Şimdi Ara

Yeni Peugeot RIFTER ( ANA KONU) DONANIM HABER İN EN ESKİ VE AKTİF TAKIMI SINCE 2009 GÖKHAN AYDIN (631. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
27.910
Cevap
96
Favori
1.413.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 629630631632633
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: fse80s

quote:

Orijinalden alıntı: 76 ~aziz~ 76

quote:

quote:

quote:

arkadaşlar selamlar. nasılsınız, uzun zamandır girmiyordum gruba, selam vermek için uğradım. aslanlar nasillar, umarım üzmuyorlardir sizleri...

Fatih beyimi görüyorum banamı öyle gelıyor

selamlar aziz bey, umarım herşey yolundadır...

Çok şükür herşey yolunda iş güç ugraşıyoruz siz napıyorsunuz ne ediyorsunuz iyisiniz inşallah.

çok şükür herşey yolunda, forumdan uzak kaldım, .yuzlerce sayfa paylaşım olmuş, fırsat buldukça eski yazışmaları okuyup bilgilenmeye çalışacağım...

Baya sayfa atlanıp yol katettik yeni arkadaşlar yeni üyelerde katıldı aramıza .

Eskilerden nerdeyse kımse kalmadı diye bilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

quote:

Bu arada geçenlerde facebook'ta Dogu-e nickli arkadaşımla konusuyorduk

Başta gökhan abi olmak üzere hepinize selamı var arkdaşlar

Aleykümselam Aziz im sende selamımızı söyle kendisine sosyal medyanın ancak bu kadarında varım

biraz tutucu ve muhafazakar oldu sanırsam.

yeni şeyleri habire takiptense mail adresi ve burası güzel bir buluşma noktası.

Evli barklı adamsın abi boşver zaten bencede a.slm söylerim tabiki

• GÖKHAN BEY BELİRTİLEN MOTOR SEÇENEKLERİ E HDİ GEÇİYOR BİZİM MOTORLARDAN BİRAZ FARKLI DOĞRUDUR YAKIT SARFİYATINDA 1 LT OYNAR GİBİ DÜŞÜNÜYORUM
    ODA MALUM START STOP OLAYINDAN BENCE START STOP PEK FAYDALI OLMAZ MALUM MARŞ İLE AKÜ DEŞARJI VE ÖMRÜ ? MARŞ MOTORU BAKIMI? ADAMLAR YAPMIŞ DİYCEKSİN AMA MALUM SATICI ARACI SATARKEN DEĞİL PERYODİK BAKIMINDAN VURUYOR PARAYI!

TOYOTA START STOP MEKANİZMASINI ÜRETTİ VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDEN KALDIRALI ÇOK OLDU BİLGİLERİNİZE

BUDA SANA GELSİN GÖKHAN BEYYYYY

Yeni Peugeot RIFTER ( ANA KONU) DONANIM HABER İN EN ESKİ VE AKTİF TAKIMI SINCE 2009 GÖKHAN AYDIN

• DEVAMMMM

Yeni Peugeot RIFTER ( ANA KONU) DONANIM HABER İN EN ESKİ VE AKTİF TAKIMI SINCE 2009 GÖKHAN AYDIN
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

arkadaşlar selamlar. nasılsınız, uzun zamandır girmiyordum gruba, selam vermek için uğradım. aslanlar nasillar, umarım üzmuyorlardir sizleri...

Çok şükür herşey yolunda iş güç ugraşıyoruz siz napıyorsunuz ne ediyorsunuz iyisiniz inşallah.

çok şükür herşey yolunda, forumdan uzak kaldım, .yuzlerce sayfa paylaşım olmuş, fırsat buldukça eski yazışmaları okuyup bilgilenmeye çalışacağım...

Aziz im sorma yaprak dökümü gibi oldu valla yıllar acımasız işte neyaparsın ama yeni arkadaşlarımız tek tesellimiz

yola çıkarken ve yolda karşılaştıklarımız bir hayat yolculuğu son durak ise

• quote:

Orijinalden alıntı: murugul

DEVAMMMM

Hocam maşallah Rabbim bu sene bizide mahcup etmedi bizde karka kısa bir tanışma yaptık

yalnız aklıma takılan büyük şoför tarafı silecekler kaldırırken kaputa sürtüyordu bu nu önlemek için stop edince silecek kolunu aşağıya çekince silecekler ortaya gelip kalıyordu yanılıyormuyum

bu resimde sana gelsin o zaman

• quote:

