ışık yanıyor.(trafik levhalarında olan kayan araba şeklinin aynısı).teşekkürler.(bu arızaların hepsi akis bilyaları degiştikten sonra ortaya çıktı)

Güvendiğiniz bir serviste sensör mesafe kontrol ve sinyal çakı testi yaptırnız gerekiyor.

• hakan usta sağ arka teker sensörü arıza gösterdi açıp baktık bosch serviste değişmesi lazım dediler sensör 120 tl ve işçlik 50 tl istediler fiat nası bana yanlış anlamyın bana biraz pahalı geldi ben nette biraz daha araştırdım sensörün ağzıda pas yapabiliyomuş zamanla acaba sensörün pas yapması ve bunun temizlenmesi ile giderilebilecek bi sorunmu acaba çünkü sensörün ağzı paslı gibiydi bi pas sökücü alsam çözebilirmiyim ne dersiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanusta

quote:

Orijinalden alıntı: d_hamen

Merhaba Hakan Usta,

Ayrıca;

Porya bilyesinde bulunan manyetik alandan kaynaklanan bir arıza olduğundan sensörden gelen sinyallerde bozulma olacaktır.Porya bilyesini değiştirdiğinizde sorun düzelecektir.

Çok sağol cevap için. Bu porya bilyesinin değişiminin bana tüm maliyeti ne olur size gelip yaptırırsam?

• quote:

Orijinalden alıntı: hakanusta

quote:

Orijinalden alıntı: klima54

ustam benim araç 1994 model oldukça bakımlı hyundai sonata, abs'li .2-3 ay önce ön tekerleklerin akis bilyaları degişti.bundan sonra aracın frenine basınca pedalda zırıldama hissediyorum ve fren mesafesi oldukça uzuyor.pedala daha sert basınca sanki birşey biryerlerden kurtuluyor ve fren normal tutuyor zırıldama kesiliyor.nadirde olsa sol ön tekerden metalik bir sürtme sesi geliyor epeycede yüksek tonda .araçta akis bilyaları degiştikten sonra km kadranıda çalışmamaya başladı,ayrıca göstergelerde kayan araç şeklinde bir ışık yanıyor.(trafik levhalarında olan kayan araba şeklinin aynısı).teşekkürler.(bu arızaların hepsi akis bilyaları degiştikten sonra ortaya çıktı)

Güvendiğiniz bir serviste sensör mesafe kontrol ve sinyal çakı testi yaptırnız gerekiyor.

teşekkürler hakan usta.bu bahsettiklerinizi frencidemi,yoksa motor ustasıda yapabilirmi.

• Merhaba arkadaşlar.Bende yaklaşık bir ay önce 2005 Model Dizel HYUNDAİ GETZ 1.5 GLS aldım.
    Sorunum şu ki;(bazı arkadaşların sorunlarıyla aynı) aracım normal şehir içinde giderken bir şey yok.Daha doğrusu 80km hıza kadar her şey normal ama 80-90km hıza ulaştığımda ABS Lambası ile El Freni Lambası (Break vb) birlikte yanmaya başlıyor ve stop edene kadar da sönmüyor.Işık yandığında ise ABS devreye girmiyor.
    Servise götürdüm (Ana servisine) bilgisayara bağladılar.Eksozuna boru vb taktılar.Bir aletle beynine baktılar galiba ama ilk baktıklarında o alet bir şeyler yazdı ama (biraz uzakta idim göremedim) sonraki baktıklarında kendi aralarında konuşurlarken duydum beyne ulaşamıyorlardı.Alet Unknown buna benzer bir şeyler yazdı galiba tam göremedim.

Neyse bana bir gün randevu alıp sabah getirip aracınızı bırakın ve etraflıca bir bakalım dediler.Arızayı o zaman söyleyebiliriz oldu yanıtları.

Hakan ustam veya diğer arkadaşlar sorum arızanın neden kaynaklandığından çok(biraz bilgi verirseniz hayır demem tabi); Servise yarın öbürgün götüreceğim aracı.Ve bana diyelimki tamir için 300-400TL veya üzeri fiyat çıkardılar.Beyin değişecek veya sensörler arızalı değişecek vb türden bir arıza ile.
    Ben tabi kalsın diyeceğim.Ama bana bir rapor verecekmi servis?Yani biz baktık ve araçta şu şu arılzalar mevcut şu parçaların değişmesi lazım gibisinden bir rapor verirlermi veya ben isteyebilirmiyim?
    Veya servise aracı götürünce ne gibi bir işlem yaptırmalıyım ki sonra bunları bana yazılı versinler?
    Cevaplarsanız sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismailyt -- 17 Ocak 2010; 22:05:44 >

• Hakan usta Selamlar,

Bende 2006 model Chevrolet kalos var. Uzun zamandır ABS ışığı düzenli olarak yanıyor ve ABS devredışı kalıyor. Yetkili servisine götürdüm ve sensör arızası olduğu çıktı. BUnu kaça yaptırabilirim ?

Teşekkürler
  • benim sorum: 2009 lacetti 1.6 wtcc aracımın abs sorunu artık sorunmu normalmi bilmiyorum! aracım giderken frene güçlü bir şekilde bastığımda normalde tekerlerin kaymaya geçmesi lazım fren pedalı sanki yere sürtüyormuş gibi oluyor tekerler kaymıyor ama frende tutmuyor öyle aniden. Servise gösterdim abs nin özelliği dediler ama ilk defa abs li bir araç kullanmıyorum öbürleri böyle yapmıyordu sizce bu normalmi sizde böyle bir sorun varmı cevap verirseniz memnun olurum
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.