Şimdi Ara

8800gts nvidia kontrol paneli 3b ayar sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • msi 8800gts 320mb oc ekran kartı ile 72fps civarında fps(call of duty2 gibi) tarzı oyunları oynarken nvidia kontrol panelinden driver ayarlarını max yaptığımda 16xQ v.s. gibi oyun içinde fps değeri 70 lerde kalsa dahi seri saga sola dogru hareketlerde fps düşmese de akıcılık kayboluyor. içerdeki eski pc de de aynı olay sözkonusu fps değerleri iyi olsa da oyunun ani hareketlerde akıcılığı düşüyor.

Sorunun nedeni nedir oyunlarda akıcılıkta fps tek kriter değil mi? Deneyin özellikle call of duty 2 yi sizde de aynı sorun varmı?

• quote:

Orjinalden alıntı: ailkem

msi 8800gts 320mb oc ekran kartı ile 72fps civarında fps(call of duty2 gibi) tarzı oyunları oynarken nvidia kontrol panelinden driver ayarlarını max yaptığımda 16xQ v.s. gibi oyun içinde fps değeri 70 lerde kalsa dahi seri saga sola dogru hareketlerde fps düşmese de akıcılık kayboluyor. içerdeki eski pc de de aynı olay sözkonusu fps değerleri iyi olsa da oyunun ani hareketlerde akıcılığı düşüyor.

Sorunun nedeni nedir oyunlarda akıcılıkta fps tek kriter değil mi? Deneyin özellikle call of duty 2 yi sizde de aynı sorun varmı?

akıcılık kaybolmasi senin harddiskinin kasmasina baglidir daha cok
    yani mesela bende gothic 3 de normalde 70 fps alirken oyunda ilerledikce load yapiyordu kendi
    o load anlarinda fps baya bir dusuyordu ve cok yavasliyordu akicilik

bellek miktarin yetmiyor olabilir ayarlara
    ya da bilemiyorum

ben zaten o ayarlari hic ellemem oyun icini max larim yeter sorunda cikmaz

• Anladım hdd 160x2 sataII ram 2gb ocz ddr2 800mhz bunlarla ilgili değil sorun ama dediğin gibi o ayarları değiştirmeden oyun içinde ayar değiştirince sorun yok
  • İlginç.

Çözünürlük 1024x768'de, sürücü ayarları da en aşağıdaki resimlerdeki gibiyken herhangi bir sorun olmadı (çoklu oyundaki Moskova haritasına baktım). Yakın zamanda 1280x1024'te de denerim.
    Denediğimde, ekran kartı 575/1700'deydi. Altta 20'den fazla sekme barındıran Opera simgesi, IE'ler ve müzik çalan iTunes açıktı. Sistem de bu: Tıklayın. (İşlemci 2.8'de, bellek 833'te çalışıyor. Windows XP SP2 kurulu.)

Bu olay nerede başınıza geliyor? (Tekli - Çoklu? Hangi haritada, hangi durumda? Yoksa, her zaman mı?)

Sanki, gırafik belleği dolmuş da hareket edince tekliyormuş gibi bir his uyandırdı; ama pek olasılık vermiyorum (çözünürlüğü de bilelim yine de). Zaten, her oyunda da olamaz bu. Burayı geçelim.

Yalnız, optimize for sli'yi etkinleştirince kare/sn'yi yansıtmayan garip teklemeler, olmayacak düşüşler meydana geldi. Bunu açtığınızı sanmam; ama yine de bildireyim (normâlde bu ayar, tek kartlarda bile başarım artışına yol açabiliyor[du]).

162.18:

Siz de aynı ayarlarda bir deneyin (özellikle, "bağlantılı optimizasyon", çok sinir bozucu bir seçenek. Ne idüğü belirsiz "eski - yeni" oyun ayrımı yapılmış. Örneğin, 2004'te çıkan, Geforce 6 gemi demo'sunda bağlantılı optimize açıkken veya "otomatik" durumdayken kare/sn 15, kapalıyken 28 - 30 ve üstünde geziniyor. Ama, başka bir oyun/uygulamada fark olmayabiliyor.)