GÖKHAN BEY BELİRTİLEN MOTOR SEÇENEKLERİ E HDİ GEÇİYOR BİZİM MOTORLARDAN BİRAZ FARKLI DOĞRUDUR YAKIT SARFİYATINDA 1 LT OYNAR GİBİ DÜŞÜNÜYORUM
    ODA MALUM START STOP OLAYINDAN BENCE START STOP PEK FAYDALI OLMAZ MALUM MARŞ İLE AKÜ DEŞARJI VE ÖMRÜ ? MARŞ MOTORU BAKIMI? ADAMLAR YAPMIŞ DİYCEKSİN AMA MALUM SATICI ARACI SATARKEN DEĞİL PERYODİK BAKIMINDAN VURUYOR PARAYI!

TOYOTA START STOP MEKANİZMASINI ÜRETTİ VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDEN KALDIRALI ÇOK OLDU BİLGİLERİNİZE

Hocam resimler için teşekkürler

toyota için hemfikiriz 2007 corollamız önce ecu sonra direksiyon ve sonrası vites problemleri ile bizi bayağı bir yormuştu uzatmalı bir garanti yapmamıza rağmen yinede sıkıntılı bir süreçti.

satarak kurtulduk

açıkcası bu peugeot arabam önargılarımı kırarak aldım desem.şu ana kadar her şey çok iyi

bu yeni motor şeçeneklerini sabırla bekleyeceğim.

her ne kadar teknolojileri yeni olsada.

tıpkı bu modeli yeni alırken aldığımız risk gibi.

denemeye değer bence.

bu resimde yine sana gelsin

daha önce bu resim verilmiş olabilir ama kusuruma bakma

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: wordstoxic

Beyler simdi bir iyi birde kotu haberim var 2013 ler start stop ozellikli cikacakmis. Birde kotu haber benim aracin yan aynalari ayarladigim dalga dizimin carpmasi sonucu kirildi bunu nerden temin edebilirim.

iyi haber için teşekkürler kırılan parça içinse üzüldüm servise bir sormak lazım kaç para imiş

kırılan parçanın yerine kuvvetli yapıştırıcı ve farklı bir yöntemle yapışma şansı varmı resim le paylaşabilirmisin.

Yapistirma olur ama ne kadar saglam olur emin degilim yarin resimini paylasirim
  • GÖKHAN BEY EWET AYNEN DEDİĞİNİZ GİBİ SİLECEK ÇALIŞMASI RESİMLER İÇİN TEŞEKKÜR HA BU ARADA ARACI DEĞİŞMİŞİNİZ MURADINIZ OLMUŞ BEYAZ BİR 110 BG LİK TEPE GÖRÜNÜYOR MAŞALLAH
  • quote:

quote:

quote:

Beyler simdi bir iyi birde kotu haberim var 2013 ler start stop ozellikli cikacakmis. Birde kotu haber benim aracin yan aynalari ayarladigim dalga dizimin carpmasi sonucu kirildi bunu nerden temin edebilirim.

iyi haber için teşekkürler kırılan parça içinse üzüldüm servise bir sormak lazım kaç para imiş

kırılan parçanın yerine kuvvetli yapıştırıcı ve farklı bir yöntemle yapışma şansı varmı resim le paylaşabilirmisin.

Yapistirma olur ama ne kadar saglam olur emin degilim yarin resimini paylasirim

kastım küçük bir matkap ucu ile karşı taraf ve kırılan düğme tarafına iki küçük delik ve yapıştırıcı

pattex plastik sonuç alınabilir diye düşünüyorum

sürekli kullandığım bu ürünü hepsinde kullanıyorum sonuç ise harika en son metal somunlarda kullanmıştım

süper bir sonuç aldım.

• quote:

GÖKHAN BEY EWET AYNEN DEDİĞİNİZ GİBİ SİLECEK ÇALIŞMASI RESİMLER İÇİN TEŞEKKÜR HA BU ARADA ARACI DEĞİŞMİŞİNİZ MURADINIZ OLMUŞ BEYAZ BİR 110 BG LİK TEPE GÖRÜNÜYOR MAŞALLAH

Nerdeee

dedimya tok alıcı olarak sabırlı bekleyişe yattım diye..

kısmetse beyaz veya gümüş gri Esp cam tavan ve Euro 5 motorlu 112 hp lık bir araç bu donanıma otomatik 6 vites bir şanzımanda koydummu benim olayım tamamdır

bu saydıklarımdan kaçını bu aracın içine koyabilirim bilemiyorum ama sabırlı beklemek şu an tek yapabildiğim

veya bir 5008 gibi olacak bakalım kısmetse bu sefer seçici olacağım anlayacağımız

