Şimdi Ara

2014 YGS-LYS / BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
643
Cevap
71
Favori
23.995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu konuda sadece biyoloji olacak. Sürekli soru koymaya çalışacağım sizden de sorularınızı bekliyorum.
    Biyolojide iyi olanların yardımlarını bekliyoruz.
    Bir saate kadar ilk soruları koyacağım ilk konu canlıların temel bileşenlerinden.

Hedef: YGS full - LYS 26+

buraközkan 'ın önerileri:

quote:

Orijinalden alıntı: buraközkan

29doğru 1 yalnış yapmış biri olarak biyolojiden başarılı olmamı nelere borçlu olduğum hakkında kısa bir yazı yazıyorum. Bu taktikleri tecrube etmem 3-4 ayımı almıştı. Vakit kaybetmenizi istemediğimden bu yazıyı mutlaka okuyun.

Biyolojiden iyi net yapmak için yüksek düzeyde dikkate ve çok yüksek düzeyde konu bilgisine ihtiyacınız var.

Dikkat kapasitenizi arttırmak için devamlı kitap okumalısınız. Kitap okumak bütün derslerde(özellikle türkçe,sosyal ve biyolojiden) çok faydalı olacaktır. Okuduğunuz kitap ilginizi çeken türde olmalı. Ben fantastik türleri tercih etmiştim.

Konu bilginiz çok iyi olmalı. Bu yüzden konu anlatımlı kitapları ezberlemenizi ve en az 3 adet ygs-lys soru bankası çözmenizi öneririm.

Bütün soru tiplerini görmeniz lazım ve 3 kaynak bunun için gayet yeterlidir.

Her ay düzenli olarak bütün biyoloji konularını yeniden okuyup tekrar edin. (tam verimle 3-7 saat civarı sürüyor) Ve Bütün konuları tekrar ettiğiniz kitap lys bitene dek hep aynı kitap olsun. Çünkü 3.-4. tekrardan sonra hep aynı şeyleri gördüğümüzden bazı önemli şeyler görsel zekamıza da kaydoluyor ve aynı kitaba hakimleştiğimiz için konu tekrarlarımız daha kısa sürede verimli gerçekleşiyor.

Konu anlatımlı kaynak seçimiz çok önemli. Hatasız ve bütün ygs-lys bilgileriniz barındıran bir kaynak olmalı. Ben körfezin ygs ve lys için ayrı olan kitaplarını kullandım ve o kitapta yazmayan hiçbir soru karşıma gelmedi.

Seneye ben olsam şunları çözerdim dediğim soru bankaları;

Körfez biyoloji ygs-lys soru bankası
    Final biyoloji soru bankası (yeşil kitap)
    + OLARAK Fen bilimleri,zafer veya sınav yayınlarından biri seçilebilir.

Soru bankaları bittikten sonra kendinize biyoloji deneme kitapları alın ve aylık konu tekrarlarını aksatmadan oradan devam edin.

+ OLARAK başka bir öneri : Aldığınız 3 soru bankalarını okul açılır açılmaz 1 ay içerisinde bitirin. Biyoloji çözmek diğer derslere göre zevkli bir şey olduğunda ilk aydan moda girmenize yardımcı olacaktır.

Sorusu olan özel mesaja abansın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burak Hcvl -- 28 Temmuz 2013; 12:13:32 >

• takip
  • bitki kalıtım flan varsa yardımcı olurum ben ( 2014 ygs öğrencısı )
  • İnşallah olacak hocam. Ama konu sırasıyla koyacağım en baştan başladığım için.
  • tamam ben hep buralardayım, atınca bakarımm :))
  • akşam ben de koyarım birkaç tane.
  • Palme YGS-LYS konu anlatımlı kitabından sorular. Akşam veya yarın simetriden çözüp koyacağım.

2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• bu konular da daha tam değilim çözsem bıle anlatmam dediğim gibi daha çok lys bitki kalıtım protein sentezi...
  • 13 numaralı soruda 3. öncül de doğru çünkü monosakkaritleri heksoz pentoz diye ayırabiliyoruz.
    36'da aşırı sıcak altında proteinler bekletilince formunu kaybeder şekli bozulur. bu yüzden aktifliğini kaybederler. ama hidroliz olup da monosakkaritleri sonradan kullanılabilir, bu da önemli.
    54 benim de boş.
    12'de 4 disakkaritten 4 mol su çıkar, 2 trigliseritten 6 mol su çıkar, 8 dipeptitten 8 mol su çıkar. zaten aynılarını yazmışsın soru kökünü yanlış okudun herhalde :D

aralarından 3 tanesinde ben de takılmıştım bu soruların tesadüf olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burak Hcvl

Palme YGS-LYS konu anlatımlı kitabından sorular. Akşam veya yarın simetriden çözüp koyacağım.