Düzenlemeler: Rezil yazım hataları sebebiyle 5 - 6 kez düzenleme yaptım. Kusura bakmayın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 13 Ağustos 2007; 18:46:42 >

• multiplayer da tüm haritalarda sorun vardı aslında counter strike 1.5 te bile aynı sorun söz konusu o ayarlara dokunmadığımda inanılmaz bir akıcılık var.

Ayarlarmızdaki farklar Baglantı optimizasyon: açık Doku süzme negatif lod tercihi: açık mipları zorla:trilinear
    üçlü arabellekleme:açık tı diğer ayarlarımız aynı yukardaki ayarlarıda dener cevap verebilirim belkide ayarlardan sadece bir tanesi bu soruna neden oluyor olabilir.
  • Sonucu merakla bekliyorum (sürücü ayarları konusunda da önemli bir deneyim olacak, bize).

Bir de ekleyeyim: CoD 2'yi denediğimde oyun ayarlarından vsync'yi kapamıştım.
  • arada bir disk birleştirici yapmakta yarar var.. ben yaptım dün ...

ara load lar baya ferahladı mesela oyunlarda
  • 16x ile 4x arasında fark yok gibi 4x yeterli bence
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

Sonucu merakla bekliyorum (sürücü ayarları konusunda da önemli bir deneyim olacak, bize).

Bir de ekleyeyim: CoD 2'yi denediğimde oyun ayarlarından vsync'yi kapamıştım.

Evet screenshot ını aldığın ayarlarla denedim inanılmaz akıcı saga sola dogru hereket ederken yapılan dönüşler dahi akıcı alt-tab yaparak ayarlar üzerinde oynama yaptım galiba alt-tab yaparak yapılan ayarları oyun algılamıyor.
    Bu arada kendi ayarlarımla da denedim yine oyun akıcı sorun yok gibi yakın bir zamanda çift monitör ile kullandım pc yi o zaman bir çok oyunda fps düşüşü yaşandı o yüzden bir monitörü iptal ettim fpsler düzeldi ama bu bahsettiğim sorun call of duty2 ve counter de devam ediyordu. şu anda sorun yok gibi oda garip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ailkem -- 13 Ağustos 2007; 19:38:42 >

• quote:

Orjinalden alıntı: ailkem

Evet screenshot ını aldığın ayarlarla denedim inanılmaz akıcı saga sola dogru hereket ederken yapılan dönüşler dahi akıcı alt-tab yaparak ayarlar üzerinde oynama yaptım galiba alt-tab yaparak yapılan ayarları oyun algılamıyor.
    Bu arada kendi ayarlarımla da denedim yine oyun akıcı sorun yok gibi yakın bir zamanda çift monitör ile kullandım pc yi o zaman bir çok oyunda fps düşüşü yaşandı o yüzden bir monitörü iptal ettim fpsler düzeldi ama bu bahsettiğim sorun call of duty2 ve counter de devam ediyordu. şu anda sorun yok gibi oda garip

Hayırlı olsun. Ayarlarla oynayınca kart kendine geldi, herhâlde :)

Artık, her oyunda sürücü ayarlarını kurcalayıp FRAPS'la uzun uzun bakarsınız duruma, benim gibi :) Deli ediyor bu gereksiz görünümlü seçenekler (neyse ki, önemli kısmı OpenGL için. Dx yaygınlığı kurtarıyor vaziyeti).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 13 Ağustos 2007; 19:43:21 >

• Evet aslında merak konusuydu onca ayar ne işe yarar görsel ve performans adına gözün algılıyamadıgı şeyler akla zarar veriyor takıntı yapıyor. ama ben ayarları değiştirince göz de performans düşüşünü görünce iyice takılmıştım konuya :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.