• herkese selam

bugün aracımın servisteki 3 günü sorunu hala çözümediler

levent'teki peugeot efe

böyle bir sorunla ilk kez karşılaştık diyorlar. bakalım ne çıkacak ve ne zaman
  • quote:

GÖKHAN BEY BELİRTİLEN MOTOR SEÇENEKLERİ E HDİ GEÇİYOR BİZİM MOTORLARDAN BİRAZ FARKLI DOĞRUDUR YAKIT SARFİYATINDA 1 LT OYNAR GİBİ DÜŞÜNÜYORUM

Start stop olayını biraz araştırma şansı bulmuştum..Zira dediğiniz gibi stop olayından sonra tekrar start olayı marşla olmuyor.Bu durumdan biraz bahsedelim...

Araç 20 km hızın altına düştüğünde sistem otomatik konumda ise aktif hale geliyor ve aracın durmasını bekliyor.Araç durur durmaz motor mekanik anlamda duruyor.yanlız bu
    durma esnasında araçta klima, far, silecek, vs, elektriğe dolayısıyla aküye muhtaç olan herşey aküden çalmadan çalışabilecek durumda.Bu enerji ise stop olayı gerçekleştikten sonra
    aküden tüketmemek için araca trafo sistemi (yüksek enerji beslemesi) uygulanmış ve bu tarfo sistemide enerjiyi stop süresi boyunca kullanılmak istenilen elektrik gurubunu
    (far, klima vs.) beslemeye yarıyor.Yani araç çalışır durumda iken bahsedilen trafo sistemi her zaman dolu durumda ve bi sonraki stop durumunda kullanılmak istenilen elektrik
    aksamlarında aküden çalmadan trafo sistemi aracın elektriksel ihtiyacını karşılıyor.

Gelelim sistemin araçta nasıl çalıştığıına;
    Önce manuel vitesi anlatalım.
    Araçla belirli bir hızın altına düşüldüğünde sistem de otomatikte ise ve kırmızı ışıkta durduğumuzu kabul edelim.Sistem aracın durduğunu anlıyor ve mekanik olarak motor duruyor.
    Eeeee sarı yandı karakteristik olarak ne yapıyoruz debriyaja basıp vitese takıyoruz ve araçı hareket ettiriyoruz.Bu hareket şekli hepimizin kullandığı, start stop olmayan
    araçlar için geçerli.İşte elin oğlu burada şunu gerçekleştirmiş.Sarı yandı debriyaja bastığımızda (dokunmamız yeterli) daha vitese bile veremiyecek zaman zarfında çoktan
    aracın motoru çalışmış oluyor.Şimdi sıkı durun.Ama asla marş motorunu ve aküyü kullanmıyor.Evet marş motoru ve akü kullanılmıyor.Bu inanılmaz teknoloji ise
    şöyle.Aracın alternatörüne (şarj dinamosu) bi sistem bağlanmış (çift kademeli dişli sistemi) ve motora stop konumundan start konumuna geçerken
    (yani manuel viteslilerde daha debriyaja dokunur dokunmaz) ilk hareketi veriyor.Ve ne marş sesi nede motorun çalıştığı ile ilgili bi ses.Siz aracınızın çalıştığını ancak devir
    saatinden anlıyosunuz.Yani bu işlemler olurken stop konumunda istediğiniz kadar enerjiyi tarfo sisteminden elde ederken aküden zerre enerji harcanmıyor.Ve hareket halinde normal
    araçlarda debriyaj vites saydırana kadar bu sistem 10 kat daha hızlı bişekilde sizi çalışmış halde vitese koymanızı bekliyor.Bu stop sistemi ve inanılmaz hızlılıktaki start hareketi
    bereketi de yanında getiriyor ve yakıt tasarrufu olarak yansıyor.Bu sitem Peugeot tarafından Ünlü pilot Volkan Işığın akademisinde İstanbul, Ankara ve İzmir' de yoğun trafik
    şartlarında denenmiş ve %15-16 yakıt tasarrufu ve 104 g/km’ye ulaşan CO2 egzos salınımı görülmüş.Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ( TOSFED) yetkilileri de testlere
    eşlik ederek elde edilen değerleri onayladı.

