Şimdi Ara

25 Derecede ev buz gibi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
5.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Buderus GB 72 model kombi kullanıyorum.

150 metre kare 3 + 1 güney cephe evde oturuyorum

Apartman 3 katlı ve ben ikinci katta oturuyorum, mantolama var.

geçen sene nisan ayında eve taşındım ilk oturan benim, bu geçirdiğimiz ilk kış.

alt katım boş, üst katım dolu ama bir gün evdeler diğer gün nöbetteler ve evde olduklarında 21 dereceye ayarlıyorlar

ben 25 e ayalardım ve dereceler 25 gösteriyor

ama

peteklerin hiç bir zaman sıcak olduğunu görmedim hep çok hafif bir ılıklık var ve üşüyoruz.

bir önceki evimiz kaloriferliydi ve ortalama 28 derece civarındaydı, mantoloma yoktu ama peteklere el değmiyordu ve çok iyi ısınıyorduk.

sorun bizdemi anlamadım ev 25 derece gösteriyor ama üzerimize battaniye alıyoruz,

bir önceki evimizde uyurken üzerime hiç bir şey örtmezken şimdi yorgan artı battaniye kullanıyoruz.

Sorun nerede ????

• efe_yakub E kullanıcısına yanıt
    Evin sıcaklığını oda termostatından mı bakarak söylüyorsunuz yoksa termometre ile mi ölçüyorsunuz?

Eğer oda termostatı (OT) varsa aynı anda hem OT hem termometre ile ölçebilir misiniz? Bir de RC kumandalarda servis menüsünde 8.2 Parametre listesindeki P2 ısıtma sistemi ayarı önemlidir ve ısınma tercihine uygun seçim yapılmalıdır...

Ölçümlerde sorun yoksa size gerçekten 25C iç sıcaklık yetmiyor demektir. Peteklerin de el yakmasını istediğinize göre yoğuşmalı kombiyi en az 55-60C kazan gidiş sıcaklığında kullanmanız halinde petekler el değmez hale gelir ama sarfiyatınız en az %20 artar...
  • Peteklerin havası olmasın ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Evin sıcaklığını oda termostatından mı bakarak söylüyorsunuz yoksa termometre ile mi ölçüyorsunuz?

Eğer oda termostatı (OT) varsa aynı anda hem OT hem termometre ile ölçebilir misiniz? Bir de RC kumandalarda servis menüsünde 8.2 Parametre listesindeki P2 ısıtma sistemi ayarı önemlidir ve ısınma tercihine uygun seçim yapılmalıdır...

Ölçümlerde sorun yoksa size gerçekten 25C iç sıcaklık yetmiyor demektir. Peteklerin de el yakmasını istediğinize göre yoğuşmalı kombiyi en az 55-60C kazan gidiş sıcaklığında kullanmanız halinde petekler el değmez hale gelir ama sarfiyatınız en az %20 artar...

iki ayrı dijital ve birde eski tip termometre ile ölçtüm, evin sıcaklığı 25 derece.

OT de 25 e ayarlı,

25 derece çok iyi bir sıcaklık değilmi aslında ?

geçen ay 145 TL fatura geldi ama bu ay tahminim 200 TL gelir eğer kazan sıcaklığını 55 - 60 yaparsam %20 artış ile bu 250 TL ye mi gelir yoksa dahada artar mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: BonezCrusher

Peteklerin havası olmasın ?

Hava yok, kontrol ettim.
  • ev gerçekten 25 derece ise problem sizdedir. ben 22 derecede evde kısa kolluyla geziyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: akula06

ev gerçekten 25 derece ise problem sizdedir. ben 22 derecede evde kısa kolluyla geziyorum

oda termostatı, iki farklı dijital ve bir eski tip termometre ile ölçtüm 25 derece

siz 22 derece nasıl kısa kollu ile duruyorsunuz ? Ben 22 derecede kesin hasta olurum sadece ben değil eşim ve oğlumda hasta olur.

daha önceki ev çok sıcaktı acaba bünye buna alıştığı için mi 25 derece bize soğuk geliyor.
  • bu arada hangi ildesiniz ? nemli bir ildeyseniz yada evinizde rutubet varsa bu da üşümenize etki eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akula06

bu arada hangi ildesiniz ? nemli bir ildeyseniz yada evinizde rutubet varsa bu da üşümenize etki eder.

Burdur

Nem yok, rutubet de yok ama üşüyoruz,

kaloriferli evde iken kısa kollu ile çok rahat dolaşırdım şimdi akşam iki kat giyiniyorum.

kombi sıcak suyunu 60 a çıkartsam ev 25 dereceye ayarlıyken, içerisi 25 e geldiğinde kombi çalışmayı durduracak bu durumda sıcak su 60 dereceya ayarlı bile olsa istenilen sıcaklığa evin içi ulaştıktan sonra hissedilen sıcaklığa nasıl bir etkisi olabilir ?
    gerçekten evin içi 25c ise üşümemeniz lazım kombili evlerde genelde oda sıcaklıgı22c ayarlanır.kombinizde bozukluk olma ihtimali yok çünkü eviniz 25c olmuş inanın çok az kişi 25c lik ısıya sahip evde oturabiliyordur.peteklerinizin sıcak yada soguk olması hiç önemli degil eviniz 25c olduktan sonra demekki siz daha sıcaga alışmışsınız madem oda termostatını 28c ayarlayın daha önceki evinizde bu sıcaklıkta oturuyorsanız
  • quote:

Orijinalden alıntı: aliance21

gerçekten evin içi 25c ise üşümemeniz lazım kombili evlerde genelde oda sıcaklıgı22c ayarlanır.kombinizde bozukluk olma ihtimali yok çünkü eviniz 25c olmuş inanın çok az kişi 25c lik ısıya sahip evde oturabiliyordur.peteklerinizin sıcak yada soguk olması hiç önemli degil eviniz 25c olduktan sonra demekki siz daha sıcaga alışmışsınız madem oda termostatını 28c ayarlayın daha önceki evinizde bu sıcaklıkta oturuyorsanız

son çare öyle yapacağız artık. Çocuk olmasa hadi neyse ama çocuk olduğu için hasta olmasından korkuyoruz.
    bu kadar sıcaga alıştırmayın kendinizi bence 25c sıcaklıkta kimse hasta olmaz yazın bile bu sıcaklıklar zor bulunuyor dostum
    55-60C derece kombi sıcaklığına set ettiğinizde, yoğuşma verimi minimum olacağı için 200 TL yerine 240-250 TL fatura ödemeniz şaşırtıcı olmaz...

En azından 1-2 gün deneyin ve görün...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

55-60C derece kombi sıcaklığına set ettiğinizde, yoğuşma verimi minimum olacağı için 200 TL yerine 240-250 TL fatura ödemeniz şaşırtıcı olmaz...

En azından 1-2 gün deneyin ve görün...

Yanlış hatırlamıyorsam şuan 50 dereceye ayarlı,

max yoğuşma verimi için kaça ayarlı olması gerekiyor
  • quote:

bu kadar sıcaga alıştırmayın kendinizi bence 25c sıcaklıkta kimse hasta olmaz yazın bile bu sıcaklıklar zor bulunuyor dostum

çocuk olmasa hiç sorun değilde çocuk olduğu için endişe ediyoruz,

ben veya eşim hasta olsak doktora gideriz ilaç alırız bir iki gün dinlenir atlatırız ama çocuk hasta oldumu

doktordan çok korkuyor hastanenin önüne gelince avazı çıktığı kadar bağırıyor
    ilaç içmiyor, acı bu at bunu diye mızmızlanıyor
    zaten az yiyor hasta olunca hiç yemiyor iki kat stres yaşatıyor.

Tek derdimiz çocuk yani
    40C civarı...

Dönüş sıcaklığının 30C olduğu, yaklaşık 35C ile 45C arasındaki gidiş sıcaklıklarında maksimum verim elde edilir. Tabi bu sıcaklıklarda ısınabiliyorsanız bu şekilde kullanın, yetmezse 50-55C'ye kadar yoğuşma verimi %3-5 azalsa da devam eder...
  • quote:

Orijinalden alıntı: efe_yakub

Merhabalar

Buderus GB 72 model kombi kullanıyorum.

150 metre kare 3 + 1 güney cephe evde oturuyorum

Apartman 3 katlı ve ben ikinci katta oturuyorum, mantolama var.

geçen sene nisan ayında eve taşındım ilk oturan benim, bu geçirdiğimiz ilk kış.

alt katım boş, üst katım dolu ama bir gün evdeler diğer gün nöbetteler ve evde olduklarında 21 dereceye ayarlıyorlar

ben 25 e ayalardım ve dereceler 25 gösteriyor

ama

peteklerin hiç bir zaman sıcak olduğunu görmedim hep çok hafif bir ılıklık var ve üşüyoruz.

bir önceki evimiz kaloriferliydi ve ortalama 28 derece civarındaydı, mantoloma yoktu ama peteklere el değmiyordu ve çok iyi ısınıyorduk.

sorun bizdemi anlamadım ev 25 derece gösteriyor ama üzerimize battaniye alıyoruz,

bir önceki evimizde uyurken üzerime hiç bir şey örtmezken şimdi yorgan artı battaniye kullanıyoruz.

Sorun nerede ????

+1
    peteklerin el degmeyecek kadar sicak olduğunu hiç gormedim. 55 derecede bile. Oysaki havlupan ları elleyemiyorum. kombim aynı model

• bu kombiyi gb 072 yi kullanmaya başlayalı 2. gün oluyor. dün akşam servis actıktan sonra 60 a ayarladım tüm petekler el değmeyecek kadar sıcak oldu. daha sonra 50 yaptım . bugün az önce ise 55 e ayarladım petekler el değmeyecek kadar olmasa da gayet sıcaktı . şimdi 50 ye indirdim kombi gayet güzel ısıtıyor radyatörleri de yeni aldım. bu arada evim 3+1 net 130 metrekare . binanın arka rüzgar alan kısmında mantolama var alt katta kimse oturmuyor desem yeridir.
  • 28-25 derece uçuk rakamlar....İnsan soğuktan hastalanmaz,bağışıklık sistemi zayıf ise hasta olur....Bence 21--22 yi geçmeyin....Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun bu arada....

• quote:

Orijinalden alıntı: efe_yakub

quote:

çocuk olmasa hiç sorun değilde çocuk olduğu için endişe ediyoruz,

ben veya eşim hasta olsak doktora gideriz ilaç alırız bir iki gün dinlenir atlatırız ama çocuk hasta oldumu

doktordan çok korkuyor hastanenin önüne gelince avazı çıktığı kadar bağırıyor
    ilaç içmiyor, acı bu at bunu diye mızmızlanıyor
    zaten az yiyor hasta olunca hiç yemiyor iki kat stres yaşatıyor.

Tek derdimiz çocuk yani

burdur memleketimdir soguktur bilirim fakat dogalgaz kullanipta 25 derecede oturani gormedim. hele 25 dereceye soguk diyeni hic gormedim. bence endise etmenize gerek yok 25 derecede kimse hasta olmaz 22 derecede dahi kimse hasta olmaz.

dogalgaz dedinizmi insanin aklina 21-22 derece gelir ben kendi evimde 21.8 derece ile isiniyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.