Şimdi Ara

2016 MODEL YENİ KASA TİGUAN =ANA KONU= (95. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14.527
Cevap
199
Favori
1.112.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9394959697
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: TYFTP

1.6 TDI motor + DSG konusunda bildiğim kadarıyla birkaç şey söyleyeyim.

Eylül 2015'te VW 2. nesil Tiguan'da 115 PS TDI motor seçeneği olacağını resmi olarak açıklayınca özellikle Türkiye'de 1.6 TDI + DSG beklentisi oluştu. Tahminler bu kombinasyonun yeni Tiguan'da olacağı yönündeydi. Geçen ay 1.6 TDI motor için sadece manuel şanzıman olacağı belli oldu.

Önceki sayfalarda Tiguan'da 1.6 TDI motorla birlikte neden DSG seçeneği olmadığı anlatılmış:
    http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=115983499
    http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=115987374

2. nesil Tiguan'ın ağırlığı ilk nesile göre biraz azaltılmış olsa da VW bu ağırlıkta bir araçta 7-ileri kuru kavrama DQ200 şanzımanı kullanmamayı tercih etmiş. Bunun yerine verimliliği biraz daha düşük ama tork dayanımı daha yüksek DQ250 6-ileri DSG, daha güçlü motorlarla birlikte ise DQ500 7-ileri DSG kullanılıyor. 1.6 TDI motorun ise sadece DQ200 7-ileri kuru kavrama DSG şanzıman ile kombinasyonu mevcut. Avrupa pazarında vergilendirme motor hacimlerine göre olmadığı için 1.6 TDI + DSG için özel bir talep yok. Bu şartlarda VW sadece Türkiye pazarına özel 1.6 TDI motor + DQ250 6-ileri DSG kombinasyonu için yatırım yapmamayı tercih etmiş.

VW'nin DQ250 şanzımana yeni bir yatırım yapmamasının muhtemel bir diğer nedeni de yakında bunun yerini DQ381 7-ileri DSG şanzımanın alacak olması. DQ381 öncelikle Audi A3'te ve Golf'te kullanılacak. Daha sonra zaman içerisinde diğer modellerdeki DQ250'lerin yerini alacak. Tiguan'da 1.6 TDI motorla DSG seçeneği olursa bu ancak yeni DQ381 ile olur. Bunun için Audi A3 ve Golf gelişmelerini takip etmek lazım. Eğer bunlarda 1.6 TDI + DQ381 kombinasyonu olursa (ki bu da epey şüpheli) önümüzdeki yıllarda Tiguan'da da 1.6 TDI +DSG görebiliriz.

Özetle yazar burda "Ölme eşsegim ölme" diyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yıllardır tiguan ve q3 piyasada çıkacak olsaydı 1,6 tdi+dsg çoktan çıkardı heleki qq nin segment birincisi olduğu dizel otomatik tr piyasasında çoktan çıkardı boşuna kimse beklemesin

• TYFTP T kullanıcısına yanıt
    Zaten benim mesajlarımı refer etmişsiniz ancak tamamen aynı fikirdeyim sizinle, 1.6 TDI + DSG bekleyenler bunu kısa süreçte beklemesinler bence de.

Benim şaşırdığım diğer konu ise aynı platformdaki Seat Ateca'da 1.4 TSI ACT'de 7-DSG kullanılırken, Tiguan'da 6-DSG kullanılması. Ağırlık bence tek neden değil, çünkü benzer ağırlıktaki Passat'ta da 1.4 TSI ACT ile 7-DSG kullanılıyor. Dayanıklılık anlamında 6-DSG iyi ancak tüketimi en az 0.5 litre/100 km arttırıyor. Örnek olarak Ateca'nın kombine tüketimi 5.5 litre/100 km iken Tiguan'da aynı motor farklı şanzımanla 6.1 litre/100km.

Diğer yandan daha önceki kasada 1505 kg olan 1.4 TSI DSG Tiguan, Almanya konfigüratörüne göre 1498 kg. Bu da MQB'nin ilk defa bir otomobilin yeni kasasını hafifletemediğini gösteriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mudo72

katalog önümde ;
    615/1655 lt. yazıyor
    sabah incelemiştim bayide, stepne üstündeki kapağı aşağı indirip biraz derinleştirebiliyorsun ve koltukları ayrı ayrı yatırıp daha geniş bir alan yaratabiliyorsun 1655 lt ye kadar.
    yani hiç dokunmazsan 615 lt.

Doğuş Oto'nun her söylediğine inanmayın diye dilimizde tüy bitti.