İlk soru 1.öncülde glikozit bağı demiş. Monosakkaritlerde glikozit bağı yoktur fakat disakkaritlerde glikozit bağı vardır. Bu ayırt edebilir. Sindirime uğramadan Hücre zarından geçebilmeleri demiş. Hücre zarından sadece monomerler olan monosakkaritler geçebilir. Fakat disakkaritler geçemez bu da ayırt edicidir. Monosakkaritlerde 4karbonlu 5 karbonlu 6 karbonlu vs diye çeşitleri vardır fakat disakkaritlerin karbon sayısı bellidir.
    2.soru: Denatüre olmuş bir protein demek proteinin kıvrımlı halini kaybedip biyolojik olarak inaktif hale gelmesi demektir. Yapısal olarak iş göremez ve 1.öncül doğrudur. 2.öncülde hidrolizi sonucu aminoasit oluşamaz demiş bu bilgi yanlıştır. Çünkü protein hala aminoasitlerden meydana gelmektedir sadece katlanmalarında vs problemler gelmiştir bu nedenle sindirildiğinde amino asit meydana gelir. Besin olarak tüketilmesi canlıya yarar sağlamaz demiş bu da yanlıştır. Çünkü protein denatüre olduğunda yapıya katılanlar işlevini yerine getiremez, mesela hücre zarındakiler. Ama denatüre olmuş proteini dışarıdan besin olarak vücudumuza alırsak o protein yine sindirilerek insana enerji verme amaçlı kullanılabilir.
    3.soru :

• yagmur adam kullanıcısına yanıt
    Hocam sağolasın.
    Monosakkaritler izomer olduklarından karbon sayıları aynı o yüzden karbon sayılarına göre sınıflandırmıyoruz, 3.öncül doğru olabilmesi için disakkaritleri karbon sayılarına göre sınıflandırmamız gerekir.Ama disakkaritler de 2 monosakkaritten oluşuyor yani karbon sayıları yine aynı, çözemiyorum bu öncülü hala.
    36'daki olay önemliymiş not ediyorum şimdi.
    12. soru çok komik olmuş, uğraştırdığım için kusura bakma.
  • 3.soruda 1 ve 2.öncülde sıkıntı yok sanırım. 3.öncülde ise aktivasyon enerjisi miktarı demiş. Aktivasyon enerjisi neydi tepkimeyi başlatmak için gerekli olan enerji. Yani eğer sen bu sınırı geçebiliecek enerjiye sahipsen tepkime başlar. Bu nedenle buna bağlı değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burak Hcvl

Hocam sağolasın.
    Monosakkaritler izomer olduklarından karbon sayıları aynı o yüzden karbon sayılarına göre sınıflandırmıyoruz, 3.öncül doğru olabilmesi için disakkaritleri karbon sayılarına göre sınıflandırmamız gerekir.Ama disakkaritler de 2 monosakkaritten oluşuyor yani karbon sayıları yine aynı, çözemiyorum bu öncülü hala.
    36'daki olay önemliymiş not ediyorum şimdi.
    12. soru çok komik olmuş, uğraştırdığım için kusura bakma.

monosakkaritlerde heksozlar kendi aralarında izomer; ama pentozlar da var monosakkaritler olarak o yüzden 5 ve 6 karbonlu olarak sınıflandırabiliyoruz.

• Çok sağolun hocam. Anladım şu an hepsini.
  • hocam çok emin değilim de aktivasyon enerjisi tepkimede aktifleşmiş kompleks oluşumunu da etkiliyor diye biliyorum. yani mesela bir tepkimede katalizör ya da enzim kullanırsak oluşan ürün sayısı artar. ben 2. öncül de doğru diye düşünmüştüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yagmur adam

hocam çok emin değilim de aktivasyon enerjisi tepkimede aktifleşmiş kompleks oluşumunu da etkiliyor diye biliyorum. yani mesela bir tepkimede katalizör ya da enzim kullanırsak oluşan ürün sayısı artar. ben 2. öncül de doğru diye düşünmüştüm.

Soru 2.öncülü de doğru vermiş. Enzim-substrat bileşiği derişimi hızı etkiler. Aktivasyon enerjisi reaktantlardaki bağları kırıyor dolaylı olarak yeni moleküllerin oluşmasına katkı sağlıyor
  • yagmur adam kullanıcısına yanıt
    Cevap 1-2 zaten. Aktivasyon enerjisi olayı kafamı kurcalıyordu ama şimdi anladım tekrardan sağolun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SayisalMan

quote:

Orijinalden alıntı: yagmur adam

hocam çok emin değilim de aktivasyon enerjisi tepkimede aktifleşmiş kompleks oluşumunu da etkiliyor diye biliyorum. yani mesela bir tepkimede katalizör ya da enzim kullanırsak oluşan ürün sayısı artar. ben 2. öncül de doğru diye düşünmüştüm.

Soru 2.öncülü de doğru vermiş. Enzim-substrat bileşiği derişimi hızı etkiler. Aktivasyon enerjisi reaktantlardaki bağları kırıyor dolaylı olarak yeni moleküllerin oluşmasına katkı sağlıyor

hızını etkilemiyor yani öyle mi?
  • http://sketchtoy.com/45767780 Kitaplarda bu şekilde veriliyor. Her molekülde bu enerji varsa aktivasyon enerjisi sınırı daha hızlı aşılır ama reaksiyon süresinde bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Yine de bir araştırayım kafama takıldı benim de :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SayisalMan -- 17 Temmuz 2013; 12:44:18 >
  • Hazır konusu açılmışken elimde esen,birey ve palmenin ygs lys soru bankaları var başka soru bankası da almalımıyım sizce?Bir de konu anlatımı arıyorum ygs lys biyoloji için simetri yeterli midir?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.