Şimdi Ara

1800x işlemci sıcaklığı hakkında yardımlarınızı bekliyorum ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 1800x serisinde işlemci sıcaklığını hesaplarken 20 C eksiltip de mi hesaplıyorduk yoksa bu şekilde mi oluyor kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi ?
    Bir de bir başka sorum sıvı soğutucu 2500 RPM gözüküyor normal mi değil mi daha önce kullanmadım
    Aşağıdaki değerler sizce nasıl ?

• 1700x ve 1800x'te farklı bir sensör var. Bu da işlemciyi 20 derece fazla gösterip soğutucunun daha önce devreye girmesini, işlemcinin de daha serin çalışmasını sağlıyor. Oyun içinde 60 dereceyi görüyorsan bil ki o 40 derecedir
  • bunda emin misisniz. biosla düzeltmiş olabilirlermi. 1700x var ben overcloklu ide 40c . yükte 68c görüyor.
    bu değerlerden 20c düşmem mi gerekiyor. öyleyse daha overclok yapabilirim.
  • scerit S kullanıcısına yanıt
    Hangi programdan takip ediyorsunuz ve hangi değere bakıyorsunuz?
  • batuhano B kullanıcısına yanıt
    hwmonitör ve aı süite den ikiside aynı gösteriyor. 3.9ghz. 1.383v da bu değerlerde.
    Ben en doğru CPU sıcaklığı HWinfo ile okunuyor diye biliyorum. Bu program ile de bir bakabilir misin?

C6H Bios'da Mi Skew diye bir ayar var, bu değer disabled edildiğinde, ölçülen işlemci sıcaklığı, AMD'nin standartı olan +20 derece yüksek olarak gözüküyor. (Auto ayarında da aynı şekilde olması lazım ama eve gittiğimde bir denerim, net bir şey söylemeyim)

HWinfo CPU için iki değer ölçüyor, bir tanesi +20 Ofsetli değer CPU(Tctl) diğeri ise normal işlemci sıcaklığı CPU(Tdie). HWinfodaki CPU Tdie sıcaklığı, offset düşülmüş olarak gösteriyor, ve bu değer baz alınmalı (Biosdaki Mi Skew ayarı disabled ise).
    "X uzantılı cpular için geçerlidir"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batuhano -- 9 Mayıs 2017; 18:2:36 >
    bende akşam bakarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: batuhano

Ben en doğru CPU sıcaklığı HWinfo ile okunuyor diye biliyorum. Bu program ile de bir bakabilir misin?

C6H Bios'da Mi Skew diye bir ayar var, bu değer disabled edildiğinde, ölçülen işlemci sıcaklığı, AMD'nin standartı olan +20 derece yüksek olarak gözüküyor. (Auto ayarında da aynı şekilde olması lazım ama eve gittiğimde bir denerim, net bir şey söylemeyim)

HWinfo CPU için iki değer ölçüyor, bir tanesi +20 Ofsetli değer CPU(Tctl) diğeri ise normal işlemci sıcaklığı CPU(Tdie). HWinfodaki CPU Tdie sıcaklığı, offset düşülmüş olarak gösteriyor, ve bu değer baz alınmalı (Biosdaki Mi Skew ayarı disabled ise).

prime95 testte yükte şimdi buradaki sıcaklıklardan hangisini almamız gerekiyor.
    eğer 40c olan CPU(Tdie) alırsak buz gibi overlokda gideri çok.
    ama bilgisayarı açtığımda bu değer 17-18c deydi buda sanki gerçekçi değil oda sıcaklığı 24c

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 9 Mayıs 2017; 17:46:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: CagriErcan

1700x ve 1800x'te farklı bir sensör var. Bu da işlemciyi 20 derece fazla gösterip soğutucunun daha önce devreye girmesini, işlemcinin de daha serin çalışmasını sağlıyor. Oyun içinde 60 dereceyi görüyorsan bil ki o 40 derecedir

Peki soğutucu ve fan hızları hakkında ne düşünüyorsunuz değerler normal mi yoksa fazla mı ? Bir de aida64 bilgisayara kurdum programı açarken kasadan dıt diye ses geldi yani bilgisayara zarar verecek bir yazılım mı ?