Açıp da yurt dışı siteleri ve incelemelerine baksanız böyle bir problem olmayacak.

Aracın bagajı normalde 520LT. Eğer arka koltukları en ön pozisyona alırsanız o zaman 615LT oluyor. Ayrıca bu 520LT olayı da bagaj zemini alt kademedeyken geçerli.
    Eğer siz bagajı üstteki kademede kullanıp, koltukları da 4 kişinin oturabileceği normal pozisyona ayarlarsanız bagaj hacmi 430-450LT civarı olacaktır.

Şöyle bir örnek vereyim. Golf'ün bagajına katalogda 380LT diyor. Ancak bu da gerçekçi bir değer değil. Eğer Golf'ü yer tasarruflu stepne ile almazsanız bagaj üst kademede kullanılmak zorunda. Bu durumda da bagaj hacmi 300-310LT civarı bir hacme sahip. VW'nin ve Doğuş Oto'nun çakallıkları bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barış26 -- 3 Mayıs 2016; 23:44:03 >

• bu arada bugun izmir vosmer e ugrayarak tiguanı inceleme fırsatım oldu yaklasık 45 dakika kadar orada kaldım ismi vermek ne kadar dogru oldugunu bilemedigim icin simdilik yazmıyorum fakat ilgilenen st gercekten cok cok iyi bir bilgiye ve yaklasıma sahipti. aracı hakkıyla anlattı ve ilgilendi. bu arada boyum 1.90 surucu tarafını kendime gore ayarladım. sonra hemen arka koltuga gectim hala dizim on koltuga 10 ile 15 cm mesafe vardı neredeyse benim gibi bir adam bacak bacak üstüne atacaktı. bu yuzden aracın ic ferahlıgı cok cok iyi. daha once denildigi gibi cam konusuda iyi yani aracın ici yeteri kadar aydınlanıyor. camtavan olsada olur olmasada yani aydınlık yeterli. ama acılır camtavan bizim gibi izmirde yasayanlar icin yılın 7 ayı mukemmel bir konfor. bagaj 520 civarı koltuklar en arkadayken ve alt taban assagı inikken. bence yeterli. cunku suan hachback kullanıyorum giulietta 340 lt veriyor. yani 520 benim isimi gorur. bundan daha buyugu zaten jeep sınıfına girer neredeyse. birde bu aracı beyaz tugs gri alacagıma kesinlikle alev turuncu yada atlantik mavi alıcam. st portekizdeki resimleri gosterdi atlantik mavi ısık acısına gore mukemmel bir gorunum alıyor. son olarak bu araca bu fiyat cok diyorsunuz ya. opel olmus 85k giulietta olmus 90k golf olmus 85k ki bunlar sınıf olarak tutmuyor hachback. bırakında tiguan bu fiyat oluversin. valla bu araca camur atanı allah taş yapar taş

• haunt54 H kullanıcısına yanıt
    Video'yu bende izledim. Videodaki comfort araçta led far olduğunu söylüyor anlatan kişi ama türkiye donanımında comfort araçlar led farlı değil, opsiyonlu olanlar da highline donanımındaki mid led olanlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: sphynxatc

opel olmus 85k giulietta olmus 90k golf olmus 85k ki bunlar sınıf olarak tutmuyor hachback. bırakında tiguan bu fiyat oluversin. valla bu araca camur atanı allah taş yapar taş

Euro bu hızla giderse bu fiyatlar da mazide kalır yakında zaten. Bugün 3,30'a dayandı neredeyse.
  • afumetto A kullanıcısına yanıt
    Himmm, dogus tan bir opucuk daha diyorsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • haunt54 H kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle

• 7-8 sayfa önce okuduklarımın etkisi ile gittim 1000 Tl kaporoyu verdim ,sıraya yazıldım. Son 3-4 sayfayı okuduktan sonra ise araç aşağıda garajda olsa benzin döküp yakacam; lanet olsun böyle arabaya diye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinan_15

7-8 sayfa önce okuduklarımın etkisi ile gittim 1000 Tl kaporoyu verdim ,sıraya yazıldım. Son 3-4 sayfayı okuduktan sonra ise araç aşağıda garajda olsa benzin döküp yakacam; lanet olsun böyle arabaya diye.