Otomatik vites araçlarda ise bu sistemin çalışması şöyle..
    Yine aynı şartlarda aracın stop ettiğini düşünelim.Vitesin ise ileri konumdaki bi pozisyonda olduğunu varsayalım.Normalde bu durumda aracı nasıl hareket ettirmeyiz ?? frene bası
    uygulayarak.Bunda da aynı varsayalım sarı ışık yandı ve ayağımızı frenden çektiğimiz o anda araç çoktan çalışmış (yine aynı sistem yani alternatör kullanılarak) ve aracın motoru
    bizim gaza basmamızı bekliyor.yani frenden ayağımızı kaldırmamız bekleniyor.Unutmayalım ki bu sistem istenirse off konumuna alınıp manuelde kullanılabilir.Sen çalıştır sen stop et
    Her iki şanzıman sisteminde de aracı stop konumundan start konumuna alternatör getiriyor.Bu enerji dediğim gibi depolama görevi üstlenen trafodan sağlanıyor.
    Ayrıca e-HDi motoru, ikinci nesil çift yönlü start jeneratörüne sahip stop&start sistemini, motorun anında yeniden çalışmasını sağlayan e-booster sistemini, fren yapıldığında enerjinin geri
    kazanılmasını sağlayan elektronik alternatör yönetim sistemini ve dişli oranları optimize edilmiş vites kutusunu mükemmel bir uyumla biraraya getirmesinden geliyor.
    Yine e-HDi kullanılan bütün modellerde yuvarlanma direnci düşük lastikler kullanılıyor.

Sistem marka ve modele göre çok az değişiklerle farklılık gösterebiliyor.Benim şahsımın bizzat e-HDI motorları araştırmam ve servisteki dostumla görüşmelerim bu yönde idi.
    Umarım anlatmaya çalıştıklarım anlaşılmıştır.Arada doğru bilgiye ulaşmak için alıntılarda var.
    Kalın sağlıcakla....

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Aziz im sorma yaprak dökümü gibi oldu valla yıllar acımasız işte neyaparsın ama yeni arkadaşlarımız tek tesellimiz

yola çıkarken ve yolda karşılaştıklarımız bir hayat yolculuğu son durak ise

Ben şahsen özlüyorum abi geçen günleri eskileri

• quote:

quote:

DEVAMMMM

Hocam maşallah Rabbim bu sene bizide mahcup etmedi bizde karka kısa bir tanışma yaptık

yalnız aklıma takılan büyük şoför tarafı silecekler kaldırırken kaputa sürtüyordu bu nu önlemek için stop edince silecek kolunu aşağıya çekince silecekler ortaya gelip kalıyordu yanılıyormuyum

bu resimde sana gelsin o zaman

Gökhan Hocam,
    Geçen sorularıma verdiğin cevaplr için ne kadar teşekkür etsem boş.

Hocam yukarıdaki resmi görünce yanlışmı gördüm dedim. Bu araba pegeaut'mu dedim. Evet öyle.
    Benim söför sileceğide kaputa çarpıyordu. Ancak anladıgım kadarıyla bu çarpmayı engellemek için;

- Arabayı stop ediyoruz sonra silecek kolunu aşağı dogru cekiyoruz. Bu durumda silecekler anladığım kadarıyla biraz yukarı hareket ediyor. Doğrumudur ?
    Akşam arabada denemek istiyorum.

Geçen yazdığın yazıda teybin AUX girişini dışarı çıkartmak mümkün dedin sanırım öyle değil mi ? Arabayı alırken buna hiç dikkat etmedik.

Saygılar Sevgiler
    Gökhan Hocam,
    Geçen sorularıma verdiğin cevaplr için ne kadar teşekkür etsem boş.

Hocam yukarıdaki resmi görünce yanlışmı gördüm dedim. Bu araba pegeaut'mu dedim. Evet öyle.
    Benim söför sileceğide kaputa çarpıyordu. Ancak anladıgım kadarıyla bu çarpmayı engellemek için;

- Arabayı stop ediyoruz sonra silecek kolunu aşağı dogru cekiyoruz. Bu durumda silecekler anladığım kadarıyla biraz yukarı hareket ediyor. Doğrumudur ?
    Akşam arabada denemek istiyorum.

Geçen yazdığın yazıda teybin AUX girişini dışarı çıkartmak mümkün dedin sanırım öyle değil mi ? Arabayı alırken buna hiç dikkat etmedik.