Bilgisayar açılırken ve kapanırken dırıt diye bir ses geliyor sonra kapanıyor bu ses normal mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan.C.K -- 9 Mayıs 2017; 17:49:41 >
    İşlemci neydi? Bi de mi skew ayarı nedir biosda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: batuhano

İşlemci neydi? Bi de mi skew ayarı nedir biosda?

işlemci 1700x. ayar autodaydı.
    şimdi tekrar enable ve disable olarak denedim aşağıda değer. gözüken autoda sıcaklık doğruymuş yani yazan değerler gerçek sıcaklıklar. 20c üstü değil.

ENABLE

DİABLE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 9 Mayıs 2017; 18:26:10 >

• Sıvı soğutucu kullanıyor musunuz ?
    Önemli bir bilgi bu, teşekkürler test için. Evde gidebilirsem ben de denerim. Bu durumda mi skew disabled durumunda 20 derece ofset var, enable ya da autoda ise yok. Umarım bendeki disabled durumdadırr
  • Ozan.C.K O kullanıcısına yanıt
    evet h90 kullanıyorum
    öyleyse işlemcini satarsan talibim
  • quote:

Orijinalden alıntı: scerit

evet h90 kullanıyorum

Bende de sıvı soğutucu var ortalama boşta bile sistemlerimizin bu kadar sıcak olması normal midir ?
    işlemcim overcloklu. 1.38v da 8 çekirdek 16 thread işlemci sonunda bence normal.yüksüz 39-40 derece yükte 66-68 derece ne olsun.
    YUKARIDAKİ SICAKLIKLAR PRİME95 TEST EDERKEN YANİ YÜK ALTINDA.
    siz soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz. sizin işlemci overcloklumu ve sıcaklıklar yük altındamı.

bu sistemden önce 2600k kullanıyordum 4.5ghz de oda yük altında 66c de dolaşıyordu. ide halde 35c civarıydı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 9 Mayıs 2017; 18:50:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: scerit

işlemcim overcloklu. 1.38v da 8 çekirdek 16 thread işlemci sonunda bence normal.yüksüz 39-40 derece yükte 66-68 derece ne olsun.
    YUKARIDAKİ SICAKLIKLAR PRİME95 TEST EDERKEN YANİ YÜK ALTINDA.
    siz soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz. sizin işlemci overcloklumu ve sıcaklıklar yük altındamı.

bu sistemden önce 2600k kullanıyordum 4.5ghz de oda yük altında 66c de dolaşıyordu. ide halde 35c civarıydı.

Bende overclock yok soğutucu olarak CM liquid 240 kullanıyorum acaba bende +20 C'li hali mi bu şekilde gözüküyor bios'a nasıl giriliyor hiç bilmiyorum
    asus croshair vı hero anakartta biosda

EXTREME TWEAKER sekmesinde
    TWEAKER'S PARADİSE ın içinde giriyorsun altlarda
    SENSE MI SKEW kısmını ya autoda yada enable olması gerekiyor
    senin soğutucunu özelliklerini bilmiyorum amaa şuna dikkat et. benim fan değerlerime bakarsan pompa hızı en yüksekte sıcaklığa bağlı değil 1500 devirde .
    fanlar sıcaklığa göre artıyor fan profili oluşturarak pompa hızını maximumda ve sıcaklığa göre fan hızlarını ayarlayarak sıcaklı düşürebilirsin. genellikle sıvı suğutucu kullanlar pompa hızınıda sıcaklığa göre ayarlayarak hata yapıyorlar sıcaklığın ide de uzaklaştırılabilmesi için herzaman pompa en hızlıda olmalı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.