Yemin ederim bende kaporamı geri isteme aşamasına geldim :)

Ama yazılanların doğruluk payıda yok değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rgulseven -- 4 Mayıs 2016; 8:12:46 >
  • Kimse kimseye zorla araba aldırmıyor

• alphi3458 kullanıcısına yanıt
    Hayırdır?!!!
  • Yeni kasa sipariş veren oldu mu arkadaşlar forumdan, kayıt alıp şu tarihte teslim garantisi alan var mı acaba.
    ben henüz sipariş veremedim de ekran açık değil diyorlar.
  • quote:

Yeni kasa sipariş veren oldu mu arkadaşlar forumdan, kayıt alıp şu tarihte teslim garantisi alan var mı acaba.
    ben henüz sipariş veremedim de ekran açık değil diyorlar.

Kapora veren baya kisi var. Bende onlardan biriyim. Benim parti haziran 2 haftasi geliyormus. Eger kesin almak istersem de 3. haftasi teslim ederlermis.

mesela kapora verip vazgecenler olursa araba bosa cikiyor ve siz kapora verip alabilme sansina erisebiliyorsunuz.
  • alphi3458 kullanıcısına yanıt
    Matematiksel olarak haklısınız ancak CRV ye ısınamadım.
    Kokpit içime sinmiyor otomatik vites goruntusu bile itici.
    Bu kssa da x1 (1.5 dizel) veya tiguan (1.6dizel) hangisinin otomatiği önce gelirse bahsettiğim ek donanımla alacağım. Yıllık 40 bin civarında yol yaptığımdan yakıt benim için çok önemlidir. Bu yüzden bu motor hacminde ısrar ediyorum. Burada söylenen her konunun haklılık payı vardır. Ancak araba almak için bazılarını görmeyeceksin. Yoksa araç almak mümkün değil.

• mudo72 kullanıcısına yanıt
    merhaba,

Ben Nisan 5 te kapora vererek 1.4tsi highline ayırttım araç teslimi Mayıs 22 dediler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barış26

quote:

katalog önümde ;
    615/1655 lt. yazıyor
    sabah incelemiştim bayide, stepne üstündeki kapağı aşağı indirip biraz derinleştirebiliyorsun ve koltukları ayrı ayrı yatırıp daha geniş bir alan yaratabiliyorsun 1655 lt ye kadar.
    yani hiç dokunmazsan 615 lt.

Doğuş Oto'nun her söylediğine inanmayın diye dilimizde tüy bitti.

Açıp da yurt dışı siteleri ve incelemelerine baksanız böyle bir problem olmayacak.

Aracın bagajı normalde 520LT. Eğer arka koltukları en ön pozisyona alırsanız o zaman 615LT oluyor. Ayrıca bu 520LT olayı da bagaj zemini alt kademedeyken geçerli.
    Eğer siz bagajı üstteki kademede kullanıp, koltukları da 4 kişinin oturabileceği normal pozisyona ayarlarsanız bagaj hacmi 430-450LT civarı olacaktır.

Şöyle bir örnek vereyim. Golf'ün bagajına katalogda 380LT diyor. Ancak bu da gerçekçi bir değer değil. Eğer Golf'ü yer tasarruflu stepne ile almazsanız bagaj üst kademede kullanılmak zorunda. Bu durumda da bagaj hacmi 300-310LT civarı bir hacme sahip. VW'nin ve Doğuş Oto'nun çakallıkları bunlar.

Hocam ben de bu rakamları arıyordum. Net rakamlar hiç bir yerde yazmıyordu. Çoluklu çocuklu aile olduğumuz için ara koltukları öne çekme şansımız yok o yüzden 615 lt bizim için hayal oldu. bundan sonra bagaj hacmini 520 lt baz alacağım.

• Bu klasmanda bagaj beklemek pek dogry degil. Hatchbackten hallice oluyor genelde. Ancak su avantaji var bagaja valiz konulurken hatchback ve sedanlara valizi yatirmak gerekirken bunda valizi dik koyarak daha fazla valiz yerlestirebilirsiniz.sonucta bagaj ustunde kapak olmuyor. Yeni tiguanda varmi bilmiyorum ama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a_r_k -- 4 Mayıs 2016; 13:12:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rgulseven

quote:

Orijinalden alıntı: sinan_15

7-8 sayfa önce okuduklarımın etkisi ile gittim 1000 Tl kaporoyu verdim ,sıraya yazıldım. Son 3-4 sayfayı okuduktan sonra ise araç aşağıda garajda olsa benzin döküp yakacam; lanet olsun böyle arabaya diye.

Yemin ederim bende kaporamı geri isteme aşamasına geldim :)

Ama yazılanların doğruluk payıda yok değil

ben kaporamı geri çektim. Biraz daha beklemeye karar verdim. 1.4 dsg comfortline için vermiştim
  • 
Sayfa: önceki 9394959697
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.