Saygılar Sevgiler

• Selamlar,, Beyaz Premium siparişi verdim ben de. Cuma ya da Cumartesi teslim alacağım inşallah. Artık buraya daha çok takılacağız sanırım ;)
  • ARITAY BEY VERMİİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER

BİLGİYE SAGIMIZ SONSUZ

LAKİN YAAKIT TÜKETİMİ VEDE EMİSYON SALINIMINI AZALTMAK ADINA YAPILAN BU İŞLEM MOTORUN ANAMİL (KRANK MİLİ) DÖNÜŞÜNÜN TAMAMEN KESİLMESİ YANİ MOTORUN DURDURULMASI ESASINA GÖRE ÇALIŞIR. DEDİĞİNİZ GİBİ ENERJİ İŞİNİ DİYELİMKİ ÖYLESİNE BİR DEPOLAMA BİRİMİ İLE GEÇİCİ OLARAK HALLEDİLSİN. AMA MOTORA DÖNÜŞ KAZANDIRACAK HAREKETİ VEREN ELEKTRİK MOTORU Kİ BU SİZİN YAZDIĞINIZA GÖRE ALTERNATÖR BANA GÖRE MARŞ MOTORU (DUYDUĞUMA GÖRE BU İKİSİNİ BİR ARAYA GETİREN ÇİFT YÖNLÜ ÇALIŞAN SİSTEM VAR BİLMİYORUM BUMU BAHSİ GEÇEN) MUTLAKA ELEKTRİK ENERJİSİNİ MEKANİK DÖNME HAREKETİNE ÇEVİRECEKTİR. BUDA ELEKTRİKİ BAKIM GEREKTİREN REGÜLATÖR DİRENÇ GURUBU, ELEKTRİK MOTORU KÖMÜRÜ GİBİ MUTLAKA BAKIM GEREKTİRECEK NOKTALAR DEMEKTİR.

NETİCEDE NE DEMİŞ NEWTON ENERJİ YOKTAN VAR, VARDAN DA YOK EDİLEMEZ.

AVANTAJLARI TAMAM AMENNA YA DEZAVANTAJLARI

BÜYÜKŞEHİRİN DUR KALKLARI DEBRİYAJA BASILI TUTSAN BASKI BALATA (DEBRİYAJ) BİTİRİR; DEBRİYAJDAN BIRAKSAN START STOP SIK ÇALIŞACAĞINDAN BANA GÖRE FİRE VERİR.(TABİ BU ZAMANA BAĞLI 3-5 YILLIK BİR ARAÇ İÇİN BENİ ÜRKÜTÜR.)

HA BİDE ARAÇ İLK ÇALIŞMADA BİR MİKTARDAA OLSA FAZLA YAKIT TÜKETİR UNUTULMAMALI SANIRIM İLK TEST ETMEMDE SATIŞ TEMSİLCİSİ 20 SANİYEDEN FAZLA DURACAKSAN DEBRİYAJDAN AYAĞINI KALDIR DEMİŞTİ(2011 DOBLO TEST)

• POLAT12345

EWET DEDİĞİMİZ GİBİ ARACI STOP ET VEDE SİLECEK KOLUNU AŞAĞI KADEMEDE 1 DEFA ÇEK ORTADA DURUR VEDE KALDIRILABİLİR
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferit_abc

Selamlar,, Beyaz Premium siparişi verdim ben de. Cuma ya da Cumartesi teslim alacağım inşallah. Artık buraya daha çok takılacağız sanırım ;)

ALLAH HAYIRLI UĞURLU EYLESİN DESENE BİZİM KAR ASLANINA ADAŞ VE RENKTAŞ GELİYOR ALINCA İLK YORUMLARI PAYLAŞIRSIN ARTIK

KAZASIZ BELASIZ KULLANMAK DİLEĞİMLE
  • Herkeze hayırlı aksamlar..

Arıtay abicim verdıgın bılgıler ıcın tesekkurler.. Start-Stop cok ıyı olur gıbı gozukuyor.. Keske bızım araclardada olsa.. Ins. ılerleyen zamanlarda bu motor secenegınıde goruruz..

Bu arada gecen bahsetmıstım.. Ford modellerınde kullanılan jantların yan sanayısı var dıye.. Hatta Renault Broadway'de gormustum demıstım..
    Gecen denk geldı resımlerını cektım.. Jantlar cok guzel olmus arabaya bence..

Ayrıca bı cok arabada bu jantlardan cok sık gormeye basladım.. Cok tutuldu bu aralar.. Bence yakısıyorda bazı araclara.. Ozellıklede Ford modellerıne..

Arıtay abıcım artık darısı senın C-Max'e..

Gökhan abicim jantları gormen ıcın eklıyorum bu arada..

• 
Sayfa: önceki 629630631632633
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.